Setari Cookie-uri

Muscatura de caine netratata

Buna ziua,
Am fost muscat de cainele batran al unui prieten acum 6 luni insa nu am luat niciun tratament (am fost pur si simplu inconstient).. Acum rana s-a facut ceva mai mare (cca 3-4 cm), pare mai uscata si ma mananca (ma gandesc ca e semn ca s-ar vindeca). Am fost la un medic care mi-a dat o crema insa nu s-au vazut rezultate!

Rana nu arata bine dar cred ca este cam tarziu sa fac antitetanos sau sa iau vreun tratament..
Am inteles ca rabia se poate manifesta si la 1 an dupa ce am fost muscat..

Cum ma sfatuiti sa procedez?
healthy017685
Postat pe 28 Iunie 2010 23:01
Mergi si la alt doctor.
Cauta pe net informatii despre consecintele muscaturii de ciine.
micabis
Postat pe 29 Iunie 2010 01:06
De la: healthy017685, la data 2010-06-28 23:01:28Buna ziua,
Am fost muscat de cainele batran al unui prieten acum 6 luni insa nu am luat niciun tratament (am fost pur si simplu inconstient).. Acum rana s-a facut ceva mai mare (cca 3-4 cm), pare mai uscata si ma mananca (ma gandesc ca e semn ca s-ar vindeca). Am fost la un medic care mi-a dat o crema insa nu s-au vazut rezultate!

Rana nu arata bine dar cred ca este cam tarziu sa fac antitetanos sau sa iau vreun tratament..
Am inteles ca rabia se poate manifesta si la 1 an dupa ce am fost muscat..

Cum ma sfatuiti sa procedez?


MERGI LA MEDIC URGENT!!!!!!
_Cryssa_
Postat pe 7 Iulie 2010 11:43
De la: healthy017685, la data 2010-06-28 23:01:28Buna ziua,
Am fost muscat de cainele batran al unui prieten acum 6 luni insa nu am luat niciun tratament (am fost pur si simplu inconstient).. Acum rana s-a facut ceva mai mare (cca 3-4 cm), pare mai uscata si ma mananca (ma gandesc ca e semn ca s-ar vindeca). Am fost la un medic care mi-a dat o crema insa nu s-au vazut rezultate!

Rana nu arata bine dar cred ca este cam tarziu sa fac antitetanos sau sa iau vreun tratament..
Am inteles ca rabia se poate manifesta si la 1 an dupa ce am fost muscat..

Cum ma sfatuiti sa procedez?
Normal trebuia intervenit cu un antirabic si un antitetanos imediat ce ai fost muscat! Daca animalul respectiv nu are simtome de rabie nu ar trebui sa iti faci griji si probabil ca ai doar o problema de cicatrizare.Mai consulta un medic si cere niste analize ale singelui ca sa poti vedea adevarata problema.
kudika1993
Postat pe 7 Iulie 2010 12:38
Dupa 6 luni se vindeca?
Barbie30
Postat pe 7 Iulie 2010 13:14
De la: Barbie30, la data 2010-07-07 13:14:11Dupa 6 luni se vindeca?

