Setari Cookie-uri

fintina cu probleme

Dragi prieteni,va rog sa ma ajuta-ti cu un sfat.Am in curte o fintina cu apa foarte buna de baut .Problema mea este ca tot la 6 luni motorul de la apa se infunda deoarece vine foarte mult nisip .Problema nisipului in fintini sau la pompele batute cu teava pentru a trage apa este in toata zona noastra si la toti vecinii .Sita de la robinete am luat-o jos deoarece in timp de o luna se infunda robinetul cu nisip .Exista vreo modalitate prin care as putea rezolva aceasta problema si eu ca femeie nu stiu ???Probabil ca sint si firme specializate in curatirea fintinii (eu ca pensionara nu imi permit sa angajez asa ceva )Banuiesc de toate dar practic nu stiu ce sa fac ?!De fiecare data curatim filtru ,motorul ,si schimbam sorbul de la apa .Rog barbatii care se pricep sa imi dea un sfat cum sa trag apa fara nisip .Multumesc mult
Mona
tataran
Postat pe 30 Mai 2009 08:17
Salut numele meu este Tudorel
Forez puturi de 12 ani ,deci te pot ajuta si cu un sfat:
Fantana ta nu a fost lasata pe ,,pitra mare'' la fundul putului,
sau sorbul de la cama,pompa sau hidrofor este bagat in apa mai mult ecat trebuie.
Trebuie sa stii foarte bine si ce putere de absorbtie are cama , pompa sau hidroforul tau.
Un sfat simplu daca nu te pricepi la pompe incearca sa scoti mai sus sorbul de la capatul furtunului sau tevii din fantane .
De regula se introduce in apa la 1 m-1,5 m in apa..
Sper sa iti fi fost de ajutor.
Daca frei sa forezi un put iti stau la dispozitie
0763683133 Tudorel
condo000808
Postat pe 19 Iulie 2009 17:15
-SALUTARE , MA NUMESC CRISTIAN , SE PARE CA VA PRICEPETI LA FINTINI EU TARE MULT AS VREA SA LE FAC , IN ZONA DE UNDE SINT EU , SE FOREAZA PENTRU IRIGATII , SI SE FAC FINTINI CARE SINT PE TEAVA DE 40 , FORATE CU BORMASINA , FOREZA FIIND SITUATA , LA CAPATUL TEVII , DAR EU NU GASESC NICI PE NET , ACEL ELEMENT CARE SE FIXEAZA IN BORMASINA , SI DE EL TEAVA , SI NU NUMAI POTI INTRODUCE APA , PRIN EL PE TEAVA , SA AJUTE FOREZA .
POATE MA AJUTATI , VA MULTUMESC ONORABIL.
crisss74
Postat pe 8 Septembrie 2009 16:30
incearca cu o supapa de sens
roxi_iv
Postat pe 14 Septembrie 2009 12:33
vio_bazavan
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mobilier si decoratiuni Indonezian 1 De la: celest 7 Februarie 2009 11:26
Despre tapet 35 De la: condo001127 21 Ianuarie 2015 14:08
mobila 17 De la: Mihaela09 27 Aprilie 2010 22:14
Ce ar trebui sa stiti in plus despre saltelele cu arcuri? 2 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:42
toc usa metalica 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:54