Setari Cookie-uri

Povesti adevarate despre viata si moarte.

Am vazut de curand un film in care realitatea unei morti clinice din timpul unei interventii chirurgicale se asemana cu istoricul operatiei mele de cezariana. Voi povesti ceea ce mi s-a intamplat, in speranta ca vor mai exista si alte persoane carora fenomenul li s-a intamplat si il vor impartasi si altora.
Am tinut secret acest fapt pentru ca in general oamenii sunt sceptici. Acum insa voi povesti cum in timpul operatiei de cezariana dupa ce s-a scos copilul din uter, am inceput sa simt si sa aud tot ce se petrecea acolo, intrumentele zornaiau medicii vorbeau intre ei si mai ales simteam cum se umbla in abdomenul meu era o durere vie, insuportabila. In timpul acesta incercam sa le atrag atentia ca simt si ma doare, am vrut sa deschid ochii nu puteam, am vrut sa misc mainile dar nu puteam, au urmat clipe de cosmar. Am tot incercat pana cand durerea m-a rapus si auzeam cum ma sufocam...apoi totul s-a linistit durerea nu mai exista si din clipa aceea m-am ridicat din propriul corp deasupra mea si mi-am vazut fata peste campul operator pana cand am auzit din nou cum ma resuscitau,cum se incarca si se descarca de doua trei ori cu zgomot un defibrilator. Vocea anestezistului ma intreba "esti bine?" l-am vazut si pe el pret de cateva secunde, dupa care m-am trezit la reanimare.
Dupa cele cateva zile in care am tras de inima mea sa ma asculte sa inceteze sa ma doara, am fost dusa pe sectie, in tot timpul in care mergeam sa-mi vad copilul eram ametita,mergeam sprijinindu-ma de perete si respiram atat de greu...atunci mi-a fost greu sa merg. Am depasit momentul si acum imi spun ca nu era timpul sa mor, pentru ca Dumnezeu nu a vrut, are un plan cu mine la fel cum are cu fiecare dintre noi.
Ceea ce este si mai interesant o verisoara primara in acelasi timp in care eu simteam durerea, ea a avut o durere de inima cum nu avusese niciodata. Ea era acasa la multi kilometri distanta fata de mine. Legatura de sange este puternica! Astept si alte povesti adevarate despre viata si moarte.
snowflower
Postat pe 29 Decembrie 2009 12:15
am trecut si eu prin ceva asemanator...in luna iunie am avut un accident de masina..intram in curtea casei cu fetita mea in varsta de 1 an si 8 luni cand o masina scapata de sub control ma izbit din plin...:( am reusit sa imi apar copilul in momentul a mia trecut toata viata prin fata ochilor si
tot ce stiam e ca copilul meu e bine..nu am simtit nici o durere timpul sa oprit in loc pentru mine si am crezut ca am murit....dupa ce sa terminat tot m-am trezit parca dintr-un vis m-am ridicat de jos si mi-am strans copilul in brate..era bine plangea era speriata ...eu traiam...plangeam dar traiam:)
raisa0510
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:53
Sora mea a trecut printr-o moarte clinica, cauzata de o injectie facuta aiurea. povestea ca a esit din corp si ca acolo unde era era foarte frumos, o frumusete de nedescris si ca nusi mai dorea ca medicii sa o readuca la viata.iar cind sia revenit, a inceput sa certe medicii ca trebuia sa o lase asa moarta ca era foarte frumos unde era.
kudika098645
Postat pe 10 Ianuarie 2010 13:23
Doamne ce-ai creeat,ma mir ca se mai face ziua!!!!!!!!Defapt tu ai creeat oameni dar ei s-au transformat in altceva sau au fost transformati.Nu e vina Ta.
ene_m_gabriel
Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:01
Nu te mai mira atita , cai sa ramii transa.
kudika098645
Postat pe 10 Ianuarie 2010 17:45
Te rog sa nu intelegi gresit numai pentru ca aceste lucruri nu ti s-au intamplat tie, inca.
Sunt marturii ale celor in cauza. Parerea ta ma intereseaza prea putin atat timp cat nu stii despre ce se vorbeste.
snowflower
Postat pe 11 Ianuarie 2010 14:51
Cat ai viata te numesti fiinta si viata vine de la Dumnezeu "Eu sunt calea, adevarul si viata"
Eu vreau sa stiu daca si alte persoane au trecut prin astfel de experiente si cum s-au petrecut, fiecare are o poveste inedita. Cert este ca in cele mai multe cazuri durerea dispare.
snowflower
Postat pe 11 Ianuarie 2010 15:07
fetelor, eu va cred. eu nu am patit asa ceva,dar stiu ca e foarte posibil si adevarat ! e mai usor sa negi ce te sperie....cu ocazia asta m-am hotarat sa nasc natural !
sab628
Postat pe 12 Ianuarie 2010 18:34
Afla cum poti castiga 1.000 E/luna dintr-un job part-time

