Setari Cookie-uri

Fantana arteziana in curte / Sfaturi pentru realizare

Buna ziua tuturor ! Urmeaza sa fac o mica fantana arteziana intr-un colt ,si am nevoie de niste sfaturi competente . Dupa cum am zis deja, va fi mica, voi cumpara un bazin de la magazinele de profil,acelea in forma de bob de fasole...sau ca un rinichi(..?!), pe care o voi monta/fixa apoi voi decora cu pietre si unele plante . Nu stiu nimic despre pompele care recircula apa ...nu am habar de ce fel de pompa ar trebui sa cumpar ,ce putere ,probabil ca destul de mica, nu e o suprafata mare,si nici jetul nu trebuie sa fie mai mare de 1 m ,max. 1,5 m. Daca stie cineva din experienta, cum este mai bine sa fac , astept sfaturi . Poate si o recomandare pentru o pompa, eventual exact cum se numeste rspectivul model. Multumesc celor care-mi vor raspunde !!!
libra66
Postat pe 5 Aprilie 2009 17:38
Brovo tie !! inaintea montari bazinului pe fundul groapei trebuie sa pui nisip si sa-l nivelezi (indreptat)bine ,il uzi putin ca sa se taseze, fiindca acolo o toata baza de sustinere jos la baza si apoi pereti laterali,unde completezi si acolo cu nisip..si acum despre pompe(arteziene binenteles)....nu specifici daca vrei o cadere libera a apei(o cascada super mica dar cu un efect f.frumos si auzi sursurul apei)si in acelasi timp in centru bazinului un "jet" mic de apa in forma de crin care clicoteste .Te hotaresti si ma anunti....pe loc nu pot sa-ti recomand nici-o pompa ,cei care vand asa ceva le au pe coduri si nu stim inca ce cautam....eu am colaborat cu ei si-am fost mutumit stii ce, mai bine da-mi un e-mail si te ajut cu placere pe forum e un inceput de tiganeala vad ca si tu esti din buc
dan_vladut
Postat pe 5 Aprilie 2009 18:42
Buna seara din nou ! Ne "intalnim" din nou ,sper ca ma vei putea ajuta sa duc la capat "proiectul Arteziana".Mi se pare foarte frumoasa ideea de cascada, si eu aveam in minte asta, mai ales ca fiind pe un colt, ar arata bine. Dar, spatiul e limitat si va trebui sa ma descurc cu ce se poate.De asemeni, trebuie sa ma incadrez intr-un buget limitat , asa ca trebuie sa fiu atenta la ceea ce urmeaza sa aleg nici ieftin ,ca e prost, dar nici scump,ca poate e inutil...Am inca o data ocazia sa vad ca e bine ca nu sunt risipitoare ,asa ca mai am vreo 3-4 saci cu nisip si cred ca vreo 6 de pietris , de anul trecut ,de cand am facut o renovare....
Nici mie nu-mi place ce se intampla intre unii membrii de pe forum, eu am incercat sa mediez acest conflict care dureaza de prea mult timp ,prin februarie,inceput de martie ,dar se pare ca nu am fost suficient de convingatoare ,intrucat au reanceput si...o tin intr-o cearta. Pacat !
Multumesc si astept noutati. O seara ( noapte ) buna in continuare !!!!
libra66
Postat pe 5 Aprilie 2009 22:20
Vrei neaparat sa i-ti faci o fantana arteziana?? ma gandesc ca am vazut cateva modele gata de vanzare prin magazinele specializate si nu erau rele de loc !!!!????? in practica nu este greu deloc : cateva pietre de rau , cateva pietre cioplite de stanca , ciment , ambitie si multa creativitate ramane de vazut daca efortul , calitatea si gradul de exclusivitate va fii comparabil cu cele din magazin
gigibrbr_condo
Postat pe 7 Aprilie 2009 06:38
Multumesc Gigi , in principiu stiu ce vreau, stiu si cum sa arate , partea mai....tehnica, cu pompa , ma incurca. Cat despre cele din magazine....ce am vazut eu sunt...unele cam abstracte , altele cu ingerasi , nu se incadreaza, eu vreau sa fie cat mai simpla ,cu cadere, un gen de...cascada,asa cum zicea dan vladut ,cat mai aproape de realitate . Toate cele bune !!
libra66
Postat pe 7 Aprilie 2009 20:12
Da se poate simplu si fromos....te hotaresti si-mi spui
dan_vladut
Postat pe 7 Aprilie 2009 20:26
Poti cere sfatul unui arhitect peisagist. Daca tot o faci, sa fie incadrata bine in zona.
Intre timp citeste si ceva feng shui, care trateaza in mod special amenajarea gradinii si a fantanilor arteziene. Gasesti info pe net.
Bafta!
Mariana Duran
duranmarianari
