Setari Cookie-uri

Revopsirea cazii din baie

Un salut calduros tuturor! Imi poate spune si mie cineva cum se poate revopsi cada din baie?
Procedeul de lucru,ustensile folosite,tipul vopselei,timp de uscare,eventual alte detalii. Dar rog seriozitate si experienta. Multumiri anticipate!
emil_pislaru
Postat pe 21 Aprilie 2009 10:49
chiar nu s-a intalnit nimeni cu aceasta problema,revopsirea cazii pentru a scapa nu numai de o investitie noua ci si de mizeria de a o demonta si monta una noua?
emil_pislaru
Postat pe 23 Aprilie 2009 22:36
eu m-am intalnit cu aceasta problema,am facut marea greseala sa ii refac luciu,dar m-a costat 1/2 din pretul unei cazi,iar dupa 7-8 luni,incepea pe ici colo sa se matuiasca,eu zic ca nu merita.
condo000524
Postat pe 1 Mai 2009 18:15
stiu ca prin hotele se vopsesc cazile .... dar nu pot sa-ti raspund la intrebari pentru ca nu am idee sorry
rocsanyk3
Postat pe 6 Mai 2009 01:50
poate stie cineva sa ma indrume din ce material sa fie cada pe care doresc sa o achizitionez...sa fie de cea mai buna calitate...sa nu se zgarie usor,sa nu se ingalbeneasca,etc...
kudika007253
Postat pe 2 Iunie 2009 00:16
AM INCERCAT SI CHIAR AM VOPSIT CADA CEA VECHIE SI NU A REZISTAT ,SA ZIC POATE UN AN. AM FOLOSIT VOPSEA SPECIALA ,IN TUBURI TIP SPRAI , AU COSTAT CEVA BANI . VA SPUN SINCER NU MERITA .
kudika130526
Postat pe 2 Iunie 2009 07:51
Am folosit vopsea pentru cada. Am vopsit-o pe asta de acum a doua oara. Are si chit vopseaua in ea. Cred ca se numeste " magic" gama de vopsea.A tinut vopsita vreo 3 ani, dupa aceea s-a decojit foarte repede si usor si am smirgheluit putin si am revopsit-o. Va tine inca 3-4 ani.
Am mai vopsit si in primul apt/. cada cu aceeasi vopsea, dar roz. Asa mi-a placut!
dr2000_condo
Postat pe 2 Iunie 2009 17:13
Mai bine ar fi sa apelezi la o firma care ofera acest serviciu, deoarece este vorba de mai multe etape de reconditionare:smirgheluit, dat cu un chit special pe eventualele ciobituri, smirgheluit din nou , apoi dat cu un primer si in final doua straturi de vopsea.
Poti incerca si singura, prin magazinele de bricolaj se mai gaseste kit-ul complet de reconditionare.
Mihaela09_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 08:16
Cele mai rezistente cazi de baie, care nu-si pierd aspectul initial mult timp raman tot cazile de fonta.Apoi urmeaza cele din fibra de sticla, iar cele acrilice isi pierd destul de repede luciul,mai ales daca sunt curatate cu un detergent mai drastic.Despre cele din tabla nici nu mai discutam.
Mihaela09_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 08:22
ia vezi ..cam asa ceva www.reconditionaricazi baie.ro sau..www.cazibaie.ro
Ludovykk
Postat pe 13 August 2009 07:52
Nu recomand reconditionarea cazii. Am facut-o de 3 ori. De doua ori cu firma specializata si o data pe cont propriu. Nu rezista vopseaua mai mult de 2-3 ani, se exfoliaza si iti provoaca mai multe necazuri, decit aveai inainte. Am cheltuit mai mult decit daca o schimbam. Mi se potriveste proverbul: " Scumpul mai mult cheltuieste si lenesul mai mult alearga!" Acum trebuie sa demolez din nou baia si sa inlocuiesc cada (cred ca de data aceasta cu o cabina de dus).
inaudroiu_condo
Postat pe 13 August 2009 09:08
buna ...va pot da o adresa de site....sa intrati peronal sa studiati oferta. www.reconditionaricazi.ro se ofera o garantie de 2 ani, se lucreaza cu vopseluri profesionale, stiu ca timpul de uscare e de 72 de ore timp in care nu aveti voie sa o folositi apsolut deloc...mai multe detalii aflati pe site...succes
lissa_lewis_6
Postat pe 13 August 2009 11:11
buna!se gaseste vopsea speciala cu tot cu ustensile si mod de utilizare la magzinele care au articole ptr casa,baie in special si costa aprox 200 de lei!stiu sigur ca am intrebat ptr ca si eu vreau sa vopsesc cada mea!all the best si spor la treaba
playboy
Postat pe 13 August 2009 11:14
De la: emil_pislaru, la data 2009-04-21 10:49:08Un salut calduros tuturor! Imi poate spune si mie cineva cum se poate revopsi cada din baie?
Procedeul de lucru,ustensile folosite,tipul vopselei,timp de uscare,eventual alte detalii. Dar rog seriozitate si experienta. Multumiri anticipate!

