Setari Cookie-uri

hidroizolatie pentru o terasa

Am o terasa din beton deasupra unei verande ca extindera a noii case,doresc sa stiu cum sa o hidroizolez,ce produs ar fi mai bun,iar apoi sa pun gresie,terasa are aprox 22mp.Cineva mi-a recomandat sa folosesc CM11,sau CM17, ca adeziv si ca acestea sunt bune hidroizolante.Ce ma sfatuiti sa fac avind in vedere si temperaturile f scazute de la noi,sunt din suceava. Merci beaucoup!Paul. ID meu paulchasseur@yahoo.fr
le_chasseur
Postat pe 10 Martie 2010 14:09
Daca doriti sa puneti gresie inseamna ca va fi o terasa circulabila, daca aceasta terasa de beton este deasupra unei verande, in mod normal trebuie facuta si o termoizolatie inaintea hidroizolatiei, pentru evitarea problemelor de condens pe tavan. O varianta ar fi:
- bariera de vapori
- termoizolatie
- hidroizolatie
- sapa
- hidroizolatie subtire
- placare gresie
Pentru placarea cu gresie, se utilizeaza de preferinta CM 17.
Apropo, de ce multumiti in limba franceza?
MIKE_condo
Postat pe 10 Martie 2010 19:48
Daca doriti sa puneti gresie inseamna ca va fi o terasa circulabila, daca aceasta terasa de beton este deasupra unei verande, in mod normal trebuie facuta si o termoizolatie inaintea hidroizolatiei, pentru evitarea problemelor de condens pe tavan. O varianta ar fi:
- bariera de vapori
- termoizolatie
- hidroizolatie
- sapa
- hidroizolatie subtire
- placare gresie
Pentru placarea cu gresie, se utilizeaza de preferinta CM 17.
Apropo, de ce multumiti in limba franceza?
MIKE_condo
Postat pe 10 Martie 2010 19:48
multumesc ptr infos,dar nu prea pot sa le fac pe toate ptr ca ma ridic prea mult si am deschidera pe terasa a doua usi de la doua dormitoare dinspre curte am un spatiu de 6-7cm doar,iar o sapa cere minimul 5cm de aceea ma limitez doar la hidroizo spuneam ca am izolat prin interior ptr ca mi-a permis sa fac lucrul acesta;referitor la limba franceza sunt un fan al limbii si civilizatiei franceze,actualmente ma aflu ptr o perioada la Bruxelles.Merci si toate cele bune.!?




le_chasseur
Postat pe 11 Martie 2010 15:45
As vrea sa-l intreb pe "MIKE " la ce se refera si ce inseamna
" hidroizolatie subtire "

multumesc mult
montajprestaf
Postat pe 31 Martie 2010 21:48
De la: montajprestaf, la data 2010-03-31 21:48:21 As vrea sa-l intreb pe "MIKE " la ce se refera si ce inseamna
" hidroizolatie subtire "
Ca sa fie si mai concret, un exemplu de hidroizolatie "subtire" poate fi :hidroizolatia bicomponenta sub placari ceramice Ceresit CL 50.
MIKE_condo
Postat pe 1 Aprilie 2010 21:05
Intrebare este ??
peste o terasa circulabila , termo izolata se pote folosi o hidroizolatie asa zisa "subtire".
montajprestaf
Postat pe 5 Aprilie 2010 10:00
De la: montajprestaf, la data 2010-04-05 10:00:16Intrebare este ??
peste o terasa circulabila , termo izolata se pote folosi o hidroizolatie asa zisa "subtire"
De obicei imi place sa dau un sfat la cineva daca sant sigur ca este bun, chiar daca nu este cel mai bun. Am luat in considerare o terasa de 70 mp, pe care sant mese cu umbrele si scaune, deasupra unui restaurant, executata in acest mod acum vreo 7 ani, si este impecabila si acum, din toate punctele de vedere. Si acolo se circula va spun eu.
MIKE_condo
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:06
intra pe www.isomat.gr/index.php/ro/ la materiale hidroizolante AQUAMAT si gasesti ceea ce cauti pentru gresi foloseste de la weber adezivul weber h 20 si ai scapat de apa
diulian
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:37
De la: le_chasseur, la data 2010-03-10 14:09:48Am o terasa din beton deasupra unei verande ca extindera a noii case,doresc sa stiu cum sa o hidroizolez,ce produs ar fi mai bun,iar apoi sa pun gresie,terasa are aprox 22mp.Cineva mi-a recomandat sa folosesc CM11,sau CM17, ca adeziv si ca acestea sunt bune hidroizolante.Ce ma sfatuiti sa fac avind in vedere si temperaturile f scazute de la noi,sunt din suceava. Merci beaucoup!Paul. ID meu paulchasseur@yahoo.fr
le_chasseur
Postat pe 25 Mai 2010 20:51
idiotule, ce-i cu poza asta? cretinuleeeeeee!
kudika_37140
Postat pe 20 Iunie 2013 23:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FCM CONS DESIGN 1 De la: condo003278 24 Februarie 2010 00:06
despre terenuri,case si acte 8 De la: cara_zara37 4 August 2010 08:26
Cactusul de Craciun 49 De la: angelblue_67 18 Martie 2009 10:32
izolatiea mansardei cu spuma poliuretenica 15 De la: raiders 22 Februarie 2015 11:40
CE FEL DE TIMPLARIE SA FOLOSESC ? 3 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 01:06