Setari Cookie-uri

viata dupa transplant de rinichi

acum am aflat ca nu pot sa am copii dupa trasplant,sunt disperata
Martha_healthy
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:28
mda,ce pot spune....e tragic sa nu poti avea urmasi dar daca pui in balanta cealalalt aspect si anume viata ta...nu stiu ce ar fi mai important in momentul de fata....ca fara transplantul respectiv nu ai mai fi in viata probabil sau ca fara copii poti totusi trai...
sagara_laksami
Postat pe 28 Aprilie 2010 14:53
In momentul in care ai facut transplantul renal organismul tau practic a primit un corp strain. Sistemul imunitar ar incerca sa lupte impotriva lui, asa ca ca dupa transplant esti nevoita sa iei o serie de medicamente ptr tot restul vietii tale.Menirea lor este sa nu permita sistemului imunitar sa atace noul rinichi.Cum? Slabeste foarte mult sistemul imunitar.
In alte cuvinte trebuie sa ai mare grija de sanatatea ta deorece avand sistemul imunitar slabit esti mai predispusa la o gramada de boli(ex racesti mult mai usor, receala trece mai greu si nici nu poti sa o combati cu orice pastila...din cate stiu eu nu ai voie sa iei decat paracetamol sinus)
Sa fii insarcinata in aceste conditii ar fi foarte greu. Gandeste te ca pe masura ce creste fatul apasa din ce in ce mai mult pe rinichiul tau.
De asemeni insuficienta renala este o boala ereditara. Exista sanse destul de mari ca copilul tau sa mosteneasca aceasta problema de sanatate.
Imi inchipui ca este foarte dureros gandul ca nu poti sa ai un copil al tau...dar ai atate lucruri de care sa te bucuri.In primul rand traiesti ai reusit sa faci transplantul renal...sunt altii care asteapta la o coada infinita ca sa primeasca unul. Bucura te de viata asa cum este ea...tu care ai trecut prin atatea stii sa o apreciezi mult mai mult decat altii.
cris_tina_healthy
Postat pe 29 Aprilie 2010 13:01
De la: Martha, la data 2010-04-22 11:28:20acum am aflat ca nu pot sa am copii dupa trasplant,sunt disperata

Buna! Nu dispera,poti adopta un copil sau poti apela la o mama surogat.Este minunat ca ai facut transplant si nu mai faci dializa,sa fii sanatoasa si sa iti functioneze rinichiul ani indelungati. Si eu am facut transplant renal acum 2 ani,multumesc din tot sufletul Domnului ca nu mai fac dializa si am o noua viata si sper sa fiu sanatoasa si sa ma bucur de acest transplant ani indelungati.Iti doresc multa,multa sanatate si zile pline de lumina si bucurii.
51160
Postat pe 5 Mai 2010 15:14
stimata doamna

nu va indentificati cu situatia nu va reprezinta pt ati actionat in trecut neadecvat si acum traiti niste consecinte.
ganditiva ca exista persoane care nu maini picioare sunt orbi si gasesc puterea de a traii.
va dau un exemplu doar pt a va face sa reflectati mai mult.
in anul 1988 sotiei mele iau amputat piciorul drept din partea superioara pt ca datorita unei tumori canceroase (in 2 ani a suportat 6 operatii).
dupa operatie medicii mi-au spus ca nu mai traieste 6-9 luni.
sotia mea trebuia sa dupa amputatie trebuia internata la inst de oncologie pt tratament dar seful clinici m-ia spus ca in situatia ei nu ar mai suporta trat oncologice si ar muri in spital.
ce ne mai ramanea de facut sa ne resemnam si sa asteptam ce?
si in acea staree de disperare m-am luat de piept cu DUMNEZEU si i-am spus bine recunosc ca am gresit dar ce sa fac nu mai pot sa dau timpul inapoi sa repar totul sunt un nimic nu mai pot sa duc povara suferintelor si a disperari si iti incredintez viata noastra de acum inainte fa ce stii tu ca este mai bine pt noi daca esti cu adevarat cum se spune ca esti DUMNEZEUL IUBIRII.
stimata doamna nu doresc sa poze in cea ce nu sunt dar in lunile care au urmat au aparut in viat noastra persoane care ne-au dat sfaturi si asa l-am intalnit pe ing Valeriu Popa si sotia a inceput sa tina regim naturrist.
dupa 4 ani de regim naturst a nascut un baietel normal si suntem o familie fericita.
privid retrospectv realizez ca toata disperarea ne-a oerit si solutia.
pt ca este nebunie sa te consumi si sa te agiti pt ce este doar trebuie gasita o solutie.
va reomand cu multa caldura sa vedeti urmatoarele filme doumentare care va vor influenta cu siguranta viata.
apa film rusesc extraordinar
noua biologie de doctor bruce lipton
the secret
va garantez in max 3-4 ani fa plimbati cu copilul dvs prin parc.
ce nu este posibil la om este intotdeauna posibil la DUMNEZEU.
florianbita@yahoo.com
florianbita
Postat pe 7 Mai 2010 12:06
De la: florianbita, la data 2010-05-07 12:06:54stimata doamna