BUNA,EU ZIC SA TE UITI PRIN MAGAZINE ACUM GASESTI REDUCERI SI POTI SA IEI ALTA CADA,DACA STAI IN BUC.DU-TE IN MILITARI UNDE GASESTI F.F.MULTE MAGAZINE.
kalis27
Postat pe 13 August 2009 11:51
de ce nu iei una noua ???
andrei_mariancatalin
Postat pe 13 August 2009 13:34
Sunt de parere ca o cada veche de fonta e mult mai rezistenta si mai buna decat una ce se gaseste acum in comert.
Am vopsit 3 cazi, una cu spray, nu merita dupa un an se exfoliaza precum o oja proasta
A doua cu vopsea Magic a fost singura marca pe care am gasit-o atunci. Nu stiu cat de buna a fost ca a trebuit sa ne mutam de acolo.
Iar a 3 am facut-o de curand cu o firma specializata, a durat 3 ore cu chituire, vopsire si lacuire pt. luciu cu un lac special a costat 250 de lei si nu am putut folosi cada 3 zile.
Arata super si avem garantie pt. ea 4 ani.

raluca8315
Postat pe 13 August 2009 15:15
Eu am curatit-o cu Benfatto WC la sfatul unei prietene. Costa in jur de 6 lei sticla. N-as fi crezut ca un produs atat de ieftin poate sa faca vechea mea cada alba ca laptele. unge cada cu solutia, apoi pune si pe un burete si freaca. Incearca.
sopotanu_cristina
Postat pe 13 August 2009 20:16
De la: raluca8315@yahoo.com, la data 2009-08-13 15:15:40Sunt de parere ca o cada veche de fonta e mult mai rezistenta si mai buna decat una ce se gaseste acum in comert.
Am vopsit 3 cazi, una cu spray, nu merita dupa un an se exfoliaza precum o oja proasta
A doua cu vopsea Magic a fost singura marca pe care am gasit-o atunci. Nu stiu cat de buna a fost ca a trebuit sa ne mutam de acolo.
Iar a 3 am facut-o de curand cu o firma specializata, a durat 3 ore cu chituire, vopsire si lacuire pt. luciu cu un lac special a costat 250 de lei si nu am putut folosi cada 3 zile.
Arata super si avem garantie pt. ea 4 ani.

BUNA SA STI CA SI ACUM SE GASESC CAZI DE FONTA,NU PESTE TOT DAR SE GASESC.
kalis27
Postat pe 14 August 2009 11:12
De la: raluca8315@yahoo.com, la data 2009-08-13 15:15:40Sunt de parere ca o cada veche de fonta e mult mai rezistenta si mai buna decat una ce se gaseste acum in comert.
Am vopsit 3 cazi, una cu spray, nu merita dupa un an se exfoliaza precum o oja proasta
A doua cu vopsea Magic a fost singura marca pe care am gasit-o atunci. Nu stiu cat de buna a fost ca a trebuit sa ne mutam de acolo.
Iar a 3 am facut-o de curand cu o firma specializata, a durat 3 ore cu chituire, vopsire si lacuire pt. luciu cu un lac special a costat 250 de lei si nu am putut folosi cada 3 zile.
Arata super si avem garantie pt. ea 4 ani.

