Setari Cookie-uri

Structuri pentru case

Doresc sa-mi construiesc o casa si nu stiu ce structura sa aleg. Unii imi recomanda sa o construiesc din traditionala caramida, altii imi sugereaza casele din lemn sau cele pe structuri metalice usoare. Daca puteti sa-mi dati unele sugestii si sfaturi v-as multumi, pentru ca vreau sa ma hotarasc odata ca sa ma pot apuca de treaba.:)
maria_ene
Postat pe 1 Iulie 2008 17:10
trebuie sa ti cont daca iti doresti o constructie cu o rezistenta mai mare, sau mai ieftina..........
cornelia_leia
Postat pe 8 Iulie 2008 16:15
poti sa alegi o comstructie din lemn ca si mine dar daca o faci cu o echipa buna si sa iti procuri singura materialele economisesti 30%
dan69
Postat pe 22 Iulie 2008 13:53
rapsan , spui ca o casa din lemn e rezistenta la seisme si incendii? despre ce fel de lemn vorbesti?
cornelia_leia
Postat pe 24 Iulie 2008 14:38
LEIA,CASELE PE STRUCTURA DIN LEMN SUNT CELE MAI REZISTENTE LA SEISME IAR LEMNUL TRATAT CORESPUNZATOR NU IA FOC SI DACA TE ROGI LANGA EL 3 ZILE
tontschi
Postat pe 25 Iulie 2008 13:40
Buna Maria, nu stiu ce cunostinte au cei care te-au raspuns pe forum .. sa alegi o casa pe structura de lemn ... oare astia au habar de ce vorbesc? Eu sunt constructor si te sfatuiesc sa construiesti pe structura de beton armat daca vrei ca si copii tai sa se bucure de munca si realizarile tale ai o singura varianta , casa pe structura de beton! Sper sa faci alegerea cea mai inteleapta , iar daca vrei sugestii te pot ajuta, o zi buna!ionutz
ionelpetreaca
Postat pe 27 Iulie 2008 14:43
Pentru Stuctura din lemn, cred ca ar trebui sa iei in calcul si varianta aparitiei sobolanilor / soarecilor. Daca iti intra in pereti s-ar putea sa trebuiasca sa darami casa (macar pe interior) ca sa-i elimini.
Babet
Postat pe 28 Iulie 2008 08:00
Maria,ai primit mai multe raspunsuri si nu vreau sa intru cu nimeni in polemica aici pe forum,mai ales cu Ionut,probabil vei mai primi si altele.Eu iti spun numai unele din avantaje pentru structura de lemn.
Cea mai mare rezistenta seismica,izolatie moderna si foarte buna la schimb de temperatura interior/exterior (vara racoare iarna cald),in izolatie cca.10 cm vata sticlata,deci nu patrund soareci si sobolani,cu banii pe care ii cheltui pe structura de beton iti faci casa si mai faci inca doua pentru copii tai,dupa gustul lor.
tontschi
Postat pe 28 Iulie 2008 17:14
Buna Maria. Pentru ca o casa nu o faci in fiecare zi, ci o faci o data in viata, imi permit, sa-ti dau, citeva sugestii: In primul rind, trebuie sa stii ce fel de constructie ( casa ), doresti. Adica, cu un nivel ( parter ), sau cu mai multe nivele. Pentru asta trebuie sa iei legatura cu un arhitect, pentru a intocmi un proiect. In al doilea rind, soareci nu sint prieteni cu vata minerala, si lemnul ignifugat chimic. In al treilea rind, eu personal, m-am saturat de betoane de bunker. Si in final, trebuie sa-ti spun, ceea ce, altcineva nu ti-a spus: Casele cu structura din lemn, sint case ecologice. Pentru detalii, acceseaza www.casabradu.ro, si vei avea citeva raspunsuri, la nelamuririle tale. Cit despre preturi......!? Spor la treaba.
nhurmuz
Postat pe 28 Iulie 2008 19:26
daca esti constructor stii ca speranta de viata a unei case de beton este de 80 ani.
sunt case de lemn, tip american de 200 de ani.

