Setari Cookie-uri

2 facultati?

De la: Summer_, la data 2010-07-13 20:04:04
De la: arhanghel, la data 2010-07-13 18:32:07
De la: Summer_, la data 2010-07-13 11:31:14
De la: arhanghel, la data 2010-07-12 22:07:11
De la: kudika226898, la data 2010-07-12 21:50:05Pai nu stiu cum va trai pe urma din vise...poate se angajeaza la supermarket si le explica alora, pe cand aseaza marfa la raft, cat de scolit e...asa, aiurea...


Nu inteleg rostul comentariului tau



Daca vrei sfaturi pertinente si realiste, intreaba persoane care activeaza in domeniile respective, nu pe x,y de pe forum care habar nu au si viseaza la cai verzi pe pereti !
Despre psihologie nu imi este greu sa trag niste concluzii vazandu-i pe prieteni care au terminat aceasta facultate si avand un model de psiholog, Gabriela Iorgulescu, f tare tipa, f desteapta si f pregatita ! Poti sa vorbesti cu dansa, sa o cauti, are cabinet, pt a obtine mai multe informatii !
Iar despre teatru, unchiul meu lucreaza la ARCUB, teatrul comic, opereta, putin la national, lucreaza cu multi artisti, si stiu cate ceva despre domeniu...daca nu esti bun in ceea ce faci, il dai naiba de teatru, salariul maxim este de 1600 Ron, hai sa zicem cu niste sporuri si alte venituri din castiguri. Insa nu beneficiaza f multi de aceste plusuri, motiv pt care majoritatea se lasa, sau isi neglijeaza meseria si se apuca si de altceva, de aia persoana de mai sus a comentat in felul respectiv !


Persoana de mai sus nu a inteles ca eu aveam de gand sa fac teatru pt pasiune si ca nu urmaream sa imi castig existenta din asta.
Am intrebat daca mai e cineva care a facut 2 facultati in acelasi timp pt ca asta ma interesa...sa aflu pareri si raspunsuri din experienta persoanala. Ca sa aflu asa ceva ce puteam sa fac altceva decat sa intreb aici pe forum? Trebuia sa opresc oamenii pe strada sa-i intreb? Sau sa caut in cartea de telefoane persoane?
In principiu nu de tine ma iau...m-am simtit prost pt raspunsul persoanei de mai sus.


:)
Probabil ca nu esti izolata de lume, ai si tu prieteni, cunoscuti, acolo se intreaba, mergi la sigur, cata incredere poti avea pe un forum...nu cunosti persoanele care scriu aici, nu cunosti standardele, aspiratiile lor, care s-ar putea sa nu se potriveasca deloc cu ale tale !
Daca teatrul il iei ca pe o pasiune, poti face niste cursuri, nu o facultate neaparat..cat despre psihologie ti-am scris mai sus si poti sa te bazezi pe informatiile respective !
Sarcasmul de la sfarsitul raspunsului tau chiar nu isi avea locul, daca ai fi preferat sa iti raspund sa iti urmezi visele, sa te arunci in marea involburata cu incredere ca sigur vei reusi, nu prea m-ai nimerit...eu prefer realitatea, si sutn genul de persoana care...mai ales pe plan profesional e f calculata si stiu ce zic !

Asa ca daca pasiunea ta este psihologia despre care vorbeai, banuiesc ca vrei sa fii cea mai buna in domeniu, sau cate se poate de buna ! Iar cand vrei sa reusesti asta, trebuie sa faci a numite sacrificii, si nu cred ca ai mai reusi si cu teatrul ca facultate...Majoritatea celor pe care ii cunosc nu au mers in paralel cu 2 facultati, poate au urmat inca una dupa terminarea primei facultati ( aici vb despre persoane care fac facultatea la stat, adica seriozitate si munca, nu examene cu subiecte aflate etc )

Dupa cum vezi, sunt atatea variabile si posibilitati...si tot atatea raspunsuri...


Am intrebat pe toata lumea pe care am stiut in masura sa-mi raspunda.
Iti multumesc pt sfaturi. Deocamdata am dat doar la psihologie, la anul o sa vad ce fac si cu teatrul.
arhanghel
Postat pe 13 Iulie 2010 22:15
De la: Summer_, la data 2010-07-13 11:25:54 Majoritatea tinerilor absolventi ai fac de teatru sunt pe dinafara pt ca nu se ridica la nivelul asteptarilor
Psihologii la fel, f putini sunt pregatit adecvat, iar in Ro fac de psihologie este o...farsa, mare farsa si mare teapa ! Toti psihologii renumiti din Ro profeseaza nu pt ca au terminat aici facultatea ci pt ca s-au specialziat in afara ! Plus ca majoritatea raman in strainatate, nu se mai intorc la noi !

