Setari Cookie-uri

Legat de tavanul fals

Este adevarat ca tavanul fals afecteaza sanatatea oamenilor? Poate ca e o intrebare cam prosteasca dar asa am auzit...

Postat pe 12 Decembrie 2008 17:51
Nu e prosteasca deloc,intrebarea ta,Ramona.Toti ILUMINATII din vechime evitau spatiile inchise.Orice,,tavan" insemna o piedica in ,,calea"lor.Pentru noi,cei din 2008,tavanul este un ,,scut".Ne ,,ajuta" sa nu vedem mai sus!Asa ca tavanul,fals sau nu,ne afecteaza fizic, in masura in care avem SPIRITUL liber.Iata si varianta prescurtata a unui raspuns:NU!
sculptorul
Postat pe 16 Decembrie 2008 09:56
sant de acord este chear o teorie in feng shui apropiata de aceasta problema
costicaionescu
Postat pe 21 Decembrie 2008 18:37
De la: ramona_84, la data 2008-12-12 17:51:35Este adevarat ca tavanul fals afecteaza sanatatea oamenilor? Poate ca e o intrebare cam prosteasca dar asa am auzit...
dragomir_condo
Postat pe 27 Decembrie 2008 12:53
si telefonul,pc., tv.......are repercursiuni asupra sanatatii,sa nu mai zic de fumat condusul cu viteza,calatoria cu avionu.[/quote]
dragomir_condo
Postat pe 27 Decembrie 2008 13:09
in ce fel sa afecteze sanatatea ??iar cu feng shui ,e vorba despre grinzile de pe tavane ,sau de sub ,ma rog ,ideea e ca nu e bine sa dormi sau sa lucrezi sub ele...
libra66
Postat pe 3 Ianuarie 2009 23:45
De la: sculptorul, la data 2008-12-16 09:56:05Nu e prosteasca deloc,intrebarea ta,Ramona.Toti ILUMINATII din vechime evitau spatiile inchise.Orice,,tavan" insemna o piedica in ,,calea"lor.Pentru noi,cei din 2008,tavanul este un ,,scut".Ne ,,ajuta" sa nu vedem mai sus!Asa ca tavanul,fals sau nu,ne afecteaza fizic, in masura in care avem SPIRITUL liber.Iata si varianta prescurtata a unui raspuns:NU!
burueanaene
Postat pe 6 Ianuarie 2009 07:32
Iti afecteaza sanatatea daca va cadea peste tine!?!
irinapopatiti
Postat pe 6 Ianuarie 2009 10:59
Ai auzit ceva si are un sambure de adevar.Tavanele false, si orice alte sisteme formeaza un spatiu inchis.Acolo se poate forma mucegai cu timpul iar sporii prin eventualele spatii aparute pot sa patrunda in incapere....( nu este sanatos nici pt cladire)
modanca
Postat pe 6 Ianuarie 2009 12:28


