Setari Cookie-uri

cum scap de Escherichia Coli?

M-am captusit bine cu el, de vara trecuta, s-a localizat in gat(l-am descoperit la exudat faringian) si am tot bagat multe medicamente dar degeaba!Daca a avut cineva stie bine disconfortul produs:stari febrile, uscaciune si jena in gat, nervi, stare generala de rau etcIn urma unui vaccin mi-a cedat cam 4 luni dupa care a reaparut!Ce e de facut?Chiar nu vrea sa moara?
mihi_healthy
Postat pe 7 Martie 2010 10:22
Ti-au facut antibiograma ? Acolo se vede la ce antibiotic reactioneaza cel mai bine agentul patogen, antibiotic ce trebuie luat EXACT atatea zile cate zice medicul, la intervale orare fixe, etc. Eu stiam ca minim 5-7 zile se ia antibiotic, chiar si 10. Acuma cred ca depinde si de antibiotic. Inteleg ca ai fost la dr...incearca la altul, eventual de boli infectioase?
Bafta
mirunad
Postat pe 11 Martie 2010 08:13
Buna, uite am sa-ti recomand ceva usor care sigur iti va fi de folos, mergi la farmacie si ia albastru de metil, pune cate 10 picaturi pe o bucatica de paine si inghite o perioada mai lunga de timp, fa acest lucru, te va ajuta in tot corpul are efect.
daria74
Postat pe 11 Martie 2010 08:17
De la: mihi, la data 2010-03-07 10:22:19M-am captusit bine cu el, de vara trecuta, s-a localizat in gat(l-am descoperit la exudat faringian) si am tot bagat multe medicamente dar degeaba!Daca a avut cineva stie bine disconfortul produs:stari febrile, uscaciune si jena in gat, nervi, stare generala de rau etcIn urma unui vaccin mi-a cedat cam 4 luni dupa care a reaparut!Ce e de facut?Chiar nu vrea sa moara?

Ce vaccin??, de obicei in astfel de cazuri, invesatigatiile sunt mai profunde.
Acesti bacili sunt localizati in intestinul subtire- si produc infectii urinare,si trebuie de vazut, fierea, caile hepatice, diabet, pancreatita,apendice etc. sau in fosele nazale, cazul tau in sputa din gat, si atunci tr. de vazut sinusurile sau o farma de meningita care, chiar o produc prin focarul de infectie. Daca nu se cauta cauza(localizata), nu se poate face nici tratament. Vaccin contra bacililor E-coli nu am auzit sa existe. Oricum acestia cedeaza cu antibiotic, dar in urma unor analize si antidot/bacil(antibiograma).Dar trebuie cautata si localizarea lor. Fac prapad acolo unde sunt localizati. In analize tr. de cautat in; urina, scaun ,sange, mucus nazal sau saliva. Tr. tomografie sau RMN. la cap/sinusuri. Trebuie de asemeni de vazut; rinichii,(analiza urinei si coprocultura. Trebuie de vazut glicemiea, bilirubina, functiile ficatului, fiere. Cordul pulmonar. Aceste locuri sunt favorizante lor si le place sa locuiasca.Acesti bacili sunt microscopici sunt in sange si astfel ingreuneaza oxigenarea si pot locui si imulti unde gaseste organul slabit este un focar de infectie determinant. Nu te rezuma doar la o analiza de rutina. Gaseste localizarea si pagube produse de acestia. Sunt f. f. f. periculosi. Alte detalii nu ai dat si de aceia am pololigat atata. Atentie bacilul este foarte rezistent la medicamente si de cele mai multe ori devin imuni la tratament. Tratamentul se face sub supravegherea atenta a medicului, analize repetate, (antibiograma), pentru ati schimba antibioticul la timp. Altfel te intoxici degeaba cu un antibiotic la care bacilul a devenit imun, acesti bacili sunt inteligenti.
dorina.
dorina27
Postat pe 11 Martie 2010 08:53
Bai, ma uit la voi ce scrieti si nu-mi vine sa cred! Daca omu' a descoperit ca-l are in urma unui exudat, nu inseamna ca a fost la doctor? Nu inseamna ca a facut antibiograma si ia antibiotice conform prescriptiei medicale? Nu este logic???? Oameni buni!
