Setari Cookie-uri

Structuri pentru case

Daca nu v-ati hotarat in privinta structurii realizarii unei case ,si daca nu v-ati construit inca o casa, eu va recomand sistemul AMVIC, o solutie ideala, o structura cu izolatie interioara si exterioara. Daca doriti detalii puteti suna la telefon:0723936216- NITU MARIAN, administrator al firmei PRIMACONS SRL CALARASI
nitu_tatiana2000
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:42
chear sant un simpatizant al sistemului AMVIC CU MICI REZERVE SANT DE ACORD CA ESTE O SOLUTIE VIABILA
gigibrbr_condo
Postat pe 10 Decembrie 2008 22:25
Case cu structura de lemn sau clasica la cheie.
Societatea noastra ofera servicii complete clientilor sai la standarde europene,folosind tehnici moderne,materiale de calitate si o echipa de profesionisti bine pregatita.
Executam:Case locuinta permanenta cu structura de lemn sau clasica,case de vacanta,casute de gradina,mansarde,cabane,etc,indiferent de proiect, suprafata sau locatie.
Case pe structura de lemn din panouri prefabricate tip sandwich-pret 450 euro/mp la cheie. Case pe structura clasica:700 euro/mp la cheie
Casele la cheie includ:fundatie,gresie,faianta,parchet,instalatii sanitare,electrice si termice,finisaje complete,tamplarie de PVC alb cu termopan, usi interioare celulare import Polonia "Porta Doors", invelitoare acoperis tabla profilata tip Lindab.
OFERTA:pentru contractele semnate pana la data de 31 decembrie 2008 AER CONDITIONAT GRATUIT!!!
WWW.CASELEMN-COLOANA.RO
WWW.COLOANA.RO
casutelemn@yahoo.com
0762978252
Va asteptam!!

Postat pe 19 Decembrie 2008 15:50
cum se face amestecul de var cun aracet?
Multumesc
CristianOnisor
Postat pe 21 Decembrie 2008 09:39
buna .... in legatura cu intrebarea ta o altrnativa ar fi un material fabricat din lemn si beton cu mare rezistenta ...... poti vedea imagini pe www.tasmantransconstruct.ro
tasmang
Postat pe 21 Decembrie 2008 11:17
IAR RECLAMA!!!! SANTETI JALNICI VA LOVIT CRIZA
gigibrbr_condo
Postat pe 21 Decembrie 2008 16:57
Eu iti spun ca sobolnii rod si betonul daramite OSB-ul sau Rigips_ul, nu mai punem furnicile care daca au apucat sa-si faca cuib in vata minerala le mai scoti cu dalta si ciocnul. Dar ce sa zic fiecare alege ce vrea in definitiv sunt banii fiecaruia!
avramdanielbc
Postat pe 21 Decembrie 2008 20:23
eu as alege casa din zidarie.aici mai sunt informatii pe aceeasi tema http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=122
stanciuro2003
Postat pe 22 Decembrie 2008 18:16
draga cum au mai spus si alti mai intai trebuie sa consulti un arhitect pentru un proiect si un desing al casei si pe urma devizul lucrari la care mai pui 20-30% fata de socoteala cat despre structuri din lemn ste cea mai ieftina alegere
ParvuAurel
Postat pe 23 Decembrie 2008 08:53
ma numesc marian ion am 36 de ani si detin in proprietate ANSAMBLUL REZIDENTIAL "ALEXANDRA RESIDENCE" DIN TUNARI-ILFOV

TINAND CONT DE CRIZA FINANCIARA SI DE FAPTUL CA BANCILE NU MAI DAU CREDITE AM HOTARAT SA DEZVOLT PROIECTUL IN RATE ASTFEL:

85 EURO/ MP CU PLATA PE LOC
90 EURO/ MP CU PLATA IN 3 ANI
100 EURO/ MP CU PLATA PE 5 ANI

CU AVANS SAU FARA, FARA DOBANDA,,CU PLATA LUNARA INTR-UN CONT, ACTE DE V-C LA NOTARIAT CU IPOTECA PE TEREN SI ASIGURAREA MEA LA 2 RATE NEPLATITE SE PIERDE TOT
TERENUL SE AFLA IN PLANUL 2 PE SOSEAUA TUNARI DIMIENI
ESTE LOTIZAT, CADASTRU PENTRU FIECARE LOT, INTABULARE, DRUM ACCES DIRECT DIN SOSEAUA TUNARI DIMIENI

AICI VEI GASI PLACEREA DE A LOCUI LA CURTE

0723331828 MARIAN ION


ioncmarian
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:05
o casa A FI SAU A NU FI aceasta este intrebarea secolului xxl incercati sa cereti sfatul cuiva care nu construieste case ci cuiva care locuieste de 50 de ani si abia atunci aruncati cu bani pe care i-ati muncit
vasilecroitoru
Postat pe 19 Ianuarie 2009 11:42
Construcþii case din lemn: este avantajos atât din punct de vedere material cât ºi ca duratã de execuþie. Pentru cei care preferã o viaþã sãnãtoasã, la fel de important este ºi materia primã din care se construiesc casele.