BUNA SA STI CA SI ACUM SE GASESC CAZI DE FONTA,NU PESTE TOT DAR SE GASESC.
kalis27
Postat pe 14 August 2009 11:12
Cu benffato wc am curatat si eu cada si se curata foarte bine dar in acelasi timp ataca smaltul cazii, devenind poroasa.O degresare cu aceasta solutie inainte de revopsire face ca viitoarea vopsea sa adere bine pe suprafata cazii.
splucia
Postat pe 14 August 2009 14:24
ai nevoie de vopsea speciala sie de preferat sa faca un meserias operatiunea asta.asa am primit si eu recmandare cand va fi gata revin.
cristina_dicu
Postat pe 14 August 2009 23:23
In zona de centru a Moldovei (Bacau, Iasi, Piatra Neamt) exista o firma care reconditioneaza cazile din fonta. Asigura o garantie de 4 ani si lucrarea este de foarte buna calitate.Pe mine m-a costat 200 lei.Au curatat cu disc abraziv,apoi au vopsit cu trafaletul, dar nu stiu ce vopsea au folosit.Pot cauta nr de telefon.
maria_avramasca
Postat pe 16 August 2009 12:42
Noi am reconditionat cada cu cei care au site-ul cu reconditionari cazi, dar din pacate pentru ei nu pot sa le fac o reclama pozitiva pentru ca "lucrarea" nu a tinut decat 2 saptamani. Asta dupa ce ne-am chinuit cu o desteapta la telefon sa ne faca o programare cand a vrut ea, nu cand am fost noi disponibili. Ca sa nu mai spun ca am dat 200 de lei pentru doua saptamani de cada frumoasa. As putea apela la garantie (care zic ei e de 4 ani) pentru ca s-a luat vopseaua data de ei si nici nu mai e alba si stralucitoare, dar cand ma gandesc ca trec iar prin calvarul cu secretara .... ma mai gandesc (sau as putea apela la protectia consumatorului ). Asa ca ... daca se poate cumva... schimbati cada.
Maxxie
Postat pe 18 August 2009 15:53
Si eu am cada de fonta si in 2001 am apelat la o firma care mi-a reconditionat-o. Sunt foarte multumita, eu cred ca merita, dar trebuie sa apelezi la oameni care se pricep.
andagheorghiu_condo
Postat pe 23 August 2009 12:35
Nu mai folositi spray-uri sau alte solutii gata amestecate. Cele mai bune sunt cele care se combina inainte de vopsire.Pregatiti suprafata foarte bine (poate sa dureze si o zi).Cine are posibilitatea poate sa foloseasca vopsele pentru masini care sunt pe baza de apa si apoi lacul care este cu un diluant special.Daca nu puteti sa faceti singur apelati la firme si cereti garantie. Eu am reconditionat cada de 5 ani si urmeaza la anul sa o refac sau renunt la ea pentru un dus, ca famelia nu prea face baie cu cada plina ci dus. SPOR
koku_condo
Postat pe 5 Noiembrie 2009 13:45
pt. "maria avramasca" : te rog mult da-mi detalii la adresa : ela_miha.licsandru2009@yahoo.com
nicuminu
Postat pe 11 Decembrie 2009 23:10
si eu am incercat sa o revopsesc e un fiasco cazile noi sunt mult mai usoare dar si mai usor de intretinut frate iati una noua e cam costisitor dar merita
lalelusca
Postat pe 12 Decembrie 2009 14:47
Multumesc f. mult prieteni dragi! Citindu-va pe toti am inteles ca parerile sunt impartite. Dar daca pun la socoteala toate costurile, timpul de rezistenta, si faptul ca imi pot schimba singur cada, cred ca renteaza una noua, si am inteles ca din fibra de sticla. Tuturor, Sarbatori Fericite si multa iubire!
emil_pislaru
Postat pe 12 Decembrie 2009 19:42
Am incercat si eu un spray pt vopsit cada dar nu m-a tinut decat cateva luni.
Am sa va raspund la mai deoarece am o firma la care vreau sa apelez si care se pare ca promite minuni.
kudika061651
Postat pe 17 Decembrie 2009 14:55
Eu am chemat pe cineva sa refaca suprafata cazii si a iesit foarte bine. Din pacate meseriasul e catastrofal nu materialul ! Oricum, m-a tinut 3 ami dar acum ar trebui refacuta. Cred ca m-a costat 300 de lui si merita. O cada din fonta de 180 cm si lata ca pe vremuri nu cred ca o mai gaesti asa usor
Adrian_Radulescu_1
Postat pe 15 Aprilie 2015 09:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat! 3 De la: Valy90 7 Mai 2011 16:57
buna 1 De la: kudika_22382 30 Noiembrie 2012 08:00
Problema Centrala Ariston 1 De la: condo004136 26 Iunie 2010 08:48
vreau sa schimb culoarea in dormitor 4 De la: Valy90 28 Mai 2011 13:18
certificare-auditare energetica 1 De la: marketinggobehost 23 August 2011 12:25