Setari Cookie-uri

caramida de sticla sau lemn

buna,
in primul rand as vrea sa va spun ca n-am nici cea mai mica idee despre amenajari interioare, asa ca vreau sa cer o parere.am o garsoniera foarte micuta, cu bucataria in camera. as vrea sa fac un perete despartitor, gen bar, dar nu prea stiu exact din ce. trebuie sa spun ca parchetul este deja pus si nu vreau nici o modificare in privinta asta. am de ales intre caramida de sticla si lemn. as avea nevoie de un sfat.

Postat pe 5 Iunie 2009 07:19
aceeasi problema o am si eu...locuiesc intr-o garsoniera f mica, si am bucataria in camera. sfatul meu este sa nu te apuci sa faci nici un bar ca sa delimitezi, doar o sa iti ocupe din spatiul pe care si asa nu il ai. Bucataria mea asa etse delimitata de camera - printr un bar pe care ma gandesc serios sa il demolez pentru ca ocupa f mult saptiu, iar camera fiind mica nu are rostul sa o compartimentezi, asa o sa locuiesti intr-o cutie de chibrituri :D incearca sa delimitezi altfel spatiul - gresie si faianta unde este bucataria, sau daca nu iti place asa incearca cu obiecte decorative..pune pe peretele bucatariei tablouri stilizate cu cesti de cafea sau ceva in genul acesta, ce iti palce si tie si te face sa te simti mai ok. Sper ca ti au fost de folos acestea. App garsoniera mea are 28mp...sper ca tu sa fii avut mai multa bafta :D
freshmint
Postat pe 5 Iunie 2009 12:10
Am si eu o astfel de garsoniera,confort II, 24 mp, asa ca si eu am grija ca renovarea sa creeze impresia de spatiu cat mai deschis. Deci, nici un fel de noi separari,usa bucatariei am scos-o, iar cand am asezat mobila si aragazul, am tinut seama de felul cum se vad acestea prin golul de usa.E adevarat ca m-a ajutat faptul ca teava de gaze se afla chiar pe mijlocul peretelui.Asa ca atunci cand sta cineva in mijlocul camerei, vede locul de luat masa si fereastra, nu
aragazul si chiuveta.Deasupra mesei am pus un raft ingust pentru cestile de cafea si doua tablouri luate de la Bamboo, avand ca subiect "cestile de cafea".
Gresia si faianta din bucatarie au aceeasi textura si culoare, bej-deschis,iar parchetul laminat, pus in restul garsonierei, este si el bej, ca sa fie totul uniform.Si faianta am pus in bucatarie doar patru randuri. Camera si bucataria le-am zugravit cu lavabil mov-pal, care se armonizeaza bine cu bejul.
Impresia generala este de lumina, accentuata de orientarea catre sud-est.Obiectele decorative si covorul sunt verde-deschis, iar perdeaua si draperia crem.Si voi cumpara mobila tot de culoare deschisa, ca sa aiba un impact cat mai mic asupra spatiului.
Sigur ca pot fi si alte solutii interesante, eu v-am prezentat-o pe a mea.
Mihaela09_condo
Postat pe 25 Iunie 2009 14:02
Eu nu-ti recomand nici caramida de sticla...nici lemn.Incearca perete de sticla de sus pana jos (inclusiv usa de sticla,culisanta sau batanta) chiar daca este mai scump,dar nu delimitezi visual..Iti recomand sa apelezi la cei care se ocupa cu sticla si profile metalice.

Succes!
Claudia
Claudia_Cimpean
Postat pe 27 Iunie 2009 16:19
de ce vreti sa faceti delimitare? sa nu intre miros in casa? pentru asta va trebuie o hota. delimitarea se poate face si cu o perdea din margele sau elemente rotunde din plastic sau sidef, suspendate pe guta,legate intre ele ca un paravan despartitor. inspirati-va din decorarile de interioare din reviste sau de pe google...o fi greu
octopus
Postat pe 27 Iunie 2009 17:38
daca ai parchetul deja pus excluzi din start caramida de sticla deoarece ar insemna sa o lipesti de parchet in schimb este mult mai usor si excluzi deranjul prin amenajarea unui bar de lemn desigur ca tot va fi nevoie de gaurirea pentru sustinere in una doua parti a barului consultate cu un tamplar sigur iti va da atat de multe idei incat iti va parea rau (la bani fireste )ca te-ai apucat .....glumeam desigur dar eu gigi impotriva structurilor de lemn sant fanul lemnului la amenajari ,sigur iti va incalzi atmosfera va fii si placut si util ..... a ......sa nu uiti de hota desigur
costicaionescu
Postat pe 28 Iunie 2009 19:17

http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=ametist&id_user=3185
panait62
Postat pe 13 Februarie 2010 09:15
Eu ti-as sugera un perete de sticla (mat sau cu elemente florale, picasso) care se poate pune pe bagheta deasupra parchetului si care-l poti face culisabil, obtinand astfel spatiu si nu risti sa gauresti parchetul, acest prete se va sustine mai mult in bagheta din tavan iar cea de pe parchet care o vei lipi doar, va fi doar elementul de culisare cu rotite. Sunt firme care-ti pot face asa ceva. Poti lua geamul mat, colorat pastel si-ti pot picta eu ceva care sa-ti dea largime camerei.
Mult succes.
artdesign4walls
Postat pe 21 Aprilie 2010 13:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casa Magica - Amenajari interioare cu stil 10 De la: steffy91 25 Ianuarie 2012 17:49
sculptor_puiu@yahoo.com 1 De la: sculptor_puiu 1 Iulie 2009 17:52
Vase decorative din sticla 12 De la: 25 Iunie 2014 20:18
Amenajarile interioare in stil rustic 1 De la: kokonet 28 Decembrie 2009 08:36
voi credeti in feng shui? 120 De la: artafengshui 1 Aprilie 2010 17:29