Setari Cookie-uri

am scapat de acnee

am reusit intr'un final sa scap si de acnee..daca este cineva interesatat de sfaturi..nu ezitati sa intrebati..!
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 13:34
Cum, cum ai facut? zi si mie pls...
Ronnie_Coleman
Postat pe 16 Iulie 2010 13:36
o sa incep cu inceputul..sunt printre ''norocoasele'' care de 5 ani incearca sa scape de acnee..am incercat mii de solutzii--am fost la 2 medici dermatologi..si nimik.. acum 5 sapt. am fost la un medic dermatolog din viena..ma asteptam sa imi dea ceva tratament costisitor..(ca cei din Ro)..si am ramas shocata..cand mia recomandat doar crema..si una ft ieftina.(.in schimb exista o problema..nu se gaseste in Ro.).plus o crema de hidratare..foaie mica pe care mia scris diferite trucuri..
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 13:50
crema care ma scapat de acnee..si nu numai..ci si de multe semne urate..rosii...se numeste Akneroxid gel..sa itzi explic putin ce face aceasta crema..itzi ''arde'' primul strat de piele..in ce fel..itzi usca fatza si incepe s ti se ia pielea..si pur si simplu nu mai apar cosuri noi..ramai in schimb cu cele pe care le aveai in mom folosirii cam 2 zile..pt ca le usca in asa fel incat sa nu se mai refaca..deci dupa prima noapte in care am aplicato..dimineatza..eram de nerecunoscut..ma uitam in oglinda si nu imi venea sa cred..
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 13:55
Care era cauza acneei?
Ronnie_Coleman
Postat pe 16 Iulie 2010 13:59
pretul?
Shhh
Postat pe 16 Iulie 2010 13:59
crema hidratanta a fost alegerea mea..doctorul a spus sa fie non-comedogenica.eu am ales vichy normaderm..este singura care nu imi face cosuri..
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 14:00
pretul este de 7 euro..
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 14:00
cauza acneei..pai..acum 5 ani am fost la un slon de cosmetice..sa imi scot punctele negre..si am ramas cu niste urme ft urate..si m'am umplut de cosuri..
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 14:02
sunt ft fericita..si mi'as dorii sa ajut si alte persoane care au aceasta problema..pt ca stiu cat de mult am suferit eu din cauza ei..
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 14:07
am trimis in tara deja 2 tuburi de crema..unor prieteni...si ei au avut aceasi reactie..wow..nu se poate..deci pot sa spun ca sunt sigura pe ea..altfel nu asi recomanda'o..
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 14:10
De la: kudika229078, la data 2010-07-16 13:34:56am reusit intr'un final sa scap si de acnee..daca este cineva interesatat de sfaturi..nu ezitati sa intrebati..!



Ce inseamna sa nu ai habar de mai nimic ! Acneea ta dispare cand vrea muschiuletul ei, nu o faci tu sa dispara, tu poti face doar sa o tii sub control !
Summer_
Postat pe 16 Iulie 2010 14:12
ce te face sa crezi asta?..ai impresia ca este o boala incurabila sau ce..?
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 14:19
eu cred ca sunt in masura sa spun..ca au disparut..pentru ca am oprit tratamentu de 2 saptamani...si fatza mea e curata..nu a mai aparut nici un cos..
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 14:20
bvo felicitari, dar scrie si tu intr'un singru post ce ai de spus, nu mai da 10 mesaje
Shhh
Postat pe 16 Iulie 2010 14:24
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-07-16 13:59:02Care era cauza acneei?


Acneea apare datorita cresterii secretiei de sebum, adica pelicula uleioasa ce acopera piele. Datorita secretiei crescute de sebum porii se inchid, apar celule moarte ale pielii, rezultand un mediu optim pt aparitia bacteriilor, bacterii care determina inflamatia locala, adica acneea, puncte albe, puncte negre, depinde de la caz la caz.
Aparitia ei poate fi favorizata si de stres, expunere la radiatii ultraviolete, predispozitie familiala sau factor genetic, alimentatia - aici nu e tocmai clar, din cate stiu eu nu s-a demonstrat clar ca ar juca alimentatia un rol decisiv in aparitia ei, ci mai degraba alaturi de alti factori favorizanti cumulati poate sa determine acnee...asa...si mai era problema cu hormonii, cu testosteronul marit.
Summer_
Postat pe 16 Iulie 2010 14:25
De la: kudika229078, la data 2010-07-16 14:19:05ce te face sa crezi asta?..ai impresia ca este o boala incurabila sau ce..?



