Setari Cookie-uri

Cat costa un arhitect?

Pe mine, ce ma uimeste la post-comunistii astia intarziati, care vor sa-mi dea 0.5E/mp este ca n-au auzit de valoarea de intrebuintare. Invatasera la economie politica dar au uitat. Dar le-a ramas dorul dupa "egalitate". La bani, bineinteles. Altfel, cum vezi ca zice unul, sunt constienti ca "put". Dar asta e doar in raport cu cati bani au. Ca "put" si sufleteste, si intelectualiceste nici nu le trece prin cap. Sa ne plateasca la ora cand ora lor o sa produca valoare de intrebuintare cat ora mea.

Well, chirpiciul e foarte bun la izolare termica, sa stii! Cum e ieftin, cum ti-l va face cutare trib de tigani (ieftini, adica) la noi...nu vad de ce nu. Dar vei avea o structura in cadre ba sau "frame-uri" de lemn. Fa experienta sa te duci LA VARA (nu acum ptr ca la noi sunt prea subtiri) intr-o casa de chirpici batraneasca cind afara sunt 40 grade. Si o sa vezi. Si cauta in linkurile de mai sus pentru paie. In ce priveste plastica, expresia lor, cu suprafete "ondulate", organice, e chiar frumoasa daca te poti adapta. Nu mai zic ca sunt ecologice...etc.
arhi45
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:39
ma gindeam la sfaturi utile pentru oamenii de rind nu la discutii despre economie si comunism.imi pare rau ma depasesc intelectual.
vasilecroitoru
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:52
si cam care ar fi sfaturile utile pt oameni ???
totushi uite un sfat : du-te la un arhitect, sau la o firma de proiectare. sa stii ca si consultantza e ceva care se plateste. pt ca eu detin niste cunostinte intr-un domeniu, cunostinte pe care tu nu le ai. eu am fost la scoala k sa le invatz iar tu tre sa ma platesti k sa mi le pun in slujba ta. altfel du-te pe la prieteni (arhitecti) care sa ti le dea gratuit.
andrei_mariancatalin
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:22
preturile sunt reglementate de piata.asa ca daca vrei un proiect poti sa cauti cateva oferte (in functie de cat timp ai la dispozitie)si sa-ti faci o idee de costuri si de modul cum se poate pune problema in discutie.
desigur este indicat sa cauti in localitatea unde vrei sa construiesti(sau in zona)pentru ca arhitectul trebuie sa ajunga de cateva ori in anumite stadii de executie(impreuna cu structuristul).
daca esti in zona bucuresti iti pot face o recomandare(dai o bere ca tot vorbim de costuri )
stanciuro2003
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:25
Imi pare rau. Nu vazusem ca arhitectul a vorbit in termenii astia.Dar incercati sa intelegeti ca e foarte greu sa fii pus in gasca smecherilor. Am, nici nu mai stiu...30 de ani de meserie si aici si afara, si peste tot aceeasi tip de acuzatie. E foarte grea meseria, nu va dati seama, cand vedeti doar capatul dispre santier al "produsului". Am avut clienti care credeau ca "fac hartii". E insultator. mai toata lumea crede ca e o meserie inginereasca si ca le faci un produs de serie, eventual adaptat la teren. Ori nu e asa.(Ce e grav e ca sunt si arhitecti care se vad sau doar ca ingineri sau doar ca "artisti"). Imi pare rau.

Pentru tarifarul arhitectilor, care e ORIENTATIV, vedeti aici:

http://www.oartransilvania.ro/downloads1/x7/4media/4.1buletinoart/b_online/3.2005/5tarife-onorarii.pdf

Frumusetea/uratenia casei e gratis. Pentru intrebarea "cum stiu daca e bun?" Pai, are un PALMARES, nu ? Cereti-l.
arhi45
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:29
sfaturile de care vorbesc eu andrei se refera la chestiunile simple si practice pe care orice muritor le poate face in ce priveste consultanta platita so facem la birou nu pe net
vasilecroitoru
Postat pe 20 Ianuarie 2009 17:11
arhi45 mie imi pare rau eu incerc sa dau un sfat dezinteresat si gratis nu am intentia de a intra pe piata si nici nu contest experienta nimanui sint un restructurator si lucrez afara de 15 ani si credema nu am nici o intentie sa ma intorc acum vazind cum merg lucrurile
vasilecroitoru
Postat pe 20 Ianuarie 2009 17:19
Buna,

Din discutiile tale de pe forum am inteles ca esti arhitect de aceea am o mare rigaminte la tine, mai exact vreau sa stiu daca un arhitect din elvetia poate sa imi faca proiectul pentru o casa in romania, am un prieten in elvetia care este arhitect si care are "patent" pentru un sistem special de constructie a caselor (space haus), sper ca m-am exprimat corect.