Asa ca una dintre aceste facultati la fara frecventa este pierdere de timp si de bani !

cum poate fi pierdere de timp si bani daca-ti da o diploma? te poti specializa in afara bine mersi doar cu diploma, atata timp cat ai nota mare.
Teatru nici nu stiu daca se face la frecventa REDUSA (nu la fara frecventa). Oricum, in ceea ce priveste facultatea de Psiho e mult studiu individual, asa ca frecventa redusa sau la zi... mai bine frecventa redusa, ai mai mult timp sa faci studiu individual si sa faci voluntariat (de baza daca vrei sa profesezi). Iar doar cu diploma de psiholog oricum nu faci nimic, iti trebuie si master sau specializare, diploma aceea conteaza. Asa ca ce conteaza la ce forma de invatamant faci facultatea? mai ales daca chiar inveti, nu copiezi la examene.
kitty_krieger
Postat pe 13 Iulie 2010 22:27
De la: dragon_fly88, la data 2010-07-13 19:12:20
De la: arhanghel, la data 2010-07-13 19:00:55M-am gandit sa dau totusi dupa primul an de psiho, dupa ce trece greul, si la teatru. Ma rog...nu e batuta in cuie decizia asta

ok.. e bine ca te-ai decis asa..si totusi..vad ca nu e batut in cuie?
faci ce-ti place


Esti f draguta. Multumesc pt incurajare.
Sincera sa fiu, nu ma indur sa renunt la nici una
Tata mi-a zis: "Psihologie si teatru, o sa mori de doua ori de foame"
Daca e sa fie asa...asta e, eu nu pot sa fac ceva ce nu-mi place si nu ma reprezinta. M-am intrebat asa...ce ma vad eu facand toata viata fara sa obosesc si cu toata inima? Si astea au fost raspunsurile mele.
Acum, daca nu reusesc sa fac fata cu amandoua evident ca o sa renunt la cea mai putin importanta. Decat sa zic din start ca vulpea ca strugurii sunt acrii mai bine incerc si vad ce iese.
arhanghel
Postat pe 13 Iulie 2010 22:31
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-13 22:27:03
De la: Summer_, la data 2010-07-13 11:25:54 Majoritatea tinerilor absolventi ai fac de teatru sunt pe dinafara pt ca nu se ridica la nivelul asteptarilor
Psihologii la fel, f putini sunt pregatit adecvat, iar in Ro fac de psihologie este o...farsa, mare farsa si mare teapa ! Toti psihologii renumiti din Ro profeseaza nu pt ca au terminat aici facultatea ci pt ca s-au specialziat in afara ! Plus ca majoritatea raman in strainatate, nu se mai intorc la noi !

Asa ca una dintre aceste facultati la fara frecventa este pierdere de timp si de bani !

cum poate fi pierdere de timp si bani daca-ti da o diploma? te poti specializa in afara bine mersi doar cu diploma, atata timp cat ai nota mare.
Teatru nici nu stiu daca se face la frecventa REDUSA (nu la fara frecventa). Oricum, in ceea ce priveste facultatea de Psiho e mult studiu individual, asa ca frecventa redusa sau la zi... mai bine frecventa redusa, ai mai mult timp sa faci studiu individual si sa faci voluntariat (de baza daca vrei sa profesezi). Iar doar cu diploma de psiholog oricum nu faci nimic, iti trebuie si master sau specializare, diploma aceea conteaza. Asa ca ce conteaza la ce forma de invatamant faci facultatea? mai ales daca chiar inveti, nu copiezi la examene.


Sa stii ca nu-s multi care studiaza si individual in domeniul asta, in ciuda faptului ca aici e neaparat necesar.
Am cunoscut indeaproape cateva persoane care fac sau au terminat psihologia la Spiru Haret si am aflat multe despre pseudo-universitatea asta. Erau teste grila pe care, cu putin efort, si eu le puteam face, in conditiile in care eu eram abia cls a 11-a si testele erau pt anul 2 ..sau 3, nu-mi mai amintesc bine.
Pana la urma, nu iese fum fara sa se faca foc.
arhanghel
Postat pe 13 Iulie 2010 22:39
De la: arhanghel, la data 2010-07-13 22:39:06
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-13 22:27:03
De la: Summer_, la data 2010-07-13 11:25:54 Majoritatea tinerilor absolventi ai fac de teatru sunt pe dinafara pt ca nu se ridica la nivelul asteptarilor
Psihologii la fel, f putini sunt pregatit adecvat, iar in Ro fac de psihologie este o...farsa, mare farsa si mare teapa ! Toti psihologii renumiti din Ro profeseaza nu pt ca au terminat aici facultatea ci pt ca s-au specialziat in afara ! Plus ca majoritatea raman in strainatate, nu se mai intorc la noi !

