Setari Cookie-uri

Plante de apartament usor de intretinut

Imi plac florile foarte mult si doresc sa fiu inconjurata de ele in apartamentul meu. Din pacate am un loc de munca care ma plimba prin toata tara si petrec foarte putin timp acasa.
Poate sa-mi spuna cineva ce plante necesita un minim de intretinere?
IULIA_ANDR
Postat pe 1 Iulie 2008 18:28
nu cred ca exista plante sa nu aiba nevoie de ingrijire ......si iubire
cornelia_leia
Postat pe 2 Iulie 2008 15:28
Minim de intretinere: cactusi - plante suculente, care nu au nevoie de apa, nu necesita transferari din ghivece mici in ghivece mai mari. In alta ordine de idei, banuiesc ca la tine acasa mai inta cineva o data pe saptamana: ar fi foarte bune plantele de tip Dracaena - dar trebuie puse in pamant, nu lasae in muschiul in care sunt aduse. Aloe - alta planta care rezista. O serie de crini rezista fara apa mai multe zile. Viloetele de parma in zonemai umbroase ale casei sunt un deliciu. Se poate insa ca plantele sa fie in aceeasi zona cat mai multe grupate si intre ele vreo 2 sticle cu gura larga de 1 litru pline cu apa. Plantele respira si preiau apa si prin frunze.
koanamay
Postat pe 13 Iulie 2008 18:27
Si, intradevar, e nevoie de foarte multa dragoste pentru fiecare floare. Sunt ca si noi oamenii.
Nu le abandonati. Sunt suflete ca si noi.
koanamay
Postat pe 13 Iulie 2008 18:28
Exista mai multe solutii pentru intretinerea plantelor, chiar si atunci cand nu suntem acasa. Iata, de exemplu, personal am inceput sa folosesc niste produse ecologice excelente, cel putin din punctul meu de vedere, care creste rezistenta plantelor in situatii de stress pentru planta (apa putina, seceta etc.) in felul acesta pot pleca de acasa si stiu ca plantele mele nu sufera. Ceea ce am folosit eu se chema Fylo - pentru tratamentul foliar si Geolino si am gasit detalii cautand pe net, www.bioma.ro. Le-am scris un e-mail, adresa era parca bioma.ecology@gmail.com

Postat pe 19 Iulie 2008 07:49
Cine iubeste florile are si suflet bun, si ele simpt asta
vpopescu58
Postat pe 13 August 2008 22:52
Plantele verzi necesita mai putina ingrijire decat cele ce fac flori. Daca insa esti acasa o data la 1-2 saptamani nu e nici o nenorocire sa incerci chiar si plante cu flori. Pune in ghivece o sticla plina cu apa infipta cu gatul in pamant. Apa va umezi planta numai cat e necesar si nu se va evapora, si nici nu va inneca planta.
Loanacristina
Postat pe 18 August 2008 19:58
o planta de apartament care nu se intretine greu est: Beaucarnea, mai este numita si"rezervorul" de apa
caborgan
Postat pe 22 Octombrie 2008 09:31
Dieffenbachia , yucca , colocazia , dracena , sansevieria , arborele de cauciuc , ficus benjamina , sunt greu de ucis. Nik
nik50
Postat pe 3 Noiembrie 2008 22:43

Cateva plante usor de intretinut:
-Ficusul este cea mai raspandita planta de apartament datorita robustetii sale si aspectului placut.Trebuie sa stiti ca excesul de apa ii este nociv ficusului asa ca limitati-va la a-l uda o data la 7-10 zile iarna. Ii priesc camerele luminoase insa vara trebuie sa-l protejati de soarele prea puternic.
-Dracena este o planta care se intalneste in locunitele iubitorilor de plante exotice.Poate ajunge si la 2 m inaltime. Frunzele sunt verzi, uneori rozii, inguste, lungi de aproximativ 30 cm si late de 2 cm.Dracena este o planta nepretentioasa care se adapteaza atat la lumina puternica cat si la umbra. Este ideala pentru apartament.
-Feriga este o planta care se adapteaza de minune oricarui interior atat acasa cat si la birou.O feriga care are nevoie de umbra si umiditate va pieri daca o asezati langa o fereastra pozitionata la sud. Se va simti minunat in baie, loc ideal ca umiditate.
-Yucca. Frunzele acestei plante se aseamana cu niste panglici verzi, cu varful moale.O planta viguroasa care adora soarele. Udati-o rar.
-Sanseviera.O planta destul de raspandita in tara noastra, Sanseviera are frunze late asemenea unor sabii, colorate transversal cu dungi albe sau galbene. Frunzele pot atinge si un metru in inaltime. Se simte bine in camere cu aer uscat si caldura. Rezista si la temperaturi scazute cu conditia sa nu fie udata prea des. Evitati sa o expuneti direct la soare.
-Iedera. Plantati-o intr-un vas mare. Se adapteaza la orice conditie. Lastarii lungi imbraca usor orice fel de decor.
Pe timpul verii nu o expuneti direct la soare. Iarna in schimb mutati-o intr-un loc luminos. Este bine sa o udati cu un pulverizator.
-Peperomia este o planta planta perena cu frunze verzi, aspre si dese.Florile sunt subtiri si albe.Evitati expunerea directa la soare, vara.Mariti umiditatea in camera daca afara temperatura depaseste 25°C.
Sper ca sfatul meu sa-ti fie de ajutor!


