Setari Cookie-uri

renovare casa veche din caramida

am cumparat o casuta din caramida la tara acum ceva timp si nu am putut face inca nici un fel de lucrari de renovare. au aparut fisuri in pereti,s-au departat(inclinat) unele usi de tocurile lor,iar coltul unei camere (in interior) precum si partea de jos a peretelui din spatele casei s-au umnezit. uneori, ploaia bate in pereti. cred ca este subreda temelia si nu stiu cum s-o refac. daca cineva a rezolvat astfel de probleme, cum a facut si cu ce eforturi financiare, rog sa ma sfatuiasca si pe mine.multumesc.
kudika115788
Postat pe 20 Februarie 2010 01:04
Sant necesare lucrari de consolidare. Depinde de cat de mult vreti sa investiti. Puteti face lucrari de complete sau partiale. La cele partiale, problemele vor aparea la loc in cativa ani.
danstaicut
Postat pe 20 Februarie 2010 10:13
buna ziua ma numesc maius si ma ocup cu renovari case apartamente daca var interesa sunatima la 0761168372
condo000339
Postat pe 18 Mai 2010 03:29
buna va confruntati probabil cu o problema adevarataati spus atitea de ma intreb oare merita sau ati exagerat in primul rind ar trebui facuta o subfundare {adica sapat un sant pe linga temelia pia sub si turnat beton cu armatura apoi pereti care sint deplasati tare poate ar trebui refacuti daca nu ise impone o legatura in fier si apoi abia renovata etapele urmatoare le putem discuta daca poti trimitemi ceva poze pe privat si te ajut cu sfaturi sau idei spor la munca pt ca vei avea daca incepi
s_gavris
Postat pe 18 Mai 2010 08:08
NICI SA NU TE GINDESTI LA RENOVARE... Crede-ma asta fac eu acum ,cu o casuta la care sotia mea tine f mult,imi vine sa mor; au aparut defecte ascunse,care au ridicat pretul foarte mult,renovarea merge foarte greu, peretele fiind aproape ,,macinat'', trebuie sa dai o amorsa usoara si un strat subtire de tencuiala sa-l lasi sa se intareasca dupa care trebuie fixata plasa (care nu-i ieftina)iar tencuiala, iar asteapta ....etc am vecini care au inceput o casa de la zero...au ajuns la acoperis, eu sunt abia la fixat plasa pe pereti...e mult de scris...eu nu as mai face asta...incep sa cred ca si sotia mea regreta.
ionelserea2007
Postat pe 18 Mai 2010 08:12
vezi cum e fundatia..daca e buna..deasemenea peretii partea inferioara solide..poate merita sa o renovezi..
altcumva..NU