Asa ca una dintre aceste facultati la fara frecventa este pierdere de timp si de bani !

cum poate fi pierdere de timp si bani daca-ti da o diploma? te poti specializa in afara bine mersi doar cu diploma, atata timp cat ai nota mare.
Teatru nici nu stiu daca se face la frecventa REDUSA (nu la fara frecventa). Oricum, in ceea ce priveste facultatea de Psiho e mult studiu individual, asa ca frecventa redusa sau la zi... mai bine frecventa redusa, ai mai mult timp sa faci studiu individual si sa faci voluntariat (de baza daca vrei sa profesezi). Iar doar cu diploma de psiholog oricum nu faci nimic, iti trebuie si master sau specializare, diploma aceea conteaza. Asa ca ce conteaza la ce forma de invatamant faci facultatea? mai ales daca chiar inveti, nu copiezi la examene.


Sa stii ca nu-s multi care studiaza si individual in domeniul asta, in ciuda faptului ca aici e neaparat necesar.
Am cunoscut indeaproape cateva persoane care fac sau au terminat psihologia la Spiru Haret si am aflat multe despre pseudo-universitatea asta. Erau teste grila pe care, cu putin efort, si eu le puteam face, in conditiile in care eu eram abia cls a 11-a si testele erau pt anul 2 ..sau 3, nu-mi mai amintesc bine.
Pana la urma, nu iese fum fara sa se faca foc.

stiu
Chiar si la facultati bune, la care studiul individual are pondere in nota (ca de exemplu o cercetare sau un eseu), sunt studenti care platesc pe altii sa le faca cercetarile sau copiaza ce pot de pe net.
Este o problema a sistemului aici.

Insa atunci cand vei fi tu impotriva a altor 200 de candidati pentru un post (presupunand ca deja ai trecut in faza de interviu, ceea ce inseamna o anumita corectitudine a selectiei), se va vedea clar cine a studiat cum trebuie in cursul facultatii si cine nu.
kitty_krieger
Postat pe 13 Iulie 2010 22:53
Pana la urma dupa terminarea unei facultati cel mai mult conteaza sa stii ceva ! Nu conteaza diploma, pe care o obtii frumos la Spiru sau roice facultate asemanatoare cu ditamai nota, avand examene cu grile publice, comisii lejere la licenta, profesori agreabili..sau ca dimpotriva o obtii la o facultate mai grea dar cu bani, pile, relatii...

Conteaza ce stii, si asta trebuie sa fie preocuparea fiecaruia, sa stie pt el,pt viitorul lui, pt cariera etc

Problema studiului individual nu se poate discuta la noi,pt ca majoritatea studentilor romani nu studiaza individual, asta e mentalitatea, f nasol dar n-avem ce face !
Pe de alta parte, majoritatea celor care obtin diplome usor,nu ies cine stie ce profesionisti, isi aleg o facultate usor de trecut, pt a obtine o diploma, special, nefiind ambitiosi si dornici de a face performante !
Asta e realitatea in Romania
Summer_
Postat pe 13 Iulie 2010 23:14
De la: arhanghel, la data 2010-07-13 22:09:55
De la: kudika226898, la data 2010-07-13 20:20:59Sa sti ca se pot face si 3 facultati simultan si la final esti tot tabula rasa( mai ales in sistemul actual de cumparare a examenelor)...mai bine gandeste-te ce ai avea sanse sa profesezi si pe urma alege...si fa bine ce faci...tara e plina de habarnisti cu "n' diplome, care vand la benzinarii...

nu am de gand sa dau la Spiru Haret, Universitatea Ovidius e cat se poate de serioasa si nu da pe banda diplome.


