Setari Cookie-uri

incalzirea casei de lemn cu termosemineu

ce stiti despre termoseminee?Si-a instalat cineva asa ceva?
kudika014525
Postat pe 15 Februarie 2009 09:30



Multumim , Onutza , ne poti recomanda o firma specializata ( vad ca ai trecut Suceava la locatie- e perfect!!!).
Am si eu o casuta , racordata la gaz metan dar , mi-as dori mai MULTA CALDURAAAAAAA si o factura cat mai MICAAAAAA!!!
amoclau_condo
Postat pe 22 Februarie 2009 10:38
exista o firma care sa realizeze un astfel de simineu
costeradu
Postat pe 22 Februarie 2009 10:54
-Vreau si eu?, Ceva date tehnice, principii constructive, detalii, experienta de la cei ce au asa ceva.Am in constructie un semineu cu recuperator dar m-am oprit ca am probleme cu proiectarea recuperatorului.
sacaluyy
Postat pe 22 Februarie 2009 11:21
Salut,
da exista o asemenea firma, care sa monteze in cunostinta de cauza, si care a mai montat. inclusiv acasa la un foarte bun prieten de al meu.

Nu stiu daca este voie sa dau numele aici, dar daca doriti detalii, eventual poze, da-ti un mesaj aici sau pe e-mail, si va fac legatura.

Firma este din Cluj, insa are lucrari in toata tara.

email :

smarandache.dragos@gmail.com
dragos_ekaro
Postat pe 22 Februarie 2009 11:50
Sunt si eu interesat..Are firma respectiva- filiala in jud.Arges sau in zonele apropiate..
d_p_ionescu
Postat pe 22 Februarie 2009 17:42
da, este in Arad, inf la mail: lucianburca@yahoo.com
vivacedonna
Postat pe 22 Februarie 2009 23:45
http://equipe.ro/
sunt foarte tari in domeniu si au preturi de importatori directi
maribojan
Postat pe 23 Februarie 2009 08:57
Termosemineele CTM sunt produse multifunctionale (centrale termice pe lemne tip semineu) care conjuga cele mai vechi traditii ale semineului pe lemn cu exigentele incalzirii domestice. Acestea pot fi folosite atat ca unica sursa de caldura a casei cat si in combinatie cu alta centrala pe gaz sau combustibil lichid, existand posibilitatea de a fi racordate la o retea de calorifere si conducte deja existente.

Tipurile de combustibili folositi pentru producerea caldurii fac din termosemineele CTM un produs greu de inlocuit datorita costurilor scazute ale acestora.

Caldura si confort pentru intreaga familie

Terosemineele CTM asigura incalzirea eficienta a intregului habitat al casei folosind apa ca si agent termic si in plus furnizeaza apa calda sanitara pentru intreaga familie.

Economic-Ecologic

Termosemineele CTM reusesc sa optimizeze costurile incalzirii domestice garantand un foarte ridicat raport RANDAMENT MAXIM/CONSUM REDUS. (asigura randamente de pana la 84% dupa normativa Germana DIN18895)

Termosemineul CTM este un produs care protejeaza mediul inconjurator emisiile de monoxid de carbon emanate in atmosfera fiind dintre cele mai reduse (0,84%) procent care respecta riguros normele Europene.
adrian_draghici
Postat pe 23 Februarie 2009 17:50
O firma serioasa de termoseminee e in speta cele italiene,eu am folosit "Edil Camino" .Randamentul nu e ca la alea pe gaz dar ai siguranta ca ai caldura oricand ! Anyway !
Highlander
Postat pe 23 Februarie 2009 19:47
Buna ,as dori sa imi spuneti cat ar costa un termosemineu sau un nr de telefon de la firma care se ocupa cu asa ceva!
juliegalbenparis
Postat pe 26 Februarie 2009 11:45
Poti sa-mi spui care sunt punctele slabe ale termosemineului in comparatie cu o centrala clasaca pe lemne sau cu incalzirea electrica? cat de repede se incalzeste casa?iti trebuie sa astepti jumatate de zi? cat lemn se consuma zilnic? trebuie lemnul taiat la o anumita dimensiune, circumferinta? orice lemn merge sau numai anumite esente?
kudika014525
Postat pe 4 Martie 2009 09:28
Se poate folosii un termosemineu intr-o zona fara curent electri? Functioneaza si fara pompa electrica?
condo000283
Postat pe 23 Martie 2009 19:15
am aflat cat costa.Tin-te bine! intre 8000-13000 euro
kudika014525
Postat pe 24 Martie 2009 18:03
Stiu o firma in Arad care se ocupa cu comercializarea focarelor tip centrala care se racordeaza la calorifere preturi super bune si constructia de seminee dar fara partea de instalatii. Nu stiu daca am voie sa dau numele firmei sa nu creada ca-i fac reclama.
condo000722
Postat pe 18 Mai 2009 10:09
Firma la care am fost eu in Arad are preturi super OK totul pleaca de la focar de puterea lui si partea frontala a usii cu sticla si am vazut si o lucrare facuta de ei si mi-au aratat cateva poze cu pasi cum coinstruiesc. Am si un pliant de la ei cu preturi Preturile sunt de la 3946 ron pana la 7856.10ron cele cu sticla semirotunda. Cele mai ieftine sunt cele cu sticla dreapata. Daca mai vreti informatii va pot scrie pt ca am pliantul in fata.
condo000722
Postat pe 18 Mai 2009 10:44
De la: condo000283, la data 2009-03-23 19:15:46Se poate folosii un termosemineu intr-o zona fara curent electri? Functioneaza si fara pompa electrica?