erika9
Postat pe 18 Mai 2010 08:27
Da, miriamvegh are dreptate, atentie la costuri. Renovarea costa INTOTDEAUNA mai mult decat reconstruirea: subfundari, camasuiri, etc. Chemati in inginer constructor expert. Va costa cateva sute de E. Nu va lansati orbeste in asa ceva.
arhi45
Postat pe 18 Mai 2010 09:22
...Este destul de greu sa renovezi o casa veche. Dar, si sa demolezi si sa reconstruiesti, nu e simplu...desi macar stii exact ce ai facut si iti asumi si pierderile.
Ar trebui facut astfel ; Curatata tencuiala , inetrior, exterior , chiuretate rosturile dintre caramizi . Apoi, invelit cu plasa tip Buzau, nu f. groasa , interior si exterior, prinse cu agrafe din fier beton , iar la colturi, pliate, pe colt, nu intrerupte...iar apoi, tencuit, bine...peste aceasta plasa si umplute bine rosturile. In acest fel , se obtine o rigidizare , compacta, care ii ofera rezistenta . Se gletuieste , se zugraveste , si e ok. De asemeni, ar trebui vazut acoperisul , si cred ca tot ce inseamna asteriala...tot suportul pe care sta acoperisul. Daca lemnul nu e putred, atunci, schimba doar invelitoarea...tabla, tigla metalica , etc...insa..eventual mareste putin partea de sageac ,marind astfel suprafata acoperita.Ai grija si la burlane, jgheaburi...De asemenea tamplaria, trebuie verificata . Poate se poate repara, macar pentru cativa ani cand poti sa le inlocuiesti.
Desigur, nu este foarte ieftin, dar rezultate vei avea.Pt. mult timp. Insa , atentie !!!! daca atunci cand se da jos tencuiala, si vezi clar ca zidurile...au "burta".."pleaca"...trebuie date jos, pana unde este drept, si refacut. In plus...la operatia aceewa cu plasa si tencuiala noiua...poti face si niste mici centuri..sus, spre plafon, asta , dupa caz.
Pune pe hartie cam ce costuri implica, si vezi daca poti sustine financiar si daca este rentabil....
Iti doresc succes..si sper ca vei mai primi si alte sfaturi care-ti vor folosi.O zi buna tuturor..!!
libra66
Postat pe 18 Mai 2010 10:20
personal.......anul trecut am avut aceiasi problema.....am studiat bine si m/am sfatuit cu alte persoane concluzia a fost ca e mai usor rapid si de calitate sa demolez si sa construiesc din nou.......chiar daca acum nu mi/au ramas bani destui pt unele finisaje...pot astepta..dar am satisfactia ca am o casa noua cu un termen de garantie mult mai mare decat daca renovam cladirea..in plus daca maine voi dori sa o vand cu singuranta pretul va fi mai mare decat daca as fi renovato......
nicu46
Postat pe 18 Mai 2010 16:40
este greu si cu demolatul partea buna ar fi ca imobilul este situat in mediu rural departe de controale , in principiu daca peretii sant strambi , deplasati , crapati trebuie daramati poate doar unele camere sufera dar cum au spus si ceilalti casa noua este casa noua cu fundatie noua partea buna este ca poti refolosi caramida
gigibrbr_condo
Postat pe 18 Mai 2010 22:11
Buna, am renovat nnu demult casa parinteasca construita in 1939,si pot sa va confirm ca m-a costat cu 50% mai mult decat daca o construiam de noua. Asta este,dar exista si farmecul si misterul constructiilor vechi,cu nostalgia lor,cu frumusetea lor.
Unele merita renovate,altele mai bine le demolezi de tot si folosesti o parte bdin materialele recuperate.
Spor la treaba.
sabiebogdan
Postat pe 19 Mai 2010 01:50
casa mea e din 1838 ( da opt sute) si pivnita chiar mai veche..am lucrat 14 ani la ea..si mai am acoperisul..dar fundatia este din granit la 3, 5 m adincime..si bolta din caramida arsa..nu are pori..desi a fost si inundata..peretii au 80 de cm..si am facut subzidire si izolatie..am schimbat geamuri, usi, pardoseala..
o casa noua o ridici intr-un an..ai probleme cu proiectul..material iti ramine din casa veche si mai cumperi, utilitatile apa, gaze le faci..si tot nu dureaza cat o renovare..acum pe un perete a inceput sa-mi cada tencuiala..alti bani..nemaivorbind ca de fiecare data e necesar o noua zugraveala..
m-am zgircit..nu aveam bani..dar cand fac acum socoteala..cred ca puteam reface..ma zbateam mai mult si era o casa noua...baia am improvizat-o ..la o casa noua faceam incapere adecvata..asta e..nu aveam nici unde locui..asa ca am renovat..dar daca ai o alta locuinta..nu te gandi..construieste din nou
erika9
Postat pe 19 Mai 2010 15:39
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Mai 2010 19:06
f.dragut..ai uitat sa specifici pretul la acest izomil..e cumva la 100 Eu tubul? l-am vazut folosit la casa Teleky din Tg.Mures
costurile sunt enorme..un tub este necesar la 1 m distanta de altul, nu? deci la 10 * 12= sunt necesare 120 tuburi *100 Eu sau poate mai mult Eu..o nimica pe piata romaneasca..si la veniturile noastre..
merge pt Ministerul Culturii dar nu pentru un cetatean..
erika9
Postat pe 26 Mai 2010 16:46
buna ce pot zice acum doi ani am cumparat si eu o casa la tara in principiu voiam sa o daram dar a fost cazul caramida era ff bine conservata si atunci am decis sa dau toata tencuiala exterioara jos am spalat bine caramida si rosturile *a se insista intre rosturi pt. ca casele vechi au fost construite cu pamant galben nu cu mortar* asa am spalat bine rosturile am cumparat 12 plase de Buzau si 12 metri de fier beton de 6 pe care lam taiat la o dimensiune de 15 cn si cu el am prins toata plasa de Buzau pe tot exteriorul caseiam dat o mana de strop .dupa aceia am sapat sa fac subzidirea ,atentie subzidirea se face dor din 2 in 2 metri adica !.sapi doi metri lungime si 30 cm adancime se pune fierul se toarna betonul si se lasa .a doua zi urmatori doi metri sau poti incepe din diferite colturi a le casei azi faci toate patru laturi maine continui dar nici o data nu sapa o distanta mai mare de 2,5 metri peretele se poate darama este ff important daca poti sa prinzi in subzidire si plasa de Buzau pe care ai montato pe perete dupa aceia daca vrei sa fi sigur de casa care o renovezi pe toate patru colturi a le casei din subzidire lasai niste mustati petru stalpi nu trebuie sa faci stalpi grosi 20cm dar in colturile casei unde faci stalpi trebuie sapat 40 de cm si graoapa sa fie mai larga ata in exterior cat si sub casa acelea se vor numi pahare))).dupa aceasta pratie de subzidire se tencuieste casa se izoleaza cu polistiren de 10!cm dece nu de 8,4,2pt ca puterea ingetului este pana la 10 cm de profunzime daca izolati cu polistiren mai subtire de 10 o izolati dor pt finisaj nu si energetic si energetic un pic dar nu asa cum trebuie!io dupa acea iam dat si un tinci driscuit frumos si acum astept sa mai strang ceva bani si so imbrac in granit!
Dan_Vasile_Marinescu_1
Postat pe 25 Iulie 2013 14:20
prietene sa darami e usor !
Dan_Vasile_Marinescu_1
Postat pe 25 Iulie 2013 14:27
De la: Dan_Vasile_Marinescu_1, la data 2013-07-25 14:27:39prietene sa darami e usor !