Postat pe 28 Iulie 2008 22:48
Sa stiti ca nici eu nu vreau sa intru in polemica cu cineva de aici , dar voi stiti cum se intretine o casa de lemn , la cati ani trebuie sa-i refaci ignifugarea si tratamentul antidaunatori ??!...poate este adevarat ca rezista mai bine la seism, ...fratilor nu traim in america ... sa imi spuneti si mie in ce stat din america ,unde este iarna , se construiesc case din lemn .Se construiesc da , dar in zona de vest,sud si sud vest .Acolo casele de lemn nu se izoleaza pe exterior cu polistiren .Polistirenul nu intra in priza cu lemnul iar acei adezivi au o viata de 5 ani in cel mai fericit caz , daca este lucrat bine , 10 ani...sa nu imi spuneti de diblurile ale din plastic acel sistem de prindere este punctual daca intelegeti .
ionelpetreaca
Postat pe 29 Iulie 2008 11:29
de 40 de ani locuiesc intre betoane dar cand ma duc la casa din lemn pe care am construit-o e cu totul altceva.este adevarat ca la inceput m-am gandit la bani dar daca ar fi sa o iau de la inceput cu bani mai multi tot din lemn as face.acum o luna a fost furtuna in covasna unde am eu casa a daramat constructi din zidarie mai vechi e adevarat si a mea a fost de neclintit
dan69
Postat pe 30 Iulie 2008 19:52
da, e greu sa te hotarasti ce vrei. intai ar trebui sa stii de cati bani dispui si in functie de asta iti faci si casa.propuneri pro si contra vei gasi mereu, dar ideea e ca pana nu vezi cu ochii tai, nu te poti lamuri care ar fi mai buna.
ar fi si varianta cu containere modulare, care costa putin, nu trebuie proiect, nici macar fundatie, doar 4 boltari. si un container costa vreo 4000 euro si are 6m x 2,4m si se pot pune mai multe, eliminand peretii laterali, deci poti face orice dimensiune doresti. uita-te pe www.genove.ro si afli mai multe. eu am stat in Germania in asa ceva si a fost super, s-a incalzit repede cu un radiator si la un moment dat l-am oprit ca era f cald.sunt din tabla, rame de fier, captusite cu vata minerala si apoi cu pal melaminat.
floare_de_crin
Postat pe 31 Iulie 2008 23:21
Eu am facut demisolul si parterul din beton si BCA iar etajul si mansarda din lemn.
Am procurat lemnul singur si l-am tratat cu solutii pentru insecte si alte bidiganii,iar pentru ignifugare m-a invatat un constructor batran sa dau lemnul cu var in amestec cu aracet. am facut o proba pe o scandura si are batranul dreptate. Apropo la casa veche facuta de bunicul meu lemnul a fost tratat cu solutie din frunze si coaja de nuc, pentru insecte inr pentru ignifugare au acoperit lemnul cu o solutie din lut. Rudimentar e adevarat dar eficient, casa e din 1939 si nu este urma de cari si alte insecte.
Acuma hotarati cum e mai bine.
Saluti la toti.
sabiebogdan
Postat pe 1 August 2008 11:57
eu sunt constructor case lemn (ossature de bois)cu experienta si in franta,dupa mine sunt cele mai recomandate la noi.
in franta chiar in partea de nord(chambery.aix-le-bain,bourdo,etc)unde am lucrat eu se pune mare baza pe aceste case,
daca vreti sa vedeti una in constructie va invit la corbeanca,linga bucuresti pentru a vedea una in constructie dupa model francez
BuleiOctavian
Postat pe 1 August 2008 19:21
Imi cer scuze, dar casele cu structura din lemn sunt tratate pentru intarzierea arderii cu F 30, 60, 90... ( cifrele reprezinta timpul corespunzator pana structura poate fi patrunsa de foc). Exista un tratament impotriva focului, dar acesta se foloseste foarte rar pentru ca doar el poate costa inca o data cat costul intregii constructii si dupa oprirea incendiului trebuie inlaturat tot stratul de cenusa care acopera structura. Noi facem astfel de case si nu vrem sa vindem utopii. ma scuzati, din nou.
casaconsulta
Postat pe 3 August 2008 18:52
Sobolani si alte rozatoare nu au cum sa intre in structura casei! fratilor, sa nu fim naivi! Cu vata minerala ar putea pune muncitorii rozatoare pentru ca este in balot, dar unde ati vazut muncitori care pun balotul intreg in perete?! Se vede, frate, cand se desface. Iar cand e gata casa nu are cum sa intre vreun "prieten al omului" pentru ca mai intai trebuie sa roada gips carton-ul ( pe interior) si acesta este toxic, iar pe exterior ar trebui sa roada OBS-ul care si el este tratat cu subs toxice pentru animalute. Asa ca...nu isi au locul miturile. Realitatea este alta. Fiecare alege ce doreste, dar avand cunostiinte adevarate. Scuze pentru interventie.
casaconsulta
Postat pe 3 August 2008 18:58
Si eu am aceiasi dilema ca si tine : sa-mi fac o casuta din lemn sau una din caramida poroterm, la una din beton nu ma gandesc pt ca stau la bloc si stiu cum e, dar cred ca pana la urma o sa aleg varianta din caramida pt ca in apropiere de mine trece un parau care se cam umfla in anotimpul ploios. Cei drept are dig si in ultimii ani nu a depasit cota de risc, dar nu se stie ..., deci conteaza sa te orientezi dupa locul de amplasare a terenului, daca vrei o casa de vacanta sau una de locuit zilnic, daca vrei sa aiba sau nu o durata de viata mai lunga sau nu, si nu in ultimul rand dupa posibilitatile financiare de care dispui (si vb cuiva: sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri ieftine)
mlescinschi
Postat pe 5 August 2008 12:27
Draga mea eu iti recomand sa te uiti putin si la casele construite in sistem amvic.(www.amvic.ro).
Luigia_2006
Postat pe 7 August 2008 20:40
Stimati domni (doamne) de la CASACONSULTA si de la alte firme care construiti pe structura de lemn,as vrea sa va zic ca pina nu demult eram si eu un fan al acestor case si era cit pe ce sa platesc avans pt. o casa pe structura metalica (s-a demarat executia a 2 ansambluri rezidentiale in Tg-Mures),insa am fost profund dezamagit cind am vazut ce s-a ales de o constructie(magazie sau ceva de genul asta) exec. din OSB3 de vreo 3 ani si lasata asa la exterior,neplacata cu polistiren sau altceva. Ce credeti ca se intimpla? Efectiv mare-mi este dezamagirea si mirarea cind vad ca OSB-ul se cojeste,se desprind--desfac aschii din componenta sa,ca urmare a actiunii ploilor si a razelor solare!!! Veti zice probabil ca in cazul placarii va fi ferita de acesti factori,insa cum ramine cu vaporii care circula si patrund pina la urma? Nustiu dar mi-am cam pirdut increderea in acest material pe care aproape ajunsesem sa-l consider "materialul secolului",tinind cont la cite e utilizat!!! Cu respect: ioan_zaman@yahoo.com