:) Nu stiu ce pot spune despre Universitatea Ovidius ca nu am fost acolo, dar am prieteni din CT, colegi ( multi ) care au fugit de aceasta universitate...
Summer_
Postat pe 13 Iulie 2010 23:19
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:14:45Pana la urma dupa terminarea unei facultati cel mai mult conteaza sa stii ceva ! Nu conteaza diploma, pe care o obtii frumos la Spiru sau roice facultate asemanatoare cu ditamai nota, avand examene cu grile publice, comisii lejere la licenta, profesori agreabili..sau ca dimpotriva o obtii la o facultate mai grea dar cu bani, pile, relatii...

Conteaza ce stii, si asta trebuie sa fie preocuparea fiecaruia, sa stie pt el,pt viitorul lui, pt cariera etc

Problema studiului individual nu se poate discuta la noi,pt ca majoritatea studentilor romani nu studiaza individual, asta e mentalitatea, f nasol dar n-avem ce face !
Pe de alta parte, majoritatea celor care obtin diplome usor,nu ies cine stie ce profesionisti, isi aleg o facultate usor de trecut, pt a obtine o diploma, special, nefiind ambitiosi si dornici de a face performante !
Asta e realitatea in Romania

Stiu
Dar ce are s... cu prefectura?
Practic imi dai dreptate, ca nu prea conteaza forma de invatamant.....
kitty_krieger
Postat pe 13 Iulie 2010 23:19
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-13 23:19:36
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:14:45Pana la urma dupa terminarea unei facultati cel mai mult conteaza sa stii ceva ! Nu conteaza diploma, pe care o obtii frumos la Spiru sau roice facultate asemanatoare cu ditamai nota, avand examene cu grile publice, comisii lejere la licenta, profesori agreabili..sau ca dimpotriva o obtii la o facultate mai grea dar cu bani, pile, relatii...

Conteaza ce stii, si asta trebuie sa fie preocuparea fiecaruia, sa stie pt el,pt viitorul lui, pt cariera etc

Problema studiului individual nu se poate discuta la noi,pt ca majoritatea studentilor romani nu studiaza individual, asta e mentalitatea, f nasol dar n-avem ce face !
Pe de alta parte, majoritatea celor care obtin diplome usor,nu ies cine stie ce profesionisti, isi aleg o facultate usor de trecut, pt a obtine o diploma, special, nefiind ambitiosi si dornici de a face performante !
Asta e realitatea in Romania

Stiu
Dar ce are s... cu prefectura?
Practic imi dai dreptate, ca nu prea conteaza forma de invatamant.....



In Romania cam conteaza forma de invatamant, insa...revin sa spun ca pana la urma conteaza la ce se raporteaza fiecare, ce vrea fiecare sa faca in viata lui !

Summer_
Postat pe 13 Iulie 2010 23:36
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:19:05
De la: arhanghel, la data 2010-07-13 22:09:55
De la: kudika226898, la data 2010-07-13 20:20:59Sa sti ca se pot face si 3 facultati simultan si la final esti tot tabula rasa( mai ales in sistemul actual de cumparare a examenelor)...mai bine gandeste-te ce ai avea sanse sa profesezi si pe urma alege...si fa bine ce faci...tara e plina de habarnisti cu "n' diplome, care vand la benzinarii...

nu am de gand sa dau la Spiru Haret, Universitatea Ovidius e cat se poate de serioasa si nu da pe banda diplome.


:) Nu stiu ce pot spune despre Universitatea Ovidius ca nu am fost acolo, dar am prieteni din CT, colegi ( multi ) care au fugit de aceasta universitate...


Am si eu multi prieteni la Ovidius, si a terminat si mama la Ovidius. Nu stiu de ce au fugit de universitatea asta. De la cei care sunt studenti aici sau au terminat aici stiu ca e o institutie serioasa cu prestigiu si traditie.
arhanghel
Postat pe 14 Iulie 2010 00:21
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:19:05
De la: arhanghel, la data 2010-07-13 22:09:55
De la: kudika226898, la data 2010-07-13 20:20:59Sa sti ca se pot face si 3 facultati simultan si la final esti tot tabula rasa( mai ales in sistemul actual de cumparare a examenelor)...mai bine gandeste-te ce ai avea sanse sa profesezi si pe urma alege...si fa bine ce faci...tara e plina de habarnisti cu "n' diplome, care vand la benzinarii...

nu am de gand sa dau la Spiru Haret, Universitatea Ovidius e cat se poate de serioasa si nu da pe banda diplome.


:) Nu stiu ce pot spune despre Universitatea Ovidius ca nu am fost acolo, dar am prieteni din CT, colegi ( multi ) care au fugit de aceasta universitate...