eu cred ca mai ai putin si incepi tu sa-i musti pe cei din jur.... sa stii cu muscatura de ciine sau de pisica...nu-i de joaca .chiar daca pisica si ciinele sunt tratati pentru boli...Mergi la doctor si fa antirabic cit mai urgent...
RUY_BLAS
Postat pe 7 Iulie 2010 16:59
Nu stiu de ce mi-ai raspuns mie! Eu doar m-am mirat ca muscatura se vindeca dupa 6 luni!
Barbie30
Postat pe 7 Iulie 2010 17:42
Perioada de incubatie a rabiei este de 60- 90 de zile, foarte rar ajungand la un an. In plus daca s-ar manifesta ar fi intr-un mod mult mai agresiv decat mancarime. Pe de alta parte faptul ca rana nu e vindecata nici dupa 6 luni este destul de suspect. Se poate sa fie din alte cauze.
Prietenul tau mai are cainele? Pentru ca daca ar fi avut rabie ar fi trebuit sa fie mort de mult.
Oricum ar trebui sa mergi la un medic sa vezi de ce nu s-a vindecat inca rana.
rosebud
Postat pe 7 Iulie 2010 18:56
Dupa 6 luni este cam tarziu sa mai turbezi... Deci, faptul ca rana nu se vindeca are sigur alta cauza. Mergi la medic si vezi care-i treaba.... Dar sa turbezi.... nu mai ai nici o sansa... si nici tetanos nu prea cred esti in pericol sa faci...
darksukkubus69
Postat pe 7 Iulie 2010 23:55
...Nu-ti face ganduri aiurea...Nu e vorba de turbare, sau alte pericole de genul asta. incearca sa te ocupi de rana , in sine , ceva nu e in regula dar ma indoiesc ca are legatura cu muscatura. Daca ar fi fost o infectie...pana acum, nu mai foloseai tastatura scriind aici... Poate e un soi de dermatita, eczema, ceva de genul asta. este adevarat, ca uneori , acea mancarime inseamna refacerea epiteliului , dar spui ca nu arata bine. Poate sa incerci pur si simplu cu o crema de galbenele, cicatrizanta, de la un Plafar...
libra66
Postat pe 8 Iulie 2010 10:49
nu prea sunt vaccnie antititanos in spitale... dute la un medic!
roz5blue6lila7
Postat pe 8 Iulie 2010 10:52
Cuvantul rabie nu ti-a trecut niciodata pe la ureche ?
Summer_
Postat pe 8 Iulie 2010 11:29
De la: healthy017685, la data 2010-06-28 23:01:28Buna ziua,
Am fost muscat de cainele batran al unui prieten acum 6 luni insa nu am luat niciun tratament (am fost pur si simplu inconstient).. Acum rana s-a facut ceva mai mare (cca 3-4 cm), pare mai uscata si ma mananca (ma gandesc ca e semn ca s-ar vindeca). Am fost la un medic care mi-a dat o crema insa nu s-au vazut rezultate!

Rana nu arata bine dar cred ca este cam tarziu sa fac antitetanos sau sa iau vreun tratament..
Am inteles ca rabia se poate manifesta si la 1 an dupa ce am fost muscat..

Cum ma sfatuiti sa procedez?


cand alergi dupa carute sau biciclete, sa nu scoti limba!
daca n-ai inceput sa latrii inca sau sa dai rotocoale la magazinurile de carnuri, e de bine!!

ia cateva pastile de eitsorp si in doua saptamani iti trece
geo_reincarcat_iara
Postat pe 8 Iulie 2010 12:05
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-08 12:05:58
De la: healthy017685, la data 2010-06-28 23:01:28Buna ziua,
Am fost muscat de cainele batran al unui prieten acum 6 luni insa nu am luat niciun tratament (am fost pur si simplu inconstient).. Acum rana s-a facut ceva mai mare (cca 3-4 cm), pare mai uscata si ma mananca (ma gandesc ca e semn ca s-ar vindeca). Am fost la un medic care mi-a dat o crema insa nu s-au vazut rezultate!

Rana nu arata bine dar cred ca este cam tarziu sa fac antitetanos sau sa iau vreun tratament..
Am inteles ca rabia se poate manifesta si la 1 an dupa ce am fost muscat..

Cum ma sfatuiti sa procedez?


cand alergi dupa carute sau biciclete, sa nu scoti limba!
daca n-ai inceput sa latrii inca sau sa dai rotocoale la magazinurile de carnuri, e de bine!!

ia cateva pastile de eitsorp si in doua saptamani iti trece

RUY_BLAS
Postat pe 8 Iulie 2010 12:50
E posibil ca rana sa fie usor infectata sub crusta de cicatizare ,trebuie vazut cei sub crusta si poate afrontata-cusuta in vreo 2,3puncte si antiseptizata un medic chirurg te-r putea ajutasi un unguent cu alantoina ,cel mai bun cicatrizant.
kudika228362
Postat pe 19 Iulie 2010 12:20
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-07-08 12:05:58
De la: healthy017685, la data 2010-06-28 23:01:28Buna ziua,
Am fost muscat de cainele batran al unui prieten acum 6 luni insa nu am luat niciun tratament (am fost pur si simplu inconstient).. Acum rana s-a facut ceva mai mare (cca 3-4 cm), pare mai uscata si ma mananca (ma gandesc ca e semn ca s-ar vindeca). Am fost la un medic care mi-a dat o crema insa nu s-au vazut rezultate!

Rana nu arata bine dar cred ca este cam tarziu sa fac antitetanos sau sa iau vreun tratament..
Am inteles ca rabia se poate manifesta si la 1 an dupa ce am fost muscat..