nu va indentificati cu situatia nu va reprezinta pt ati actionat in trecut neadecvat si acum traiti niste consecinte.
ganditiva ca exista persoane care nu maini picioare sunt orbi si gasesc puterea de a traii.
va dau un exemplu doar pt a va face sa reflectati mai mult.
in anul 1988 sotiei mele iau amputat piciorul drept din partea superioara pt ca datorita unei tumori canceroase (in 2 ani a suportat 6 operatii).
dupa operatie medicii mi-au spus ca nu mai traieste 6-9 luni.
sotia mea trebuia sa dupa amputatie trebuia internata la inst de oncologie pt tratament dar seful clinici m-ia spus ca in situatia ei nu ar mai suporta trat oncologice si ar muri in spital.
ce ne mai ramanea de facut sa ne resemnam si sa asteptam ce?
si in acea staree de disperare m-am luat de piept cu DUMNEZEU si i-am spus bine recunosc ca am gresit dar ce sa fac nu mai pot sa dau timpul inapoi sa repar totul sunt un nimic nu mai pot sa duc povara suferintelor si a disperari si iti incredintez viata noastra de acum inainte fa ce stii tu ca este mai bine pt noi daca esti cu adevarat cum se spune ca esti DUMNEZEUL IUBIRII.
stimata doamna nu doresc sa poze in cea ce nu sunt dar in lunile care au urmat au aparut in viat noastra persoane care ne-au dat sfaturi si asa l-am intalnit pe ing Valeriu Popa si sotia a inceput sa tina regim naturrist.
dupa 4 ani de regim naturst a nascut un baietel normal si suntem o familie fericita.
privid retrospectv realizez ca toata disperarea ne-a oerit si solutia.
pt ca este nebunie sa te consumi si sa te agiti pt ce este doar trebuie gasita o solutie.
va reomand cu multa caldura sa vedeti urmatoarele filme doumentare care va vor influenta cu siguranta viata.
apa film rusesc extraordinar
noua biologie de doctor bruce lipton
the secret
va garantez in max 3-4 ani fa plimbati cu copilul dvs prin parc.
ce nu este posibil la om este intotdeauna posibil la DUMNEZEU.
florianbita@yahoo.com

Buna ziua!Voi trece direct la subiect,un rinichi transplantat este asezat in cavitatea abdominala ,in partea dreapta langa ficat,deci se exclude posibilitatea unei sarcini.Un transplantat ia in jur de 13-15 pastile pe zi si mai ales ia imunosupresoare(tin imunitatea scazuta pentru ca organismul sa nu refuze rinichiul transplantat) ceeace exclude o sarcina.Eu cred ca inainte de a da sperante unor oameni este foarte bine sa va documentati macar putin asupra suferintei lor si nu sa faceti promisiuni si afirmatii pe care nu le veti putea sustine Niciodata.Va doresc o zi buna si multa sanatate.
doinitaeda
Postat pe 23 Mai 2010 07:56
De la: doinitaeda, la data 2010-05-23 07:56:24
Buna ziua!Voi trece direct la subiect,un rinichi transplantat este asezat in cavitatea abdominala ,in partea dreapta langa ficat,deci se exclude posibilitatea unei sarcini.Un transplantat ia in jur de 13-15 pastile pe zi si mai ales ia imunosupresoare(tin imunitatea scazuta pentru ca organismul sa nu refuze rinichiul transplantat) ceeace exclude o sarcina.Eu cred ca inainte de a da sperante unor oameni este foarte bine sa va documentati macar putin asupra suferintei lor si nu sa faceti promisiuni si afirmatii pe care nu le veti putea sustine Niciodata.Va doresc o zi buna si multa sanatate.

...si nu trebuie sa uitam ca transplantul nu e pe viata...e garantat 7-10 ani dar, deoarece unii n-au tinut regim si n-au respectat "regulile" unui transplant garantia s-a redus la 1-4 ani...Si apoi la ...dializa ,pt ca in insuficienta renala nu se poate altfel ! Si eu am 1 an si ceva de la transplant si trag nadejde ca ,asa cum s-a gasit remediu impotriva cancerului ...poate si pentru noi SE VA INVENTA UN RINICHI ARTIFICIAL MIC (dializorul ,pe care toti il stim e destul de mare )sau...ALTCEVA!!!
lena2000
Postat pe 8 Iunie 2010 21:03







----------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 10 Iunie 2010 09:13
De la: florianbita, la data 2010-05-07 12:06:54stimata doamna

nu va indentificati cu situatia nu va reprezinta pt ati actionat in trecut neadecvat si acum traiti niste consecinte.
ganditiva ca exista persoane care nu maini picioare sunt orbi si gasesc puterea de a traii.
va dau un exemplu doar pt a va face sa reflectati mai mult.
in anul 1988 sotiei mele iau amputat piciorul drept din partea superioara pt ca datorita unei tumori canceroase (in 2 ani a suportat 6 operatii).
dupa operatie medicii mi-au spus ca nu mai traieste 6-9 luni.
sotia mea trebuia sa dupa amputatie trebuia internata la inst de oncologie pt tratament dar seful clinici m-ia spus ca in situatia ei nu ar mai suporta trat oncologice si ar muri in spital.
ce ne mai ramanea de facut sa ne resemnam si sa asteptam ce?
si in acea staree de disperare m-am luat de piept cu DUMNEZEU si i-am spus bine recunosc ca am gresit dar ce sa fac nu mai pot sa dau timpul inapoi sa repar totul sunt un nimic nu mai pot sa duc povara suferintelor si a disperari si iti incredintez viata noastra de acum inainte fa ce stii tu ca este mai bine pt noi daca esti cu adevarat cum se spune ca esti DUMNEZEUL IUBIRII.
stimata doamna nu doresc sa poze in cea ce nu sunt dar in lunile care au urmat au aparut in viat noastra persoane care ne-au dat sfaturi si asa l-am intalnit pe ing Valeriu Popa si sotia a inceput sa tina regim naturrist.
dupa 4 ani de regim naturst a nascut un baietel normal si suntem o familie fericita.
privid retrospectv realizez ca toata disperarea ne-a oerit si solutia.
pt ca este nebunie sa te consumi si sa te agiti pt ce este doar trebuie gasita o solutie.
va reomand cu multa caldura sa vedeti urmatoarele filme doumentare care va vor influenta cu siguranta viata.
apa film rusesc extraordinar
noua biologie de doctor bruce lipton
the secret
va garantez in max 3-4 ani fa plimbati cu copilul dvs prin parc.
ce nu este posibil la om este intotdeauna posibil la DUMNEZEU.
florianbita@yahoo.com
sagara_laksami
Postat pe 11 Iunie 2010 16:18

