Setari Cookie-uri

trandafirul de jericho

Am cumparat trandafir de Jericho de la Quelle.L-am pus in ghiveci, i-am pus apa si pamint dar nu stiu cum ar trebui sa-l intretin.In fotografia pe care am vazut-o la Quelle arata foarte bine si are o cu totul alta forma.Ce imi recomandati pt. el?
kudika068354
Postat pe 30 Mai 2009 18:56
din cate stiu eu se pune doar in apa atunci cand vrei sa inverzeasca, in restul timpului se pastreaza asa uscat..dar probabil ca ai primit niste instructiuni cand l-ai cumparat sunt curioasa cum o sa-i mearga
ego_condo
Postat pe 3 Iunie 2009 14:31
Trandafirul de Jerichon, planta nemuritoare

Trandafirul din Jericho provine din regiunile desertice ale Iordaniei si Israelului si se mai numeste planta Invierii.

Se povesteste ca Fecioara Maria plecand din Nazareth inspre Egipt in cautarea unui adapost a binecuvantat aceasta planta astfel daruindu-i viata vesnica.Totodata datorita acestei intamplari i se mai spune si „Trandafirul Sfintei Maria“ si „Mainile de rugaciune ale Mariei“.

Este simbolul norocului, dragostei si frumusetii. Un adevarat miracol al naturii.

Cine vede pentru prima oara trandafirul din Jericho, nu va crede ca este posibil ca acest ghem, aparent fara viata, sa se transforme in cateva ore intr-o planta verde, catifelata


Daca vreti sa lasati acest “ghem” sa se desfaca, puneti-l sub robinetul cu apa calduta cateva secunde apoi intr-un vas cu putina apa calduta, astfel incat radacina sa fie in apa. Dupa cateva ore, planta se deschide si devine verde. Apa se schimba zilnic. Trandafirul de Jericho se poate lasa in apa timp de 5 - 6 zile.

Aceasta planta de desert are nevoie de foarte putina apa. De aceea, dupa aceasta perioada in care a fost tinuta in apa, planta are nevoie de o perioada fara apa. Pentru aceasta, trandafirul se va scoate din apa si se va pastra uscat, timp de cel putin 3-4 saptamani.

Procesul se poate repeta, astfel incat dupa aceasta perioada de “odihna”, “ghemul” poate fi readus la viata din nou. In stare uscata, trandafirul se pastreaza zeci de ani, astfel se poate transmite din generatie in generatie pastrandu-si aceleasi proprietati.

Tradafirul din Jericho are si utilitate practica. In stare umeda, absoarbe fumul de tigara si imbunatateste aerul. In stare uscata, indeparteaza insectele daunatoare din locul in care este pastrat. Se spune ca are un rol in diminuarea insomniilor, atunci cand este pastrat sub pat in dreptul capului.

Trandafirul de Jericho are proprietati miraculoase. Casa care ingrijeste aceasta planta nu va duce niciodata lipsa de iubire, liniste si bunastare.

Apa in care a stat trandafirul de Jericho timp de o zi este imprastiata prin casa pentru a absorbi energiile negative si pentru a proteja membrii familiei.

Aceasta planta nu se sadeste, nu se planteaza, are nevoie doar de putina apa !

Cine doreste aceasta minunata planta ma poate contacta.
PE SITE http://roseofjericho.npage.de/
sau la tel 0754-791252
trandafir007
Postat pe 26 Septembrie 2009 19:48
De unde se poate procura acest trandafir si cat costa Va multumesc
cmenciu2001@yahoo.com o766249418
condo002402
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:54
Eu aici am gasit:
http://www.multeplante.ro/produs/flori/bulbi_de_primavara/altele_bulbi_primavara/rose_of_jerico/
sst3htv
Postat pe 17 Ianuarie 2010 12:11
pe www.bonprix.ro e 18 lei... la care ti se adauga taxe postale 19.99 lei... dar mai potzi cumpara si altceva si daca iti faci cont si comanzi pt prima data primesti un discount de 20 lei la comanda... asta din cate stiu eu... sper sa iti fie de folos..

eu mi-am luat de curand un trandafir si de abia astept sa se inverzeasca..
LorenaN
Postat pe 26 Noiembrie 2010 20:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Montez parchet laminat in Bucuresti 1 De la: condo003756 2 Mai 2010 09:55
Feng shui in birou 8 De la: condo_2009 3 Martie 2010 11:03
Job Ideal 10 De la: battleofwits 8 Februarie 2011 16:51
AMENAJAM DECORAM RESTAURAM TAPET STUCATURI STUCO-VENETIAN 1 De la: TANASE_CONSTRUCT 7 Februarie 2012 19:03
trandafirul de jericho 6 De la: LorenaN 26 Noiembrie 2010 20:59