Setari Cookie-uri

contract v-c

Va expun situatia mea: in urma decesului parintilor mei, am ereditat impreuna cu fratele meu si un apartament .S-a facut succesiunea in timp si eu, datorita faptului ca nu doresc sa ma transfer in casa parintilor mei si pentru ca fratele meu locuieste intr-un apartament mult mai mic decit acela, i-am propus sa cumpere partea mea la un pret avantajos pentru el.In urma sugestiei sotiei sale, a decis sa faca un Antecontract pe care l-am semnat amindoi in fata notarului.Eu nu am cerut nici-un fel de avans(caci nici nu avea bani de altfel), i-am dat termen un an (caci el mai intii trebuie sa vinda apartamentul in care locuieste), iar in tot acest an si jumatate de la moartea mamei mele am platit absolut toate taxele si tot singura, fara ca el sa se fi interesat de ceva.In Antecontract vine stipulat ca "in cazul in care una dintre parti rafuza sa incheie contractul de vinzare cumparare, partea care si-a indeplinit obligatiile poate sesiza instanza competenta care poate pronu! nta o hotarire care sa tina loc de contract de cumparare".
Ati putea sa imi explicati ce anume comporta acest lucru? De asemenea, va rog sa imi spuneti , in cazul in care se va face acest contract, cine trebuie sa plateasca intabularea apartamnetuli parintilor nostri?
Va multumesc anticipat.
simone8691
Postat pe 26 Septembrie 2009 10:43
Posteaza aceasta intrebare pe www.avocatnet.ro si vei primi raspuns din partea unor profesionisti.
Mihaela09_condo
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
teren cu umiditate ridicata 7 De la: arh_Adina_Rusu 25 Martie 2014 15:07
Se poate construi o casa pe un teren de 110 metri patrati? 16 De la: Alexutzu21 9 Februarie 2012 20:53
Cat costa un arhitect? 151 De la: maria_pavel 6 August 2014 14:50
Mansardare bloc cu 10 etaje 1 De la: kornelpaula 8 Martie 2010 16:26
PROIECT CASA AM NEVOIE DE SFATURI 6 De la: kudika_28440 2 Noiembrie 2015 21:57