Setari Cookie-uri

autorizatia de extindere!!!

ZIUA BUNA TUTUROR! AM SI EU O PROBLEMA ...AM CUMPARAT UN TEREN CU O CONSTRUCTIE PE EL ( ADICA 2 CAMERE) SI VREAU SA MA EXTIND SA FAC LIVING DIN CELE 2 CAMERE SI SA CONTINUI CU BUCATARIE BAIE SI CU O MANSARDA CU 3 DORMITOARE SI BAIE. OMUL NU A AVUT AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE PT CELE 2 CAMERE DAR ARE UN PROIECT CU TOATE AVIZELE DE ARHITECTURA , REZISTENTA SI INSTALATII , DEVIZ GENERAL ESTIMATIV AL INVESTITIEI,DOVADA DE LUARE IN EVIDENTA, O ANEXA LA CEREREA DE EMITERE A AUTORIZATIEI DE CONSTRUIRE,PLNUL CU AMPLASAREA CASEI PE TEREN, PLANUL FUNDATIEI, ARMAREA FUNDATIEI CONTINUEANCORARE STALPISORI IN FUNDATIE...CAM ASA CEVA . NU STIU CUM TREBUIE SA PROCEDEZ IN CONTINUARE CA SA MA POT APUCA DE TREABA. AM UITAT SA PRECIZEZ ...IN COMUNA JILAVA AM CUMPARAT TERENUL. ASTEPT AJUTOARE!!!!! ID-UL MEU ESTE ALEXA_STAR2006...SIMONA E NUMELE MEU.
alexa_star2006
Postat pe 17 Iunie 2009 16:09
-Deci fara certiificat de urbanism,aviz proiectant initial sau expertiza tehnica in concluzie fara autorizatie de construire!
-Nu specifici cind s-au executat cele doua camere si daca se regasesc in proiect;
-In tot cazul urgent la primarie ...s-au schimbat si normele la L .50/1991. as vrea mai multe relatii...NU TE APUCA DE CONSTRUIT ! AMENZI DE LA 1.000-10.000 LEI RON!
Maecela -un om de bine!
condo000828
Postat pe 20 Iunie 2009 05:10
-Deci fara certiificat de urbanism,aviz proiectant initial sau expertiza tehnica in concluzie fara autorizatie de construire!
-Nu specifici cind s-au executat cele doua camere si daca se regasesc in proiect;
-In tot cazul urgent la primarie ...s-au schimbat si normele la L .50/1991. as vrea mai multe relatii...NU TE APUCA DE CONSTRUIT ! AMENZI DE LA 1.000-10.000 LEI RON!
Marcela -un om de bine!
condo000828
Postat pe 20 Iunie 2009 05:11
cum ai cumparat terenul ai facut un cadastru? ai facut actele la notar? ce scrie in acte ??? un teren???? scrie ceva de constructie? nu cred ??!!!! ai platit si constructia sau doar terenul ca este grav si se poate sa si o darami dute la cadastru la un arhitect DESCURCATE IN MEDIUL RURAL MAI MERGE imi amintesc de o fraza rostita de un intelept din fotbalul romanesc ....nu mai stiu cine era dar atentie ce frumos a zis : IN FOTBALUL ROMANESC AU FOST , NU SANT ,DAR VOR MAI FII BLATURI
gigibrbr_condo
Postat pe 20 Iunie 2009 07:02
in contractul de vanzare -cump am trecut tot ce se afla pe teren ..2 camere bca si o bucatarie si o baie de vare din lemn...am precizat in contr ca au fost constr fara autorizatie...sunt de anul trecut construite si proiectul care mi l-a dat odata cu toate actele cuprinde si aceste 2 camere
alexa_star2006
Postat pe 20 Iunie 2009 10:53
nu ma pricep prea bine dar dupa cate stiu, orice certificat de urbanism se elibereaza pt o perioada de 1 an, timp in care trebuie sa duci la bun sfarsit lucrarea. dar mai exista si posibilitatea de prelungire a acestui certificat de urbanism. parerea mea este ca fostul proprietar a incercat sa faca ceva dar a lasat totul balta si ti-a vandut tie.
eu unul as lua-o de la capat cu toate, m-as face ca nu am nimic construit si as demara prin scoaterea unui nou certificat de urbanism, iar la intocmirea proiectului as colabora cu un arhitect si proiectant care sa faca proiectul cu ceea ce exista la momentul actual si la care sa adauge ceea ce vrei tu sa construiesti in plus.