alynutza_blue_eyes
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:42
Alte cateva idei:

1. Pana cocosului (Aspidistra elatior) traieste si in cele mai vitrege conditii, chiar si afara in umbra deasa. Prefera lumina putina. Creste in manunchi. Are frunze lungi ca si niste sabii, ascutite. Ocazional infloreste in casa. Exista si o varietate cu dungi albe.
2. Cactusul de Craciun este o varietate de cactus care produce flori de un roz intens sau rosu, la inceputul iernii. Se pare ca se simte cel mai bine cand este ignorata. Se comporta bine la lumina scazuta, dar va face mai multe flori la lumina puternica. Puteti forta planta sa infloreasca in decembrie tinand-o in intuneric total 12 ore in timpul noptii, de la mijlocul lui Octombrie pana cand apar mugurii. O metoda si mai usoara este sa i tineti la temperaturi joase din Noiembrie. Lasati-o cat sunteti la servici pe balcon sau intr-o zona a casei unde caldura este oprita.
3. Limba soacrei (Sansevieria) numita astfel datorita frunzelor lungi si ascutite si pentru ca nu moare niciodata. Este o planta de casa ce traieste mult si este usor de intretinut. Tolereaza bine, lumina scazuta, puneti-i apa din cand in cand sau va putrezi. Trebuie udata doar de 1-2 ori pe iarna daca sta inauntru, in functie de umiditate. In diferitele forme, necesita uneori mai multa lumina si poate fi mai dificil de intretinut. Exista si o varianta pitica, Sanseveria trifasciata "Hahnii".
4. Epipremnum este o planta foarte usor de intretinut, aproape imposibil de omorat. Plante care atarna si care continua sa creasca pana la peste 3 m. Tunderea plantelor le va face mai bogate la baza si fiecare bucata taiata poate fi pusa in apa pentru a face mai multe plante. Este bine sa le lasati sa se usuce dupa ce le udati, dar daca le lasati prea mult, in final ele vor putrezi. Tolereaza bine toate tipurile de lumina, chiar si lumina artificiala. Puteti sa le lasati sa atarne sau sa le sprijiniti de un suport. Exista multe varietati.
5. Voalul Miresei (Chlorophytum comosum) , rareori veti vedea o astfel de planta care sa nu aiba puieti atasati. Deseori creste in cosulete atarnate si poate ajunge la 60-75 cm latime si 60-100 cm lungime. Radacinile tind sa umple un ghiveci, astfel ca va trebui replantata o data la cativa ani. Atunci cand puietii incep sa isi formeze radacini, ei pot fi taiati si plantati separat.


Sper sa iti fie de folos.