Dar din ce oras esti?
arhanghel
Postat pe 14 Iulie 2010 00:22
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:36:52
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-13 23:19:36
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:14:45Pana la urma dupa terminarea unei facultati cel mai mult conteaza sa stii ceva ! Nu conteaza diploma, pe care o obtii frumos la Spiru sau roice facultate asemanatoare cu ditamai nota, avand examene cu grile publice, comisii lejere la licenta, profesori agreabili..sau ca dimpotriva o obtii la o facultate mai grea dar cu bani, pile, relatii...

Conteaza ce stii, si asta trebuie sa fie preocuparea fiecaruia, sa stie pt el,pt viitorul lui, pt cariera etc

Problema studiului individual nu se poate discuta la noi,pt ca majoritatea studentilor romani nu studiaza individual, asta e mentalitatea, f nasol dar n-avem ce face !
Pe de alta parte, majoritatea celor care obtin diplome usor,nu ies cine stie ce profesionisti, isi aleg o facultate usor de trecut, pt a obtine o diploma, special, nefiind ambitiosi si dornici de a face performante !
Asta e realitatea in Romania

Stiu
Dar ce are s... cu prefectura?
Practic imi dai dreptate, ca nu prea conteaza forma de invatamant.....



In Romania cam conteaza forma de invatamant, insa...revin sa spun ca pana la urma conteaza la ce se raporteaza fiecare, ce vrea fiecare sa faca in viata lui !



Mai ales ca la scandalul cu Spiru era vorba sa fie disponibilizati cei din sistemul bugetar care au terminat aici....asta spune muuuulte
arhanghel
Postat pe 14 Iulie 2010 00:23
De la: arhanghel, la data 2010-07-14 00:22:06
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:19:05
De la: arhanghel, la data 2010-07-13 22:09:55
De la: kudika226898, la data 2010-07-13 20:20:59Sa sti ca se pot face si 3 facultati simultan si la final esti tot tabula rasa( mai ales in sistemul actual de cumparare a examenelor)...mai bine gandeste-te ce ai avea sanse sa profesezi si pe urma alege...si fa bine ce faci...tara e plina de habarnisti cu "n' diplome, care vand la benzinarii...

nu am de gand sa dau la Spiru Haret, Universitatea Ovidius e cat se poate de serioasa si nu da pe banda diplome.


:) Nu stiu ce pot spune despre Universitatea Ovidius ca nu am fost acolo, dar am prieteni din CT, colegi ( multi ) care au fugit de aceasta universitate...


Dar din ce oras esti?


Bucuresti
Summer_
Postat pe 14 Iulie 2010 01:06
De la: arhanghel, la data 2010-07-14 00:23:53
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:36:52
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-13 23:19:36
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:14:45Pana la urma dupa terminarea unei facultati cel mai mult conteaza sa stii ceva ! Nu conteaza diploma, pe care o obtii frumos la Spiru sau roice facultate asemanatoare cu ditamai nota, avand examene cu grile publice, comisii lejere la licenta, profesori agreabili..sau ca dimpotriva o obtii la o facultate mai grea dar cu bani, pile, relatii...

Conteaza ce stii, si asta trebuie sa fie preocuparea fiecaruia, sa stie pt el,pt viitorul lui, pt cariera etc

Problema studiului individual nu se poate discuta la noi,pt ca majoritatea studentilor romani nu studiaza individual, asta e mentalitatea, f nasol dar n-avem ce face !
Pe de alta parte, majoritatea celor care obtin diplome usor,nu ies cine stie ce profesionisti, isi aleg o facultate usor de trecut, pt a obtine o diploma, special, nefiind ambitiosi si dornici de a face performante !
Asta e realitatea in Romania

Stiu
Dar ce are s... cu prefectura?
Practic imi dai dreptate, ca nu prea conteaza forma de invatamant.....



In Romania cam conteaza forma de invatamant, insa...revin sa spun ca pana la urma conteaza la ce se raporteaza fiecare, ce vrea fiecare sa faca in viata lui !