...sunt persoane care sunt convinse ca o boala trebuie sa treca dupa un tratament,fie el si pe termen lung ;mai persoanelor(!)...transplantatul ia medicamentele pt mentinerea vietii sale si nu pt ai trece afectiunea !!!Ar insemna sa ia tratament,astfel incat sa-i creasca rinichi in locul rinichilor sai stafiditi(...uscati).
UN TRANSPLANTAT POATE PIERDE FUNCTIONAREA ACELUI RINICHI (oricand--noi trebuie sa ne ferim de tot si toate pt ca organismul nostru nu are ANTICORPI ...)Daca o transplantata insarcinata are un rejet (adica pierde rinichiul transplantat) si ajunge in dializa ---prin care efectiv se scoate urina din sange ,iti inchipui ce sange ( plin de toxine) ...ajunge la copil?! Nu va doresc sa stiti cum se simte un dializat at cand sangele lui e plin ...Multumesc lui DUMNEZEU ca m-a ajutat sa-mi mai prelungesc viata (am o fetita de 10 ani,pe care vreau s-o vad pe picioarele ei... sotului nu-i mai pasa de noi ,acum nu mai pot munci sau fi asa cum am fost...).
Oricum ,din cele citite ,am inteles ca boala e ereditara si copilul poate lua lejer ce are mama...Si dupa cat ai suferit si suferi tu ...iti inchipui un copil cu aceasta soarta?!MA CUTREMUR AT CAND VAD COPII IN DIALIZA SAU TRANSPLANTATI...(macar eu am mai trait sa vad una ,alta...---am 41 de ani).
...NU VREAU SA TE AMARASC DAR TREBUIE SA STII CA VIATA NOASTRA E DESTUL DE SCURTA (aproximativ 10 ani cu transplant ,in jur de 10 ani in dializa si ...GATA!!!)Iti dai seama ca un copil ramane fara mama la varsta de 20 de ani?????????????????????????????????????????????????????????????????????????De-aia ma rog la Dumnezeu...poate s-o inventa CEVA sa ne prelungeasca si noua viata (vreau sa "stau" cu fetita mea cat mai mult...
Nu te supara !...creatinina creste la necaz...Bucura-te de viata ,asa cum e...Ofera-le altor copii (sunt atatia care sunt amarati si vai de ei )ceea ce ai putea oferi copiilor tai...
Draga Martha, citeste bine ce au scris DOINITAEDA si CRIS TINA...Sunt din lumea noastra...;sunt putini aceia care VOR sa ne inteleaga!!!
lena2000
Postat pe 12 Iunie 2010 09:03
De la: lena2000, la data 2010-06-12 09:03:14
...sunt persoane care sunt convinse ca o boala trebuie sa treca dupa un tratament,fie el si pe termen lung ;mai persoanelor(!)...transplantatul ia medicamentele pt mentinerea vietii sale si nu pt ai trece afectiunea !!!Ar insemna sa ia tratament,astfel incat sa-i creasca rinichi in locul rinichilor sai stafiditi(...uscati).
UN TRANSPLANTAT POATE PIERDE FUNCTIONAREA ACELUI RINICHI (oricand--noi trebuie sa ne ferim de tot si toate pt ca organismul nostru nu are ANTICORPI ...)Daca o transplantata insarcinata are un rejet (adica pierde rinichiul transplantat) si ajunge in dializa ---prin care efectiv se scoate urina din sange ,iti inchipui ce sange ( plin de toxine) ...ajunge la copil?! Nu va doresc sa stiti cum se simte un dializat at cand sangele lui e plin ...Multumesc lui DUMNEZEU ca m-a ajutat sa-mi mai prelungesc viata (am o fetita de 10 ani,pe care vreau s-o vad pe picioarele ei... sotului nu-i mai pasa de noi ,acum nu mai pot munci sau fi asa cum am fost...).
Oricum ,din cele citite ,am inteles ca boala e ereditara si copilul poate lua lejer ce are mama...Si dupa cat ai suferit si suferi tu ...iti inchipui un copil cu aceasta soarta?!MA CUTREMUR AT CAND VAD COPII IN DIALIZA SAU TRANSPLANTATI...(macar eu am mai trait sa vad una ,alta...---am 41 de ani).
...NU VREAU SA TE AMARASC DAR TREBUIE SA STII CA VIATA NOASTRA E DESTUL DE SCURTA (aproximativ 10 ani cu transplant ,in jur de 10 ani in dializa si ...GATA!!!)Iti dai seama ca un copil ramane fara mama la varsta de 20 de ani?????????????????????????????????????????????????????????????????????????De-aia ma rog la Dumnezeu...poate s-o inventa CEVA sa ne prelungeasca si noua viata (vreau sa "stau" cu fetita mea cat mai mult...
Nu te supara !...creatinina creste la necaz...Bucura-te de viata ,asa cum e...Ofera-le altor copii (sunt atatia care sunt amarati si vai de ei )ceea ce ai putea oferi copiilor tai...
Draga Martha, citeste bine ce au scris DOINITAEDA si CRIS TINA...Sunt din lumea noastra...;sunt putini aceia care VOR sa ne inteleaga!!!