Postat pe 13 August 2008 10:12
LA AMENAJARI EXTERIOARE /ALTELE AM DESCHIS UN SUBIECT DESPRE STRUCTURILE METALICE SI INTERACTIUNEA CORPULUI UMAN CU ACESTE CONSTRUCTII SANT SANATOASE ACESTE STRUCTURI PENTU OM?
gigibrbr_condo
Postat pe 22 August 2008 21:00
domnule am auzit ca constructile metalici (din fer) ADICA NU PREAS BENE CAND SFULGERA CE FACI BRE

Postat pe 22 August 2008 21:14
Doamne ajuta! Orice material care nu este destinat placarilor exterioare se deterioreaza in timp, este normal. La o constructie profesionista exista in structura peretilor exteriori un spatiu, bariera de vapori, tocmai pentru a putea circula aerul, in plus este indicat un sistem de ventilatie, in tara exista sistemul Lindab. Va doresc fiecaruia sa aveti case frumoase si rezistente, asa dupa sufletul vostru. Toate cele bune si cu folos!
casaconsulta
Postat pe 23 August 2008 18:17
depinde si de cati bani dispui, cel mai bun raspuns il poti avea de la cineva care a construit un anumit timp de casa si a stat cel putin 1-2 ani in ea.
daniel3
Postat pe 24 August 2008 04:06
da sunt cu grad de rezistenta de 200 de ani cele de lemn iar cela de beton cu caramida de 100-120 de ani dar la americani nu prea sunt aceleasi conditi seismice ca la noi;deci pe langa faptul ca lemnul necesita o alta intretinere fata de cele din beton si caramida.
gvn_alex
Postat pe 24 August 2008 17:15
eu locuiesc intr-o casa cu structura de lemn.nici nu mi-ar trece prin minte sa mai locuiesc intr-o altfel de casa.cu izolatiile facute ca la carte este o casa foarte ieftina la consum(gaz,lemn)cat despre o casa in care sa locuiasca si urmasii nostrii nu stiu ce sa zic da nu prea ma intereseaza deoarece gusturile sunt foarte diferite intre generatii,nici mie nu imi place casa parintilor mei si am preferat sa ne construim noi una pe gustul si pe nevoile noastre.structura(casa la "rosu")am facut-o cu o firma din Brad,jud Hunedoara,iar finisajele cu o echipa de la noi.suntem foaaaaaarte multumiti
kudika116572
Postat pe 25 August 2008 15:17
Buna Maria,

Eu nu iti dau sfaturi ci te intreb de povestea celor trei purcelusi care si-au facut fiecare cate o casa:
1 de paie
2 de lemn
3 de caramida
Oare mai stii ce s-a intamplat cu fiecare din ele?
GANDESTE_TE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
calistro
Postat pe 5 Septembrie 2008 09:40
bravooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
gigibrbr_condo
Postat pe 5 Septembrie 2008 19:47
Puterea financiara dicteaza in toate domeniile,inclusiv in constructia de case.Economie,ecologie,..bla , bla...Consulta un arhitect,un constructor,un geodez, in final venituri, resurse si nu in ultimul rand evolutia preturilor in perioada construirii(mai scurta sau mai lunga).Succes!
ilie_tudoroiu
Postat pe 7 Septembrie 2008 10:42
si cu padurea cum ramane,daca toti v ati face case din lemn?stiti in cat timp creste un copac matur?de asta sunt atat de multe inundatii...cred ca cea mai sfanta casa e din caramida!
CUINITSOC
Postat pe 7 Septembrie 2008 12:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nistorcatalin 4 De la: MONSENIORUL 7 Ianuarie 2012 15:26
Constructie casa la rosu 91 De la: arh_Adina_Rusu 25 Martie 2014 15:06
CAUT COLABORATORI 1 De la: aurel_1975 14 Ianuarie 2010 11:31
apartamente mansarda 7 De la: gigi_braicovici 24 Iulie 2009 14:10
Mansardare 7 De la: eugentampa 4 Decembrie 2009 12:03