Dorina 27 sper din tot sufletul ca esti cadru medical dupa ce ai scris acolo, dar tu ai citit? Omul stie unde este localizat, a facut deja niste tratamente, vrea sa stie daca mai are si altcineva si ce a facut in cazul asta!!!? Ideea e sa-l ajutam, nu sa-l bagam in sperieti!
Si da, se face un autovaccin pe proprii anticorpi - am facut si eu asa ceva. La anumite persoane cedeaza in urma autovaccinului, la altele cum am fost si eu si cum este si el nu a cedat decat o perioada de timp! Eu fac infectii urinare - si bacilul este situat in intestinul gros! Mai stiu pe cineva care a facut diaree vreo 2 ani si nu stia nimeni ce se intampla, pana cand cineva de la sanepid i-a facut analizele si a descoperit ca avea chestia asta, dupa care l-au tratat cu antibiotice si si-a revenit.
Eu faceam crize foarte dese, pana am inceput sa beau ceaiuri in mod constant si am fost la homeopat - mi-a dat niste chestii pe care le bag sub limba la primele simptome si chiar a functionat - am mai facut o criza prin 2008 cred si la a doua am luat chestiile de la homeopat, bine, eram acasa, am consumat lichide si mi-am revenit.
Localizat la gat chiar nu stiu ce sa zic, poate mai intra cineva care a avut aceeasi problema....
mizura
Postat pe 11 Martie 2010 09:16
Mama a luat microbul din spital.Antibioticul tb stabilit in baza unei antibiograme.Revine insa in timp.Ceea ce a fost cu adevarat benefic a fost tratamentul cu sucul de la o lamaie adaugat in 1/2 litru de apa si baut dimineata,inainte de masa.A baut cred ca timp de o luna si nu a mai avut probleme de atunci.
ivisor
Postat pe 11 Martie 2010 11:16
Am avut asa ceva. M-am chinuit ingrozitor 2 ani de zile, credeam ca nu mai exista vreun medicament care sa ma vindece. Faceam infectii urinare pana la sange.... am facut multe analize, pana am luat nitrofurantoina, 7 zile , 4 pe zi, apoi o luna, 1 pe zi. Le-am suportat foarte greu, cu greturi, cefalee, ameteli...etc. A recidivat, am ajuns la homeopat, am facut un tratament cu staphisagria, particularizat in functie de discutiile pe care le-am avut cu medicul, si am aproape 6 luni fara nicio criza. Pentru mine este aproape incredibil. Asa ca recomand o discutie cu un homeopat, cu multa incredere!
kudika062120
Postat pe 11 Martie 2010 20:35
De la: mizura, la data 2010-03-11 09:16:40Bai, ma uit la voi ce scrieti si nu-mi vine sa cred! Daca omu' a descoperit ca-l are in urma unui exudat, nu inseamna ca a fost la doctor? Nu inseamna ca a facut antibiograma si ia antibiotice conform prescriptiei medicale? Nu este logic???? Oameni buni!
Dorina 27 sper din tot sufletul ca esti cadru medical dupa ce ai scris acolo, dar tu ai citit? Omul stie unde este localizat, a facut deja niste tratamente, vrea sa stie daca mai are si altcineva si ce a facut in cazul asta!!!? Ideea e sa-l ajutam, nu sa-l bagam in sperieti!