Mersi,
gunter
Postat pe 20 Ianuarie 2009 19:38
foarte bine cum le zici ca toti au impresia ce bine se castiga in meseria asta dar uita cate sacrificii faci ca sa obtii un proiect, sau cata cheltuiala este.
si tot venind vorba de arhitectura pretul corect si in functie de firma chiar variaza de la 10-20 euro/mp
daca nu aveti bani nu va faceti casa mergeti si stati in cutiilede chibrituripe care ;le aveti
sist3meduard
Postat pe 20 Ianuarie 2009 21:27
ce vretzi sa fie gratis....ori cum arhitectzilor atzi putea platii mai binee desenatorii la banii pe care ii luatzi voi
olahutmircea
Postat pe 20 Ianuarie 2009 22:15
pentru PAC(proiect autorizatie de construire), cuprinde arhitect+rezistenta+instalatii+documentatia necesara obtinerii avizelor si autorizatiei 6 euro/mp
gabriela.tudor84@yahoo.com pentru mai multe informatii
eizo84
Postat pe 21 Ianuarie 2009 07:43
De la: gunter, la data 2009-01-20 19:38:30Buna,

Din discutiile tale de pe forum am inteles ca esti arhitect de aceea am o mare rigaminte la tine, mai exact vreau sa stiu daca un arhitect din elvetia poate sa imi faca proiectul pentru o casa in romania, am un prieten in elvetia care este arhitect si care are "patent" pentru un sistem special de constructie a caselor (space haus), sper ca m-am exprimat corect.

Mersi,


Daca mi te adresezi mie: Nu, nu are dreptul decat daca se inregistreaza la Ordinul arhitectilor. Iar elvetia nu e nici macar in UE. Ar fi mai sanatos sa explici ce patent are arhitectul tau, (pe cat stii) pentru ca le putem face pe mai toate in tara.

Pe de alta parte: NU face ceva exotic! O sa ai probleme, o sa fie scump, greu de executat. Foloseste tehnologia obisnuita, si daca poti, chiar tehnologia locala.(a locului unde vei face casa). Evident actualizata (nu vei pune invelitoare din paie totusi, daca o faci in Delta, sa zicem).Dar e bine sa-ti folosesti bunul simt.Te scuteste de batai de cap ulterioare.
arhi45
Postat pe 21 Ianuarie 2009 09:51
Buna

Ma intereseaza sa aflu daca pot gasi in Bucuresti un arhitect (autorizat) care sa imi faca un proiect pt un garaj, cu tot ce trebuie, avand in vedere ca inclusiv pt. asa ceva se cer autorizatii.
Inca n-am gasit pe nimeni care sa doreasca sa realizeze proiecte atat de mici.
crimar
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:20
De la: vasilecroitoru, la data 2009-01-20 17:11:31sfaturile de care vorbesc eu andrei se refera la chestiunile simple si practice pe care orice muritor le poate face in ce priveste consultanta platita so facem la birou nu pe net

exact despre asta vorbeam si eu
andrei_mariancatalin
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:14
De la: crimar, la data 2009-01-21 13:20:23Buna

Ma intereseaza sa aflu daca pot gasi in Bucuresti un arhitect (autorizat) care sa imi faca un proiect pt un garaj, cu tot ce trebuie, avand in vedere ca inclusiv pt. asa ceva se cer autorizatii.
Inca n-am gasit pe nimeni care sa doreasca sa realizeze proiecte atat de mici.

