Setari Cookie-uri

viata dupa transplant de rinichi

salut ma numesc geanina si am 25 ani am un prieten foarte apropiat si face dializa de 3 4 ani se simte bine dar am cateva intrebari care ma macina 1)credeti ca daca am 15 ani pot fi compatibila ma refer la marime (ptc testele le voi face )?? 2)e posibil sa faca transplantul si sa apara niste probleme si sa moara?? ????si credeti ca daca va putea face copii ei vor avea boala lui?? ???va rog raspunde-ti la aceste intrebari acest baiat are 24 de ani si il cheama george tin foarte mult la el si nu as vrea sa pateasca cv stiu ca as fi putut cauta si pe internet dar am vrut sa le cer sfaturi celor care au trecut prin asta astept rasunsuri:X:X:X::
kudika_27220
Postat pe 22 Ianuarie 2013 22:12
De la: kudika_27220, la data 2013-01-22 22:12:06salut ma numesc geanina si am 25 ani am un prieten foarte apropiat si face dializa de 3 4 ani se simte bine dar am cateva intrebari care ma macina 1)credeti ca daca am 15 ani pot fi compatibila ma refer la marime (ptc testele le voi face )?? 2)e posibil sa faca transplantul si sa apara niste probleme si sa moara?? ????si credeti ca daca va putea face copii ei vor avea boala lui?? ???va rog raspunde-ti la aceste intrebari acest baiat are 24 de ani si il cheama george tin foarte mult la el si nu as vrea sa pateasca cv stiu ca as fi putut cauta si pe internet dar am vrut sa le cer sfaturi celor care au trecut prin asta astept rasunsuri:X:X:X::


Exista posibilitatea ca organismul sau sa respinga noul rinichi, in ciuda imunosupresoarelor care i se vor administra, tocmai ca sa nu se intample acest lucru.

Daca boala de care sufera prietenul tau este de natura genetica, da, este posibil ca ea sa fie transmisa si copiilor sai.

In privinta faptului ca doresti sa-i donezi un rinichi va trebui sa treci de niste teste medicale de compatibilitate, daca nu ma insel, si, in plus de asta, la nemti este o regula lucrul acesta, va trebui sa stai de vorba cu un psiholog pe aceasta tema. Nu stiu daca si-n Romania se fac, nu doar teste medicale pentru donor, ci si trebuie sa vorbesti cu un psiholog.

Multa sanatate prietenului tau si vorbeste cu medicul lui care il are sub observatie, despre intrebarile tale legate de donarea de un rinichi.
Viorica_Franziska
Postat pe 23 Ianuarie 2013 10:56
De la: kudika_27220, la data 2013-01-22 22:12:06salut ma numesc geanina si am 25 ani am un prieten foarte apropiat si face dializa de 3 4 ani se simte bine dar am cateva intrebari care ma macina 1)credeti ca daca am 15 ani pot fi compatibila ma refer la marime (ptc testele le voi face )?? 2)e posibil sa faca transplantul si sa apara niste probleme si sa moara?? ????si credeti ca daca va putea face copii ei vor avea boala lui?? ???va rog raspunde-ti la aceste intrebari acest baiat are 24 de ani si il cheama george tin foarte mult la el si nu as vrea sa pateasca cv stiu ca as fi putut cauta si pe internet dar am vrut sa le cer sfaturi celor care au trecut prin asta astept rasunsuri:X:X:X::


1.
In primul rand,esti minora ,deci problema donarii unui rinichi iese din discutie!!!Eventualii donatori sunt supusi unor teste medicale de compatibilitate,la care se adauga un istoric al starii de sanatate fara probleme majore!!!

2.
Da,exista si acest risc,dar transplantul este monitorizat si asistat medical,ceea ce elimina o mare parte din riscuri,prin acordarea medicatiei ,specifica unor astfel de cazuri!!!