la sfarsit as face receptia la toata lucrarea. nu trebuie sa stie nimeni ca tu aveai o parte construita dinainte dar la receptie sa fie conform proiectului tau. astfel vei obtine autorizatie si n-o sa te mai doara capul
succes
greuceanugreadetot
Postat pe 20 Iunie 2009 15:43
Buna ziua, Am citit de problema ta si nu este atat de GRAV pe cat se pare. Daca exista o Cerere pt. emiterea unei Autorizatii de constrire/desfiintare, asta implica ca inaine a fost emis un Certificfat de Urbanism pt ca altfel nu i se dadea sa completeze acea cerere. Cererea se elibereaza odata cu eliberarea Certificatului de urbanism, proprietarului si pe semnatura cu date de identificare din C.I., serie, nr., etc. Deci pana aici sper sa te fi lamurit. Daca proprietarul nu e de gasit(fostul) sa-i ceri actul te prezinti la Primaria din localitate cu o cerere facuta in numele tau (actualul proprietar), adresapa primarului, la care anexezi (in copii xerox) actele doveditoare (contract de vanzare-cumparare..., etc)prin care soliciti eliberare a unei copii dupa certficatul de urbanism, conform cu originalul. O inregistrezi, iti iei nr. si nu-l pierzi. Conform legii au obligatia ca in MAXIM 30 zile sa-ti trimita un raspuns. Dar,...eu te indrum sa mergi cu inima deschisa la Primarie, la Biroul Autorizatii in constructii si sa rogi sa ti se explice CLAR ce ai de facut. Oamenii aia de ASTA SUNT PUSI ACOLO. AU OBLIGATIA, prin natura functiei pe care o au si pt.salariul pe care il primesc, SA TE AJUTE. Eu iti mai spun ce trebuie sa faci ca sa nu te duci in necunostinta de cauza.(vrei sa fii informata mai bine si sa nu te intoarca nimeni din ce ti-ai propus, citeste Legea nr.50/l99l-republicata cu modificarile ulterioare. Este foarte clara si o poti lua ca aliat)Deci...de asta te si inrum sa vorbesti cu salariatii primariei ca sa nu pierzi timp pretios.Vara e scurta si daca astepti pt. fiecare act cele 30 zile legale pana ti se emite...si alia pe urma sa mai faci un pas....te prinde 20l2.Certificatul de urbanism se pate prelungi, daca a expirat termenul numai cu 15 zile inaintea acestuia, dar cf. actelor tale de proprietate, a existentei acestui C.U. si a cererii fostului proprietar tu poti merge mai departe cu o alta cerere pt. Autorizatie de constuire/desfiintare, pentru INTRAREA IN LEGALITATE A CONSTRUCTIILOR EXISTENTE si EXTINDERE SI REAMENAJARE LOCUINTA EXISTENTA. Pe o singura autorizatie de construire. SE POATE. Nimic nu este imposibil si nu mai fi atat de speriata ca nu s-a rasturnat pamantul. Ce-i facut de om tot deom este descurcat. Autorizatia de construire se elibereaza tot in 30 zile si poate avea temen de valabilitate pana in trei ani, in functie de importanta obiectivului de construit si mai este si un termen de incepere lucrari de la 6 luni la un an. Din momentul inceperii lucararilor se instiinteaza Primaria, printr-o "Instiintare incepere lucrari" pe care tot ei ti-o elibereaza o data cu eliberarea Autorizatiei, iar din ACEL MOMENT intra in vigiare A.C.ATENTIE ca si A.C. se mai poate prelungi. Totul se poate, numai fii atenta SA NU CUNVA SA TE APUCI SA CONSTRUESTI CEVA FATA ACESTE ACTE CA E JALE.Intradevar amenzile sunt usturatoare (100 milioane lei vechi) si iti spun ca la roman au prins bine faza cu RECLAMATIILE si numai cat vezi ca te apuci de traba si te-a si INCONDEIAT un VECIN BINEVOITOR care mai bine se uita in curtea ta si te invidiaza CA TU DE CE POTI SI DE UNDE AI BANII, decat sa se gandeasca cum sa-i faca si el. Recla matia se inregistreaza, se trimite la Politia Primariei, Serviciul Disciplina Urbanistica si in Constructii, la inspectorul de zona, iar acesta este OBLIGAT PRIN LEGE sa se deplaseze la fata locului, sa inchee un proces-verbal de constatare si sa emita amenda. Deci, MARE ATENTIE. fa-ti toate actele, ca-i dreptul TAU LEGAL si DA-I DRUMAUL LA TREBA. Inarmeazate cu MULTA RABDARE ca ai sa ai nevoie, dar FI SIGURA PE TINE SI NU TE LASA. Sa dea D-zeu sa ai vreme buna, sa-ti dureze constructia si ce-i mai important SA FII FERICITA IN EA ALATURI DE CEI DRAGI TIE. Cu sinceritate, Mioara P.S. Mai vrei detalii scriemi fata nici o problema. Eu am sa te ajut si am sa te sustin. Oricand. Mioara.
milies
Postat pe 21 Iunie 2009 12:07
eu am doar proiectul pe bucatarie si certificatul de urbanism...atat...am fost plecata la studii si nu m-am mai ocupat de asta,insa bucataria este ridicata...este grav?...au trecut ceva ani de atunci...nici nu stiu ce acte imi mai trebuiesc...sunt speriata si am tot amanat sa fac ceva in privinta asta...nu stiu de ce constituie o problema,caci constructia e extinsa in curte pe domeniul meu si nu afecteaza pe nimeni cu nimic...mi se pare chiar o prostie,sincer...
