Setari Cookie-uri

Daca moare capra mea sa moara si capra vecinului!!!!!

Buna seara,
Am o nelamurire. Poate stie cineva raspunsul.
Eu particip la un concurs Philips. Nu particip din saracie (imi permit usor acel premiu), pur si simplu ma bucur enorm cind castig ceva, mai ales cind este util pentru mine sau familia mea. In incercarile mele de a acumula cat mai multe puncte la acest concurs, am trimit mai multe mesaje, la persoane care nu imi sunt cunoscute pe diferite forumuri. Si reactia acelor oameni este nula. De ce nu ne putem ajuta aproapele, de ce nu putem sa ii facem o bucurie, de ce nu putem sa aducem sambetul pe buze chiar si unui necunoscut? De ce Romania si romanii (eu traiesc in afara si nu sunt capsunar) sunt in continuare frustrati, de ce nu putem sa traiam fara sa ne gindim intai la capra noastra si apoi la a vecinului? Doamne, suntem atat de rai si sincer, imi pare rau ca simt asa, dar ma bucur ca am parasit Romania. Deja ma gindesc ca celui de al doilea copil sa nu ii mai dau cetatenia romana. La ce folos cind este o rusine?
In al doilea rind, am un blog cu retete culinare facut dintr-o pasiune pentru gatit mai noua. Acelasi lucru, oamenii vin, privesc si nimeni nu scrie nimic, de bine, de rau, de orice fel.
Inchei, poate imi scrie cineva ce se intampla cu natia romana.
Va multumesc,
Nico
popanico
Postat pe 2 Iulie 2010 00:10
Hmm, Nico, doar doaua aspecte le voi ridica.
1. personal nu cred in sinceritatea acestor concursuri. E posibil sa ma insel, unele sa fie chiar corecte, dar eu imi pastrez rezervele.
2. nu prea inteleg de ce, locuind afara, ceri ajutorul romanilor pe care ii dispretuiesti si de care te bucuri ca ai scapat¿


In rest, bafta! Sa-ti fie copilasul sanatos cred ca e de o mie de ori mai important decat faptul ca-si va renega originea. Asta e!
rashela
Postat pe 2 Iulie 2010 00:14
Buna rashela,
Ma bucur ca a reactionat cineva asa de repede. O sa va raspund la intrebari:
1. Nici eu nu cred in concursuri pe internet, dar cind sunt organizate de firme cunoscute, ca Philips, Maggy sau Dr Oetker, apoi ma gindesc ca ar trebui sa fiu increzatoare.
2. Cred, ca in subconstientul meu, chiar daca sunt acum suparata, chiar imi iubesc natia si tara de origine. Nu dispretuiesc romanii (DOAR ASA USCATURILE) si am cerut ajutor, pentru ca este un concurs organizat pe o pagina romaneasca. Prietenii de aici ma voteaza chiar daca nu inteleg ce am scris si stiu numai despre ce este vorba.
Va multumesc pentru urari si va doresc numai bine.
popanico
Postat pe 2 Iulie 2010 00:23
Iti reciteam intrebarile din primul post. Si ma intrebam la final: intr-adevar de ce nu putem face toate acele lucruri frumoase?
Nu stiu, Nico! Si probabil ca nimeni nu-ti va putea raspunde la asta. Tot dam vina pe una, pe alta, pe viata in general. Ca e grea, ca fiecare avem problemele noastre, antipatii, frustrari, lipsuri...
Mergand pe ideea asta ar insemna ca cei mai bogati oameni din lume ar trebui sa fie si cei mai buni, cei mai darnici, cei mai milosi. Ceea ce nu e cazul.
Apoi m-am gandit ca lumea virtuala, o lume care ne-a acaparat in totalitate, neputinta de a privi pe celalalt in ochi in timp ce-i vorbesti, asta insemnand indirect, a nu sti cu cine vorbesti, ne dezumanizeaza. Cum sa fii om cand nu vorbesti cu un om?
In fine... ma pierd in ganduri si idei, imi cer scuze.