3.
Daca in familie s-au relevat situatii de aceeasi natura,confirmate medical,genetic,da,se poate spune si este confirmat faptul
ca acele cazuri ,care conduc la aplicarea transplantului renal sunt de ordin genetic,deci se transmit descendentilor!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Ianuarie 2013 11:13
stiu adica sun constienta am 15 ani nu 25 scz dar el a renuntat la speranta inca nu pot sa ajung la el vreau sa fac ceva pentru el dar el nu vrea sa ma asculte eu nu ma pot obijnuii cu gandu ca viata lui e in pericol am vb cu el despre asta si a zis ca vrea sa uite o sa faca dializa si gata nu se gandeste la un transplant pentru ca nu are bani dar vreau sa il ajut imi spune ca sunt o copila dar gandesc destul de limpede o sa incerc sa il conving dar nu cred ca reusesc ..fara el viata mea e goala nush ce ma-s face fara el ce credeti ca ar trebuii sa fac?????
kudika_27220
Postat pe 23 Ianuarie 2013 21:06
De la: kudika_27220, la data 2013-01-23 21:06:17stiu adica sun constienta am 15 ani nu 25 scz dar el a renuntat la speranta inca nu pot sa ajung la el vreau sa fac ceva pentru el dar el nu vrea sa ma asculte eu nu ma pot obijnuii cu gandu ca viata lui e in pericol am vb cu el despre asta si a zis ca vrea sa uite o sa faca dializa si gata nu se gandeste la un transplant pentru ca nu are bani dar vreau sa il ajut imi spune ca sunt o copila dar gandesc destul de limpede o sa incerc sa il conving dar nu cred ca reusesc ..fara el viata mea e goala nush ce ma-s face fara el ce credeti ca ar trebuii sa fac?????



Dupa varsta de optsprezece ani iti poti reconsidera pozitia,de-abia atunci poti face acele teste de compatibilitate renala!!!Pana atunci,spera sa nu se ajunga la transplant,stiu,este tracasant si stresant sa te prezinti ,saptamanal, la dializa,dar,momentan,nu ai cum sa-l ajuti!!!Sa-ti spun ceva:am un coleg de munca,care a suferit o interventie chirurgicala la unul dintre rinichi,i-a fost extirpat,nu a fost suficient,a primit ,sub forma transplantului,un rinichi de la mama sa,iar nu a fost bine,au aparut probleme la ambii rinichi,cel natural si cel transplantat,si,in ziua de astazi,face dializa saptamanal,ca sa poata trai!!!Eiii,ce spui de asta???Acestea sunt riscurile!!!Deci,il poti sustine moral,dar in rest,toata problema intra in jurisdictia familiei lui si a medicului urolog!!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Ianuarie 2013 21:24
pff sunt alaturi de el cat pot de mult si va multumesc uturor raspunsuri si sfaturi o sa fac tot ce e posibil sa il ajut
kudika_27220
Postat pe 24 Ianuarie 2013 15:43
De la: kudika_27220, la data 2013-01-24 15:43:10pff sunt alaturi de el cat pot de mult si va multumesc uturor raspunsuri si sfaturi o sa fac tot ce e posibil sa il ajut



Laudabila intentia ta,te onoreaza!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Ianuarie 2013 16:01
buna ziua ma numesc geanina si as mai avea o intrebare care ma macina...un om poate face dializa pt toata viata ??adika daca nu face transplantul e posibil sa moara??
Pitikutzza_Muazez_1
Postat pe 22 Februarie 2013 15:55
Buna seara,
Ma numesc Adrian, am 24 de ani si fac dializa de 5 ani si as avea si eu cateva intrebari :
- Dupa transplant , viata mea va fi cum am auzit de la multi " te nasti pentru a 2-a oara" ?
Mie unul nu imi prea surade ideea transplantului deoarece acum, fiind pe dializa pot duce o viata cat mai normala mai ales privind regimul alimentar decat dupa transplant. Eu inca astept sa fiu chemat pentru transplant dar am ceva retineri...eu totusi ma simt bine acum si n-as vrea ca toata viata sa iau pastile si sa nu fac anumite lucruri...cum ar fi : fiind tanar cand ies cu prietenii in oras mai infulec si eu un hamburger mai beau un pepsi , mai joc un tenis si totusi am o viata normala.
- Dupa transplant cum va fi viata mea cu aceasta droaie de pastile ce riscuri aduc ?

Cu respect Adrian.
Pytyc
Postat pe 29 Martie 2013 00:22
De la: Pitikutzza_Muazez_1, la data 2013-02-22 15:55:53buna ziua ma numesc geanina si as mai avea o intrebare care ma macina...un om poate face dializa pt toata viata ??adika daca nu face transplantul e posibil sa moara??


Raspunsul e da la ambele intrebari. Dializa se face pana la sfarsitul vietii, daca nu se face un transplant, iar daca nu faci transplant, tot poti muri din cauza complicatiilor date de problemele de sanatate.
kudika_32792
Postat pe 6 Aprilie 2013 07:55
De la: Pytyc, la data 2013-03-29 00:22:41Buna seara,
Ma numesc Adrian, am 24 de ani si fac dializa de 5 ani si as avea si eu cateva intrebari :
- Dupa transplant , viata mea va fi cum am auzit de la multi " te nasti pentru a 2-a oara" ?
Mie unul nu imi prea surade ideea transplantului deoarece acum, fiind pe dializa pot duce o viata cat mai normala mai ales privind regimul alimentar decat dupa transplant. Eu inca astept sa fiu chemat pentru transplant dar am ceva retineri...eu totusi ma simt bine acum si n-as vrea ca toata viata sa iau pastile si sa nu fac anumite lucruri...cum ar fi : fiind tanar cand ies cu prietenii in oras mai infulec si eu un hamburger mai beau un pepsi , mai joc un tenis si totusi am o viata normala.
- Dupa transplant cum va fi viata mea cu aceasta droaie de pastile ce riscuri aduc ?