Si da, se face un autovaccin pe proprii anticorpi - am facut si eu asa ceva. La anumite persoane cedeaza in urma autovaccinului, la altele cum am fost si eu si cum este si el nu a cedat decat o perioada de timp! Eu fac infectii urinare - si bacilul este situat in intestinul gros! Mai stiu pe cineva care a facut diaree vreo 2 ani si nu stia nimeni ce se intampla, pana cand cineva de la sanepid i-a facut analizele si a descoperit ca avea chestia asta, dupa care l-au tratat cu antibiotice si si-a revenit.
Eu faceam crize foarte dese, pana am inceput sa beau ceaiuri in mod constant si am fost la homeopat - mi-a dat niste chestii pe care le bag sub limba la primele simptome si chiar a functionat - am mai facut o criza prin 2008 cred si la a doua am luat chestiile de la homeopat, bine, eram acasa, am consumat lichide si mi-am revenit.
Localizat la gat chiar nu stiu ce sa zic, poate mai intra cineva care a avut aceeasi problema....

Salut! mai pus la punct si nu ma supar. Nu sperii pe nimeni si nici nu am vrut sa va enervati pe mine. La intrebarea ce vaccin"", tocmai asta este ca , nu are nici un efect asupra bacilului odata ce-l ai deja si mai ales,gradul de infectare(inmultire si rezistenta). Evident ca, bacilul se localizeaza acolo unde gaseste loc sensibilizat deja. Nu am vrut sa va enervati sau speriati.dar acest bacil poate fi foarte rezistent daca nu se face tratament dupa antibiograma, dar, antibiograma trebuie facuta lunar, pentru ca, bacilul devine rezistent la acel medicament, si atunci trebuie sa-l schimbi functie de antibiograma. Bacilul fiind in saliva implicit au infectat ganglionii, laringe, faringe, sinusuri etc. Pericol poate fi daca nu se scapa urgent de bacil, sa faca meningita. Atunci nu este mai grav??????????. Va sfatuiesc sa mergeti la medic/analize, chiar daca ti se pare ca este inutil. MAI BINE MERG LA MEDIC DEGEABA DECAT PRE TARZIU*. Bacilul este periculos odata ce merge cu sangele, in primul rand nu se mai face oxigenarea sangelui=rau+bacilul care infecteaza/unde merge.
Unde am gresit ca am pus pae pe foc*?. Tu singura ai spus ca ai facut tratament 2 ani. Daca faceai tratament/bacil/sensibil;itate si un antibiotic bun, nu neaparat strain. Nu tot ce este strain este si bun, si mai ales tr. sa se tina cont si de chimicul medicamentului, in plus tr. sa faca si cure cu vitamine. Orice virus/bacil, slabeste organismul. Ori bacilul atunci este in largul lui-, cand organismul este slabit, se imulteste in veselie. In concluzie. bacilul moare greu, de aceia trebuie atentie.
Tu ai inteles, in fuga, ca eu am intrebat de vaccin,la modul necunoasterii sau a face glume/boala omului????. NU, tocmai ca asta este;vaccinul nu are nici o valoare odata ce deja este instalat bacilul. La densitatea urinei vede ce valoare are bacilul(inmultire, cat/val. norm./mg.
Asta nu insemneaza ca, medicul nu ti-l prescrie. Si medicina, medicamentele, sunt o afacere. Crezi ca mai sunt medici care te evaluiaza ca om?, cei mai multi te evaluiaza ca subiect/tratament cu care el are contract. si alte motive ale lui personale/financiare.Bacilul daca este tratat cum trebuie , in 3 luni maxim trebuie sa dispara.