Buna Lena! Am plecat pe cel de al 3_lea an de transplant,am o creatinina de 0,82(nu am avut decat o singura data 1 de cand am facut transplant)multumesc zilnic,seara si dimineata Domnului pt aceasta noua viata,tin regim ca si tine,fara sare,prajeli,carne f putina (doar de 2 ori pe saptamana),fara dulciuri,multe fructe,legume,peste,plimbari,ca si tine m-am ingrasat 12kg fac haz de necaz acum dar,sant putin complexata din cauza asta,am o gandire POZITIVA si sper din inima ca rinichiul meu sa functioneze cel putin 10 ani(cu ajutorul si ingaduinta Domnului)cunosc persoane care au transplant de 16-21ani,am prietene care fac dializa de 12 si 14 ani si dl Raut de 29de ani face dializa.Sant sigura ca rinichiul tau va functiona ani indelungati,ca iti vei vedea fetita mare(sa aibe numai sanatate si minte luminata)si va veti bucura impreuna de reusitele ei,nu ii baga in seama pe cei care se cred superiori nou pt ca sant sanatosi si ne trateaza ca pe paria ei sant oameni doar cu trupul,sufletul le lipseste :sml-.confused0024: Mi-ar face multa placere sa devenim prietene,multa sanatate si toate cele bune va doresc tuturor si mult noroc si sanatate
51160
Postat pe 2 Iulie 2010 17:59
De la: 51160, la data 2010-07-02 17:59:56
Buna Lena! Am plecat pe cel de al 3_lea an de transplant,am o creatinina de 0,82(nu am avut decat o singura data 1 de cand am facut transplant)multumesc zilnic,seara si dimineata Domnului pt aceasta noua viata,tin regim ca si tine,fara sare,prajeli,carne f putina (doar de 2 ori pe saptamana),fara dulciuri,multe fructe,legume,peste,plimbari,ca si tine m-am ingrasat 12kg fac haz de necaz acum dar,sant putin complexata din cauza asta,am o gandire POZITIVA si sper din inima ca rinichiul meu sa functioneze cel putin 10 ani(cu ajutorul si ingaduinta Domnului)cunosc persoane care au transplant de 16-21ani,am prietene care fac dializa de 12 si 14 ani si dl Raut de 29de ani face dializa.Sant sigura ca rinichiul tau va functiona ani indelungati,ca iti vei vedea fetita mare(sa aibe numai sanatate si minte luminata)si va veti bucura impreuna de reusitele ei,nu ii baga in seama pe cei care se cred superiori nou pt ca sant sanatosi si ne trateaza ca pe paria ei sant oameni doar cu trupul,sufletul le lipseste :sml-.confused0024: Mi-ar face multa placere sa devenim prietene,multa sanatate si toate cele bune va doresc tuturor si mult noroc si sanatate

Buna ! ! !Imi pare bine ca pot sa vorbesc cu cineva ,cu care am in comun "stilul de viata "...E bine ca ai creatinina asa de mica ...eu o am intre 1,3 -1,6 (cateodata ) si cred ca sunt mai pofticioasa in ceea ce priveste dulciurile...dar si painea ...Cand am ...si cartofii pai ma imbie drastic...Am si un istoric al bolii mai controversat...Mi-a fost frica de dializa si am refuzat-o (internandu-ma la diverse spitale ,facand si acupunctura ---am crezut ca scap de "necaz"...Mi-au pus diagnosticul de LES (lupus eritematos sistemic ) si am intrat in dializa in faza aproape terminala ,cu creatinina 21 si uree 400...
Imi place optimismul tau ...E de bun augur...Mie ,gandul la fetita mea ,mi-a dat putere sa lupt cu boala asta in noptile nedormite din spitalele pe unde am fost ...Vreau s-o fac mare ...s-o vad PE PICIOARELE EI ...Mi-aduc aminte de o fata ,careia ii murise mama si era purtata de la o ruda la alta ---nici unul nu avea mila de ea... Pe unde-o fi ajuns saraca (uite asa ajung la case de toleranta si-si bat joc de ele toti dobitocii )
