Setari Cookie-uri

un sfat pentru inchiderea balconului

am un balcon de 110/300 cm,doar o latura este cu perete pana sus,as dori sa-l inchid,dar problema este ca deasupra nu am placa(momentan este pus o tabla ondulata iar restul are cornier cu geamuri),intrebarea mea este,cum pot sa fac ca sa il pot inchide cu termopan,se poate face placa de beton deasupra?as dori sa il izolez cat mai bine pt al transforma inntr-un mic oficiu,daca aveti idee cam la cat ma duc costurile acestei transformari cu tot cu manopera si materiale,multumesc anticipat pt orice raspuns.
condo000524
Postat pe 30 Aprilie 2009 16:22
Cei care fac termopznul au solutii si pentru acoperire.Apoi faci plafon fals.(Rigips cu izolatie vata minerala)
Elfisa
Postat pe 30 Aprilie 2009 16:35
Buna ziua

Se poate confectiona o structura metalica simpla ,pe care se prind cu autoforante panouri termoizolante.

Succes
valy2
Postat pe 7 Septembrie 2009 13:44
De la: valy2, la data 2009-09-07 13:44:09Buna ziua

Se poate confectiona o structura metalica simpla ,pe care se prind cu autoforante panouri termoizolante.

Succes

multumesc,asa am facut.
condo000524
Postat pe 7 Septembrie 2009 20:30
valy, vad ca te pricepi la izolatii. poate ma poti ajuta cu un sfat sau chiar practic. am balcon inchis, 7,5 metri lungime. am facut camera din el. am autorizatie de la primarie, sunt in regula cu totul. dar... la ceea ce am facut a aparut o problema. cum nu am avut acoperis pe toata suprafata balconului, am prins un profil metalic dintr-o parte in alta, am pus ca acoperis corniere, pe corniere, tabla galvanizata, sub tabla am bagat vata minerala si apoi, ca tavan al camerei rigips. ferestrele sunt termopan. problema care a aparut este de igrasie chiar la marginea balconului, pe toata suprafata unde am prins profilul metalic. se pare ca face condens care se aduna si a aparut igrasie, cam 1 cm pe toata suprafata de imbinare rigips/termopan/profil metalic. mentionez ca numai iarna apare, datorita diferentei mari dintre aerul din camera si exterior. cred ca varianta sandwich-ului nu rezolva situatia deoarece profilul tot acolo va fi. am pus silicon la imbinare dar in timp apa patrunde si nu am rezolvat nimic. ar mai fi o varianta ca in fiecare an sa curat, sa pun silicon si apoi polistiren o banda de 10 cm pe toata suprafata balconului, ca sa mai intarzii aparitia igrasiei. as vrea totusi o solutie permanenta, nu provizorie - cum am gasit.
Cu multumiri anticipate,
greuceanugreadetot
Postat pe 26 Septembrie 2009 07:56

Buna seara

Imi pare rau de intarziere, dar acum am venit din deplasare.

Intre tavanul de rigips si izolatia termica. trebuia sa pui si o bariera de vapori. Acum am facut in Tirgul-Jiu un sistem de termo si hidroizolatie pe tabla.Am asezat tabla,bariera de vapori,izolatia termica si hidroizolatia. Aceasta este parerea mea.Cred ca, cu un acoperis din panou termoizolant ai scapa de aceasta problema.

Mult succes
valy2
Postat pe 9 Octombrie 2009 21:43
ms. o sa iau aminte
greuceanugreadetot
Postat pe 10 Octombrie 2009 23:04
condo000216
Postat pe 11 Octombrie 2009 17:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mansarde 7 De la: cristinica 30 Decembrie 2009 13:23
Constructie structura metalica panouri termoizolante 30 De la: kudika502910 1 Februarie 2012 19:07
Bunã seara, am nevoie de sfaturi PT construirea unei case va rog mult de tot 2 De la: kudika_1000601 16 Februarie 2016 15:49
vreau sa stiu.... 1 De la: condo000625 21 Februarie 2010 15:34
Casa cu etaj sau mansarda? 19 De la: kudika_1043270 3 Aprilie 2022 13:12