Mai ales ca la scandalul cu Spiru era vorba sa fie disponibilizati cei din sistemul bugetar care au terminat aici....asta spune muuuulte


Nu este vorba doar de scandalul respectiv, ci de intreaga politica a acestor facultati, de modul in care se desfasoara procesul de invatamant, eu una nu cred ca sunt persoane cu mari teluri care urmeaza o facultate ca spiru, cel putin eu nu cunosc ; majoritatea se duc acol datorita programului lejer si datorita faptului ca nu trebuie sa depuna prea mult efort pt a trece examenele
Summer_
Postat pe 14 Iulie 2010 01:08
De la: Summer_, la data 2010-07-14 01:06:25
De la: arhanghel, la data 2010-07-14 00:22:06
De la: Summer_, la data 2010-07-13 23:19:05
De la: arhanghel, la data 2010-07-13 22:09:55
De la: kudika226898, la data 2010-07-13 20:20:59Sa sti ca se pot face si 3 facultati simultan si la final esti tot tabula rasa( mai ales in sistemul actual de cumparare a examenelor)...mai bine gandeste-te ce ai avea sanse sa profesezi si pe urma alege...si fa bine ce faci...tara e plina de habarnisti cu "n' diplome, care vand la benzinarii...

nu am de gand sa dau la Spiru Haret, Universitatea Ovidius e cat se poate de serioasa si nu da pe banda diplome.


:) Nu stiu ce pot spune despre Universitatea Ovidius ca nu am fost acolo, dar am prieteni din CT, colegi ( multi ) care au fugit de aceasta universitate...


Dar din ce oras esti?


Bucuresti


Daca acei prieteni erau din Bucuresti cred ca era de asteptat sa mearga la o universitate in Bucuresti
Ce motive aveau? Chiar m-ai facut curioasa
arhanghel
Postat pe 14 Iulie 2010 01:22
Buna! Ma numesc Ramona si sunt noua Nu stiu daca am postat acest mesaj unde trebuie dar am o mare problema..adik importanta. M-am inscris la facultatea de nutritie si dietetica si la cea de stiinte administrative. Acum nu stiu ce sa aleg deoarce la ambele facultati am intrat. Voi ce parere aveti? Care e o meserie de viitor? si ce sanse si unde ma pot angaja mai repede dupa ce termin una din facultati? Va rog ajutati-ma!
ramona_vasilica
Postat pe 21 Iulie 2010 23:59
Eu zic ca la nutritie ca la cate grase avem.....
Acum lasand gluma deoparte,alege ce-ti place mai mult!De cele mai multe ori nu prea se pupa jobul cu studiile asa ca eu aleg ce-mi place in materie de studii!
Barbie30
Postat pe 22 Iulie 2010 00:18
da dupa cum spunea si barbie trebuie sa iti alegi ce-ti place
insa o facultate buna ar fii pe marketing...
as recomanda ASE-ul, pt ca multi spun spiru nu e serioasa, dar si celelate facultati particulare au neregulile lor, insa spiru a iesit in evidenta prin nr mare de studenti inscrisi, pana si ase-ul are pb lui dar si-a facut deja un renume
yumy
Postat pe 22 Iulie 2010 07:44
La nutritie ma gandesc si eu..pt k imi plce..ma atrag lucrurile ce tin de alimente, calorii si am speranta k o sa pot gasi si ceva de munca pe domeniul acesta dupa ce termin facultatea. Dar nu prea am facut cine stie ce mare lucru la admitere la nutritie ..presupun k de un 7 am facut ..si nu intru la buget..pe knd la stiinte administrative am intrat la buget..pff..ce rau e knd trebuie sa alegi
ramona_vasilica
Postat pe 22 Iulie 2010 11:41
buna " arhanghel"...

un mic sfat: gandeste-te ce meserie vei avea, ce vei face zilnic, zi de zi la serviciu...trebuie sa alegi ceva ce poti face mai bine de 8 ore zilnic fara sa fie un chin...
acu' e greu in toate domeniile cu joburile, dar daca-ti place ceea ce faci poti evolua, poti ajunge pana la urma sa razbati un pic...
eu am facut tot ceva "la moda" si considerat "fara perspective reale": jurnalistica...trebuie sa recunosc ca n'a fost usor deloc la inceput pana am gasit un job stabil...am alergat prit toate redactiile pe bani putini de mi-a venit acru' si da, asa e, nu te ia nimeni la tv sa te faca vedeta...cum visam eu pe la 18 ani...
acm e ok. nu asa cum visam eu candva, asta e clar , dar e bine...imi place ceea ce fac zilnic si as apuca-o dinnou pe acest drum.
e bine insa sa alegi realist, sa nu te lasi dus de moda sau de val si sa faci ceva din care sa te poti, totusi, intretine...
cat despre hobby-uri, poti face astazi usor un curs doar de placere...eu acum fac cosmetica si machiaj la cursuri eurocor...desi realizez clar ca n-o sa-mi vad "mutrita" pe ecran, never , si o sa imbatranesc la ziar ...
da repet, imi place ceea ce fac, pe bune
kudika228826
Postat pe 22 Iulie 2010 12:13
De la: ramona_vasilica, la data 2010-07-22 11:41:52La nutritie ma gandesc si eu..pt k imi plce..ma atrag lucrurile ce tin de alimente, calorii si am speranta k o sa pot gasi si ceva de munca pe domeniul acesta dupa ce termin facultatea. Dar nu prea am facut cine stie ce mare lucru la admitere la nutritie ..presupun k de un 7 am facut ..si nu intru la buget..pe knd la stiinte administrative am intrat la buget..pff..ce rau e knd trebuie sa alegi


