Setari Cookie-uri

Plante pentru birou

Buna,
Care sunt cele mai potrivite plante pentru un birou? Sunt secretara la o firma si am un spatiu separat pentru biroul meu doar ca suprafata e cam mica si incaperea cam intunecoasa. Ce plante credeti ca s-ar potrivi cel mai bine? Vreau sa-l personalizez si sa fie mai primitor dar avand in vedere ca e locul de munca nu pot sa modific nimic. Asa ca o planta ar fi solutia cea mai potrivita. Astept sugestiile voastre.

Postat pe 10 Decembrie 2008 16:37
pai pt perioada asta cel mai potrivit ar fi sa ai o craciunita - parerea mea
viadina_condo
Postat pe 11 Decembrie 2008 09:47
depnde daca ai lumina multe , soare sau nu ai..
vivi23ro
Postat pe 19 Decembrie 2008 07:06
buna si sarbatorii fericite un an plin de bucurii , indeplinirea tuturor dorintelor ,,,,PLANTA IDIAL un ficus o feriga absorb noxele in special ficus ,nu sant pretentioase la lumina sau soare.
kudika076978_iasomie
Postat pe 27 Decembrie 2008 10:08
DRACAENA... EU AS AAM...SI II MERGE BINE...
otilia_mihaela
Postat pe 21 Ianuarie 2009 10:38
Cred ca cea mai indicata planta pentru biroul tau este feriga. Este una dintre putinele plante care suporta spatiile intunecoase si mici.
alynutza_blue_eyes
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:25
feriga merge la o umiditate peste 70%.
recomand si eu yucca, iedera, planta - butelca etc.
koanamay
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:52
Pot sa iti recomand cateva plante...langa geam poti sa asezi un palmier,palmierul "Phoenix"(Phoenix canariensis). Este o planta care provine din Africa de Nord, cu frunze mari, de culoare verde inchis si are ceva elegant in faptul cum se lasa in jos. Acest palmier are nevoie de ceva lumina si ideal ar fi sa stea mai departe de calorifer,insa daca este totusi un calorifer in apropiere, palmierul trebuie udat mai des, desi rezista aerului uscat.Saptamanal trebuie udat cu o solutie nutritiva. Pentru birou recomand o Dracena (Dracena marginata). Provine din Madagascar, iar numele ei in limba greaca,insemna "zmeoaica". Trebuie udata moderat,necesita o umiditate mai mare. Este sensibil si la praf, iar pantru a-l ajuta, trebuie sterse frunzele cu o carpa umeda, de cate ori e nevoie...Daca ai un dulap cu acte poti aseza pe el un filodendron curgator(Philodendron scandens), care rezista bine la semiumbra si crestea repede.Trebuie udat moderat si daca vei utiliza si un spray pentru luciul plantelor va arata ca o fiinta divina.Daca doresti o planata cu flori opteaza pentru un trandafir chinezesc(Hibiscus rosa-sinensis).Necesita o udare mai densa si o umiditate mai ridicata. Eu am si un arbore norocos(Pachira)este un arbust usor de crescut ca planta de interior. Nu este pretentios, dar trebuie totusi sa i asiguri un climat si atentie corespunzatoare.Este superb si are tulpina impletita, pot spune ca este una din preferatele mele...
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 00:43
Un palmier sau un cactus cred ca ar fi cel mai indicat.
money_catcher_condo
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:11
Draga Andrada, sfatul meu :cauta plante cu frunzele de culoare verde inchis(pentru ca nu au nevoie de multa lumina),groase in frunza (pentru ca contin multa apa si nu sufera prea mult din lipsa umiditatii, la birou fiind aerul foarte cald si uscat), si cerate,adica lucioase (cele poroase cum sunt violeta, gloxinia, retin praful si se albesc devenind inestetice).
Servici placut alaturi de ce-ti alegi!

Postat pe 31 Ianuarie 2009 07:08
Iti recomand o planta pentru birou se numeste SPATHIPHYLLUM sau DRACAENA, iubeste semiumbra si usor de ingrijit.
AndyDesign
Postat pe 31 Ianuarie 2009 09:09
Buna!
Si eu lucrez tot la birou si am acolo o Yucca.Este o planta foarte frumoasa si deloc pretentioasa.Chiar daca o iei de mica creste si se face ca un pomisor,seamana cu un palmier in miniatura.Daca ai ocazia intereseaza-te pe la florarii si vezi daca iti place.Mie mi se pare foarte potrivita.
lory_lucian_condo
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:32
Urmatoarele sase plante pot fi crescute intr-o camera in care sa beneficieze de lumina indirecta si o temperatura de 12-24 grade Celsius.Cresc aproape singure, fara sa necesite tratamente speciale.
1. Aspidistra elatior - supranumita si planta de fier, si-a castigat renumele pentru ca poate creste bine in aproape orice conditii, chiar si afara, in umbra totala. De fapt, ea prefera lumina slaba, iar frunzele destul de lungi si ascutite se dezvolta in bulgari. Uneori infloreste si daca este tinuta in casa.

