Setari Cookie-uri

De ce nu e bun aluminiul in casa ?

Ne-am mutat de curand intr-un nou apartament si am ales sa ne punem usi si geamuri de aluminiu in casa. Multa lume spune ca am facut cea mai mare prostie pentru ca aluminiul nu se pune in casa ? De ce ? E toxic ?
laura_feelings
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:28
E responsabil de boala Alzeheimer!
54elaine
Postat pe 30 Ianuarie 2009 21:55
felicitari pentru mutarea in apartament! Aluminiul acela nu are de a face cu toxicitatea. Singurele problem pe care o sa le cam ai o sa vina din faptul ca este un metal care preia f repede recele, iar daca ai ales si varianta fara bariera termica....o sa iti curga apa pe geamuri de-a dreptul....si nu numai pe geamuri, deoarece pierzi relativ repede caldura.....Cine ti-a vandut trebuia sa iti spuna ca de obicei, si cui ii place asta...mie personal nu -mi place varianta..., aluminiul se foloseste de fapt la interior, iar PVC si lemn startificat la exterior.
blueeyes77
Postat pe 31 Ianuarie 2009 22:36
Face condens si o sa iti curga apa siroaie pe geamuri si tocuri, pervaz... si in jos, pe perete :-(
Initial pusesem si noi aluminiu pe care, dupa doua ierni l-am schimbat si am pus PVC. Pot sa iti spun ca nu se compara. Este cu totul si cu totul alta poveste. Innebunisem, cu carpa in mana stergand tocurile, geamurile s.a.m.d
isabellaiordan
Postat pe 1 Februarie 2009 08:16
eu am pvc, doi pereti in exterior si totusi am aceeasi problema, ba chiar si igrasie....
krisstyn
Postat pe 1 Februarie 2009 10:02
AM PUS TIMPLARIE AL.DIN 02.2004,NU AM NICI UN FEL DE PROBLEME.SUB GEAM TREBUIE CALORIFER,AERISIT ZILNIC SI VA FI OK.
matea
Postat pe 1 Februarie 2009 12:30
Nu e cazul sa-ti mai faci probleme acum. Nu cred ca exista o solutie valabila pt. toata lumea, totul este ca solutia aleasa sa se potriveasca cu stilul propriu de viata. In cele mai multe cazuri problema este legata de ventilatie. La o casa cu tamplarie din lemn se producea o ventilare naturala si involuntara permanenta , Inchisa cu termopan , avem o problema! Nu mai spun de obiceiul cu fiertul rufelor si uscatul in baie , dormitoare, bucatarie , lustra .... Deci casa trebuie aerisita mai des. Atentie si la OXIGEN, mai si respiram mai avem un foc aprins....
Cu privire la intrebarea :Al. Sau PVC , eu as alege lemnul stratificat. (glumeam) Eu am ales Al. acum 10 ani si nu-mi pare rau. Nu a facut condens niciodata nu s-a defectat, nu s-a deformat la diferente de temperatura, si-a pastrat culoarea initiala, nu a imbatranit, nu a crapat si se curata foarte usor(e ca nou). Problema e ca tamplaria trebiue sa fie cu rupere termica, iar geamurile sa fie certificate de firma producatoare. Probleme apar cand se fac compromisuri financiare cu firme „de apartament” si te poti trezi cu geamuri confectionate dupa retete proprii. Imi pare rau de doamna Isabella care a avut intradevar o experienta neplacuta, dar din moment ce condensul se forma si pe geamuri inseamna ca si ele aveau o problema de fabricatie. In privinta toxicitatii cred ca Al. ajunge in organism mai degraba prin alimente, mai putin probabil prin contact direct. Mai ales ca Al este protejat atat in mod natural de un strat de oxid insolubil cat si prin tratare fizico chimica si vopsire in camp electrostatic.
Cu folosirea tamplariei de Al in interiorul locuintei sunt mai rezervat, as prefera in general lemnul, dar depinde de context.
castor
Postat pe 2 Februarie 2009 03:33
Eu am atat tamplarie de aluminiu cat si de pvc .
Va pot spune cu certitudine ca daca se aeriseste zilnic ( se asigura o ventilatie corespunzatoare )nu sunt probleme .
In aceasta iarna cand temperatura exterioara a fost de -10*C iar in interior aproximativ 23*C , dimineata era condens pe geamuri de circa 10mm (in partea de jos a geamului). Pe tamplarie nu era de loc condens . Dupa mine sunt doua ipoteze :
- trebuie asigurata o temperatura mai mare la interior ;
- tehnologia cu care s-au executat geamurile nu este corespunzatoare .
Cat despre toxicitate nu cred sa fie probleme in cazul aluminiului .
neghina_liviu
Postat pe 2 Februarie 2009 09:41
1.Lemn clasic sau stratificat
Avantaje
- element natural in amenajarea casei
Dezavantaje
- rezistenta redusa in cazul expunerii directe la razele ultraviolete si ploaie
- in timp, lemnul(care continua sa lucreze) genereaza crapaturi in tocuri
- izolatie defectuoasa impotriva curentilor de aer, in cazul lemnului clasic, datorita imposibilitatii reglarii optime a feroneriei.

