Setari Cookie-uri

Case de lemn

Va rog sa imi spuneti,cine stie, cu ce se poate lipi Polistirenul expandat de lemn. Ce adeziv sa folosesc pentru asa ceva,care sa nu se dezlipeasca de pe lemn.Am o casa de lemn, la exterior vreau sa lipesc pe scindura polistiren expandat, pentru izolare si peste el sa tencuiesc.Astept raspuns. Cu stima , Mircea.
mircea2006
Postat pe 12 Mai 2009 22:09
sunt dibluri speciale de prins polistirenul sau mai a aparut tuburi de spuma pentru lipirea polistirenului de placa osb
b_gina2006
Postat pe 21 Mai 2009 06:27
hasit 605 este un adeziv pentru polistiren care are aderenta si pe lemn.Bineinteles si diblurile pe ntru lemn sunt o solutie.dar combinat ar fi mai bine
gabrrielle_condo
Postat pe 21 Mai 2009 08:07
mai ori folosesti ciupercile de polistiren dupa ce pui adeziv dar in loc de cuiele de plastic pui forante pt lemn de 10 sau ma rog de cat e polistirenu pentru o lipire mai buna si rezistenta
condo000741
Postat pe 21 Mai 2009 08:29
Pt.Marius 2006!Suna la tel.0721425729 si vei primi informatii profesioniste de la o persoana care e venita din Canada unde se fac case din lemn si se izoleaza cu polistiren!
Au un sistem nou si inovator privind izolatiile caselor de lemn!
Suna si nu vei regreta!
sfmrtn
Postat pe 21 Mai 2009 08:59
Cea mai buna varianta este vata minerala la exterior.Nu arde si are coeficientul termic mult mai bun.Are si o durata de viata mult mai mare.Intreaba un meserias in izolatii.Iti urez sa te bucuri de casa ta.
corneliadiamant
Postat pe 21 Mai 2009 10:00
Pentru lipirea polistirenului pe lemn se folosesc niste adezivi speciali precum si dibluri speciale pentru lemn (recomand Baumit Suprakleber ).Obligatoriu se folosesc si adezivul si diblurile. Este mai scump dar nu incerca alta varianta ca nu tine.
claudiubaboi
Postat pe 21 Mai 2009 10:42
Numai cu adeziv poliuretanic (exemplu: Ceresit CT 84, alte variante). Ulterior placile se fixeaza cu dibluri speciale din plastic(au numai rozeta) fixate cu holtzsuruburi care sa penetreze placa de OSB. Preferabil ca holtzsuruburile sa fie putin mai lungi pentru a facilita fixarea vatei minerale, pe partea interioara.
timberframeranger
Postat pe 21 Mai 2009 14:49
noi am lasat o perdea de aer intre OSB si poliester, nu am folosit nici un fel de adeziv intern(intre placa de OSB si poliester);am prins in holtsuruburi poliesterul de placa, folosind bucati mici de OSB pt. distantare(perdeaua de aer)...a iesit super...multa bafta
nicoland
Postat pe 22 Mai 2009 07:58
Pentru Shadow 59,Buna ziua,
Vreau sa va intreb daca va deranjeaza sa va sun cand am avea unele nelamuriri despre constructia unei case de lemn,folosind nr lasat de dv.pe forum.
Mentionez ca am inceput sa construim in regie proprie o casa pe structura de lemn,si nu ne-ar strica sfaturi profesionale venite din partea dv,privind toate etapele constructiei.
Va multumesc anticipat.
Cu stima Gabriela Petri.
gabrielapetri2003_condo
Postat pe 23 Mai 2009 20:00
cel mai bun produs pt izolarea caselor de lemn este spuma poliuretanica. Este un produs destul de nou pe piata romaneasca, dar lumea trebuie sa il utilizeze fiindca este cel mai bun izolant de pe piata, ecologic 100%, hidroizolant, dar in acelasi timp lasa peretii sa respire.
Pentru casele de lemn in special:
- intareste structura cu 200%
- actioneaza impotriva cariilor si a celorlalte daunatoare
- spuma nu arde si nu intretine arderea
- lucrarea se executa repede (100mp/ora)
- garantam 50 ani lucrarea
analizati bine investitia!
curiozitatea nu costa
contactati-ne:
www.izohaus.ro
contact@izohaus.ro
contact_izohaus_ro
Postat pe 1 Martie 2010 14:40
Nu este cea mai buna solutie pentru structura din lemn , deoarece la astfel de constructii esential este sa se permita "respiratia"peretilor, eliminarea eventualilor vapori de apa.co
iuliannastase
Postat pe 2 Martie 2010 06:17
De la: iuliannastase, la data 2010-03-02 06:17:51 Nu este cea mai buna solutie pentru structura din lemn , deoarece la astfel de constructii esential este sa se permita "respiratia"peretilor, eliminarea eventualilor vapori de apa.co


spuma poliuretanica are acest avantaj: lasa peretii sa respire, asa cum am precizat in mesaj.
Vaporii pot circula in voie. Nu se face condens. Asta este scris in certificatul tehnic al spumei agrementat de UE. Inca nu am intalnit un client nefericit.
bafta in proiecte!
contact_izohaus_ro
Postat pe 2 Martie 2010 15:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bunã! 1 De la: kudika_986137 25 Aprilie 2015 11:04
Ce parere aveti de lana de oaie ca termoizolatie? 1 De la: condo003157 10 Februarie 2010 17:41
case in sistem amvic 2 De la: monica_2812 21 Februarie 2010 12:38
POPAS CU PARCARE MARE LA DRUM EUROPEAN 32 De la: kudika377217 18 Martie 2011 13:28
jgheaburi si burlane 19 De la: mateiutz 14 Februarie 2011 11:29