Eu simt ca Dumnezeu o sa ma tina si ma rog sa fie sanatoasa si fericita ,ca am tras eu destul...Acum trebuie sa plec la dispensar sa-mi iau o "trimitere"...Te pup !
lena2000
Postat pe 5 Iulie 2010 08:58
Buna lena!Ai fost la control?sant sigura ca ai iesit bine.Ce iti face fetita?
si eu am facut inainte de dializa;acupunctura,magnetoterapie,bioenergie,am luat niste medicamente naturiste din tibet(imi garanta dr ca mi-le recomandase ca precis voi fi bine)am baut zeci de kg de ceaiuri,bitter suedez,am facut masaj,reflexoterapie,bai cu plante.....si in final am ajuns in dializa cu creatinina de 12,87 si uree422 asa de tare m-au ajutat toate procedurile pe care le-am facut,ce sa iti spun?m-au ajutat sa cheltui zeci de milioane,dar nu e nimic multumesc Domnului ca acum sant bine.Eu am mare,mare noroc ca am un sot fffff atent si iubitor si doi fii care au fost si snt mereu alaturi de mine si asa cum bine ai spus,tot timpul m-am agatat de imaginea lor si pt ei ,numai pt ei mi-am dorit si imi doresc sa traiesc,sa fiu sanatoasa(atat cat se poate)fii nostri s-au casatorit,acum avem si doua fice si asa cum am spus,pt ei,pt sotul meu si pt ca imi doresc sa cresc nepoti,lupt pt viata si sanatate.Iti doresc din tot sufletul sanatate,multa,multa si TREBUIE sa lupti ,pt fetita ta,pt ea trebuie sa fii sanatoasa.
p.s.mananca carne ,paine,dulciuri cat mai putine,mananca mai mult peste,legume,fructe,ulei de masline si daca tot vrei ceva dulce poti face tarte cu fructe,prajituri cu branza si ciocolata amaruie
doinitaeda
Postat pe 8 Iulie 2010 13:00
...buna ,doinita!Ma bucur ca mi-ai spus povestea ta...Cautam persoane care au trecut prin ceea ce am trcut noi ;odata am gasit alt forum unde vorbeau persoane cu transplant ...dar acum nu mai dau de el... Am fost la control ,trebuie sa dau telefon peste o saptamana...Nu ma simt eu prea in apale mele...Nu prea respir bine...O fi si cu caldura asta...O fi si din cauza lumii care are grija sa-mi faca "viata frumoasa "...Mi-e frica si cu pensiile astea care scad...am si copil de crescut (vreau sa-i fie bine...),de angajat cine sa ma angajeze in conditiile pe care le cer eu (noi si fara anticorpi ,soarele ---"pericolul nostru "...Nu stiu de ce mi se umfla picioarele ,mai mult cel de pe partea cu operatia...De tensiune iau :Norvasc ,Metoprolol(2) si physiotens...Ce parere ai ,diureticele forteaza rinichiul ?!mi-a zis sa iau...
lena2000
Postat pe 19 Iulie 2010 12:09
Buna,Lena! Dc trebuie sa dai iarasi tlf? Cum au iesit analizele?ce diuretice ti-a spus sa iei?eu am baut 5-6luni tinctura de coada calului,am o diureza de 3,5l/zi.e normal ca piciorul drept sa fie putin mai umflat,daca ai prb cu respiratiia fii atenta la diureza,dar mai ales nu intra in panica si cu pensiile nu iti face griji ca nu ne taie nimic din ele.Acum vb de la baietii mei (din Anglia)vb cand vin in Romania si poate ne vom intalni fata in fata sa vb mai mult.Te pup si NU INTRA IN PANICA.Sanatate multa,multa.
doinitaeda
Postat pe 22 Iulie 2010 11:39
Buna Lena! Ne-am intors acasa.Afost superb sa ne petrecem timpul cu fiii si nurorile noastre.Sper ca imi vei da vesti bune despre tine si ca totul este ok.Cum ti-au iesit analizele?cum e diureza?creatinina?respiratia?ce iti face fetita?astept sa imi raspunzi la toate intrebarile si multe altele.Iti doresc multa sanatate si abia astept sa imi raspunzi.