Un profil de lemn stratificat de calitate nu trebuie sa aiba noduri. De asemenea, acesta necesita includerea in structura a unei esente de lemn exotic. Totodata, se recomanda echiparea sa cu feronerie reglabila pe trei directii, cu doua randuri de garnituri perimetrale de etansare.

2.PVC extrudat
Avantaje
- rezistent in timp, prelucrare usoara, costuri reduse de achizitie
- asigura cel mai bun coeficient de izolare termica si fonica, precum si cea mai buna etanseitate la apa si vant
- PVC-ul alb are cel mai redus pret de cost
Dezavantaje
- daca culoarea este obtinuta prin vopsire, ea este lipsita de rezistenta

La profilele din PVC, numarul minim de camere acceptat de piata este de trei(este de altfel si cel mai des intalnit model).
Exista si variante cu 4, 5 sau 6 camere, care asigura o izolare termica mai buna, dar la un pret mai mare.

3. Aluminiu cu sau fara bariera termica
Avantaje
- asigura cea mai buna rezistenta la actiunea factorilor de mediu
- cea mai usoara intretinere
- cea mai bogata paleta coloristica
Dezavantaje
- profilele fara bariera termica au un foarte slab coeficient de izolare termica din cauza conductivitatii termice specifica metalelor.

Pentru o locuinta cel mai indicat ar fi lemnul stratificat de calitate,dar este foarte scump.
Daca se formeaza condens pe geam, inseamna ca el nu este corect executat.
najurb_condo
Postat pe 3 Februarie 2009 04:03
Daca ai informatii exacte si sigure privind aparitia condensului pe geamuri in constructie termopan , spune-mi si mie ce sa fac si mai ales ce sa le zic celor de la firma care mi le-a montat . Lucrarea este inca in garantie .
Astept raspuns .
neghina_liviu
Postat pe 4 Februarie 2009 12:00
danuntu_06
Postat pe 6 Februarie 2009 15:17
Condens fac, intr-adevar atunci cand fac mancare si tin usa deschisa la bucatarie, in rest nu am probleme. Referitor la boala Alzeheimer o sa ma interesez, chiar sunt curioasa.
laura_feelings
Postat pe 13 Februarie 2009 18:11
Boala Alzheimer (Morbus Alzheimer) este o afecþiune degenerativã progresivã a creierului care apare mai ales la persoane de vârstã înaintatã, producând o deteriorare din ce în ce mai accentuatã a funcþiilor de cunoaºtere ale creierului, cu pierderea capacitãþilor intelectuale ale individului ºi a valorii sociale a personalitãþii sale, asociatã cu tulburãri de comportament, ceea ce realizeazã starea cunoscutã sub numele de demenþã (din latinã: demens). Boala ºi modificãrile organice din creier care o însoþesc au fost descrise pentru prima datã de psihiatrul ºi neuropatologul german, Alois Alzheimer. Denumirea de "boalã Alzheimer" a fost utilizatã pentru prima datã de psihiatrul german Emil Kraepelin în manualul sãu de psihiatrie ("Lehrbuch der Psychiatrie", 1911). Aceastã boalã reprezintã forma cea mai comunã de declin mintal la persoanele în vârstã ºi a devenit tot mai frecventã o datã cu creºterea longevitãþii.
Am si eu aluminiul in casa si nu transpira nu am probleme stau de 6 ani in apartament dar trebuie sa nu faci abur in casa sa ai hota la bucatarie eventual sa deschizi si geamul cand gatesti in bucatarie.Despre boala Alzheimer am gasit ceva despre ea si nu cred ca la geamuri se refera poate la oale din aluminiu.
fiorelo
Postat pe 13 Februarie 2009 18:25
tamplaria de aluminiu nu se foloseste la exterior daca locuinta este orientata spre nord, dar pentru interior este recomandat sa se foloseasca tamplaria de aluminiu
tcarbarau
Postat pe 14 Februarie 2009 23:25
De la: neghina_liviu, la data 2009-02-04 12:00:15 Daca ai informatii exacte si sigure privind aparitia condensului pe geamuri in constructie termopan , spune-mi si mie ce sa fac si mai ales ce sa le zic celor de la firma care mi le-a montat . Lucrarea este inca in garantie .
Astept raspuns .
deliualin
Postat pe 15 Februarie 2009 10:23
Aluminiul elimina compusi toxici pentru organism (si care pot provoca prin acumulare in timp boala Alzheimer, desigur si pe langa alti factori) atunci cand se gateste in vase de aluminiu.
maria_avramasca
Postat pe 15 Februarie 2009 11:39
Multumesc fiorelo
laura_feelings
Postat pe 15 Februarie 2009 17:13
am auzit ca nu este bine sa gatesti in cratiti de aluminiu
kudika000803
Postat pe 17 Februarie 2009 10:52
nu sta deloc bine in casa ...mai bine ceva din lemn sau alceva PVC...