Ma face sa cred asta pt ca am studiat despre acnee, stiu mult mai multe despre tine, tratamentul pt acnee nu face dacat sa o tina sub control, daca intrerupi tratamentul poate sa reapara. Disparitia acneei este o vindecare spontana !
Si sa stii ca exista f multe produse f cunoscute si f accesibile si in farmaciile noastre care sunt f utile, vezi zineryt, skinoren, retin a, isotrexin ( astea sunt pt apicatii locale ) sau general antibioticele, doze mici, cure lungi, eritromicina, tetraciclina, doxicilina si isotrtinoin sau roacutane, astea generale se asociaza cu produsele aplicate local...iar rezultatele sunt remarcabile, am vazut multe cazuri fericite, ideea este te tii de tratament, sa ai o igiena f buna, insa majoritatea nu respecta indicatiile, problema lor
Summer_
Postat pe 16 Iulie 2010 14:30
Akneroxid Gel..plus o crema hidratanta..pt ca o sa se deshidrateze fatza de la akneroxid..
tipsuri care grabesc vindecarea:
-masca cu aspirina
-masca de argila
-aburit cu ceai de musetel
Asta este tratamentul care ma ajutat pe mine..
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 14:31
crede'ma ca daca am fost la 2 medici dermato..am incercat si alte solutzii..zineryt.. skinoren..retin a..
Dupa 1 an de zineryt nu mai reactionam la alte antibiotice..si pur si simplu nu imi facea nimik deosebit decat ca nu mai apareau atat de multe..si fatza era locioasa veeks.. In plus de la antibiotice ti se freaca stomacul..intreaba si un farmacist ca o sa itzi spuna..ca anibioticele fac bine la ceva si strica alceva...
kudika229078
Postat pe 16 Iulie 2010 14:39
De la: kudika229078, la data 2010-07-16 14:39:50 In plus de la antibiotice ti se freaca stomacul..intreaba si un farmacist ca o sa itzi spuna..ca anibioticele fac bine la ceva si strica alceva...


Medicul dermatolog care ti-a prescris reteta trebuia sa iti prescrie si un pansament gastric, antibioticele luate corect nu strica nimic, alaturi de reteta medicul iti da sisfaturi in functie de medicamentele prescrise, daca nu le respecti este vina ta...de ex roacutaneul care da rezultate f bune are si anumite dezavantaje, creste trigliceridele, colesterolul, motiv pt care trebuie sa tii si un regim cand iei pastila.
Iti pot da zeci de argumente pana maine, dar mi-=e lene...te cred si pe tine, ca antibioticele primite nu te-au ajutat prea mult, insa am vazut muuuulte cazuri care imi confirma spusele !
Summer_
Postat pe 16 Iulie 2010 14:55
De la: kudika229078, la data 2010-07-16 14:39:50crede'ma ca daca am fost la 2 medici dermato..am incercat si alte solutzii..zineryt.. skinoren..retin a..
Dupa 1 an de zineryt nu mai reactionam la alte antibiotice..si pur si simplu nu imi facea nimik deosebit decat ca nu mai apareau atat de multe..si fatza era locioasa veeks.. In plus de la antibiotice ti se freaca stomacul..intreaba si un farmacist ca o sa itzi spuna..ca anibioticele fac bine la ceva si strica alceva...