Postat pe 9 Aprilie 2009 08:37
Buna ziua ,
daca intrati pe site-ul :http://www.coreximtrade.ro/oase_1_2.php,veti gasi raspuns la cele mai multe din intrebarile d-voastra referitoare la fintinile arteziene
chiracu
Postat pe 9 Aprilie 2009 09:14
Multumesc mult pentru sfaturi si informatii , asa simt apartenenta la acest forum....Voi mai citi ,oricum, mi-as dori sa reusesc sa o fac pana la Paste (Ortodox)Nu sunt sigura ca voi reusi. Nu vreau sa ma complic,insa nici nu vreau sa gresesc . Voi mai vedea. O zi buna tuturor !
libra66
Postat pe 9 Aprilie 2009 15:46
nu exista arhitect peisagist. exista doar arhitect. el e si peisagist si urbanist si designer si tot.
bogdan_roca
Postat pe 9 Aprilie 2009 16:17
Daca doriti mai multe infrmatii si sugestii de realizare ,ma puteti contacta prin e-mail la adresa :chiracu2001@yahoo.com
chiracu
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:35
BUNA! AI SI NISTE PRETURI LA POMPELE PENTRU FANTANIILE ARTEZIENE DE PE SITE-UL POSTAT?
kudika109308
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:54
nu am preturi actuale ! daca luati legatura cu firma Coreximtrade ,puteti obtine preturile la ce anume produse doriti ! acum 5 ani, cind am fost si eu interesat de realizarea unei fintini arteziene in curte ,o pompa cu ajutaj,si folia de protectie ,iluminat si alte accesorii :costa 500 EU.
chiracu
Postat pe 10 Aprilie 2009 16:01
Multumesc mult chiracu pentru amabilitate , m-am mai interesat intre timp , eu doresc o mica fantana, ca o cascada, sa curga in bazinul respectiv si sa fie si un cap cu un model,care sa arunce un jet . Pompele de care spun eu au incluse 4 capete cu modele diferite. Cu pietre naturale, si plante ascunse intre , cat mai simplu. De aceea cred ca voi opta pentru o pompa de la Gardena , care costa cca 200-300 ron si un bazin de cca 170 de litri, care costa pe piata cca.100-200 ron.Cu putin noroc,ma apuc saptamana care vine si va fi un dar de la "Iepuras" pentru toata familia . Un sfarsit de saptamana frumos !!!
libra66
Postat pe 10 Aprilie 2009 16:12
theCat, felicitari!Sa faci poze sa ne incante si noua ochii si sufletul!Dupa descrierea ta parca o si vad!Poate ma ambitionez si-mi fac si eu una!
angelblue_67
Postat pe 11 Aprilie 2009 22:03
Salut sunt nou pe forum dar pt sa stiti ca eu am lucrat cu o firma privata de beton amprentat se numeste http://www.afitos.ro, nu au ei ft multe modele pe site-ul personal de fantani dar mi-au facut o fantana arteziana superba o puteti vedea pe site e cea de la mine din curte cu apa cu cadere si multe chestii interesante.
tombstone
Postat pe 13 Aprilie 2009 10:38
Din pacate ,nu am reusit sa ma ocup de arteziana saptamana aceasta....Primele zile din saptamana aceasta a fost foarte frig ,apoi ,treburile si cumparaturile pentru Paste.....Va trebui sa ma mobilizez dupa sarbatori. Pana atunci , Paste Fericit tuturor !
libra66
Postat pe 17 Aprilie 2009 21:35
exista arhitect peisagist dar nu au auzit prea multi chiar la Timisoara exista o facultate cu acest nume asa ca nu afirma prostii
mihai_calin85
Postat pe 30 Aprilie 2009 17:47
Buna tuturor ! Am cautat la doua magazine pompa de la Gardena ,modelul ales de mine si care se potriveste "proiectului" meu si ....nu am gasit . Saptamana viitoare ,desi am destule in program ,voi incerca sa mai caut. Va trebui sa ma grabesc ,ma deranjeaza faptul ca stiu ca am ceva neterminat.... Week-end placut !!!
libra66
Postat pe 1 Mai 2009 17:05
exista in comert instalatie completa pentru fintina arteziana : pompa de reciclare si piesele anexe pentru forma jetului de apa. Noi am sapat o groapa fara o forma precisa, am captusit-o cu o prelata speciala luata din acelasi magazin , in cazul nostru Baumax , iar prelata am fixat-o cu bolovani care au dat o mai mare ''naturalete''
micului nostru lac . Si pentru ca locul permitea , am completat lacul si cu o ''cascada'' cumparata cu toate cele necesare din acelasi magazin .Acum mai avem nevoie doar de niste plante de iaz , ca broscute avem deja! Spor la treaba !





