Setari Cookie-uri

Structuri pentru case

Recomand casa din caramida isospan cu firma ECODOMO. Personal am construit pentru mine o astfel de casa.
Pot fi contactat la : tinitaro@yahoo.co.uk
tinitaro
Postat pe 7 Septembrie 2008 14:22
De la: cuinitsoc, la data 2008-09-07 12:12:01si cu padurea cum ramane,daca toti v ati face case din lemn?stiti in cat timp creste un copac matur?de asta sunt atat de multe inundatii...cred ca cea mai sfanta casa e din caramida!
BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOO IN AUSTRIA ACUM VREO 50 DE ANI A FOST DATA O LEGE TARE DE TOT SI AI PARLEA PE TOTI JEPCARII PUSCARIE TATA ACUM AUSTRIA ARE CEA MAI BOGATA RESURSA FORESTIERA DIN EUROPA CU EXCEPTIA TARILOR SCANDINAVE SI CU GREU TAI UN COPAC ACUM ACOLO
gigibrbr_condo
Postat pe 7 Septembrie 2008 22:07
Credeti ca in Austria nu se construesc case din lemn?De unde lemnul? Din...Romania.
tontschi
Postat pe 9 Septembrie 2008 18:46
De la: tontschi, la data 2008-09-09 18:46:58Credeti ca in Austria nu se construesc case din lemn?De unde lemnul? Din...Romania.
DESIGUR PENTRU CA PARLAMENTARI MINISTRII SI SECRETARI DE STAT PRIMESC CASE DIN LEMN MOSTENIRE JUDECATORII SI POLITISTII ISI APARA INTERESELE ESTE MISTO IN TARA MEA MAI DAO DRACULUI DE PADURE SI DE INCALZIRE GLOBALA RECHINII DE LA POL MANANCA URSI NOI NE CUMPARAM MASINI DE PESTE 2000 DE CM CUBI SI NEAPARAT CAT MAI MARI ARUNCAM GUNOAIE PE UNDE VREM IN EUROPA SE FAC EXPERIMENTE NUCLEARE CE MAI CONTEAZA O CASA PE CARE MI-O FAC DIN LEMN SI EU SI TU SI EL SI EI LE DAM SI LA AUSTRIECI CA EI SANT PROSTI SI NU FURA DIN PADURE
gigibrbr_condo
Postat pe 10 Septembrie 2008 18:55
buna!ne gandim doar la noi,dar la cei care vor veni mai putin...daca tot ne facem si tu si eu case din lemn,ce mai conteaza ca viitorul copilului nostru e in mainele noastre?
CUINITSOC
Postat pe 11 Septembrie 2008 17:39
Oameni buni,voi stiti cum se produce caramida,cimentul si varul?Padurile Romaniei sunt ale noastre,daca nu am exporta lemn am putea face multe in tara.Iar Austria(ex)ar fi nevoit sa-si taie strictul necesar din padurile ei(daca nu ar avea de unde sa importe)si am avea si noi si austriecii paduri.Padurile noastre nu se distrug pentru materialul folosit de noi ci pentru export.
tontschi
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:33
tot noi suntem vinovati pentru ca cei din Austria au luat lemn de la noi.Doar nu ne au fortat sa facem acest lucru,ei au venit cu banul,iar noi fara pic de retinere am taiat padurea.Deci,oameni buni e de a dreptul ridicol sa credem ca o tara ca Austria a luat lemnul si tot ea e vinovata...