doinitaeda
Postat pe 2 August 2010 16:46
...n-am mai intrat de mult ...fetita mea joaca "metin" si pc e mai mereu ocupat...Imi place si mie...Ma simt mai bine ,am inceput sa iau Diurex si nu mi se mai umfla rau picioarele (ma dureau inainte mai mult seara ,at cand erau ca doi "butuci"...Cum ai luat tinctura de coada calului ?...mi-am luat si eu ceaiuri diuretice dar tot pastilele (Diurex )mi-au rezolvat problema...as fi vrut sa nu iau (si-asa luam atatea pastile ),mi-e frica sa nu-mi forteze rinichiul ... Ma bucur ca te-ai plimbat ,in indepartata Anglie ,e bine atunci cand viata ofera bucurie copiilor ;parintii lor se bucura impreuna cu ei... Te pup si iti doresc sanatate pe mai departe...
lena2000
Postat pe 12 August 2010 06:19
Buna,si sotul meu are transplant de rinichi,si se simte bine,pe 2 oct implineste doi ani de la transplant.Primul an a fost mai greu pana am invatat cum sa ne traim viata .El chiar lucreaza nu a fost pensionat deoarece nu a fost de acord si a preferat sa munceasca si poate este bine pentru el deoarece are contact cu oamenii este greu dar eu vad ca lui ii este bine asa.Eu cunosc foarte bine situatia viata dupa transplant nu este asa usoara cum cred cei din jurul nostru dar eu am datoria sa-i fac viata frumoasa si usoara si sa-i fiu alaturi cu tot.El este inginer si are muncitori in subordine deci are bataie de cp dar ii place ce face si merge inainte.Are un regim foarte strict,fara sare,carne foarte rar mai mult peste ,paine fara sare eu fac paine in casa am masina si in fiecare zi ii fac paine incerc sa-l hranesc cat mai natural cat se poate,are o vointa foarte mare si lupta pentru viata si este un invingator chiar uitam de problemele lui si incercam sa fim ca toti ceilalti.El are 50 de ani si a luat rinichi de l mama lui de 73 de ani si are creatinina 2,5 ,foarte rar a avut 2,3 asa a avut si upa transplant se pare ca rinichiul fiind mai batran asa se intampla.A facut dializa trei luni dar nu se simtea bine,noaptea facea dializa iar dimineata pleca la servici.Este un luptator mai ales ca avem si un copil o fata care este studenta si pentru ea trecem peste tot.Va doresc multa sanatate.
healthy010014
Postat pe 16 August 2010 11:31
Buna Lena!Ma bucur ca esti bine,pe 30merg si eu la control.Ai dreptate,ce poate fi mai frumos si mai placut pt. un parinte decat sa-si vada copiii fericiti si multumiti,a fost extraordinar pt. noi ca am fost impreuna cu fiii si nurorile noastre.Eu am baut tinctura de coada calului,coada soricelului si galbenele pt. ca organismul sa fie protjat(ele contin un antibiotic vegetal)impotriva infectiilor si da,coada calului este si un bun diuretic,sincer eu nu am avut nevoie de diuretic(scot 3500-3700)dar este o tinctura fb.Lena sa ai grija sa iti iei medicamentele pt transplant,se pare ca vom avea o prb. cu ele.De la ce farmacie le iei?esti inscrisa in ATR?Va doresc multa sanatate.
doinitaeda
Postat pe 17 August 2010 13:58
..."healthy010014"...nu e normal ca creatinina sa fie 2,3 -2,5 Spune-i sa nu mai lucreze ,sa stea acasa sa se odihneasca ...Zici ca are "bataie de cap "...Stie ca bataia aia de cap ii creste tensiunea si ca urmare creste si creatinina ????????????? Creatinina peste 2 inseamna ...INSUFICIENTA RENALA ,adica dializa (sau moarte )apropiata...NU TREBUIA SA MUNCEASCA DECAT DUPA CE RINICHIUL SE RESTABILIZA si " bataie de cap " nu trebuie sa fie pt ca TENSIUNEA termina RINICHIUL si INIMA... ...Am mai intalnit o fetita (de vreo 20 de ani) ...fusese la mare ,la plaja ...si spunea ca nu i s-a intamplat nimic ---dar era internata in spital NOI TREBUIE SA NE APARAM DE SOARE (datorita pastilelor INDISPENSABILE ---fara ele rinichiul nu merge--avem un risc urias de a contacta cancer de piele
lena2000
Postat pe 20 August 2010 06:40
Doamne Doinita ,ce o sa ne facem de medicamente ?! ...fara ele organismul nostru creaza anticorpi si ataca RINICHIUL ... Cand eram sanatoasa si auzeam de probleme de acest gen...ziceam ca bolnavii sa nu mai ia medicamente si GATA ...sa se trateze naturist De-abia acum imi dau seama cat de indispensabile sunt aceste medicamente (pe care nu le poti inlocui cu nimic ) si fara de care transplantul nu ar merge...Ar fi bine sa mergi la Sensiblu ,sunt cei mai buni . Bogatanilor astora ,care ne conduc (toti ), nu le pasa ca avem si noi copii ,vrem si noi sa traim...(Sper sa nu ajungem sa fim exterminati ---cum se intampla pe vremea lui Hitler )
In ATR m-am inscris anul trecut ,cand am facut transplant...Nu stiu cum sa cotizez si eu in continuare?! ...Am sa iau si eu tinctura de coada calului si ce ai mai zis sa-mi imbunatatesc starea si sa ma mentin... Sanatate si tot ce iti doresti ... :))
lena2000
Postat pe 20 August 2010 07:08
De la: lena2000, la data 2010-08-20 07:08:17Doamne Doinita ,ce o sa ne facem de medicamente ?! ...fara ele organismul nostru creaza anticorpi si ataca RINICHIUL ... Cand eram sanatoasa si auzeam de probleme de acest gen...ziceam ca bolnavii sa nu mai ia medicamente si GATA ...sa se trateze naturist De-abia acum imi dau seama cat de indispensabile sunt aceste medicamente (pe care nu le poti inlocui cu nimic ) si fara de care transplantul nu ar merge...Ar fi bine sa mergi la Sensiblu ,sunt cei mai buni . Bogatanilor astora ,care ne conduc (toti ), nu le pasa ca avem si noi copii ,vrem si noi sa traim...(Sper sa nu ajungem sa fim exterminati ---cum se intampla pe vremea lui Hitler )
In ATR m-am inscris anul trecut ,cand am facut transplant...Nu stiu cum sa cotizez si eu in continuare?! ...Am sa iau si eu tinctura de coada calului si ce ai mai zis sa-mi imbunatatesc starea si sa ma mentin... Sanatate si tot ce iti doresti ... :))