Cu respect Adrian.


Hmm, daca ti se va face un transplant, va trebui sa iei imunosupresoare pentru tot restul vietii, iar efectele lor secundare nu sunt tocmai de neglijat. Intreaba medicul despre efectele secundare ale imunosupresoarelor si o sa vezi ce o sa-ti spuna.
kudika_32792
Postat pe 6 Aprilie 2013 08:03
De la: kudika_32792, la data 2013-04-06 08:03:21
De la: Pytyc, la data 2013-03-29 00:22:41Buna seara,
Ma numesc Adrian, am 24 de ani si fac dializa de 5 ani si as avea si eu cateva intrebari :
- Dupa transplant , viata mea va fi cum am auzit de la multi " te nasti pentru a 2-a oara" ?
Mie unul nu imi prea surade ideea transplantului deoarece acum, fiind pe dializa pot duce o viata cat mai normala mai ales privind regimul alimentar decat dupa transplant. Eu inca astept sa fiu chemat pentru transplant dar am ceva retineri...eu totusi ma simt bine acum si n-as vrea ca toata viata sa iau pastile si sa nu fac anumite lucruri...cum ar fi : fiind tanar cand ies cu prietenii in oras mai infulec si eu un hamburger mai beau un pepsi , mai joc un tenis si totusi am o viata normala.
- Dupa transplant cum va fi viata mea cu aceasta droaie de pastile ce riscuri aduc ?

Cu respect Adrian.


Hmm, daca ti se va face un transplant, va trebui sa iei imunosupresoare pentru tot restul vietii, iar efectele lor secundare nu sunt tocmai de neglijat. Intreaba medicul despre efectele secundare ale imunosupresoarelor si o sa vezi ce o sa-ti spuna.


Si mai doresc sa-ti fac un indemn: discuta cu medicul despre stilul de viata pe care va trebui sa-l duci dupa transplant si neplacerile care pot aparea dupa un transplant. O sa-ti povesteasca, pe langa faptul ca va trebui sa iei pentru tot restul vietii imunosupresoare, ca va trebui sa tii dieta, sa faci sport, sa te odihnesti suficient etc. Unii pacienti, dupa transplant, se imbolnavesc de depresie etc, alti pacienti care au facut transplant, n-au probleme emotionale. O sa-ti explice medicul mai multe.
kudika_32792
Postat pe 6 Aprilie 2013 08:14
existenta in apartament a cateilor sau alte animale pot fi un risc, sau mai bine zis un pericol pentru cei cu transplant renal ?
kudika_35287
Postat pe 22 Mai 2013 00:20
Buna ziua,
Nu exista riscuri atata timp cat animalul este sub control veterinar.Adica vaccinarile si deparazitarile necesare.
Va doresc sanatate.
healthy010014
Postat pe 22 Mai 2013 16:00
as vrea sa stiu si eu daca este permis a fe merge la bai termale (FELIX) dupa 6 luni de la transplant renal
kudika_35287
Postat pe 14 Iunie 2013 09:15
Doresc la toti transplantati sanatate si numai bine,eu anul acesta fac 16 ani de la tranplantul renal cu o creatinina de 0.85 si uree 34.Nu trebuie sa va ganditi ca sunteti transplantati,duc o viata normala.
kudika_932404
Postat pe 28 August 2013 18:24
Buna as vrea sa te intreb daca in tot acest timp ai avut creatinina sau proteinurie ceva mai mare ...ma refer dak ai avut probleme...multumesc
kudika_17146
Postat pe 14 Octombrie 2013 13:15
De la: kudika_932404, la data 2013-08-28 18:24:32Doresc la toti transplantati sanatate si numai bine,eu anul acesta fac 16 ani de la tranplantul renal cu o creatinina de 0.85 si uree 34.Nu trebuie sa va ganditi ca sunteti transplantati,duc o viata normala.