CUINITSOC
Postat pe 12 Septembrie 2008 19:31
Ma bucur ca mi-ati dat dreptate sau mi-ati raspuns comentariului nu am nimic impotriva caselor de lemn dar nu imi pare ok treaba sa ridic o magaoaie de lemn cred in valoarea tratamentului asupra lemnului dar oare chear tot lemnul din romania este tratat corespunzator? Ca eu ma tem de acarieni ca sigur apar iar la casele de lemn trebui facuta intretinere periodica lucru de care nimeni nu a zis iar materialele costa apoi intretinerea se poate sa nu ajunga in anumite locuri ex . vata de sticla o adevarata perna de hibernare (stiu unii de ce vorbesc chear daca nu recunosc)desigur : varul , caramida cimentul sant produse degradand mediul dar nu padurea .In final sant de acord cu furniturile din lemn ,o cabana mica de 50 m/patrati la munte , un mic bungalou la mare sau o supra structura din lemn la casa existenta(mansarda) sant totusi un ecologist SI AS VREA SA STIU CAT LEMN AMERICAN ESTE IN CASELE AMERICANILOR
gigibrbr_condo
Postat pe 13 Septembrie 2008 18:02
buna! si eu imi construiesc o casa din beton si caramida; dupa documentarea necesara am ales asa pentru ca o fac in oras, in zona A, si nu la periferie, la munte sau la mare; citind comentariile voastre cred ca pentru munte as opta pentru o casa din piatra de rau la parter iar etajul si mansarda din lemn! ami_sava@yahoo.com
ami_sava
Postat pe 14 Septembrie 2008 13:26
si americanii sunt cei care au cota cea mai mare de poluare din lume!daca raul a inceput de la cineva,sa inceapa si binele tot de la cineva,pt ca in ritmul asta se duce totul de rapa!aici e vb de cultura!casele cele mai bune tot din caramida sunt!la cati bani se dau pe tratarea lemnului etc,tot acolo ajungi sau,chiar mai mult!
CUINITSOC
Postat pe 14 Septembrie 2008 20:11
domnule draga Ionel P, spuneai ca polistirenul nu se impaca cu lemnul.... In caz ca nu stiai, polistirenul nu se prinde direct pe lemn.... Structura casei este de lemn, intradevar dar peste acesta sunt puse niste placi de beton.... cel putin casa mea asa a fost construita...
hellena85
Postat pe 15 Septembrie 2008 09:59
ami_sava ai spus o casa nu o pensiune i-ti dau un sfat daca o faci numai pt tine nu o face asa mare e greu de intretinut si oricum nu ai familie asa mare (etaj = mansarda) dar daca te candesti la turism la munte e ok gandestete mie din experienta e o casa mare unde nu prea o sa ai ce sa faci in ea ;revin doar daca e doar pt o familie si nu pt turism.
gvn_alex
Postat pe 15 Septembrie 2008 10:24
Pentru Gvn Alex: momentan imi fac o casa din beton si caramida in oras; am 82mp pe parter si 55mp la etaj cu o terasa de 26 mp; suprafata desfasurata fara terasa ~ 140mp; amplasarea camerelor in interior este ok, sufrageria + bucataria ~ 40mp, dormitoare de 25mp fiecare (cu dressing inclus); 2 bai de 7mp fiecare;
Referitor la casa din piatra de rau si lemn, un P+1+M, da, o consider o casa de vacanta; am un teren la munte si intentionez ca in 5-6 ani de zile sa o construiesc; nu o sa fie cu regim turistic, ci pentru petrecerea timpului liber impreuna cu familia si prietenii... poate in viitorul indepartat ma voi muta acolo unde aerul este curat, apa raului este la 50 de metri de teren si in jur sunt munti ce depasesc 1100m altitudine; din fericire inca nu sunt taiate padurile in zona...ami_sava@yahoo.com
ami_sava
Postat pe 15 Septembrie 2008 17:26
CUM SE REALIZEAZA O CASA CU PIATRA DE RAU ????????????????????
gigibrbr_condo
Postat pe 15 Septembrie 2008 18:35
Maria,e important sa sti ce vrei(ce-ti place!)si apoi uita-te-n jurul terenulu unde vrei sa inalti o casa.Daca se preteaza lemnul,atunci da-i drumul la treaba!(Pentru tine... sper sa se potriveasca-n decor)Succes!!!
sculptorul
Postat pe 21 Septembrie 2008 18:55
Sa ai multa piatra fasonata,ciment destul,nisip,apa,oameni priceputi in a cladi piatra,fier-beton si un plan bun,bun.Spor la treaba!
sculptorul
Postat pe 21 Septembrie 2008 19:00
De la: sculptorul, la data 2008-09-21 19:00:07Sa ai multa piatra fasonata,ciment destul,nisip,apa,oameni priceputi in a cladi piatra,fier-beton si un plan bun,bun.Spor la treaba!
ok mercy piatra o cumpar dar care sant etapele de executie ca meseriasii fac in doua feluri ori pui piatra apoi stalpii ori faci structura (scheletul ) si apoi vii la drept cu piatra
gigibrbr_condo
Postat pe 22 Septembrie 2008 19:05
Iti trebuie un plan bun,pe care-l citesti pana-l intelegi bine.Meseriasii trebuie sa execute toate etapele constructiei dupa proiectul pe care l-ai ales.(Stai cu ochii pe ei!!!).Succes!