Postat pe 17 Februarie 2009 11:04
ai dreptate
kudika000803
Postat pe 17 Februarie 2009 15:07
http://www.urbaniulian.ro/2008/09/16/aluminiul-criminalul-tacut-din-viata-noastra/
felixmariut
Postat pe 15 Martie 2009 07:51
PROFILELE DE ALUMINIU SUNT RECI,,,,NEETANSE SI ISI FAC JOCURI LA IMBINARI(INLUSIV LA FENORERIE),FACE CONDENS DACA NU E PERFECT LUCRAT DAR..DIN ACEST MOTIV E MAI IEFTIN DECAT PVC-UL.RECOMAND PVC!!!
Ludovykk
Postat pe 15 Martie 2009 08:57
pentru ca nu am si eu
iiontoma
Postat pe 15 Martie 2009 09:31
si la altii impotenta!
adrian_stoica
Postat pe 15 Martie 2009 09:55
Daca este un profil bun cu bariera termica si cu geam termopan cu LowE, totul e OK
biaddotex
Postat pe 15 Martie 2009 12:16
Aluminiul este un material foarte toxic pentru organism ca si PVC ul(policlorura de vinil), clorul din ultimul material absorbindu-se la nivelul organismului si nici de primul nu putem fi siguri k nu se absoarbe...de aceea sunt mult mai ieftine decat lemnul care se considera inofensiv si este cel recomandat dar si cel mai scump.in tarile dezvoltate nici nu se mai folosesc asemenea materiale, ci doar lemnul.lucrul asta ar trebui sa ne puna pe ganduri si sa ne faca sa realizam de ce la noi se aduc toate prostiile si suntem considerati gunoierii europei...
andini_lzr
Postat pe 15 Martie 2009 13:03
bv
danuntu_06
Postat pe 15 Martie 2009 14:01
de ce esti asa vesel???
camis_condo
Postat pe 15 Martie 2009 14:25
alzheimer se crede intradevar k e cauzat de acumularea pasiva a al in organism(al nu poate fi excretat din org).Sursele de al principale sunt antiperspirantele cu pulbere de silicat de al,bauturile la doza(energizante,bere,sucuri),tuica facuta in alambic,apa potabila de la robinet cu conducte metalice.In plus,ferestrele de al sunt vopsite,deci protejate,cred k ar fi la fel de mare problema toxicitatii ferestrelor cu navigarea intr-un audi(audiurile au caroserie din al) aveti grija ce beti,deci
1994063
Postat pe 15 Martie 2009 14:34
stiti ca si gospodinele folosesc acea folie de aluminiu la prepararea unor produse. ar trebui lamurita problema. e bine sau nu prea?
camis_condo
Postat pe 15 Martie 2009 15:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
firme sau echipe de constructii 16 De la: sergiu3 12 Decembrie 2015 11:08
DORESC SA CONSTRUIESC O CASA ! 37 De la: kudika_976978 26 Noiembrie 2014 15:57
restabilire fatada pentru casa de lemn 2 De la: unigrafsa 2 August 2009 19:42
termoizolatie 5 De la: crsvolvo 25 Aprilie 2010 20:51
cum scap de vopseaua de pe pereti ? 8 De la: mutulica 9 Februarie 2010 09:18