Setari Cookie-uri

Autorizatie de constructie!!

Salutare.
as dori sa stiu si eu ce trebuie sa fac pentru a-mi face o autorizatie de constructie.Ce acte imi trebiesc,unde sa ma duc...

Va multumesc!!
condo002375
Postat pe 11 Noiembrie 2009 22:00
Trebuie sa iei lagatura cu un proiectant , de obicei arhitect care i-ti va face o documentatie tehnico-economica in urma careia sa poti obtine autorizatia de constructie de la primaria de unde locuiesti. Sa ai grija cand negociezi pretul pentru serviciile prestate de proiectant sa specifici ca doresti toate documentele si avizele necesare inclusiv Autorizatia de constructie.
Succes .
folea_tavi
Postat pe 14 Noiembrie 2009 07:25
eu unul am optat sa umblu dupa toata documentatia deoarece la prima incercare de a ma intelege cu un arhitect am esuat in sensul ca mai trimitea tot pe mine cu documentatia sa stau la coada, asteptam termenul maxim impus de lege, asa ca el era doar cel care imi spunea la ce institutie sa ma duc, ceea ce citeam si eu in certificatul de urbanism. sincer, mi s-a parut enorm sa dau 300 euro pentru a-mi citi altcineva din certificatul de urbanism 10 randuri.
cert e ca primul tau drum trebuie sa fie la primarie, cu actele necesare, pentru a completa o cerere de obtinere a certificatului de urbanism, ce ti se va elibera in 30 zile, asta e termenul. aici trebuie sa ai grija ce completezi, sa fie exact ceea ce modifici tu in casa sau ceea ce vrei sa construiesti ori demolezi. de acolo te indruma ei de la unul la altul. numai pentru proiect nu iti spune nimeni nimic, dar iti spun eu ca daca esti din bucuresti te poti duce la PROIECT BUCURESTI, depui cererea la poarta ca orice muritor de rand impreuna cu actele tale si ei te cheama daca au nelamuriri sau te duci tu tot dupa 30 zile, ca asta e termenul limita. PROIECT BUCURESTI este pe undeva, pe o straduta, pe langa Sectia 3 Politie. te interesezi tu...
Succes
greuceanugreadetot
Postat pe 14 Noiembrie 2009 07:47
Dupa obtinerea certificatului de urbanism (ai grija cu arhitectii, pt ca jecmanesc la sange, mie mi-a cerut cel la care am apelat, 150 ron pt 3 copii xerox si depunerea lor la primarie) mergi la Proiect Bucuresti, asa cum bine te-a sfatuit greuceanu. Sunt seriosi si fac treaba f bine.
aurora_octavian
Postat pe 14 Noiembrie 2009 10:11
A)
certificat de urbanism ce va cuprinde:
1.ridicare topografica cu aviz de la cadastru
2.cerere
3.extras de carte funciara...se depune la primarie si se elibereaza dupa cca 30 zile
B)
proiect de executie faza D.T.A.C
1.planuri arhitectura
2.planuri rezistenta
3.documentatie instalatii
a)apa-canal
b)electrice avize cnf certificatului de urbanism
c)gaz eliberat
d)aviz mediu
e)aviz salubritate
C)
verificare proiect de verificator atestat
myhay
Postat pe 14 Noiembrie 2009 10:11
buna!
intai trebuie sa depui o cerere pt certificatul de urbanism, apoi obtii certificatul de urbanism .
in acest certificat, o sa ai mentionate toate documentele care iti sunt necesare pt autorizatia de construire sau de desfiintare!
toate acestea, le vei obtine de la ghiseul de urbanism, din cadrul primariei de care apartii ! succes!
oak
Postat pe 14 Noiembrie 2009 10:58
Multumesc foarte mult pt sfaturisi indrumuari!!Sper sa reusesc sa fac c trebuie
condo002375
Postat pe 14 Noiembrie 2009 16:34
pentru a schimba dora gardul proprietatii trebuie autorizatie? urmez aceeasi pasi cu actele?

Multumesc!
adriana_manu
Postat pe 14 Noiembrie 2009 18:11
ieu voi da o petrecere vi ?
ardeia77
Postat pe 14 Noiembrie 2009 19:11
petrecere in pijamale??
condo002375
Postat pe 15 Noiembrie 2009 15:11
pentru amanu :

Conform Legii 50/1991 cu modificarile ulterioare , se pot executa lucrari care nu modifica structura de rezistenta,caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora : - reparatii la imprejmuiri , acoperisuri ,invelitori sau terase atunci cand nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate . ...
In concluzie daca vrei sa schimbi gardul si il vei construi din alte materiale si va avea alta forma decat cel vechi atunci iti trebuie Autorizatie de constructie cu toate documentele ce tin de obtinerea acesteia. Eu zic sa vorbesti cu inspectorul de la serviciul de urbanism de la primaria de care apartii.
Succes.
folea_tavi
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:50
proiect bucuresti se afla (sau s-a aflat) pe vasile alecsandri nr 4. in alta ordine de idei , nu ai precizat ce reprezentau acele "3 copii xerox". eu cer 100 euro pt fiecare aviz, tocmai pt k prefer sa nu il fac, fiind o mare bataie de cap. din experienta profesionala , pot spune totusi k primariile si avizatorii elibereaza mai repede documentele persoanelor fizice decat firmelor de arhitectura.(am vb de cazul fara spaga)
andrei_mariancatalin
Postat pe 16 Noiembrie 2009 01:59
sincer iti spun din propria experienta de unde trebuie sa incepi si cum termini. in primul rand trebuie sa mergi la primaria de care aparti si sa faci cerere ptr eliberarea certificatului de urbanism inn care o sa ti de spuna exact ce acte trebuie sa intocmesti ptr depunerea dosrului de autorizatie; un sfat INARMEAZATE CU MULTA RABDARE ptr ca dureaza fffffffffffffff mult totul
kudika181740
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fototapet 20 De la: celestina20 10 Septembrie 2015 07:19
salutare ! 4 De la: nickoo_20 11 Aprilie 2011 13:43
uscator de maini pentru baie 4 De la: kudika_21073 10 Decembrie 2012 16:31
Construiesti o casa cu mine la Constanta??? 1 De la: crinaD 10 Iulie 2009 22:51
piscina material plastic sau fibra de sticla 6 De la: SLAYER1971 29 Septembrie 2014 17:55