Termosemineul nu poate sa functioneze fara pompa. Recomandarea mea un focar de semineu simplu de putere mare si in functie de cum este pozitinat poti incalzi inca doua camere. Pt alte informatii valeaeugen@yahoo.com
condo000722
Postat pe 18 Mai 2009 10:51
De la: jelevviorica, la data 2009-03-04 09:28:04Poti sa-mi spui care sunt punctele slabe ale termosemineului in comparatie cu o centrala clasaca pe lemne sau cu incalzirea electrica? cat de repede se incalzeste casa?iti trebuie sa astepti jumatate de zi? cat lemn se consuma zilnic? trebuie lemnul taiat la o anumita dimensiune, circumferinta? orice lemn merge sau numai anumite esente?


Pot sa-ti spun punctele forte, cu un termosemineu ai impuscat doi iepuri, ai si centrala si semineu. Daca exista o centrala pe gaz s-au curent, poate merge in paralel cu termosemineul. Eu am un semineu simplu si se simte in aprox. in 30 min de cand am dat drumul la foc. Eu am facut foc si cu lemne ude cu muschi verde in splendoarea lui pt. ca nu prea am spatiu de depozitare a lemnelor mare si cumpar tot cu remorcuta, a mers dar putin puterea calorica nu a fost asa mare ca la lemnele mai uscate. Se recomanda lemne de esenta tare si uscate, dar am cumparat ce am gasit si am fost multumit. Pt alte informatii pot sa-ti impartasesc din experienta si informatiile mele ca mi-am facut zic eu bine temele inainte . valeaeugen@yahoo.com
condo000722
Postat pe 18 Mai 2009 11:08
salutare,eu imi fac acum un semineu cu focar inchis,15 kw.voi incalzi 3 camere cu el si o baie,plus apa menajera(si se poate si mai mult).cum?simplu.din hota nu-mi iese caldura direct pe grile ci o directionez prin doua tuburi spre doua camere diferite(tavan fals)a treia camera este incalzita direct de semineu prin radiatia lui,iar baia o incalzesc prin montarea unei serpentine in interiorul focarului,apa din instalatie imi incalzeste baia si imi produce si apa menajera.deocamdata sunt la constructia semineului,dar sunt convins ca va iesii o treaba f buna.un semineu ofera caldura dar si o ambianta placuta,poate doar visata din filme...acuma fiecare dupa banii pe care ii are,sunt seminee incepand de pe la 1200e in sus(poate chiar mai ieftine,dar nu recomand gen ikea sau practiker..pt ca sunt de proasta calitate)sau puteti cumpara doar focarul(unul bun)si restul se poate finisa dupa gustul dumneavoastra.am ajuns la concluzia ca e f util,nu doar un moft.am ceva poze puse in album,dar cine vrea mai multe sa ma contacteze pe mess:corvin_5000
corvindci
Postat pe 22 Iulie 2009 08:31
punctele slabe la un termosistem sunt : au preturi relativ mari fata de centralele clasice, nu pot fi folosite in locatii unde nu exista curent electric care sa puna in functie pompele de circulatie, iar pe perioada de vara cand trebuie sa faci apa calda trebuie sa aprinzi focul in semineu
este adevarat ca poti incalzi mai multe camere dar pentru trimiterea aerului cald spre acestea este nevoie de tubulatura care trebuie mascata prin tavanul fals, iar tubulatura este destul de voluminoasa si greu de mascat. Mai exista si dezavantajul spstrului lemnelor, caratul lor si scoaterea cenusii, cand datorita efectului decorativ al semineului acesta este amplasat in locul cental dintr-un living.La cazanele clasice pe lemne, boilerul pentu preparare apa calda are optional si sistem de incalziere a apei menajere cu rezistenta electrica si pe timp de vara nu trebuie sa mai faci focul la cazan. TOATE BUNE SI FRUMOASE DAR TREBUIE CANTARITE AVANTAJELE SI DEZAVANTAJELE TERMOSISTEMULUI