dar calea cea mai usoara nu e mereu cea mai buna. mai bine apeleaza la constructori profesionisti.
carla_alman
Postat pe 5 August 2013 10:17
Pentru Dan _Vasile_Marin .
Cu ce meseriasi faceti lucrarea? Eu sint in aceeasi situatie doar ca nici unul dintre cei care vin sa vasa nu vrea sa se apuce de lucrare. Nu inteleg de ce si ma apuca disperarea cind ma gindesc ca vine timpul rece si nu vreau sa mai treaca inca o iarna cu infiltratii care ar degrada-o si mai tare.
Multumesc.



condocarmina
Postat pe 25 August 2013 16:37
Se face asa stapi pe spate de rezitenta ,se tecuie cu ciment si var ca tine la umezeara srma e bun ce de gard ca e mai groasa cuie de 8 dupa glet si gata casa bine e bine in timp asta sa schimbi si gemu usea retea de curet apa e.t.c pt a nu mai munci de doua ori scuze daca nu am scris corect am vrut doar sa ajut am si eu o casa la tara si asa am facut
Vreau_Sa_Fiu_Eu_1
Postat pe 21 Iunie 2016 17:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bucatarii 16 De la: Floricela 26 Decembrie 2009 20:50
consultanta instalatii hiro-termo-sanitare 1 De la: b50ptr 10 Ianuarie 2011 00:49
O PUN PE PERETI 52 De la: kudika312524 3 Ianuarie 2011 11:08
Am un GPS LG 555 si i-am spart Touch Screen 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:25
Va semnalez o noutate - aparatele Saniflo 1 De la: najurb 21 Ianuarie 2009 04:05