Dorina
dorina27
Postat pe 12 Martie 2010 14:39
Am auzit despre aceast microb dar cum l-ai luat tu?
mimi77
Postat pe 12 Martie 2010 21:27
Nu e vorba de pus la punct sau ca s-a enervat cineva, ca nu asta este scopul!! N-am facut tratament 2 ani, am avut probleme mai mult timp si nu mi-a zis nimeni de ce spui tu acolo vizavi de antibiograme si antibiotice, ba dimpotriva, medicul de familie mi-a zis sa ma resemnez ca odata ce-am facut prima infectie... Si eu am facut tratament cu antibiotic si implicit antibiograma la criza, faceam criza, faceam antibiograma, deci...Ce sa-ti mai spun, ca aveam momente cand aveam usturimi, faceam analizele la urina si-mi spuneau ca nu am nimic!! Pai daca vaccinul nu are valoare, odata instalat bacilul, deci retine, este un autovaccin care se face special pt fiecare persoana pe proprii anticorpi in functie de ceea ce gasesc in urina, (probabil ca stii dar o repet cum stiu eu) atunci aia de la Cantacuzino de ce-l mai faceau?? Ori daca nu ai bacilul respectiv, pt ce sa faci vaccin?? Ca nu inteleg!!!
Cat despre antibiotice... pot sa-ti spun ca le-am cam incercat pe toate cu ocazia asta...:))))))))))))) asa ca pt mine antibioticul bun a fost ala la care bacilul a ramas sensibil constant...
mizura
Postat pe 13 Martie 2010 09:54

Cred ca f. importanta e utilizarea antibioticului ,conforM antibiogramei. E. COLI SE AFLA IN INTESTIN,DECI E SAPROFIT SI UTIL IN DIGESTIE, DAR CAND STRABATE MEMBRANA INT.-INCONDITII DE COLITA, ANEMIE-DEVINE PATEGEN PENTRU RINICHI, FIERE,ETC.PERSONAL AM AVUT COLIBACILOZA LA FIERE SI AM SCAPAT DE BOALA CU BACTERIOFAG,GREU DE SUPORTAT ,CU MOROS FECALOID. EXISTA SI COLIMICINA, ANTIBIOTIC SPECIAL. trebuie intarita si imunitatea. Succes! Cornelia
kudika141146
Postat pe 13 Martie 2010 12:35
De la: mimi77, la data 2010-03-12 21:27:55Am auzit despre aceast microb dar cum l-ai luat tu?

nu-mi explic mai ales ca tin la igiena personala f mult!cred ca dintr-o portie de mici servita undeva in sectorul 5, simptomele au aparut la 8-10 zile dupa..
mihi_healthy
Postat pe 13 Martie 2010 14:39
Mai mult ca sigur! E posibil carnea sa nu fi fost pregatita cum trebuie, mai ales daca poti face si o legatura....Scapi tu de el- e mai greu dar nu imposibil...
mizura
Postat pe 13 Martie 2010 17:03
Escherichia Coli este o bacterie care se dezvolta in alimnente DAR nu in gatul omului.............
ATENTIE
Escherichia Coli - este o bacterie care poate cauza, prin simpla existenta in organsimul contaminat la om, o mare varietate de afectiuni, de la diaree apoasa la cistita hemoragica si sindromul hemolitic uremic, dar nu se localizeaza in gat.
NENICA..........
marisitoianu
Postat pe 15 Martie 2010 01:00
In primul rand acestui bacil ii place mediul alcalin,o prima masura este schimbarea PH-ului bucal.Astfel,dupa masa,dupa periajul dintilor si ori de cate ori aveti ocazia,clatiti gura,faceti gargara cu Apa plata(un pahar) la care adaugati o lingura de otet de mere9original,nu facaturi).In timp,nemaigasind mediul propice,se va autoelimina.In cazul infectiilor urinare,schimbarea PH-ului urinar e benefica(Urina acida va contracare efectele bacilului.Beti sucuri de fructe(fara zahar)mancati branza de vaci,iaurt,carne rosie.
Evitati pastilele efervescente cu vitamine,bicarbonatul,produsele de patiserie,biscuiti,paine.