condo000800
Postat pe 23 Iulie 2009 09:45
buna ziua sintem producatori de thermosimineie in 3 variante 15kw,25kw si respectiv 33kw la comanda cu circuit deschis steji@clicknet.ro
steji
Postat pe 29 Decembrie 2009 02:10
am o casuta la tara si mi-a venit ideea aceasta su termosemineu. Casa este foarte bine izolata si cu o soba din caramida din samota la vedere incalzesc doua camere cu succes,Am fost sa ma interesez de termosemineu.Mie imi trebuie doar incalzire pe calorifere nu si apa calda menajera pe care o obtin cu un boiler electric care nu are un consum ridicat. Ma intereseaza cu cine sa o fac cu pers fizica sau firma si daca cunoaste cineva firme serioase cu preturi de actualitate.
condo001470
Postat pe 4 Februarie 2010 21:09
Buna ziua!
La un termosemineu sunt mai multi factori de luat in seama in momentul achizitiei decat puterea si pretul. Materialul din care e facut semineul ,randamentul chiar si sticla (termosemineele ieftine au sticla de proasta calitate care se poate fisura repede,mai ales ca in focar sunt temperaturi foarte mari).Firma noastra este specializata pe constructia semineelor si oricand putem sta la o discutie. In concluzie nu ce e mai ieftin e intotdeauna si bun!
Cu stima! Manea Emil 0742-932.676 catall25@yahoo.com
kudika360853
Postat pe 31 Ianuarie 2011 14:02
Eu sunt interesat de o firma autorizata care comercializeaza ai monteaza termoseminee iar ulterior asigura si service-ul aferent. Eu am montat caloriferele si conducta de apa calda pina in zona de amplasament al termosemineului..si caut un furnizor!.
Mentionez ca as avea nevoie de un termosemineu de putere mai mare (2 etaje cu 4 calorifere/etaj sau daca nu este posibil o sa le folosesc alternativ: etaj si parter)
d_p_ionescu
Postat pe 2 Februarie 2011 09:07
preturile incep de la 1500 de euro si apoi depinde de automatizari sau ceti mai da la ea de obicei nu depasesc 6-7000 maxim asta cu toata instalatia din casa
kudika371388
Postat pe 25 Februarie 2011 13:28
Buna ziua,stiti cumva daca termosemineul functioneaza si cu iuncalzirea in pardoseala
virgiliusc
Postat pe 31 Ianuarie 2012 10:14
In anumite conditii, Da!, se poate incalzii cu semineu centrala termica chiar daca aveti incalzire in pardoseala. Va va spune inginerul in instalatii cum trebuie facut sistemul sau, posibil, si cei care va vandut incalzirea in pardoseala.
Pt detalii suplimentare puteti folosii, cu incredere adresa ion.voda@semineeromania.ro
kudika515476
Postat pe 17 Martie 2012 11:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum aduc salteaua acasa? 17 De la: kudika_27997 4 Iunie 2013 11:10
Armatura de NERVOMETAL 3 De la: Nervometal_Raos_Romania_1 20 Ianuarie 2015 20:51
Despre sticla celulara si alte produse care nu inceteaza sa uimeasca prin caracteristicile lor fizice privind izolarea termica a constructiilor si nu numai. 1 De la: kudika327661 29 Octombrie 2010 18:14
SUNT DISPERATA 3 De la: MIKE 2 Iulie 2010 21:10
Cine stie? 7 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 20:05