Nu se ia timp de 1 an de zile, se fac pauze, vezi, o greseala ! si nu cred ca ti-a prescris medicul sa iei t imp de 1 an, se fac chiar pauze lungi, antibioticul capata rezistenta, si da, este logic ca antibioticele nu se iau pt o anumita limita, am studiat asta, nu trebuie sa intreb pe nimeni, asa cuma m studiat si dermato
Summer_
Postat pe 16 Iulie 2010 14:57
De la: Summer_, la data 2010-07-16 14:25:12
Acneea apare datorita cresterii secretiei de sebum, adica pelicula uleioasa ce acopera piele. Datorita secretiei crescute de sebum porii se inchid, apar celule moarte ale pielii, rezultand un mediu optim pt aparitia bacteriilor, bacterii care determina inflamatia locala, adica acneea, puncte albe, puncte negre, depinde de la caz la caz.
Aparitia ei poate fi favorizata si de stres, expunere la radiatii ultraviolete, predispozitie familiala sau factor genetic, alimentatia - aici nu e tocmai clar, din cate stiu eu nu s-a demonstrat clar ca ar juca alimentatia un rol decisiv in aparitia ei, ci mai degraba alaturi de alti factori favorizanti cumulati poate sa determine acnee...asa...si mai era problema cu hormonii, cu testosteronul marit.

Eu o intrebasem deoarece in functie de cauza aparitiei , se stabileste si un tratament. POate ca eu am acnee din alt motiv si in consecinta imi trebuie un alt tratament. La treaba cu testo marit ma gandesc si eu, deoarece ea imi apare in perioadele cand fac antr. si stiam ca atunci cand faci antr cu greutati ai un nivel de testo ceva mai ridicat decat in perioadele de pauza. Altcineva, o pers destul de compententa mi-a spus ca ar fi de la ficat....deci printr o alta legatura ar fi si cualimentatia, cum ai zis tu....de aceea am intrebat o: ei dc i au aparut cosurile.
Ronnie_Coleman
Postat pe 16 Iulie 2010 15:05
si eu vreau crema aia pentru acnee cum pot sa fac rost de ea?zimi si mie mai multe ...cum sa scap de cosuri,,pkte negre ..?
kudika198172
Postat pe 26 Iulie 2010 09:53
nu imi dai si mie id-ul tau sau baga-ma tu in lista valentynutza_ingerashu k vreau sa vb q tine si eventual sa imi trimiti si mie crema aia,hai te rog
valentyyna
Postat pe 25 August 2010 09:40
imi zici si mie cum ai scapat de acnee k eu m-am saturat de ea
valentyyna
Postat pe 25 August 2010 09:43
Corect ;) si eu am avut probleme foarte mari cu acneea, si am fost la dermatolog. Mi'a dat reteta pentru zineryt si niste antibiotice. Dupa o luna am avut fata perfect curata, dar am intrerupt tratamentul..si peste aproximativ 2-3 saptamani, iar am avut probleme. acum am vrut sa vad cat ma tin fara tratament si dupa aproape o luna mi se curata SINGUR tenul;) am pastrat o igiena destul de stricta in timpul in care nu am mai folosit nimic...asa ca...
nebunnattyka
Postat pe 25 August 2010 21:08
depinde de situatie...uite ca si eu am incercat tratamente "naturiste"...dar nu prea a tinut..adica isi faceau efectul dar pentru o perioada scurta...acum am mers la un dermatolog si mia spus ca o sa am rezultate f bune..am tratamentul de 2 zile si deja efectele incep sa apara...
kudika199563
Postat pe 26 August 2010 16:08
Mai bine descoperiti mai des partenerul, ca scapati sigur de acnee...
kudika226898
Postat pe 30 August 2010 01:19
Alte prostii....
kudika226898
Postat pe 2 Septembrie 2010 10:24
Buna.Degeaba ne spui tu d crema aia dak nu avem cum s ne-o cumparam,doar nu crezi k o s vina cineva la Viena doar pt acea crema.Esti dispusa s ne ajuti tu????iti dau id-ul meu dak vrei s vb si sa-mi spui mai multe despre acea crema.
Valy90
Postat pe 15 Septembrie 2010 15:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salon bun de coafura in sectorul 2? 14 De la: healthy016216 15 Mai 2010 21:07
De ce medicamente de sinteza?Se poate rezolva cu produse naturale. 8 De la: kudika226898 3 Septembrie 2010 19:47
dureri de picioare... 26 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 10:22
ce se intampla cu mine? 5 De la: sabysab 23 Ianuarie 2010 16:51
ceau! 6 De la: alfredodecurtofreco 31 Octombrie 2010 18:25