Casele oferite de MARIA HOUSE sunt realizate cu structura de rezistentã din lemn, termoizolatie din vatã mineralã, închiderile interioare si exterioare din plãci compozite si gips - carton, finisaje moderne si eficiente.
Folosirea lemnului în constructii, dupã o perioadã în care s-a considerat definitivã înlocuirea acestuia în elementele de rezistentã, a revenit în actualitate datoritã calitãtilor certe ce-l clasificã ca materialul ideal pentru realizarea unui microclimat sãnãtos în locuinte.
Pe lângã coeficientul de conductibilitate termicã foarte redus, de 7-10 ori mai bun decât al betonului si de 3-4 ori fatã de cãrãmidã, usurintã de montaj, greutatea redusã si posibilitãtile de modificare în timp a partiurilor si de extindere, au cântãrit greu în stimularea optiunilor.
S-au gãsit solutii pentru întãrirea rezistentei la umiditate, mucegai, microorganisme si foc, pentru atenuarea efectelor defavorabile ale neomogenitãtii si defectelor de structurã inerente lemnului. S-au imaginat prinderi speciale ale elementelor din lemn, cu deranjãri minime ale structurii intime si fãrã întreruperea continuitãtii fibrelor.
http://www.case-lemn.com
case_lemn
Postat pe 7 Februarie 2009 11:28
De la: vasilecroitoru, la data 2009-01-19 11:42:36o casa A FI SAU A NU FI aceasta este intrebarea secolului xxl incercati sa cereti sfatul cuiva care nu construieste case ci cuiva care locuieste de 50 de ani si abia atunci aruncati cu bani pe care i-ati muncit
gigibrbr_condo
Postat pe 7 Februarie 2009 16:21
Fiecare trebuie sa-si faca bine calculele, apoi sa se uite bine la zona unde urmeaza a fi construita casa, sa se gandeasca serioas la cum vrea sa fie casa in final si ce asteptari are prin folosirea acesteia. Trebuie sa te mai gandesti si lariscuri. Iar apoi, suntem inca prea saraci sa ne facem lucruri ieftine, mai bine o casa in 5 ani decat una in 3 luni, dar de care sa fii dezamagit
Kojak
Postat pe 13 Februarie 2009 11:46
De la: ionelpetreaca, la data 2008-07-27 14:43:49Buna Maria, nu stiu ce cunostinte au cei care te-au raspuns pe forum .. sa alegi o casa pe structura de lemn ... oare astia au habar de ce vorbesc? Eu sunt constructor si te sfatuiesc sa construiesti pe structura de beton armat daca vrei ca si copii tai sa se bucure de munca si realizarile tale ai o singura varianta , casa pe structura de beton! Sper sa faci alegerea cea mai inteleapta , iar daca vrei sugestii te pot ajuta, o zi buna!ionutz


poti posta aici aceste sugestii ?
alynastoian
Postat pe 16 Februarie 2009 15:03
Incepuse interesant post-ul, chiar daca abunda de pseudoinformatii, reclame si oferte comerciale.
Cateva consideratii pe tema :
- diferentele de costuri intre diferitele structuri (lemn, caramida portanta, cadre beton armat, AMVIC, ARGISOL, FABETON, metal) se pozitioneaza in zona 50-100 €/mpAd in ipoteza respectarii tuturor specificatiilor aferente fiecarui sistem constructiv ;
- constructiile din lemn, caramida portanta si sistemele din polistiren au o flexibilitate a spatiilor interioare redusa iar deschiderile mari la incaperi devin la un moment dat prohibitive ;
- structura metalica necesita protectie la incendiu foarte serioasa (mai ales dupa ce se vor asimila anul acesta normativele europene in domeniu) ;
- structura de cadre se justifica la deschideri mari si/sau la regimuri de inaltime peste p+4 ;