autorizatii se cer si pentru firme luminoase si pentru catarge. deci mi se pare logic sa se ceara si pentru garaje
andrei_mariancatalin
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:16
si pentru constructiile mici putem discuta:gabriela.tudor84@yahoo.com
eizo84
Postat pe 21 Ianuarie 2009 18:02
CUM SUNT OAMENII CAND E VB DE BANI... SI EU SUNT ARHITECT, SI SINCER NU MI-AS SACRIFICA TIMPUL PT 4E/M2, SPUN ASTA PE STIU CE IMPLICA UN PROIECT,E NORMAL CA PT CEI CE NU STIU CE INSEAMNA SA LI SE PARA MULT.DOMNULUI CARE VREA SA-SI CONSTRUIASCA O CASA II UREZ SUCCES SI VB DUPA CE E GATA,POATE ATUNCI O SA REALIZEZE CE IMPLICA MUNCA DE ARHITECT...
sergiugiuraniuc
Postat pe 22 Ianuarie 2009 00:07
P.S. ARHI45,DACA CONSTRUIESTI IN DELTA PROBABIL TE VOR OBLIGA AUTORITATILE SA FOLOSESTI PAIE LA INVELITOARE
sergiugiuraniuc
Postat pe 22 Ianuarie 2009 00:10
mihaiciuraru
Postat pe 22 Ianuarie 2009 00:36
Dar daca un arhitect face un proiect la o casa pt. o persoana, iar eu vreau ca casa mea sa fie identica cu casa acelei persoana, deci acelasi proiect, cat va costa atunci ''proiectu''' meu?
cristi_ver88
Postat pe 22 Ianuarie 2009 02:53
De la: sergiugiuraniuc, la data 2009-01-22 00:10:20P.S. ARHI45,DACA CONSTRUIESTI IN DELTA PROBABIL TE VOR OBLIGA AUTORITATILE SA FOLOSESTI PAIE LA INVELITOARE


NU. Stuf, tigla sau olane. Vezi:

http://www.dreptonline.ro/legislatie/hg_regulament_cadru_urbanism_rezervatia_delta_dunarii_1516_2008.php

Dar sensul a ceea ce scrisesem era folosirea tehnologiei locale. Dar tii sa ai dreptate macar un pic....acolo, ca tot romanul care, ce ? el e prost ?

be happy
arhi45
Postat pe 22 Ianuarie 2009 02:57
De la: cristi_ver88@yahoo.com, la data 2009-01-22 02:53:14Dar daca un arhitect face un proiect la o casa pt. o persoana, iar eu vreau ca casa mea sa fie identica cu casa acelei persoana, deci acelasi proiect, cat va costa atunci ''proiectu''' meu?


Daca vrei o casa identica, trebuie sa stii urmatoarele lucruri:
- stilul de viata al familiei trebuie sa fie acelasi
- terenul sa aiba acelasi caracteristici.

In primele faze de proiectare, trebuie sa faci urmatoarele studii:
-geotehnic
-ridicare topo
Urmeaza etapa CU - ti se spune cum poti sa construiesti in zona proprietatii tale.
Ca sa ai o casa identica, trebuie facuta de acelasi arhitect - ca trebuie respectat dreptul de autor. Cu ala trebuie sa vorbesti. Ca sa iesi mai eftin, teoretic trebuie sa mearga cei doi care vor proiecte gemene la arhitect.

Parerea mea!

Ps: dar daca vrei sa bagi banii intr-o casa, nu vrei sa te reprezinte? sau e mai importatnt sa o ai "ca a lu' vecinu"?
buradami
Postat pe 22 Ianuarie 2009 09:39
Lucrez la o firma de arhitectura care are proiecte mari si frumoase, sint ffffff solicitati, dar la proiect se vorbeste pe concret, detalii de constructie si zona etc. Au construit si case de vacanta si resedinte sint absolut superbe, incercati si ma contactati.
aresica
Postat pe 22 Ianuarie 2009 10:10
Cred ca problema lui (ei) este costul: daca proiectul exista deja, in carne si oase, pe ce ii mai iei banii?
Pe releveu, (dar tot trebuie redesenat totul), pe adaptarea la teren, pe rezistenta, pe instalatii, pe chestiile administrative...etc. Nu-i mai iei pe conceptia TA. Dar nu esti functionar sa copiezi casa la indigo, nu te lasa inima, si la urma o sa vezi ca DE FAPT, nevasta-sa ar vrea debaraua dincolo, dormitorul copiilor mai mare...etc. Tot trebuie sa dai prin conceptie si e mai greu sa umbli la ceva ce exista decat sa-l faci tu insuti.

Pana la urma asta e tot o reminiscenta a "proiectului tip" de pe vremea celuilalt: "Da' n-aveti niste modele? Sa fie din Provence in Bretagne, unde am fost noi anul trecut in Spania" (Si cu acoperis ca in Austria). Face economie la taratze.

