Setari Cookie-uri

Cum trebuie sa alegi materialele pentru o hidroizolatie perfecta

Daca aveti probleme din punct de vedere al hidroizolatiilor, va stau la dispozitie cu sfaturi gratuite
condo000807
Postat pe 28 Mai 2009 21:09
Eu am nevoie sa stiu cum este mai bine si mai ieftin pentru o hidroizolatie a acoperisului la bloc, si daca se poate si cum as putea sa-l termoizolez. Poate stiti si un pret aproximativ pe m2?Multumesc anticipat!
popflorica_2007
Postat pe 30 Mai 2009 12:30
poate-mi spui cum sa izolez pivnita?nu am umezeala dar poate sa apara ...trebuie sa-ti spun ca este zidita din caramida si este tencuita in acest moment si.... atat
are cam 2.30m adancime , sau cum sa-i spun si aerisirea se face prin 2 ferestre mici de cca 40/40cm
e goala si nu vreau sa-i mai dau destinatia " camara....depozitare"
vreau s-o transform intr-un loc de racoreala de vara ....
in momentul asta singurele obiecte de decor sunt 3 corpuri de iluminat ,din fier forjat...
n-as vrea sa fac nimic mai mult pana nu fac hidroizolatie si sa aplic ceva pe tavanul care am turnat anul trecut ,sa izolez oarecum si fonic(deasupra este sufragerie)
padureata_condo
Postat pe 30 Mai 2009 20:29
Vreau sa imi izolez apartamentul (stau la parter) intr-un bloc de 4 etaje. Cum vecinii nu vor sa faca o hidroizolatie va trebui sa o fac numai pe aprtamenul meu.
Vreau si eu niste sfaturi (cam cat costa metrul patrat, ce materiale....)
a_dorina
Postat pe 30 Mai 2009 22:31
Poti face pe apt tau si nu prea,asta deoarece tr sa tii cont de pantele de scurgere de pe terasa blocului,deci tr sa izolezi toata panta care include zona deasupra apt tau.Altfel vei avea infiltratii pe sub izolatia noua si vei avea probleme.
E de preferat o lucrare cu o firma care da garantie si sa incerci cumva sa pui la plata coproprietarii de sub zona izolata,asa e legal.Incearca niste sfaturi in primarie,au un serviciu care se ocupa cu acest gen de cazuri.
gemini_costinesti
Postat pe 30 Mai 2009 22:56
Cel mai bine este sa faci termosistem si dupa aceea hidroizolatie peste, dar este o mica problema si anume ca trebuie sa ti cont de de panta catre sifonul de scurgere de aceea ar fi bine sa faca si vecinii tai odata cu tine. Cel mai bine trebuie sa faci decopertare dupa care sa aplici un termosistem cu spuma poliuretanica peste care sa aplici o sapa armata cu plasa de 4 peste care sa aplici un strat de hidroizolatie pe baza de polimer sau un aditiv care cristalizeaza in masa ( mai ok este varianta a doua ) Daca vrei mai multe detalii, tr un maill la sburlea_eugen@yahoo.com , pt a nu face publicitate.
condo000807
Postat pe 1 Iunie 2009 03:14
Se poate face foarte simplu cu un mortar hidroizolant care se aplica simplu cu bidineaua si care rezista la presiunea negativa, dar tr sa ai in vedere ca nu ai o tencuiala bogata in var pt ca at nu este suportul ideal pentru astfel de produse. Daca este asa trebuie sa inlaturi acea tencuiala si sa tencuiesti cu un mortar de ciment aditivat cu un aditiv impermeabilizant de masa dupa care aplici mortarul hidroizolant. Trebuie facute scafe de 5 - 6 cm la baza peretlui cu pardoseala la 45 de grade peste care se aplica mortarul hidroizolant armat cu o banda de poliester.
Daca inlaturi tencuiala mai poti tencui cu un mortar aditivat cu un aditiv care cristalizeaza in toata masa tencuielii, dar apare p problema si anume ca nu mai poti aplica peste aceasta tencuiala alta tencuiala sau tinci deoarece intra cristalele in actiune si respectivul strat nu mai are aderenta dorita.
condo000807
Postat pe 1 Iunie 2009 03:26
Cele mai bune sisteme de termosistem sunt acele produse pe baza de spuma poliuren . Ai o izolatie fonica si termica foarte buna si se elimina puntea termica ( punctul roua ) , fata de placarea cu poliester.
condo000807
Postat pe 1 Iunie 2009 03:31
Pretul la decopertare : 20,00 lei/mp;
Pretul pentru termosistem cu spuma poliuretanica : 15 euro/mp;
Pretul pe hidroizolatie cu polimeri : 22 euro/mp;

