Setari Cookie-uri

Par foarte fragil si sensibil

Buna ziua,
Am deschis un subiect care a mai fost abordat de inca o mie de ori pana acum, doar ca eu caut o solutie adaptata strict la nevoile mele.
Sunt blonda, vopsita, culoarea mea naturala fiind saten inchis. Desi ma vopsesc la salon si folosesc produse profesionale, am avut ghinionul sa dau peste neprofesionisti care mi-au distrus parul. Ultima oara l-am tuns in octombrie, foarte scurt, iar acum, cand a inceput sa-si mai dea drumul in crestere si cand speram ca si-a revenit si ca sanatate, a inceput sa se rupa masiv. Nu s-a intamplat dupa un vopsit. In schimb s-a intamplat dupa ce am stat la soare vreo doua ore. Cu asta am corelat eu...
Vreau sa mai spun ca nu am probleme cu caderea parului (din radacina), iar toate tratamentele si sfaturile pe care le-am gasit pe net se adresau acestui tip de problema.
Si nu stiu cat de relevant este, dar am si o insufiecienta ovariana in stadiu destul de grav. Sa fie oare si asta o cauza????

Astept orice fel de sfaturi care ma pot ajuta sa-mi revina parul la o rezistenta normala. Tot efortul meu de 6-7 luni de a-l lasa sa creasca, a fost anulat intr-o clipa si sunt disperata.
Va multumesc frumos.
Brown_eyes
Postat pe 15 Iulie 2010 09:34
Deh... cam asa se intampla in majoritatea cazurilor: baba rabda la frumusete!

Din ceea ce spui, imi imaginez ca ai o culoare naturala a parului frumoasa. De ce te complici cu decolorat, cu blond si toate prostiile astea?

Probleme cu parul am avut si eu. Prea multa vopsea, ultima oara m-a ''macinat'' curiozitatea si l-am decolorat ca sa pot sa aplic o vopsea ciocolatie in cap, si de-atunci... m-am lasat pagubasa. Parul imi cadea in exces, se uscase, era casant si la pieptanat chiar...

Din septembrie anul trecut, n-am mai bagat vopsea in el. Si-a revenit de la sine, dupa mai bine de jumatate de an de absenta substantelor chimice in par

I feel lucky, sper sa se rezolve de la sine si problema ta!
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 09:42
pai cum ti se rupe tie parul? nu din radacina?... si de ce ai zis ca te duci la profesionisti daca ai nimerit la neprofesionsti? fati o masca pt tipul tau de par, eu pt uscat si deteriorat, fara volum, fara stralucire (mai precis statea ca o balega, si mi se rupea si cadea de ma ingrozeam) am folosit o masca din ulei de masline sau ulei de ricin (ce aveam in casa), fiole de vitamina E, galbenus de ou, vitamina A. nu fac zilnic pt ca nu am timp, dar am o luna de cand folosesc si crede'ma ca se simte o diferenta enorma.
Shhh
Postat pe 15 Iulie 2010 09:48
Parul se rupe de pe lungime. Adica nu mai este elastic deloc si la cea mai mica tensiune se rupe. Ma pieptan cu un pieptene cu dintii rari si cu toate astea...
Si prin "ma duc la profesionisti" am vrut sa spun "la salon" si chiar unele destul de ok, nu ma fac singura acasa.

Am fost si la dermatolog, sperand sa esiste o solutie mai mult medicala decat cosmetica pentru intarirea firului de par, dar, din nou, ghinion. Doamna aceea, desi cu experienta in domeniu, mi-a promis ca se documenteaza, dupa ce, in prealabil ne-am uitat impreuna intr-o enciclopedie cu multe poze, despre afectiunile parului si pielii

Daca este cineva care are parul lung si vopsit blond si, eventual, a trecut prin ceva similar, la un moment dat, va rog sa-mi spuna cum a reusit sa scape de problema si sa poata sa-si lase parul sa creasca.

Va multumesc mult!!!
Brown_eyes
Postat pe 16 Iulie 2010 08:36
salut , iti recomand un preparat facut din miere de albine si frunze de nuc sau de urzica , o zi buna
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 6 August 2010 09:01
Si eu am parul saten, firul de par foarte subtire si il vopseam in suvite blonde. In ultimele luni nu l-am mai vopsit ci lunar merg la tuns ( nu vreau sa pierd mult din lungime asa ca tund aproximativ 2 cm ). Folosesc ulei de ricin si de masline si chiar se observa o diferenta. Firul este mai puternic si nu se mai rupe.
vio24_grace
Postat pe 6 August 2010 12:55
Varianta uleiului de masline este intr-adevar buna,cu conditia sa repeti operatiunea..nu te astepta sa dea rezultate de la prima aplicare.
ameelia
Postat pe 10 August 2010 18:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce se petrece? 1 De la: HANESCUANA 11 Octombrie 2017 23:54
Buna 5 De la: Merishoor 28 Septembrie 2012 21:08
buna 1 De la: kudika032207 31 Octombrie 2010 14:01
Ajutor!Am nevoie de parerile dumneavoastra! 59 De la: kudika_33624 15 Aprilie 2013 08:10
Nu e o tema ci doar un mesaj adresat ingerului meu. Atat. 3 De la: Cer_instelat 18 Septembrie 2011 23:01