Da-mi, te rog, link-ul cu retetele. Nu sunt eu o bucatareasa buna si nici o gurmanda, dar imi place sa citesc despre asta si sa-mi inchipui o masa bogata.
rashela
Postat pe 2 Iulie 2010 20:15
Ceea ce ai facut tu este urat si lipsit de bun simt, parerea mea. Se numeste spam, mesaje nesolicitate, care pe alte retele sociale te "ajuta" sa fii banata (retele moderate de niste amarati de ne-romani). Este lipsa de respect in ceea ce priveste intimitatea utilizatorilor si a timpului lor. Cand o sa intelegi atata lucru, poate atunci sa vorbesti tu de uscaturile de romani.
kitty_krieger
Postat pe 2 Iulie 2010 20:27
scuza-ma ca iti spun dar mie mi se pare ca tu nu realizezi ce spui .adica tu ,stai in alta tara ,iti permiti acel obiect din concurs cum ai spus si tu lejer , dar totusi tu vrei sa il castigi si incepi atunci sa stresezi oameni necunoscuti (pe mine personal ma enerveaza la culme lumea care nu ma cunoaste nu o cunosc si se milogesc pentru un vot ) sa te voteze ....si te miri ca de ce nu te voteaza nu?:)) deci ... tot ce pot sa iti spun e ca dai dovada de un egoism mai mare decat alti oameni pe care tu indirect i-ai facut rai sau mai stiu eu cum. te-ai gandit macar o secunda ca poate sunt romani ( care nu si-au pus palma in c u r si s-au carat din romania ) care chiar nu au cum sa isi permita obiectul acela si poate pentru ei chiar e important sa castige?ma gandesc ca nu .
o seara placauta
witcher
Postat pe 2 Iulie 2010 20:32
Despre romani se zic multe, de bine, ne laudam singuri....nu pot sa uit propagandele care se faceau acum ceva vreme cum ca noi avem cel mai bun sistem de invatamant (printre alte tari )...ca elevii nostri invata, fac carte domne etc
Da, ne laudam alandala....Suntem vai de capul nostru ca tara si mentalitate, si aici vb in general pt ca trebuie, pt ca se reduce la cum sunt majoritatea, nu la exceptii !
Vor veni replici acum referitoare la alte popoare, cum sunt aia, mie nu mi se par constructive comparatiile acestea, eu as vrea ce e mai bun de la tara mea, de la apropiatii mei....nu ma intereseaza ce fac altii....nici eu nu sunt perfecta in viata reala, insa nici nu fac greseli majore, dar am ajuns sa imi fie scarba ca trebuie sa stau tot timpul sa las de la mine pt ca nu are rost sa ma pun cu prostii !
Summer_
Postat pe 2 Iulie 2010 20:38
De la: Summer_, la data 2010-07-02 20:38:48Despre romani se zic multe, de bine, ne laudam singuri....nu pot sa uit propagandele care se faceau acum ceva vreme cum ca noi avem cel mai bun sistem de invatamant (printre alte tari )...ca elevii nostri invata, fac carte domne etc
Da, ne laudam alandala....Suntem vai de capul nostru ca tara si mentalitate, si aici vb in general pt ca trebuie, pt ca se reduce la cum sunt majoritatea, nu la exceptii !
Vor veni replici acum referitoare la alte popoare, cum sunt aia, mie nu mi se par constructive comparatiile acestea, eu as vrea ce e mai bun de la tara mea, de la apropiatii mei....nu ma intereseaza ce fac altii....nici eu nu sunt perfecta in viata reala, insa nici nu fac greseli majore, dar am ajuns sa imi fie scarba ca trebuie sa stau tot timpul sa las de la mine pt ca nu are rost sa ma pun cu prostii !

asa si acum un raspuns on topic...?
kitty_krieger
Postat pe 2 Iulie 2010 22:55
De la: popanico, la data 2010-07-02 00:10:09Buna seara,
Am o nelamurire. Poate stie cineva raspunsul.
Eu particip la un concurs Philips. Nu particip din saracie (imi permit usor acel premiu), pur si simplu ma bucur enorm cind castig ceva, mai ales cind este util pentru mine sau familia mea. In incercarile mele de a acumula cat mai multe puncte la acest concurs, am trimit mai multe mesaje, la persoane care nu imi sunt cunoscute pe diferite forumuri. Si reactia acelor oameni este nula. De ce nu ne putem ajuta aproapele, de ce nu putem sa ii facem o bucurie, de ce nu putem sa aducem sambetul pe buze chiar si unui necunoscut? De ce Romania si romanii (eu traiesc in afara si nu sunt capsunar) sunt in continuare frustrati, de ce nu putem sa traiam fara sa ne gindim intai la capra noastra si apoi la a vecinului? Doamne, suntem atat de rai si sincer, imi pare rau ca simt asa, dar ma bucur ca am parasit Romania. Deja ma gindesc ca celui de al doilea copil sa nu ii mai dau cetatenia romana. La ce folos cind este o rusine?
In al doilea rind, am un blog cu retete culinare facut dintr-o pasiune pentru gatit mai noua. Acelasi lucru, oamenii vin, privesc si nimeni nu scrie nimic, de bine, de rau, de orice fel.
Inchei, poate imi scrie cineva ce se intampla cu natia romana.
Va multumesc,

Nico

Da, se numeste " spam" si clar ca toti fug de asa ceva:)
Poate ne dai niste retete noi, banuiesc ca lucrezi in domeniu, nu?
stem_29
Postat pe 3 Iulie 2010 02:50
O sa gasiti adresa blogului in profilul meu. Am mai scris aici un mesaj pentru cei care mi-au raspuns, nu stiu unde este afisat, pentru ca vad c-a sa inregistrat, la numarul de mesaje imi apare unul in plus, dar de vizualizat nu.
Imi cer scuze, dar nu mai pot scrie din nou, nu imi place sa ma repet.
Va doresc mult succes in toate,
Nico
popanico
Postat pe 3 Iulie 2010 09:54
Sper ca ai primit mesajele, dar linkurile le sterg automat cei de pe acest sait. Deci mai incerc si altfel. Adresa este nicoliabucatar.blogsmakers. Normal ca avem si www si com. Te astept in vizita rashela. Imbratisari, Nico.
popanico
Postat pe 3 Iulie 2010 10:06
saracele capre
miss_darine
Postat pe 5 Iulie 2010 12:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
New Apple iMac, 27-inch 3.06GHz -----€900EUR 2 De la: mitura 2 Ianuarie 2010 12:19
Kdou ! 230 De la: printesa17 9 Aprilie 2010 18:09
buna 1 De la: nicky_luiza23 14 Noiembrie 2009 22:07
Poze. 9 De la: Barbie30_ 26 Iulie 2014 13:42
obsesia de negru transformata in rosu...AJUTOR 6 De la: Ali_Alina 27 Ianuarie 2009 23:47