condo000807
Postat pe 1 Iunie 2009 19:32
as fi curios cat de rezistent este mortarul hidroizolant aplicat cu bidineaua ??
montajprestaf
Postat pe 18 Iunie 2009 04:06
In locul spumei de poliuretan pot fi folosite panourile de poliuretan la coperturile bituminoase . sunt mai comode , au acelasi coeficient termic si nu mai e nevoie de sapa pt. egalizare .
www.montajprestaf.cabanova.ro
montajprestaf
Postat pe 18 Iunie 2009 04:13
Pe piata sunt mai multe mortare hidroizolante, insa eu am ales unul pe care il folosesc de circa sase ani in lucrarile mele. Rezista la 7 atm presiune negativa, atat este puterea de aderenta pe suport, nu se lipeste , ci se imprima in masa betonului, iar suprafata pe care se aplica trebuie umezita inainte. Daca vrei referinte de lucrari executate cu acest material si sa vezi gradul de dificultate al acestora tr un mail la sburlea_eugen@yahoo.com
Acest material ti-l recomand pentru ca este testat, nu iti spun denumirea deoarece nu vreau sa fac reclama.
condo000807
Postat pe 18 Iunie 2009 20:18
Atentie mare la imbinari sa nu creezi punte termica , iar in al doilea rand eu nu agreez hidroizolatiile cu materiale bituminoase, creeaza probleme la imbinari si se degradeaza foarte usor in timp.
condo000807
Postat pe 18 Iunie 2009 20:25
viziteaza site: www.faby-finisaje.com










cu stima s.c faby finisaje s.r.l.
tel: 0752411717
condo001418
Postat pe 6 August 2009 21:21
Buna ziua

Pentru izolatie termica si hidroizolatie bituminoasa
Strat difuzie
Bariera de vapori
Termoizolatie < polistiren,vata minerala>
Strat 1 hidroizolatie
Strat 2 hidroizolatie

Pret manopera 11 e/mp
Membrane recomandate : Bauder,Siplast,Soprema

La revedere
valy2
Postat pe 8 August 2009 11:13
Daca aveti apartamentul pe coama, puteti face hidroizolatia doar pe zona dumneavoastra.Daca nu, trebuie sa va intindeti cu hidroizolatia pana peste coama. Ideal ar fi sa izolati toata terasa

Succes
valy2
Postat pe 8 August 2009 11:23
cea mai buna si durabila hidroizolatie si izolatie este cea cu spuma poliuretanica.Are avantaje f multe in comparatie cu celelalte materiale traditionale.Pentru mai multe detalii si pret vizitati http://izolatii-spuma-poliuretanica.ro/
kudika_7382
Postat pe 20 Mai 2012 10:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Construiesti o casa cu mine la Constanta??? 1 De la: crinaD 10 Iulie 2009 22:51
ENERGIE ALTERNATIVA; ENERGIE SOLARA 20 De la: _oktober_ 13 Iunie 2011 18:59
trandafiri 8 De la: condo_2009 12 Decembrie 2009 03:21
Termocasa La cel mai accesibil pret si in cel mai scurt timp!!!! 1 De la: casaperfecta 18 Februarie 2010 10:51
video 1 De la: arhi45 5 Mai 2009 21:46