Mentionez ca sunt medic si cred ca am o viziune pertinenta a problemei
Sanatate.
anemones
Postat pe 20 Martie 2010 23:19
spune-mi chivutam;daca iti arat analizele, iti retragi cele scrise?
mihi_healthy
Postat pe 21 Martie 2010 17:33
DACA LUI E.COLI II PLACE MEDIUL ALCALIN , ATUNCI CAND AI SI CANDIDA PENTRU CARE TREBUIE SA CREEZI UN MEDIU ALCALIN CE FACI?
kudika190145
Postat pe 22 Martie 2010 20:08
De la: mihi, la data 2010-03-07 10:22:19M-am captusit bine cu el, de vara trecuta, s-a localizat in gat(l-am descoperit la exudat faringian) si am tot bagat multe medicamente dar degeaba!Daca a avut cineva stie bine disconfortul produs:stari febrile, uscaciune si jena in gat, nervi, stare generala de rau etcIn urma unui vaccin mi-a cedat cam 4 luni dupa care a reaparut!Ce e de facut?Chiar nu vrea sa moara?


trebuie lucrat la imunitate!
camiflorea
Postat pe 22 Martie 2010 21:30
excelentavoastra,domnule,va dau un sfat foarte orofesional,............trebuie sa faceti un tratament pregatitor cu un vaccin despre care desigur nu stiati,.se numeste ,,urovaxom,, si este produs de o firma de prestigiu,,om,, din elvetia,......dar atentie,,o simgura forma de tratament,nu al repetati,se face an doze de zece capsule pe luna, trei luni deci 30 de capsule ale produsului, nu se mai repeta,. cazul meu,...nu aveam nimic contagios sau maladiv,am facut o experienta de a faceordine an sistemul imunitar, am luat dozele asa cum le am descris, si am facut greseala sa repet tratamentul,an acelasi an cred,.a reactionat atat de viulent ancat pot declara ca am trecut prin chinuri groaznice,.areactionat vezicabiliara la mine erau dureri atroce,dificil de descris, a durat ,descendent chinul aproape un an,.... deci e. coli, tratamentul descris de mine cu urovaxom,.o singura cutie cu 30 de capsule, apoi dupa un an, faceti o a doua cura cu un flacon complet ,,numai unul,,.cu echinaceea produs ,u. s. a. ,,atentie ca sa vi l descriu este un flacon mare cu 90 de gelule, pret an jur de 28 de roni,.este produs printr o tehnica de varf prin refrigerare plantei la minus 173 de grade celsius, aceasta forma de preparare o descriu multe firme de varf,,nu hofigal,,....... se produce , deschidratarea optima, cred ca si acesta este la fel ca procedura de preparare, ca sa fiti sigur ca l mai gasiti ,an timp ce faceti tratamentul cu urovaxom, cumparati l si pe cel cu echinaceea, se antampla an ultimul timp sa dispara produse de varf din motivatii economice an plan national, existand si produse indigene,......mu au valoare de performanta dau un exemplu cu o tableta cu zaharina,indigena pe care o regasim an cana dedizolvata dupa ceservim continutul, an timp ce o alta de oriunde se dizolva instant printr o miscare reactiva,......... excelenta voastra scuze pentru scrisul dificil,,nu agramat,, am odisffunctie neuronala datorata unui accident vascular an remisie,... cu respect domnule,.succes,.nihil sine deo,.
kudika002209
Postat pe 15 Aprilie 2010 11:27
Da exista vaccin pentru E.Coli la Cantacuzino.
Vreau sa iau si eu pentru mama.
Anda_Spa_de_Lux_1
Postat pe 27 Septembrie 2016 16:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ABSORBANTELE atat de necesare 1 De la: ioanabobocea 17 Noiembrie 2009 23:04
Umilintele la care sunt supuse cadrele militare 16 De la: TIGRA 18 Octombrie 2010 13:56
anticonceptionalele 48 De la: kudika486695 29 Martie 2012 09:14
sdd 4 De la: asmed_anca 24 Septembrie 2009 16:24
Reluare anriconceptionale 2 De la: LiveFromHell 11 Decembrie 2012 21:59