Daca vrei sa castigi minim 1.000 E/luna dintr-un job part-time ,noi iti oferim toate conditiile .Sediul este in zona UNIVERSITATII.
Daca te-ai hotarat suna te rog la 021.312.41.17 sau 021.312.41.80
COD 1332 .
NOI TE ASTEPTAM !
IOANA1947
Postat pe 16 Ianuarie 2010 08:14
http://www.youtube.com/watch?v=_I9-XxBAEsQ&feature=related
iupi24
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:32
wow...:O:O..Eu am fost operata de apendicita pe data de 21 noiembrie 2009 si mi'a facut anestezie generala....cand m'am trezit la terapie ma simteam altfel..nu cum ma simt in viata de zi cu zi...ma simteam ciudat,inexplicabil si parca nu eram eu..a fost groaznic...pe masa de operatie am plans foarte mult si cand m'am trezit din anestezie m'am bucurat ca traiesc...am avut apendicita acuta:(...
___Anna___
Postat pe 18 Ianuarie 2010 17:14
Din nefericire acelasi lucru mi s-a intamplat si mie la cea de-a doua nastere nu-mi recunosteam familia, nu prin faptul ca nu stiam cine sunt ci ceea ce reprezentau ei pentru mine din punct de vedere sentimental. Anestezia a fost cauza...
snowflower
Postat pe 19 Ianuarie 2010 11:25
imi pare rau ce vi s'a intamplat:(, sanatate multa
___Anna___
Postat pe 20 Ianuarie 2010 14:06
Slava Domnului am trecut cu bine peste toate incercarile acestea, acum sunt bine sanatoasa. Nu ma plang doar incercam sa va arat si voua ce se poate intampla.
snowflower
Postat pe 20 Ianuarie 2010 21:02
Ati fost foarte tare sa treceti peste asta! Eu m'am spetiat f f f tare cand am citit...Dar dumneavoastra ati trait asa ceva
___Anna___
Postat pe 1 Februarie 2010 10:38
Si mie mi-a fost frica pana la un moment dat. Nu realizam atunci ce s-a petrecut cu adevarat. Eram si eu speriata, numai ca am citit am invatat despre asta. Se pare totusi ca anestezia a fost cauza, unii oameni nu rezista din diferite cauze sunt alergici, poate au probleme cardiace sau respiratorii.
Multa vreme am dat vina pe medici pentru ce s-a intamplat atunci.
Ce e mai grav este ca unele intamplari se tin ascunse si se tergiverseaza adevarul.
Cati dintre dvs nu ati vrut sa aflati adevarul si ati fost indusi in eroare (erorile medicale ucid uneori oameni) asta e fara cale de intoarcere si scuzele si regretele sunt inutile (nu ca pentru unii medici sau asistente medicale procesele de constiinta ar functiona).
Am spus si o repet aveti grija pe mana cui va dati.
snowflower
Postat pe 1 Februarie 2010 16:47
Am ramas fara cuvinte
Cat timp v'a luat sa va refaceti dupa aceasta trauma?
___Anna___
Postat pe 1 Februarie 2010 18:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratament pentru marirea sanilor 91 De la: kudika_1015607 12 Septembrie 2016 11:09
ciuperca unghiei 59 De la: kudika_1042304 17 Iulie 2021 19:03
Vot 2 De la: Barbie30_ 10 Noiembrie 2010 21:03
acnee cum scapam de ea 15 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 30 Iulie 2010 19:24
sanatate 23 De la: kudika511822 18 Mai 2012 22:31