Cum ma sfatuiti sa procedez?


cand alergi dupa carute sau biciclete, sa nu scoti limba!
daca n-ai inceput sa latrii inca sau sa dai rotocoale la magazinurile de carnuri, e de bine!!

ia cateva pastile de eitsorp si in doua saptamani iti trece

lysa28
Postat pe 9 August 2010 15:26
am si eu o pb. mai mica . ma muscat un pui de caine maidanez . are in jur de 1 luna . de fapt mai mult m.a zgariat cu coltii cand am tras mana din gura lui . a curs umpic de sange. am pus numai propolis si iod . e de ajuns ? nu cred ca trebe antitetanus pt asa cv . ha?
kudika_6041
Postat pe 26 Aprilie 2012 18:35
De la: kudika_6041, la data 2012-04-26 18:35:21am si eu o pb. mai mica . ma muscat un pui de caine maidanez . are in jur de 1 luna . de fapt mai mult m.a zgariat cu coltii cand am tras mana din gura lui . a curs umpic de sange. am pus numai propolis si iod . e de ajuns ? nu cred ca trebe antitetanus pt asa cv . ha?



Ca sa elimini orice dubiu in ceea ce te priveste,prezinta-te la camera de garda a spitalului de urgenta,din localitatea in care te afli si fa-ti vaccinul antitetanos!Nu ne-ai spus in ce localitate locuiesti!!Preventia este mama intelepciunii!!S-ar putea sa nu fie nimic grav,dar este mai intelept sa previi o eventuala problema de sanatate!!Muscaturile de animale,urmate de curgeri de sange sunt periculoase!!Daca coltii animalului nu au intrat adanc in carne,este posibil sa nu ai probleme ,tu trebuind sa recurgi la dezinfectarea ranii cu apa oxigenata si ,ulterior,la aplicarea compreselor cu Betadina!!
MissRainbow
Postat pe 26 Aprilie 2012 18:48
Muscaturile de caine sunt foarte expuse la infectarea cu diverse bacterii (streptococi,stafilococi, anaerobi)Du-te cat mai rapid posibil la spital pentru tratament specializat, care consta in vaccinare anti-tetanos si o serie de 5 vaccinuri antirabice, efectuate tinand cont de o schema calculata de medic. In Bucuresti, vaccinarea se face intr-un singur loc, la Spitalul Matei Bals, in spatele spitalului Colentina, pe str. Doctor Grozovici. Vaccinul nu este deloc dureros,asa ca, in cazul in care esti muscat, nu amana vizita la medic.


rondina
Postat pe 26 Aprilie 2012 18:55
De la: healthy017685, la data 2010-06-28 23:01:28Buna ziua,
Am fost muscat de cainele batran al unui prieten acum 6 luni insa nu am luat niciun tratament (am fost pur si simplu inconstient).. Acum rana s-a facut ceva mai mare (cca 3-4 cm), pare mai uscata si ma mananca (ma gandesc ca e semn ca s-ar vindeca). Am fost la un medic care mi-a dat o crema insa nu s-au vazut rezultate!

Rana nu arata bine dar cred ca este cam tarziu sa fac antitetanos sau sa iau vreun tratament..
Am inteles ca rabia se poate manifesta si la 1 an dupa ce am fost muscat..

Cum ma sfatuiti sa procedez?
incearca sa-l musti si tu pe caine...si pe prieten...sa vada si ei cum e sa fie muscati si mancati de rabie
kudika_5879
Postat pe 26 Aprilie 2012 19:28
De la: kudika_6041, la data 2012-04-26 18:35:21am si eu o pb. mai mica . ma muscat un pui de caine maidanez . are in jur de 1 luna . de fapt mai mult m.a zgariat cu coltii cand am tras mana din gura lui . a curs umpic de sange. am pus numai propolis si iod . e de ajuns ? nu cred ca trebe antitetanus pt asa cv . ha?
a curs sange? i-ai rupt dintii catelului? ha?
kudika_5879
Postat pe 26 Aprilie 2012 19:30
cel mai bine este sa mergi la un alt doctor sa vezi el ce-ti spune. In orice caz mi se pare destul de mult 6 luni sa nu se fi vindecat..
GeorgianaBB
Postat pe 3 Mai 2012 13:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am o nedumerire,ajutati-ma daca aveti cunostinte in domeniu 18 De la: david33 20 Noiembrie 2011 13:51
INEBUNESC! 118 De la: geo_smn 27 Iunie 2011 17:07
cosmetice de lux lichidare stoc 100%originale 2 De la: kudika226898 7 Noiembrie 2010 07:57
tuse enervanta 4 De la: kudika_22838 13 Decembrie 2012 19:30
analize 8 De la: kudika_3802 17 Martie 2012 20:32