Si ar mai fi si alte consideratii dar nu vreau sa devin plictisitor.
unigrafsa
Postat pe 28 Februarie 2009 20:37
De la: ioncmarian, la data 2009-01-13 11:05:54ma numesc marian ion am 36 de ani si detin in proprietate ANSAMBLUL REZIDENTIAL "ALEXANDRA RESIDENCE" DIN TUNARI-ILFOV

TINAND CONT DE CRIZA FINANCIARA SI DE FAPTUL CA BANCILE NU MAI DAU CREDITE AM HOTARAT SA DEZVOLT PROIECTUL IN RATE ASTFEL:

85 EURO/ MP CU PLATA PE LOC
90 EURO/ MP CU PLATA IN 3 ANI
100 EURO/ MP CU PLATA PE 5 ANI

CU AVANS SAU FARA, FARA DOBANDA,,CU PLATA LUNARA INTR-UN CONT, ACTE DE V-C LA NOTARIAT CU IPOTECA PE TEREN SI ASIGURAREA MEA LA 2 RATE NEPLATITE SE PIERDE TOT
TERENUL SE AFLA IN PLANUL 2 PE SOSEAUA TUNARI DIMIENI
ESTE LOTIZAT, CADASTRU PENTRU FIECARE LOT, INTABULARE, DRUM ACCES DIRECT DIN SOSEAUA TUNARI DIMIENI

AICI VEI GASI PLACEREA DE A LOCUI LA CURTE

0723331828 MARIAN ION





La ce se refera sumele respective ? Adica ce cumpar de banii astia ?
unigrafsa
Postat pe 28 Februarie 2009 20:42
la preturile acelea cumperi terenul in ALEXANDRA RESIDENCE ACUM MAI NOU O SA POTI CUMPARA LA 100.000 EURO CASA DIN STRUCTURA METALICA SI TERENUL deoarece urmeaza sa ne asociem cu dezvoltatorul australian southerncross
ioncmarian
Postat pe 1 Martie 2009 17:17
va lovit criza
gigibrbr_condo
Postat pe 2 Martie 2009 18:19
De la: ioncmarian, la data 2009-03-01 17:17:03la preturile acelea cumperi terenul in ALEXANDRA RESIDENCE ACUM MAI NOU O SA POTI CUMPARA LA 100.000 EURO CASA DIN STRUCTURA METALICA SI TERENUL deoarece urmeaza sa ne asociem cu dezvoltatorul australian southerncross



CUM STAM CU UTILITATILE ?
CE FEL DE DRUM DE ACCES ESTE ?
POT SA CUMPAR DOAR TERENUL ? (NU MA INTERESEAZA VARIANTA CU DEZVOLTATOR)
CAT DE MARI SUNT LOTURILE ?
unigrafsa
Postat pe 3 Martie 2009 15:45
buna ,
si eu sunt de acord cu tine ,
camrom
Postat pe 5 Martie 2009 11:08
De la: ionelpetreaca, la data 2008-07-29 11:29:49Sa stiti ca nici eu nu vreau sa intru in polemica cu cineva de aici , dar voi stiti cum se intretine o casa de lemn , la cati ani trebuie sa-i refaci ignifugarea si tratamentul antidaunatori ??!...poate este adevarat ca rezista mai bine la seism, ...fratilor nu traim in america ... sa imi spuneti si mie in ce stat din america ,unde este iarna , se construiesc case din lemn .Se construiesc da , dar in zona de vest,sud si sud vest .Acolo casele de lemn nu se izoleaza pe exterior cu polistiren .Polistirenul nu intra in priza cu lemnul iar acei adezivi au o viata de 5 ani in cel mai fericit caz , daca este lucrat bine , 10 ani...sa nu imi spuneti de diblurile ale din plastic acel sistem de prindere este punctual daca intelegeti .
fara sa intru in polemica cu tine (materialul din care construiesti tine mai mult de gust si cultura ), toata Canada construieste case din lemn , iar pe exterior se ridica un zid subtire din piatra decorativa( la aproximativ 5 cm distanta de casa , binenteles cu legaturi intre ele). si sa-ti dau un exemplu mai apropiat , vino in maramures si iti arat mii de case din lemn si care tin bine mersi in iernile de aici . pentru aderenta polistirenului la lemn se foloseste o amorsa special conceputa pt asta si abia apoi aplici adezivul . (sa nu uitam si de diblurile pt polistiren ) bafta
ionel_lupan
Postat pe 30 Martie 2009 12:57
Buna, daca nu ai reusit sa te hotarasti spre ce sistem de constructie sa te indrepti, iti pot trimite cateva materiale care poate te vor ajuta sa iei o hotarare.
dan_promob
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:31
AM INCERCAT SA MA ASOCIEZ CU ............ PENTRU DEZVOLTARE SI AM AJUNS LA CONCLUZIA CA ORICE ASOCIERE IN PARTICIPATIUNE NU ESTE UN BENEFICIU PENTRU PROPRIETARII DE TEREN.