Nu iesi mai nimic de la stiinte administrative, pe cand nutritia este o meserie de viitor oriunde in lume, avand in vedere faptul ca bolile de mare risc sunt in crestere, acestea avand nevoie si de un nutritionist...chestia nasoala este ca la noi in tara nutritionistul este vazut ca si psihologul...asta e dezavantajul emntalitatii poporului nostru, romanul e bun la toate, se pricepe la toate, e si medic, si profesor si psiholog, le stie pe toate, motiv pt care evita consultatiile la nutritionist..dar daca iti place si daca vrei sa faci ceva bun ai mari sanse de reusita.
Summer_
Postat pe 22 Iulie 2010 12:45
Multumes mult summer de incurajare si sfat ..chiar aveam nevoie de astfel de vorbe...si tocmai din cauza celor spuse de tine in legatura cu mentalitatea poporului roman mi-e cam teama sa merg pe specialitatea asta..dar peste 3 ani poate se mai schimba lucrurile in tara asta..si sper ca in bine.Si in plus e ceva ce imi palce ..si poate o sa am noroc
ramona_vasilica
Postat pe 22 Iulie 2010 14:13
Draga "arhanghel" ! Am sa-ti dau un raspuns punandu-ma pe mine exemplu ! Am urmat fac.de arhitectura (profil conductori ,curs FR) "Ion Mincu" promotie an terminal 1985. Cu aceste studii urmate in ideea din acele vremuri "diploma sa ai,nu conteaza de care !",profesional am fost dezamagita !...remuneratie,sanse de promovare pe post,pozitie avuta in elaborarea proiectelor ,complexitatea lucrarilor etc... In 89' am intrat la Univ.Buc-Drept FR ,cu care am obtinut pasaportul de trecere prin...democratia asta "salbatica" ! Deci am avut motive intemeiate sa parcurg cursurile a doua facultati ! Dar tu...care esti tanara (tineretea-i scurta!!! ) si cu zapaceala asta cotidiana ,in loc sa -ti rezervi cat mai mult timp cu prietenii,calatoriile si distractiile ,nu crezi ca-i mai adecvat sa urmezi decat una (UNA SI BUNA) ??!... Si...ce crezi ca fac.de stat acum sunt mai bune ??! Aiurea !!!... Din ce sa plateasca facultatile de stat profesorii buni ??!... A fost odata ideea ca la stat se face carte ! EX...Un Hyperion ,un Dimitrie Cantemir sau un Spiru Haret in "drept" sunt mult mai exponentiale decat in Univ Buc ! Iar in arte teatrale cred ca Titu Maiorescu (s-ar putea sa ma insel !) este mai..."tare" decat vechiul IATC ! Atat la stat cat si la privat ,cursurile "cer bani",asa ca ...mai mediteaza !
crysis
Postat pe 24 Iulie 2010 09:27
Am dat deja admiterea, am dat doar la psihologie deocamdata si am intrat !!
sunt ff fericita!! Imi stiu nota dar nu stiu inca daca sunt la buget sau la cu taxa, dar cred ca la buget o sa fiu.
arhanghel
Postat pe 24 Iulie 2010 11:13
Am dat deja admiterea, am dat doar la psihologie deocamdata si am intrat !!
sunt ff fericita!! Imi stiu nota dar nu stiu inca daca sunt la buget sau la cu taxa, dar cred ca la buget o sa fiu.
arhanghel
Postat pe 24 Iulie 2010 11:13
De la: arhanghel, la data 2010-07-13 18:39:12
De la: camiflorea, la data 2010-07-13 11:34:57
De la: dragon_fly88, la data 2010-07-11 15:50:12
De la: arhanghel, la data 2010-07-11 15:46:43Am de gand sa fac doua facultati in acelasi timp, mai exact sa dau si la psihologie si la teatru si sa le urmez pe amandoua, dar ma intreb...oare o sa fac fata?
Mai e cineva care a facut doua facultati in acelasi timp?
Mentionez ca ambele sunt facultati de stat, deci cerintele sunt destul de mari.
Parintii mei sunt ff sceptici in privinta faptului ca o sa reusesc si incearca sa ma convinga sa renunt la idee. Nu stiu ce sa fac...