2. Schlumbergera sau Craciunita face parte din familia cactusilor; ea are flori rosii, albe sau roz (uneori si combinatii ale acestora), care se deschid la inceputul iernii. Se pare ca se dezvolta cel mai bine cand este lasata in pace si, desi infloreste abundent in lumina puternica, va face flori si daca este tinuta intr-o camera cu putina lumina. Ruperea varfurilor, dupa ce a inceput sa infloreasca, va duce la aparitia continua a bobocilor.
Craciunita poate fi fortata sa infloreasca in decembrie printr-o metoda foarte simpla: tineti-o in intuneric complet timp de 12 ore pe zi, incepand de la mijlocul lunii octombrie si pana cand incep sa ii apara bobocii. O metoda si mai simpla decat aceasta este sa tineti planta intr-o incapere cu temperatura scazuta (10-12 grade Celsius), incepand din luna noiembrie.

3. Dracaena marginata si Dracaena sanderian sunt plante care au retinut atentia pasionatilor de mult timp, fiind preferate ca plante de ghiveci. Ambele specii cresc cel mai bine in camere in care beneficiaza de lumina puternica, iar pamantul poate fi lasat sa se usuce complet intre udari. Chiar daca se ofileste, planta isi va reveni dupa ce va fi udata, desi marginile frunzelor vor fi maronii. Tolereaza chiar si lumina insuficienta.

4. Sanseveria are frunze lungi, ascutite si este o planta foarte usor de intretinut. Tolereaza foarte bine lumina scazuta si trebuie udata foarte rar, altfel radacina ii va putrezi. Iarna trebuie udata de numai 1-2 ori daca este tinuta in casa, in functie de gradul de umidtate din incapere. Speciile pestrite sunt un pic mai pretentioase si au nevoie de mai multa lumina.

5. Epipremnum este una din cele mai usoare plante de tinut, pentru ca este o planta curgatoare care parca nu se mai opreste din crescut. Ruperea varfurilor va face ca baza plantei sa fie mai ramificata, iar fiecare ramurica rupta, daca este pusa intr-un pahar cu apa, poate fi folosita pentru inmultirea plantei. Pamantul trebuie lasat sa se usuce intre udari, dar daca planta nu primeste apa pentru mult timp, in cele din urma frunzele se vor usca si vor cadea. Este o planta toleranta cand vine vorba de lumina, dezvoltandu-se bine chiar si daca este tinuta intr-o camera cu lumina artificiala.

6. Chlorophytum comosum, supranumita si planta paianjem creste de cele mai multe oriiin ghivece suspendate pe etajere. Radacinile cresc foarte mult si tind sa ocupe tot spatiul din ghiveci, astfel ca este nevoie sa ii schimbati vasul o data la cativa ani.

Alte plante usor de ingrijit:

- violeta africana (Saintpaulia)

- aloe

- aglaonema commutatum

- croton (Codiaeum variegatum)

- dieffenbachia

- crassula

- chamaedorea elegans

- crinul pacii (Spathiphyllum)

- maranta
- ficus elastica





corbeanu_oana2000
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:36
salut .la ce conditii ai tu , merge un ficus benjamin sau un croton .nu au o crestere expansiva ,nu ocupa spatiu mult . pentru atenuarea uscaciuni le stropesti cu apa pe frunze cat se poate de des
iiontoma
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:32
Cu certitudine ca ambianta are implicatii directe in rezultatele muncii noastre la birou.
Biroul, pentru multi dintre noi este ca "o a doua casa". De aceea, o floare frumoasa,asezata pe birou, poate aduce numai beneficii... begonia, mimoza, ficusul pitic... deci plante de tip arbust.

Sugerez, insa, evitarea plantelor parfumate, ca iasomia, pentru ca parfumul sau puternic isi face simtit efectul...


Asa ca nu trtebuie sa ezitam sa aducem plante la birou.

Interesant:

In urma unui studiu facut la Washington State University, persoanele care muncesc intr-un mediu unde exista plante sunt cu 12 % mai productive si mai putin stresate decat cele care lucreaza intr-un mediu fara plante.

MarinAlina82
Postat pe 15 Februarie 2009 00:01
Cred ca un ficus ar fi OK nu este prea pretentios
dinuiuliana
Postat pe 20 Februarie 2009 21:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Feng shui in birou 8 De la: condo_2009 3 Martie 2010 11:03
inregistreaza te 1 De la: yeta1 28 Februarie 2011 22:16
Kledor (Mocheta , Covor Vinilic [PVC] etc) www.kledor.ro 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:06
Decoratiuni inedite 1 De la: condo003078 3 Martie 2010 13:44
oportunitate unica, timp limitat. profita acum! 5 De la: nicossia 18 Februarie 2011 16:40