ASA CA IN CURAND VOI FINALIZA : WWW.ALEXANDRA RESIDENCE
SI EU VOI FI SI PROPRIETAR SI DEZVOLTATOR OFERTA VA FI DE CASA 100 MP UTILI, LA CHEIE CU TEREN SI UTILITATI 85000 EURO CU T.V.A. INCLUS VOR FI DIFERITE STRUCTURI DE EXECUTIE PRECUM PE ZIDARIE CU CARAMIDA; PE STRUCTURA METALICA SI PE STRUCTURA DE LEMN

SE VOR VINDE IN CONTINUARE SI LOTURI DAR FIECARE VIITOR PROPRIETARVA SUPORTA COTA PARTE DIN UTILITATI APA,CANALIZARE,STATIE EPURARE,GAZE,CURENT,DRUMURI ASFALTARE ETC..

MARIAN ION 0723331828
ioncmarian
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:01
se poate construi o casa in pamant, intr-o padure(acolo exista lemn:>) si care sunt acele chestii, materiale, solutii care sa imi ajute sa nu putrezeasca lemnul, vreau sa o construiesc si apoi sa o ingrop pe 3 sfert, are cineva idei?
sandrin4sabin
Postat pe 5 Iunie 2009 17:31
este un lemn special tratat ptr asa ceva...
bebe_bebemic
Postat pe 8 Iunie 2009 18:30
pt ionel petreaca si misulica....
lemnul ala e tratat cu anumite substante care sunt impotriva daunatorilor si mai ales face lemnul sa fie ignifug. daca aveti o parere asa de proasta despre constructii din lemn....v-ati intrebat vreodata cum de rezista bisericile din lemn construite acum sute de ani si in ziua de azi??????????????ati fost vreodata la munte intr-o cabana de lemn????? abtineti-va de la comentarii daca nu stiti despre ce e vorba....si sa nu credeti ca sunt vreo firma de constructii ceva ...sunt o simpla fata care are o astfel de casa de 3 ani si sunt ffffff mandra de ea...si cheltuielile pt caldura sunt mult mai mici
alexa_star2006
Postat pe 8 Iunie 2009 23:27
cea mai buna casa de pe piata in acest moment sunt casele facute di argisol s-au varianta romaneasca anvig eu am facut anul trcut o casa din argisol materialele vin di germania si sunt foarte multumit de ia in primul rand ca este economica are 150 m locuibili shi asta iarna am platit 3800 curentul ca am centrala pe curent shi la cabana am fost de 5 ori toata iarna temp era pusa pe 17 grade shi am platit 5 mil cabana e construita pe model american lemn shi are suprafata de 45mp e adevarat casa de lemn e mai ieftina dar te usuca de bani in timp

Postat pe 11 Iunie 2009 10:17
In functie de dimensiunile casei, cea mai indicata ar fi structura metalica! E cam acelasi principiu ca la structura de lemn! ELASRIC SI DURABIL!
SAMOIL_condo
Postat pe 11 Iunie 2009 18:03
De la: SAMOIL, la data 2009-06-11 18:03:48In functie de dimensiunile casei, cea mai indicata ar fi structura metalica! E cam acelasi principiu ca la structura de lemn! ELASRIC SI DURABIL!
priveam pe un post national de televiziune si un seismolog era foarte reticient la tot ce era tehnologie de constructii adusa in ultima vreme in romania o zona cu un specific inedit privitor la activitatile seismice ,si a enumerat si structura metalica de care eu sant foarte multumit, in plus in conditiile birocratiei din domeniul autorizarii constructiilor cred ca este cel mai rapid mod de a ridica ceva. Astept si alte pareri pe aceasta tema.
gigibrbr_condo
Postat pe 11 Iunie 2009 20:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INSTALATIE APA RECE 3 De la: iiontoma 5 Octombrie 2009 21:38
cum pot sa am in casa instalatie pt apa plata ? 40 De la: ninigusu_condo 26 Ianuarie 2016 12:28
Coltar sau canapea si fotolii ? 19 De la: mioarapirvucraiova 20 August 2010 22:02
Podul meu - dormitor 9 De la: viorel_prundis 10 Octombrie 2009 20:26
AJUTOR ! CAUT UN STUDENT CARE SA-MI FAC UN PROIECT 1 De la: kudika_1009914 19 Mai 2016 13:18