Setari Cookie-uri

Polistirien extrudat si Membrana de hidroizolatie cu proeminente conice

Va rog sa-mi spuneti si mie daca este util si/sau necesar sa montez in fundatie (inainte de a turna etrieri), polistirien extrudat si membrana de hidroizolatie in fundatia case???
Am turnat deja beton de egalizare la 0,90 adancime si m-am ridicat deasupra pamantului cu 0,50 inaltime. Ca umplutura pana in acest moment am folosit pamant si un strat de pietrisi 16/32.
Acum trebuie sa torn etrieri (finalizarea placi de fundatie)si vroiam sa stiu daca se merita sau daca are vreun sens sa aplic sub plasa de armare polistirien extrudat si membrana de hidroizolatie (acea cu proeminente conice maro sau neagra).
Va multumesc
Mihai
mihaigrigore_rafi
Postat pe 19 Februarie 2009 15:19
da este foarete bine daca aplici aceasta hidro izolatie vinca nu va patrunde apa in fundatie si nu vei avea probleme pe viitor
era bine sa faci de jos de pe primul strat
in principiu o izolatie buna la casa ce face cu scoaterea pamintului se pune pat de peatra se aseaza membrana se asaza in asa fel incit sa ramina destul pentru a putea sa fie ridicata in sus la margini ca sa devina un fel de cutie in care se pune toata fundatia si trebuie da fie mai sus de fundatie cu circa 30-50 centimetri desupra solului.
Spor la treaba
prohozescu
Postat pe 22 Februarie 2009 18:59
MEMBRANA AIA CU PROEMINENTE NU ESTE HIDROIZOLATIE. ESTE UN STRAT DE PROTECTIE A HIDROIZOLATIEI LA PERETII SUBSOLULUI.
INTRUCAT PLACA E RIDICATA LA 50 CM DEASUPRA SOLULUI, STRATUL DE PIETRIS DE CCA. 15 CM - BINE COMPACTAT - DE SUB PLACA E SUFICIENT PENTRU A RUPE CAPILARITATEA.
ATENTIE LA HIDROIZOLATIA ORIZONTALA DE DEAUPRA ELEVATIEI INAINTE DE A INCEPE ZIDARIA.
EU FOLOSESC DE CIRCA 7 ANI ADITIV DE IMPERMEABILIZARE CARE SE ADAUGA IM MALAXOR LA PREPARAREA BETONULUI (SAU SE COMANDA LA STATIA DE BETOANE). CANTITATEA CARE SE ADAUGA E FOARTE MICA - PARCA 1% DIN CANTITATEA DE CIMENT SI PARCA E CAM 10 LEI LITRUL.
unigrafsa
Postat pe 27 Februarie 2009 16:56
ff .multi fac confuzie intre stratul de impermeabilizare si protectia ei acea ( MEMBRANA AIA CU PROEMINENTE ) de care ai amintit .detalii www. montajprestaf.cabanova.ro
montajprestaf
Postat pe 11 Martie 2009 05:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PROIECT CASA AM NEVOIE DE SFATURI 6 De la: kudika_28440 2 Noiembrie 2015 21:57
Casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:10
Intrebari 17 De la: kudika377217 18 Martie 2011 13:33
Constructie casa 4 De la: MUIE_KUDIKA 3 Februarie 2012 21:47
Autorizatie santuri pt. instalatia electrica 1 De la: ddaas 13 Noiembrie 2009 12:04