Buna as vrea sa te intreb daca in tot acest timp ai avut creatinina sau proteinurie ceva mai mare ...ma refer dak ai avut probleme...multumesc
kudika_17146
Postat pe 14 Octombrie 2013 13:39
Buna ziua,nu mai vorbeste nimeni pe kudika?
kudika_17146
Postat pe 22 Ianuarie 2014 14:52
De la: kudika_17146, la data 2013-10-14 13:15:50Buna as vrea sa te intreb daca in tot acest timp ai avut creatinina sau proteinurie ceva mai mare ...ma refer dak ai avut probleme...multumesc


Nivelul ridicat de creatinina e alarmant si pentru o persoana, care nu a suferit vreun transplant de rinichi, d-apoi pentru o persoana in situatia ta.

Eu te sfatuiesc sa iei cat mai rapid legatura cu un medic nefrolog. Mai bine sa faci un drum pana la el si sa-ti spuna ca nu ai motive sa te ingrijorezi, decat sa incepi sa te simti rau si sa-ti cedeze rinichii, intr-un final, Doamne fereste.

Socrul meu, desi nu are rinichii transplantati, era sa moara din cauza unui nivel ridicat de creatinina. In ultimul moment l-au salvat medicii, iar acum face dializa.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 25 Ianuarie 2014 09:34
buna seara am si eu un caz trist in familie tatal meu are un transplant de rinichi de 13 ani anul trecut a avut o problema de la medicamente sa format pe unul din rinichi care nu ii functionau un chist tumoare ceva de genu si a mai facut o operatie prin care ia scos acel chist cu tot cu rinichi pentru a nu mai fi probleme a mers in continuare cu sandimunul pe care il cunosc toti transplantati de rinichi iar doctora lui spunea ca de la acel medicament sa format chistul si ca este posibil sa mai apara daca continua cu el asa ca acum cateva luni a inceput cu un nou medicament numit rapamun si se pare ca are analizele rele creatinina nu o are deloc ok a mai fost cineva in situatia aceasta ma poate sfatui cineva ce se poate intampla si cum ar putea sa fie din nou bine sunt super disperata si tot ce stiu este ca acel rinichi transplantat e posibil sa intre in rejet in cazul in care nu accepta acest nou medicament numit rapamun ce se mai poate face eu sunt fiica lui am 25 de ani si credeti-ma imi fac 100000 de griji este omul pentru care mi-as da viata fara sa stau pe ganduri nici 2 secunde
kudika_953657
Postat pe 31 Ianuarie 2014 20:55
Faptul ca ai primit un rinichi "al unui om", desigur...si nu mai lasa loc de alte comentarii! Mai ai intrebari, mergi la un dr. de specialitate, pe bune...are you for real? Sau esti doar..nerecunoscator?
rondina
Postat pe 31 Ianuarie 2014 21:50
De la: kudika_953657, la data 2014-01-31 20:55:42buna seara am si eu un caz trist in familie tatal meu are un transplant de rinichi de 13 ani anul trecut a avut o problema de la medicamente sa format pe unul din rinichi care nu ii functionau un chist tumoare ceva de genu si a mai facut o operatie prin care ia scos acel chist cu tot cu rinichi pentru a nu mai fi probleme a mers in continuare cu sandimunul pe care il cunosc toti transplantati de rinichi iar doctora lui spunea ca de la acel medicament sa format chistul si ca este posibil sa mai apara daca continua cu el asa ca acum cateva luni a inceput cu un nou medicament numit rapamun si se pare ca are analizele rele creatinina nu o are deloc ok a mai fost cineva in situatia aceasta ma poate sfatui cineva ce se poate intampla si cum ar putea sa fie din nou bine sunt super disperata si tot ce stiu este ca acel rinichi transplantat e posibil sa intre in rejet in cazul in care nu accepta acest nou medicament numit rapamun ce se mai poate face eu sunt fiica lui am 25 de ani si credeti-ma imi fac 100000 de griji este omul pentru care mi-as da viata fara sa stau pe ganduri nici 2 secunde


Discuta cu medicul nefrolog toate lucrurile astea. Gandeste-te ca e vorba de sanatatea si viata unui om aici.

Multa sanatate tatalui tau!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 1 Februarie 2014 08:41
cit costa o operatie de transplant de rinichi?
Anastasia_Ivanova_1
Postat pe 3 Februarie 2014 23:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
crema de corp extrem de hranitoare care sa iti lase pielea fina si catifelata 17 De la: anna 13 Octombrie 2009 11:43
Durerile menstruale 3 De la: irinuka07i_yahoo_com 13 Februarie 2010 17:47
stargardt 2 De la: healthy001254 2 Aprilie 2009 07:26
cancer pulmonar 8 De la: lavinia_datcu 29 Iunie 2010 12:20
alcoolul 30 De la: kudika089896 8 Iunie 2013 13:31