depinde,daca ai spatiu si ai casa inalta de trei metri,un tavan fals poate sa permita o iluminare mai indrazneata.si nu cred ca e pericol de mucegai daca tavanul e curat si uscat. in general nu se monteaza lipit de zidarie..asa ca aerul circula.
octopus
Postat pe 14 Ianuarie 2009 01:33
buna intrebare ...sincer nu am auzit de asa ceva niciodata
lilyneacsu23
Postat pe 16 Februarie 2009 15:21
acum 2 ani mi-am zugravit si plafonul a iesit foarte urat(avea denivelari).am decis sa pun toata casa tavan fals.si sincer sunt foarte multumita de cum a iesit.ieftin si frumos.mi l-am montat singura,mi-a luat cateva zile dar s-a schimbat total infatisarea.
onutza_condo
Postat pe 16 Februarie 2009 16:18
am uitat sa precizez ca placile de tavan erau din scartz din acela,nu pus pe cadru metalic,ar fi facut camera mult prea mik de inaltime.
onutza_condo
Postat pe 16 Februarie 2009 16:19
eu mi-am pus tavan fals din rigips si la imbinarile dintre placi s-a pus o fasie ingusta din plasa lipita cu glet...dar se vad imbinarile,e ca si fisurat tavanul...trebuie refacut sau se poate da cu vopsea peste?...mentionez ca tipul care s-a ocupat de lucrare nu a dat cu glet pe toata suprafata...a procedat corect?...
kudika007253
Postat pe 7 Iunie 2009 15:08
eu am lucrat cativa ani buni ..in domeniu rigips-carton..si treaba cu "se vad imbinarile" e numai de la necalificarea sau nestiinta celui ce ti-a executat lucrarea.in Romania mai nou..executa lucrari de rigips...tamplarii.iti vine sa mori de ras..o sa ajungem sa ne scoata dintii si veterinarii...doar si ei sunt doctori..nu?hahhaha...la rigips secretul reusitei e ca profilele sa fie puse bine la un nivel,appoi placile de rigips nu se pun asa cum avem chef sau ca sa economisim..au si ele marginile alea ceva mai inguste pe lungime pentru o perfecta uniune,iar in ce priveste finisajul...mai nou ..la noi se gletuieste toata placa, pai omule daca gletuiesti toata placa vreis a imi spui mie ca o sa rezulte finisajul mai fin decat cel a placii propriuzise?hahahaha,niciodata...dar suntem romani..si suntem mai destepti decat fraierii de au inventat rigipsul-carton...asa ca sfatul meu e sa gasesti un meserias bun...care sa iti "repare" tavanul....nu e imposibil...un meserias bun iti poate finisa tot tavanul(daca ai sub 100 metri patrati totul) cam intr-o zi
succes
dani_condor
Postat pe 8 Iunie 2009 13:30
multumesc dani pt raspuns...sper sa gasesc un tip care intr-adevar se pricepe...rari sunt cei care intr-adevar isi cunosc meseria si au afinitate in domeniu...spre dezamagirea celor care ii angajeaza...
kudika007253
Postat pe 8 Iunie 2009 19:55
in legatura cu tavanul fals de rigips ,normal ca se vad inbinarile de rigips pentru ca meseriasul trebuia sa GLETUIASCA TOT TAVANUL ,cit de fin sar jmilgherui tot se vad imbinarile LUCREZ IN DOMENIU
condo002335
Postat pe 12 Ianuarie 2010 21:01
Se stie ca pentru mascarea crapaturilor intre placile de rigips aplicate pe tavan se foloseste un tavan fals executat din placi speciale de polistiren lipite pe tavan. Imi poate da cineva tehnologia de lipire si adezivul folosit?
De unde se incepe lipirea? De la mijloc, dintr-o margine? Adezivul se pune pe toata suprafata placilor? In diferite puncte? Cam multe inmtrebari dar as multumi tuturor celor care raspund profesional, tinand cont ca operatia as dori s-o fac personal.
emil_pislaru
Postat pe 14 Ianuarie 2010 04:10
Am facut si eu asa ceva si am plecat de la cenru ptr ca aveam un desen de respectat,adezivul lam pus pe toata placa la inceput dar cind am vazut ca se consuma prea mult am mers pe puncte,eu am folosit Bizon si tavanul are aproape 4 ani si nu a patit nimic Succes.
artglassdenisa2000
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:18
Multumesc mult! se pare ca montarea placilor in cepand din centru este solutia cea mai buna pentru estetica. Marginile pot fi taiate daca este cazul. Probabil sunt si alte adezive. Sper sa reusesc.
emil_pislaru
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:20
adezivul se pune pe colturi si in centru
stanciuviorel72
Postat pe 11 Martie 2010 10:24
daca lucrati in domeniu nu mai spuneti rigips-carton.va faceti de ras.
stanciuviorel72
Postat pe 11 Martie 2010 10:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
geamuri si usi termopane 1 De la: marketinggobehost 23 August 2011 12:24
SEMINEU RODEO 2 De la: entropicu 31 Mai 2010 15:09
mucegai 49 De la: lori40 25 Octombrie 2016 12:00
Cum scap de umezeala 24 De la: valentino 14 Mai 2010 23:02
Reabilitare termica de interior 1 De la: kokonet 20 Mai 2010 06:33