zic sa te axezi mai mult pe teatru- e mai estetic si frumos
cu psiho...iti faci cabinet si cam atat...
parerea mea


estetic, frumos dar pagubos daca nu ai un talent nemaipomenit si sustinere financiara pt a-ti face reclama... un cabinet de psihologie te poate ajuta sa vezi lumea din mai multe unghiuri.. depinde de aptitudini si ceea ce iti doresti cu adevarat.. am citit pareri pro si contra, majoritatea ridicau in slavi facultatile din strainatate, or fi stiind ei ceva, totusi, daca vrei sa invceti de-adevaratelea si iti poti permite sa investesti si timp si bani, se poate invata si in tara.... cel mult in strainatate, in materie de psihologie, ai mai mult material didactic - vezi adolescentii americani care-si dovedesc iubirea prin muscaturi -. tu ce vrei de fapt? la ce meserie te-ai gandit? ce-ti place si ce perspectiva ai avea pt angajare? ca sa faci o facultate de dragul de a fi in trend mi se pare aberant... daca ai talent intr-un anumit domeniu, exploateaza-l, daca o faci doar de dragul celebritatii, analizeaza-ti potentialul!


Am scris mai sus ca imi place psihologia. Este preocuparea mea principala. As vrea sa urmez specializarea psihopedagogie speciala pt ca impresioneaza ff mult problemele oamenilor cu handicap si mai ales, fenomenul autismului. Teatrul, am mai spus mai sus, este pt dezvoltarea mea personala.


poti face 2 facultati in acelasi timp. este f greu dar nu imposibil. eu am facut o facultate la stat la zi cu bursa de merit si o fac la particular la distanta, cu decalaj de un an intre ele. practic am avut 3 ani de facultate la dublu, iar din acesti 3 ani, unul a fost cu serviciu full time, examen de licenta si anul 3 la a doua fac.
nu stii ce e distractia, in schimb inveti sa-ti sacrifici noptile pt studiu si zilele pt alergat intre fac. cel mai greu iti va fi in sesiune. eu una am avut si norocul examenelor suprapuse.le-am terminat cu bine si cu licenta de minim 9.50 la ambele fac. da, ma bucur enorm ca am reusit dar nu, nu as mai face asta inca o data.e vorba de un sacrificiu destul de mare pe care putini in jurul tau il vor intelege dar merita, daca asta iti doresti cu adevarat. Singurul sfat pe care ti-l pot da: nu incerca sa le faci pe amandoua la zi sau cel putin intereseaza-te f bine inainte de programul fac, stil examen etc. Domeniile mele de interes n-au nici o legatura cu ceea ce-ti doresti tu, teatru si psihologie, asa ca nu te pot sfatui despre un eventual regim paralel, dar tind sa cred ca nici in cazul tau nu e imosibil,..
nu-ti ignora dorintele!!!
andreea_8_11
Postat pe 24 Iulie 2010 18:51
Eu cred ca poti sa faci 2 facultati in acelasi timp. Daca esti atat de interesata sa studiezi in domeniile astea si ai pe cineva care sa te sustina financiar si moral ...se poate....de ce nu?!
joy_18
Postat pe 24 Iulie 2010 21:08
fa-le pe ambele....si eu am facut 2 in acelasi timp, una pt sufletu meu (design vestimentar) si una de rezerva( planificare teritoriala), si crede-ma a meritat.daca stii sa iti imparti timpul ai timp si de una si de alta s chiar si de distractii.ideea e in felul urmator....daca ramaneam la o singura facultate( cea de suflet) acu eram somera, si cam la fel e si cu teatrul....sa fim seriosi, nu faci bani din teatru.
maia20
Postat pe 26 Iulie 2010 08:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa facem bani 0 De la: 6 August 2010 11:33
am nevoie de un sfat 15 De la: rashela 6 Ianuarie 2011 17:20
un sfat.. 4 De la: pappy 10 Iulie 2009 15:01
hi! ast raspunsul vostru :) 5 De la: baciu12 23 Septembrie 2010 23:26
Pentru liceeni 44 De la: Calandrinon 19 Decembrie 2009 23:35