kudika007253
Postat pe 21 Iunie 2009 13:12
Draga mea, NU E GRAVF NIMICA. Oprestete. Atitutinea asta negativa iti incetoseaza gandirea. Prezintate la Primaria din localitatea unde este constructia, cu toate actele pe care le detii si ti se vor da indicatii pt.(asa cum ti-am mai spus)demersurile ce trebuie sa le faci. Vei obtine o AUTORIZATIE DE CONSTRUIRE pe care va fi scris INTRARE IN LEGALITATE - pt.constructiile existente, iar pt. ce vrei sa construesti se va specifica(tot pe aceeasi autorizatie) suprafata constructiei noi, materialele folosite, etc. Dute o data ca sa te linistesti ca nu ai facut nici o frauda. Daca si-ar fi facut toti cei care au construit in tara asta, ilegal, atatea probleme presupun ca ar fi aratat altfel. Cauta-ti si un arhitect. Daca nu cunosti pe nimeni, gasesti tot la Primarie o lista cu numele arhitectilor din loc. respectiva. Trebuie sa fie afisata la vedere, undeva pe langa Biroul Autorizatii in Constructii. Fi barabata. Hai fa primul pas ca nu-ti ia nimeni gatul. Succes. Mioara
milies
Postat pe 22 Iunie 2009 08:02
condo 000380 s-ar parea ca vechiul proprietar a inceput lucrarea fara sa detina autorizatia de construire chiar daca a inceput formele pentru obtinerea ei, ceeace in fata legii este o ilegalitate si dvs. cumparand totul ati preluat "ilegalitatea" facuta de el(deci pasibil de amenda in cazul in care o continuati ....) Este adevarat ca uneori in mediul rural se fac aceste treburi.Ca sa rezolvati treburile continuati ceea ce a inceput el (daca nu au expirat termenele de valabilitate). In cazul in care termenele sunt expirate o luati de la capat in afara de proiect daca aveti de gand sa-l respectati daca doriti altceva trebuie sa-l faceti si pe acesta. Oricum trebuie sa mergeti la primarie sa luati legatura cu persoana de la serv de urbanism si sa va spuna ce aveti de facut pentru ca sa evitati o amenda, astfel incat sa fiti in legalitate.
cristina57m
Postat pe 22 Iunie 2009 09:01
pt Mioara....Am facut rost de cert. de urbanism de la fostul proprietar. Acum ce trebuie sa pun in dosarul pt autorizatie???????????mii de multumiri pt ajutor...raman datoare...
alexa_star2006
Postat pe 8 Iulie 2009 12:01
De la: condo000210, la data 2009-06-21 13:12:43eu am doar proiectul pe bucatarie si certificatul de urbanism...atat...am fost plecata la studii si nu m-am mai ocupat de asta,insa bucataria este ridicata...este grav?...au trecut ceva ani de atunci...nici nu stiu ce acte imi mai trebuiesc...sunt speriata si am tot amanat sa fac ceva in privinta asta...nu stiu de ce constituie o problema,caci constructia e extinsa in curte pe domeniul meu si nu afecteaza pe nimeni cu nimic...mi se pare chiar o prostie,sincer...
moorse_condo
Postat pe 8 Iulie 2009 19:46
Si cand o sa ajungi si la primarie ca sa-ti rezolvi Problema?!
1. Certificatul are o marja de valabilitate!
2. potzi prelungi sau faci unul nou in baza astuia!
3. Rezolva odata cu A.Constructie
4. Anuntza rezultatele, ca sa-i facifericitzi pe totzi pe care i-ai impresionat cu ignorantza ta!
Sa sti ca in Europa avem cele mai subtziri legi in constructzii si mai ales nu prea se aplica! Ar fi trebiut sa sti!
moorse_condo
Postat pe 8 Iulie 2009 20:47
Te-a sfatuit corect moorse asa ca....cel mai simplu mergi la primarie la serv de urbanism si informeaza-te ce trebuie sa faci pt obtinerea (AC)autorizatiei de construire.
cristina57m
Postat pe 9 Iulie 2009 13:56
Buna ziua. Eu sunt coproprietar cu fiul meu la casa si teren. Fiul meu vrea sa0si construiasca o casa separata pe teren. Ce acte ii trebuiesc?
andronescu_vali
Postat pe 13 Septembrie 2009 08:20
Incepi cu certificatul de urbanism, bineintelez asta implica o vizita la PRIMARIE serviciul de urbanism , macar sa iei un formular si poti cere lamuriri. Nu o sa fiti primul care vrea sa construiasca!
Daca cititi si raspunsurile anterioare aveti cam tot.
Daca intamplator considerati ca v-ar fi necesar un arhitect cu experienta apelati pe maill adresa birou de arhitectura "A total Design" : atdradu@hotmail.com
Succes se poate face!
moorse_condo
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casa mea 10 De la: casaperfecta 18 Februarie 2010 10:57
Contructie B-dul Unirii 1 De la: alexaxn 14 Mai 2009 17:03
salut 2 De la: hepparo 29 Aprilie 2009 11:27
arhitectura si bionica 1 De la: vasileadriana 6 Iulie 2009 19:56
POPAS CU PARCARE MARE LA DRUM EUROPEAN 32 De la: kudika377217 18 Martie 2011 13:28