Setari Cookie-uri

A locui in Mansarda sau NU?

Buna ziua. Sper sa pot gasi pe cineva care ma poate sfatui... Sunt in cautarea unui apartament cu 2 camere si am gasit cava foarte bun la bani,un apartament cu 3 camere de 100m2 duplex mansardat la pret de 2 camere.
Acum... care sunt conditiile sau care au fost conditiile in care acest duplex a fost construit? Mare lucru nu stiu exact decat ca vechiul bloc de 4 etaje (unde se afla ap.) a fost renovat in totalitate iar firma care s-a ocupat de renovare/restructurare a cumparat ultimul etaj pe care l-a mansardat.Pardon, ultimul etaj ar fi fost etajul 4 acesta este la etajul 5 deci firma respectiva a construit inca un etaj +mansarda pe un bloc de 4 etaje.
ii intreb pe cei care au experienta sau au mai auzit de asa ceva (ptr mine este ceva nou) daca imi pot da un sfat, daca au mai auzit care au fost impresiile si o parere generala.. oare o fi o structura sigura sau...

Astept opiniile voastre.

O zi frumoasa . :)
merryicious
Postat pe 24 Septembrie 2009 10:04
Deci firma constructoare a ridicat peste cele patru etaje inca doua? Probabil s-a facut o expertiza pentru a stabili daca fundatia construita pentru P+4 poate "duce" inca doua nivele.Blocul se afla intr-o zona cu risc seismic?
Instalatiile sanitare, electrice, de gaze sunt separate de restul imobilului sau sunt o continuare a celor vechi? In acest caz pot apare probleme deoarece instalatia ar fi subdimensionata.
Blocul a fost izolat pe exterior?O fatada frumos finisata, un finisaj ingrijit al apartamentului nu va garanteaza si calitatea infrastructurii.
Relatiile dintre firma constructoare si asociatia de proprietari sunt corecte? Nu exista neintelegeri?Actele (autorizatie de constructie, etc) sunt in regula? Descrierea din acte a apartamentului este identica cu cea din autorizatia de constructie? Puneti intrebari inainte de a cumpara si incheiati antecontractul de vanzare-cumparare la notar, nu doar cu dezvoltatorul sau constructorul.Cititi cu atentie toate clauzele din viitorul contract de vanzare-cumparare, deoarece au fost cazuri cand constructorul a luat un credit bancar ipotecar pentru a edifica apartamentele.
Mihaela09_condo
Postat pe 29 Septembrie 2009 21:24
pei vezi calitatea lucrarii. oricum, numai timpul poate sa dea adevarata valoare a calitatii. de principiu e ok. eu chiar asa face asa ceva si m-as si muta acolo, daca as gasi blocurile pe care sa fac.
andrei_mariancatalin
Postat pe 8 Ianuarie 2010 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Constructie structura metalica panouri termoizolante 30 De la: kudika502910 1 Februarie 2012 19:07
Regie proprie sau antrepriza? 43 De la: KNIGHT_31 10 Ianuarie 2011 20:25
tencuiala lut 1 De la: bolondlany 11 Februarie 2010 13:42
constructii 1 De la: kudika506371 19 Martie 2012 12:19
constructii case 1 De la: kudika_5483 19 Aprilie 2012 16:21