barsan_corina
Postat pe 3 Mai 2009 10:28
Am reusit sa -mi fac timp si pentru asta , saptamana aceasta am cumparat pompa si un bazin de 250 de litri , furtun , adeziv pentru construirea cascadei si " imbracarea" marginilor bazinului , evident ,folosind pietre naturale , foarte frumoase - le aveam deja . Cu putin noroc ,week-end-ul viitor ar fi gata . Sper !!!!
Eu am "viziunea " mea in ceea ce priveste aceasta cascada / arteziana.....doar nu degeaba imi place mie sa bricolez , sa-mi bag eu manutzele....:):):)!!!
libra66
Postat pe 14 Mai 2009 20:41
nu sunt deacord. e o eroare grava la ce ai spus sa stii!
liviuaugustin
Postat pe 17 Mai 2009 19:48
De la: bogdan_roca, la data 2009-04-09 16:17:21nu exista arhitect peisagist. exista doar arhitect. el e si peisagist si urbanist si designer si tot.

e o eroare in afirmatia asta, grava sa stii!
liviuaugustin
Postat pe 17 Mai 2009 19:50
...Ce zici..." o eroare " nu era suficient ?...
Si ,poate ca era potrivit sa si argumentezi , ca sa ne informezi pe toti .
libra66
Postat pe 18 Mai 2009 21:19
uite de ce este eroare:
un arh obisnuit nu are pregatirea oficiala din scoala(el poate citi si poate sa se informeze f usor) cu elemente strict de dendrologie, horicultura,despre tipurile de sol, morfologia plantelor etc.
si poate sa gandeasca un proiect peisagist putin viabil.
Dar, dupa parerea mea un proiect peisagist nu ar trebui sa fie redus doar la plante, ci si la elemente de constructie, design exterior, ceea ce pt un arh este mult mai simplu de conceput(datorita cursurilor de materiale si rezistenta materialelor).
arh vede volumetric, pe cand un peisagist vede poate mai mult cromatic.
Eroarea este in a nu se confunda arh cu peisagistul sunt 2 lucruri diferite doar din pc de vedere teoretic.Caci pana la urma orice arh poate invata despre plante si orice peisagist poate invata despre beton si fundatii nu? Tine doar de persoana in sine.
Aici vine eroarea, la titlu. numai bine
liviuaugustin
Postat pe 23 Mai 2009 15:13
...Uuufff

Nu cred ca mi s-a mai intamplat sa ...ma poticnesc , indiferent de cauze , la realizarea unui proiect , obiectiv . Dupa " lupte seculare"...care au durat vreo 2 luni ....am reusit si eu sa am arteziana / cascada , aproape gata....sa zicem 90 %...Nu stiu cum s-a intamplat dar. sper ca saptamana viitoare va fi gata.... Cand voi reusi sa si postez niste fotografii...vom vedea...
Multumesc tuturor celor care m-au sfatuit....mai ales lui dan vladut... ....!
libra66
Postat pe 13 Iunie 2009 17:34
te rog trimite-mi opoza cu fantana ta daca ai reusit sa o realizezi,imi doresc si eu una,sunt cu gradina in amenajare,multumesc mult
dudasca
Postat pe 14 August 2009 11:58
Eu am folosit o pompa de la o masina de spalat dezafectata. Recircula apa din bazin, o salta cam la 80 de cm, fara probleme. Toata treaba este ca trebuie sa-i faci un locas separat, uscat. Asta pentru partea de cadere a apei, pentru arteziana am luat o pompa submersibila cu duze si spoturi subacvatice, de la GARDENA. Oricum e cam greu de intretinut datorita calcarului din apa. Spor la treaba.
Mihaitu_condo
Postat pe 15 August 2009 05:51
De la: dudasca, la data 2009-08-14 11:58:16te rog trimite-mi opoza cu fantana ta daca ai reusit sa o realizezi,imi d
oresc si eu una,sunt cu gradina in amenajare,multumesc mult


Daca vrei , cauta la profilul meu ; vei gasi mai multe albume de poze, si unul cu "cascada"... Sper sa-ti placa si sa-ti foloseasca ideea mea .
O zi frumoasa tuturor..!
libra66
Postat pe 15 August 2009 17:03
buna am in curte o fantana din acelea achizitionate din comert cu trei etaje, construitã din ciment alb si praf de marmura(piatra).In timpul iernii de la temperatura cred s-a mancat toata piatra iar etajul superior s-a rupt.are cineva vre-o idee cum pot sa o reconditionez, ce materiale pot folosi si metoda.multumesc
kudika375864
Postat pe 12 Martie 2011 15:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ingrijire Scindapsus 4 De la: Adinuca 11 Februarie 2009 22:09
Renovare Casa 7 De la: pavelander 28 Februarie 2010 13:28
Termopan vs Lemn 26 De la: annuna 30 Ianuarie 2010 17:18
BIROU DETECTIVI PARTICULARI UNITED 1 De la: lixhunt 14 Septembrie 2009 11:35
caut o felicitare 1 De la: antolili 16 Octombrie 2009 16:53