arhi45
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:45
pana ajungem tot la chestia aia: banii sunt ai tai proiectul e al meu. daca iti convine cat itzi cer, bine, daca nu du-te la urmatorul. oricum casa va trebui sa aiba un proiect.
andrei_mariancatalin
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:58
Sunt total de acord cu MUST. Arhitectul are un rol important.Eu am vazut de curand o emisiune, nu-mi mai amintesc pe ce canal, in care unii au vrut sa adauge o dependinta unei case pt a o moderniza.S-au zgarcit la bani, proiectul le-a fost facut de nu stiu ce ruda care avea oaresce cunostinte si in final a iesit un dezastru. Sfatul meu este ca cea mai buna treaba o poti face doar cu profesionisti.
money_catcher_condo
Postat pe 22 Ianuarie 2009 23:14
De la: money_catcher, la data 2009-01-22 23:14:12Sunt total de acord cu MUST. Arhitectul are un rol important.Eu am vazut de curand o emisiune, nu-mi mai amintesc pe ce canal, in care unii au vrut sa adauge o dependinta unei case pt a o moderniza.S-au zgarcit la bani, proiectul le-a fost facut de nu stiu ce ruda care avea oaresce cunostinte si in final a iesit un dezastru. Sfatul meu este ca cea mai buna treaba o poti face doar cu profesionisti.

intotdeauna cea mai buna treaba o faci cu profesionistii.
andrei_mariancatalin
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:23
nu comparati arhitectul cu chirurgul ;poate doar daca lonsideram ca amandoi fac arta.
nu mai vorbiti urat de arhitecti si cati bani iau; au cel putin 18 ani de scoala di o cultura vasta; sunt la alte standarde poate dei de la aeronave sau constructii pe un anumit domeniu sa fi invatat si muncit la fel de mult
nu comparati cu un economist, un comerciant , un profesor etc nu vreu sa jugnesc dar daca un prof face meditatii cu un elev timp de un an 4 sedinte pe sapt pt a intra in facultate se apropie de pretul unui arhitect; acesta cate proiecte iti face intr-o viata?
ati cam uitat domnilor munca intelectuala
a-si intreba pe cei care-i comenteaza pe arhitecti cate clase au
pretul se negociaza ; nu se comenteaza; depinde ce vrei ; nu--i sau poate ii ca la fete..... viorica
pui_de_lei
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:20
De la: ocarstea, la data 2009-01-20 09:23:50Preturile pentru arhitectura sunt o nerusinata sfidare,constituind un monopol cu preturi impuse.Daca la o casa de 60.000 Euro,care la preturile actuale este o casa relativ modesta se percepe 5% rezulta un pret la arhitect de 3000 E,adica 120 milioana lei vechi.Majoritatea planurilor arhitecturale sunt standard.Cu un program profesional pe calculator un arhitect priceput in profesie ,in citeva zile a facut un proiect.Daca socotim o medie de 12 zile pentru executia proiectului ,respectivul cistiga 10 milioane pe zi.Observati nivelul de trai a unui arhitect si cum sfideaza ...Daca un chirurg l-ar opera timp de 12 zile pe respectivul ahitect,dr. Ciomu ar fi o dulce domnisoara.Discriminarile impuse prin manevre oculte,de impunere a preturilor este una din marile realizari ale statului roman.Sa traiti bineeee !!!
constbor
Postat pe 24 Ianuarie 2009 10:21
De la: ocarstea, la data 2009-01-20 09:23:50Preturile pentru arhitectura sunt o nerusinata sfidare,constituind un monopol cu preturi impuse.Daca la o casa de 60.000 Euro,care la preturile actuale este o casa relativ modesta se percepe 5% rezulta un pret la arhitect de 3000 E,adica 120 milioana lei vechi.Majoritatea planurilor arhitecturale sunt standard.Cu un program profesional pe calculator un arhitect priceput in profesie ,in citeva zile a facut un proiect.Daca socotim o medie de 12 zile pentru executia proiectului ,respectivul cistiga 10 milioane pe zi.Observati nivelul de trai a unui arhitect si cum sfideaza ...Daca un chirurg l-ar opera timp de 12 zile pe respectivul ahitect,dr. Ciomu ar fi o dulce domnisoara.Discriminarile impuse prin manevre oculte,de impunere a preturilor este una din marile realizari ale statului roman.Sa traiti bineeee !!!
constbor
Postat pe 24 Ianuarie 2009 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caramida 6 De la: romeo2true 8 Decembrie 2009 14:09
constructie casa la rosu 6 De la: kudika377217 18 Martie 2011 13:20
apartamente mansarda 7 De la: gigi_braicovici 24 Iulie 2009 14:10
Cat dureaza obtinerea tuturor actelor pentru inceperea constructiei? 14 De la: condo001870_olimpic 6 Februarie 2010 15:07
PROIECT CASA AM NEVOIE DE SFATURI 6 De la: kudika_28440 2 Noiembrie 2015 21:57