Inceteaza! ca mi se face pielea de gaina.
CUM SA NU MAI AVETI MEDICAMENTE?!
DOAMNE! imi este peste gandirea mea sa concep ca ar putea lasa bolnavii cronici fara tratament........Doamne, nu, in niciun caz!
( eu sunt sanatosa, insa nu pot sa nu ma gandesc si la bolnavi, la bolnavi, pensionari, ATAT. restul ......floare la ureche, toate trec)
Te rog sa nu te gandesti la asemenea prostii.
stem_29
Postat pe 20 August 2010 09:03
De la: Martha_healthy, la data 2010-04-22 11:28:20acum am aflat ca nu pot sa am copii dupa trasplant,sunt disperata


Draga mea, tu sa te bucuri ca esti sanatoasa....cine stie, poate in cativa ani se descopera ceva si in sensul acesta si se rezolva problema ta.
Pana atunci, tu sa-ti vezi de sanatate si sa te bucuri ca ai scapat de " infernul" dializei.
Doamne, am fost o singura data ( insa cu siguranta o sa mai merg.....e pacat sa fim sanatosi si sa nu ajutam semenii nostri bolnavi, asa zic eu.....doamne si nici nu ma gandeam la asta pana cu un an in urma) la un centru de transfuzii ( la cluj) am donat pt. prietena mea cea mai buna sange........doamne cata suferinta.
Repet, sa te bucuri ca nu mai vezi atat de des( zic des, ma gandesc ca mergi la control) ce e pe acolo.
Sanatate!
stem_29
Postat pe 20 August 2010 09:06
Buna seara,tuturor!Lena draga, nu o speria pe doamna,cunosc un domn care a facut transplant acum 16ani si de 9ani are creatinina 5,noi oricum avem insuficienta renala GR.5,pt TR o creatinina de 2,3-2,5nu este o mare prb,mai ales ca dl.a mers de la inceput cu o creatinina mare, e foarte adevarat ca ar fi fost mult mai bine sa nu lucreze macar 2-3ani,dar.....stii cum este,fiecare isi alege ce vrea sa faca.Cotizatia o platesti la d'na Ella si ar fi minunat daca ai participa la intrunirile ATR.Da,cu medicamentele va fi o prb,se pare ca vor sa ne dea din acelea care sant mai ieftine(mai slabe calitativ)au mai incercat chestia asta acum 7-8 ani si transplantati au avut de suferit,mai ales ca trebuie sa ne faca mereu analize ca sa vada daca organismul primeste sau nu noile substante si este riscul ca o mare parte dintre noi sa facem rejet,sa speram ca ne vor lasa in pace,oricum e destul de stresant,vom vedea ce va fi dar trebuie sa iti iei reteta pe 2-3 luni odata.De la ce farmacie iti iei medicamentele?sensi blu?eu sant la OPSNAJ(casa armatei)vadoresc o seara buna si o dumineca frumoasa
doinitaeda
Postat pe 21 August 2010 21:03
...m-a suparat faptul ca-l lauda , ca se duce la munca cand deja este un om bolnav...La munca ne indeamna si puturosii ,care dorm in jiltul lor caldut al puterii dar si unii doctori care fac ceea ce fac...Am intalnit la Fundeni un transplantat (din Calarasi sau Giurgiu ,parca )caruia doctorii ii daduse gr3 ...si muncea in constructii (era bronzat de la statul in soare...---desi se stie ca nu avem voie pt imunitatea scazuta pe care-o avem,pt riscul crescut de a face cancer de piele...Bietul om ,nu stiu cat o sa mai traiasca , DAR CUI II PASA?!...Cand facea dializa i s-a dat gr2 desi facea 3 zile dializa pe saptamana...NISTE NENOROCITI ...Asa ar trebui sa fie si ei in locul nostru sa se gandeasca ca nu stiu daca vor apuca ziua de maine...Sa mearga in dializa ,dupa atatea operatii suferite (fistule ,catetere...) ,dupa atata chin (eu scuipam venin ---acid si sange ---imi sangerau gingiile...aveam limba arsa ,nu mai vedeam ,nu mai auzeam ,nu mai suportam nici cel mai mic zgomot---nu mai stateam de vorba cu nimeni ---toti ma oboseau---vomam tot tipul ,ramaneam fara aer ...stateam in pat tot timpul pt ca ameteam .Mama ma ducea la toaleta de brat ,mama ma spala pt ca nu mai eram in stare...Nu stiu prin ce au trecut altii dar eu cand imi aduc aminte plang si acum...---asta pt ca refuzam DIALIZA de frica...) si sa tremure la gandul ca fistula s-ar putea sa nu mai mearga si sa fie nevoit sa faca alta si alta operatie... Doinita ...am trecut prin multe faze ...cu creatinina 2...5...7...21 O data ce ai trecut de 2 ...bine nu te mai simti si inapoi nu mai da ,daca si ureea e mare...ASTA INSEAMNA CA rinichiul ARE PROBLEME (e un fel de rejet )...Imi cer scuze ca mi-am iesit din fire dar ,stiind prin ce am trecut si trec (avem o viata "in fir de ata" ) ...Te pup si-ti doresc sanatate, pe mai departe ! :D
lena2000
Postat pe 22 August 2010 11:37
Buna lena.Eu am spus situatia sotului meu ,alegerea cu munca el a decis nu a fost fortat ,el nu lucreaza in constructii si nici nu sta afara in frig in soare are o munca mai mult de interior iar creatinina a fost mare imediat dupa transplant si asa a ramas la 2,3 chiar si 2,6.Cu medicamentele pana acum ne-am descurcat sper ca si de acum sa ne descurcam ,e pacat ca dupa problemele care sunt sa mai aveti si grija tratamentului.Grijile mari ale casei sunt duse de mine deoarece eu sunt sanatoasa iar bucuria mea si a copilului este ca suntem impreuna si ca putem trece peste necazuri . Va doresc sanatate
healthy010014
Postat pe 23 August 2010 12:14