Postat pe 22 Ianuarie 2009 19:24
Yucca este o planta rezistenta,se uda rar si cred ca este potivita pentru tine.
havana_caju
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:16
sunt de acord cu tine
abia stept sa ne terminam casa sa o ot umple de flori USOR DE INTRETINUT
eliya_condo
Postat pe 13 Februarie 2009 11:06
eu am un ficus mediteranian,se intretine foarte usor pentruca nu este pretentios.
daca vi-lcumparati faceti o
havana_caju
Postat pe 13 Februarie 2009 16:15
Si eu am in garsoniera draecena, cactusi si yucca. Desi ar trebui udate la cateva zile, eu le ud zilnic, sper sa nu aiba de suferit din cauza asta. Desi cand am avut vacanta de Craciun le-am lasat 2 sapt fara apa, mi-a fost frica ca vor muri, dar nu le-am lasat pe pervaz asa ca au rezistat.
kiss_me_kiss_with_love
Postat pe 13 Februarie 2009 18:20
am si eu o intrebare in legatura cu o planta de apartament.nu ii stiu numele exact,este ceva legat de CRACIUN ,craciunita sau asa ceva.este inalta de vreo 50 cm si are frunze rosii.ma intereseaza cum anume se ingrijeste?
hopamitica11
Postat pe 14 Februarie 2009 22:42
Se numeste Steaua de la Bethleem, este destul de greu de ingrijit, dar dupa ce ramane fara frunze deloc, sa nu o arunci pentru ca nu a murit, in schimb trebuie sa ii schimbi ghiveciul in unul mai amre si sa o pui intr-o cutie, trebuie sa stea la intuneric si udata o data la 2 zile.:)
kiss_me_kiss_with_love
Postat pe 16 Februarie 2009 19:29
cactusi nu sunt sensibili. nu trebuie udati decat cam de 2 ori pe luna.
angela_daciana_condo
Postat pe 16 Februarie 2009 22:18
Eu am un cactus caruia i-am dat calciu (fiole de la farmacia umana) cam doua saptamani (trebuie sa le fac eu).
A inflorit timp de o luna de zile - 17 flori albe superbe.
gina2959
Postat pe 17 Februarie 2009 11:19
Poti sa cauti pe google, dar si eu la fel ca si ceilalti cred ca plantele, in general, au nevoie de afectiune si de atentie, dar daca iti doresti foarte mult plante in apartament, am inteles ca din cauza job-ului nu ai timp, poti gasi pe cineva de incredere care sa se ocupe de planele tale atunci cand esti plecata...
andra_alexandra
Postat pe 17 Februarie 2009 13:24
Fetelor vad ca va pricepeti, eu am o problema privind florile stau la parter prin urmare este f cald in casa, asadar am nevoie de o planta iubitoare de caldura.
simonettainocentta
Postat pe 17 Februarie 2009 23:05
din punctul mau de vedere cactusii sunt cei mai usor dde intretinut.am niste cactusi "blanosi" cum le spun eu,care sunt f frumosi o sa revin cu poze
onutza_condo
Postat pe 23 Februarie 2009 11:40
Buna! Floarea ta se numeste Euphorbia pulcherima. Nu trebuie pusa in cutie pentru ca sa infloresca.Am mai citit ciudatenia asta si pe alte site-uri.Daca este o planta mica trebuie doar sa o uzi in continuare.Sa nu te sperii cand vei vedea ca ii cad frunzele rosii, este un fenomen normal. Daca este o planta mare si iti ocupa prea mult spatiu poti sa o tai fara grija de la 3-4 centimetri de sol,iar dupa cateva saptamani ea va inmuguri din nou si pana la Craciun vei avea o planta la fel de mare.Crengutele taiate poti sa le pui in apa si dupa aparitia radacinilor le poti planta in ghivece sau le poti darui altor iubitori de flori.
Iti doresc succes! :
gheorghetrusca
Postat pe 29 August 2009 07:45
Poti tine ce plante vrei:cumperi un sistem de irigatie automata special pt. apartamente.
Terrarii_Mures
Postat pe 29 August 2009 09:39
ephiphyllum nu tre ingrijit si nu sufera dupa apa,,,are niste flori superbe daca vrei iti pot oferi un lastar...vezi pag. mea http://dera36.sunphoto.ro
dera36
Postat pe 30 August 2009 01:22
De la: IULIA_ANDR, la data 2008-07-01 18:28:17Imi plac florile foarte mult si doresc sa fiu inconjurata de ele in apartamentul meu. Din pacate am un loc de munca care ma plimba prin toata tara si petrec foarte putin timp acasa.
Poate sa-mi spuna cineva ce plante necesita un minim de intretinere?


vezi pe www.egradini.ro
nuvola
Postat pe 30 August 2009 15:51
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""Buna. Mi-ar placea sa tin in casa plante tropicale: ficusi, filodendroni, cactusi, lamai, portocali, curmali. Numai ca imi lipseste deocamdata spatiul pentru plante de dimensiuni mai mari. Dar imi place aspectul de sera tropicala si ma face sa ma relaxez mai usor cand vin de la serviciu si stau sa ascult muzica new age sau world music. In plus, mi-as decora locuinta in culori intense, solare, ca sa depasesc iarna.
Nolwenn
Postat pe 11 Noiembrie 2009 18:45
Iulia ,
Iata ce poti sa-ti permiti fara probleme deosebite , cu nume populare : limba soacrei - sansevieria varianta varigata necesar mai multa lumina ; rezervorul de apa - beaucarnea recurvata ; arborele umbrela schefflera arboricola ; dracena marginata ; chlorophytum c. ;
croton - codiaeum variegatum - ; epipremnum - planta cataratoare ; cactusi.
Aceste soiuri pot fi gasit in magazinele de specilaitate si aproape toate decoreaza prin frunze.
PS - temperatura acceptabila intre 19-25C , de evitat curentii si soarele direct.
Succes ,
Creative Garden Services
nik50
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salutare! 1 De la: Madalina_Voicu 28 Ianuarie 2011 09:46
ce se intampla daca nu dai cu glet? 1 De la: condo003462 16 Martie 2010 12:36
zugraveala cu var 1 De la: condo003217 17 Februarie 2010 16:55
Dormitor in mansarda 1 De la: jelevviorica 17 Octombrie 2009 15:58
becuri economice compatibile cu intrerupatoare cu reostat 2 De la: Mihaela09 22 Decembrie 2009 11:08