sculptorul
Postat pe 23 Septembrie 2008 16:09
eu tot nu am inteles care sant etapele????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:13
Uite cum as face:santuri,stalpi din fier-beton(fara ciment)pusi in colturi si-n alte locuri de rezistenta,piatra asezata bine si cu aspect la exterior,ciment in stalpi si-n centura de sus(pe piatra),placarea acestora cu piatra si-apoi un acoperis cu gust.
sculptorul
Postat pe 25 Septembrie 2008 18:10
ok fratemiu am inteles mercy
gigibrbr_condo
Postat pe 26 Septembrie 2008 18:03
da omu are mare dreptate,din puntu meu de vedere,o casa pe st de beton armat,si cu plafoane realizate din grinzi din lemn,reduce si cost si riscu pereti despartitori din gips carton reduce costu si orcand poti face modifcari cu usurinta.
costin_desing
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:19
costin_desing
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:41
De la: DESING, la data 2008-09-28 11:19:16da omu are mare dreptate,din puntu meu de vedere,o casa pe st de beton armat,si cu plafoane realizate din grinzi din lemn,reduce si cost si riscu pereti despartitori din gips carton reduce costu si orcand poti face modifcari cu usurinta.
ce cost sa reduca si ce risc pentru o casuta mica la care se adauga o mansarda din lemn? miramas ca trebuiesc meseriasi apoi lemnul trebuie frecvent intretinut si astfel bucuria unui cost de constructie devine o corvoada la intretinere a pomenit cineva de cei trei purcelusi !!!!!!!!!!!!!!!!! dar cu peretii din gips carton ai dreptate 100% desigur in functie si de stalpii interiori de sustinere
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Septembrie 2008 16:43
iata ce am vazut:casa pe structura de beton cu pereti din chirpici si a fost la fel izolata cu poliester desi se cunoaste propietatea termica a pamantului in final cost redus ca nu sa mai folosit boltari sau caramida la interior pereti falsi casa este cu etaj (mansarda) si acoperita cu tabla zincata
gigibrbr_condo
Postat pe 3 Octombrie 2008 19:52
mai inti piatra si dupa colturile
costin_desing
Postat pe 4 Octombrie 2008 15:56
Am o casa la tara care este asezata pe un loc mlastinos .cum sa fac o desecare?Casa este la baza unui mic deal aprox. 10 grade .
vpopescu58
Postat pe 5 Octombrie 2008 10:19
nu sfatui gresit .o casa trebuie construita in functie de functionalitatea aleasa de tine exemplu vacanta,casa rezidentiala,si apoi modelul care iti place de banii tai pe care poti sa dispui.
h_p_m
Postat pe 5 Octombrie 2008 15:56
din lemn sunt calduroase dar si retine mult timp cariile si chiar microbii Din panouri de lemn si izolanti este un tip de case sunt ieftine ,rapide si chiar calduroase Cele din zidarie sunt costisitoare ,rezistente dar reci Totul depinde de buget si cerintele care le ai Asa ca eu iti doresc distractie placuta (spor la munca)
farel
Postat pe 16 Octombrie 2008 11:59
la o casa din lemn...usoara si rapida...costurile cresc..deoarece...pentru interion vei folosi rigips-carton care este mai scump decat verianta caramida...deci...eu cred ca...cel mia indicat e piloni de beton pe care zidesti caramida sau blocuri de caramida spongioasa...in spania este o tehnica foarte inteligenta..ei lucreaza cu pereti dubli...grosimea unui perete fiind de 5 cm...apoi cel exterior caramida normalade 15...au i zolatie foarte buna...intre pereti lasandu-se un spatiu...ceva foarte asemanator cu geamurile termopan...dar pentru o constructie si mai rapida...alege varianta lemn....numai ca va trebui sa il tratezi...ptr ca lemnul in timp..se degradeaza...insa trebuie avut grija...LA INCENDII...daca ai multi PRIETENI...pazeste-ti casa
dani_condor
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apartamente la mansarda 21 De la: condo002997 25 Ianuarie 2010 21:44
Constructie casa la cheie 15 De la: TANASE_CONSTRUCT 3 Februarie 2012 21:25
caut o firma pentru constructia unei case in rate 3 De la: kudika501202 14 Iunie 2012 10:11
autorizatia de extindere!!! 16 De la: moorse 13 Septembrie 2009 19:06
buna 3 De la: cusanicoleta 12 Februarie 2010 22:46