Buna tuturor!Este adevarat ce spui tu Lena,noi mergem pe un drum greu si ireversibil dar, daca avem sprijin moral(conteaza foarte mult)un regim de viata echilibrat,un regim alimentar adecvat afectiunilor noastre si mai ales un psihic puterniic si optimist,vom trece mai usor peste toate aceste greutati si dureri ale noastre.Eu personal sant operata de 8 ori si asa cum am spus,am aproape 2 ani de dializa,ma consider o invingatoare si sant o luptatoare,pt fiii si sotul meu care au fost si sant tot timpul alaturi de mine, voi lupta cu boala,cu viata......si nu ma voi lasa invinsa,imi doresc sa imi vad si sa imi cresc nepoti,imi doresc sa vad lumea alaturi de sotul meu,imi doresc sa ajut oamenii....mai am multe de facut si pt tot ce imi doresc sa fac il rog pe Bunul Dumnezeu sa ma ajute si sa imi ingaduie sa duc la bun sfarsit toate aceste promisiuni ale mele, este sansa noastra de a ne bucura de viata,de familie,prieteni,de tot ce este in jurul nostru, hai sa uitam toate durerile si frustrarile prin care am trecut si sa ne bucuram de fiecare zi pe care o primim,sa facem ca fiecare zi sa fie deosebita,sa fie dumineca in fiecare zi a noastra si mai ales sa nu uitam sa multumim Domnului pt aceasta extraordinara sansa pe care ne-a dato,sansa de a avea o noua viata,sansa de a fi oameni "normali",sansa de a sta linga ce dragi.....lasa tot ce ai patimit in urma,uita de dureri,bucurate alaturi de fetita ta,fii optimista, se spune ca"vointa si credinta pot muta muntii din loc"fii asa,ai vointa si credinta ca rinichiul tau va functiona cel putin 20 de ani,ca Dumnezeu te iubeste si de aceea ai avut aceasta noua sansa,ca iti vei vedea fetita mare,iti vei vedea nepotii......te vei bucura de viata fff multi ani si asa va fi.Iti doresc ca toate aceste sa ti-se implinesca si fii OPTIMISTA.
doinitaeda
Postat pe 23 August 2010 14:54
Buna tuturor!Este adevarat ce spui tu Lena,noi mergem pe un drum greu si ireversibil dar, daca avem sprijin moral(conteaza foarte mult)un regim de viata echilibrat,un regim alimentar adecvat afectiunilor noastre si mai ales un psihic puterniic si optimist,vom trece mai usor peste toate aceste greutati si dureri ale noastre.Eu personal sant operata de 8 ori si asa cum am spus,am aproape 2 ani de dializa,ma consider o invingatoare si sant o luptatoare,pt fiii si sotul meu care au fost si sant tot timpul alaturi de mine, voi lupta cu boala,cu viata......si nu ma voi lasa invinsa,imi doresc sa imi vad si sa imi cresc nepoti,imi doresc sa vad lumea alaturi de sotul meu,imi doresc sa ajut oamenii....mai am multe de facut si pt tot ce imi doresc sa fac il rog pe Bunul Dumnezeu sa ma ajute si sa imi ingaduie sa duc la bun sfarsit toate aceste promisiuni ale mele, este sansa noastra de a ne bucura de viata,de familie,prieteni,de tot ce este in jurul nostru, hai sa uitam toate durerile si frustrarile prin care am trecut si sa ne bucuram de fiecare zi pe care o primim,sa facem ca fiecare zi sa fie deosebita,sa fie dumineca in fiecare zi a noastra si mai ales sa nu uitam sa multumim Domnului pt aceasta extraordinara sansa pe care ne-a dato,sansa de a avea o noua viata,sansa de a fi oameni "normali",sansa de a sta linga ce dragi.....lasa tot ce ai patimit in urma,uita de dureri,bucurate alaturi de fetita ta,fii optimista, se spune ca"vointa si credinta pot muta muntii din loc"fii asa,ai vointa si credinta ca rinichiul tau va functiona cel putin 20 de ani,ca Dumnezeu te iubeste si de aceea ai avut aceasta noua sansa,ca iti vei vedea fetita mare,iti vei vedea nepotii......te vei bucura de viata fff multi ani si asa va fi.Iti doresc ca toate aceste sa ti-se implinesca si fii OPTIMISTA.
doinitaeda
Postat pe 23 August 2010 14:55
Buna tuturor!Este adevarat ce spui tu Lena,noi mergem pe un drum greu si ireversibil dar, daca avem sprijin moral(conteaza foarte mult)un regim de viata echilibrat,un regim alimentar adecvat afectiunilor noastre si mai ales un psihic puterniic si optimist,vom trece mai usor peste toate aceste greutati si dureri ale noastre.Eu personal sant operata de 8 ori si asa cum am spus,am aproape 2 ani de dializa,ma consider o invingatoare si sant o luptatoare,pt fiii si sotul meu care au fost si sant tot timpul alaturi de mine, voi lupta cu boala,cu viata......si nu ma voi lasa invinsa,imi doresc sa imi vad si sa imi cresc nepoti,imi doresc sa vad lumea alaturi de sotul meu,imi doresc sa ajut oamenii....mai am multe de facut si pt tot ce imi doresc sa fac il rog pe Bunul Dumnezeu sa ma ajute si sa imi ingaduie sa duc la bun sfarsit toate aceste promisiuni ale mele, este sansa noastra de a ne bucura de viata,de familie,prieteni,de tot ce este in jurul nostru, hai sa uitam toate durerile si frustrarile prin care am trecut si sa ne bucuram de fiecare zi pe care o primim,sa facem ca fiecare zi sa fie deosebita,sa fie dumineca in fiecare zi a noastra si mai ales sa nu uitam sa multumim Domnului pt aceasta extraordinara sansa pe care ne-a dato,sansa de a avea o noua viata,sansa de a fi oameni "normali",sansa de a sta linga ce dragi.....lasa tot ce ai patimit in urma,uita de dureri,bucurate alaturi de fetita ta,fii optimista, se spune ca"vointa si credinta pot muta muntii din loc"fii asa,ai vointa si credinta ca rinichiul tau va functiona cel putin 20 de ani,ca Dumnezeu te iubeste si de aceea ai avut aceasta noua sansa,ca iti vei vedea fetita mare,iti vei vedea nepotii......te vei bucura de viata fff multi ani si asa va fi.Iti doresc ca toate aceste sa ti-se implinesca si fii OPTIMISTA.
doinitaeda
Postat pe 23 August 2010 14:55
Buna!Daca sotul se simte bine e ok.Dar atentie,trebui sa se odihneasca mai mult,sa intre cat mai putin in contact cu oameni bolnavi(raciti,hepatici....)sa se dezinfecteze frecvent pe maini si sa fie cat mai putin stresat, de regimul alimentar sant sigura ca ai grija(putina carne,peste mai mult,legume si fructe la discretie....stii tu)sanatate va doresc si numai clipe frumoase.
doinitaeda
Postat pe 23 August 2010 14:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CODEX ALIMENTARIUS 5 De la: ioanabobocea 24 Ianuarie 2010 17:06
Marirea sanilor 13 De la: kudika472042 21 Noiembrie 2011 19:47
ochelari de soare 17 De la: Cornelia 27 Aprilie 2010 13:37
despre viermi intestinali la copii 12 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 15:44
sangerari in timpul actului sexual 17 De la: AnamariaAlazne 16 Martie 2010 15:31