Setari Cookie-uri

Ajutor!!! Am nevoie urgent de un sfat pentru a scapa de invazia de rame din curte

Anul trecut in primavara am pus gazon in curte si la sfatul mai multor persoane, am pus intai un strat de mranita(ingrasamant agricol natural provenit din gunoi de grajd bine fermentat sau din resturi vegetale, in special frunze, descompuse), peste care am pus pamant gras ca sa se prinda bine gazonul. Din toamna lui 2009, la fiecare ploaie, curtea imi este invadata de o multime de rame . Stiu ca este normal ca dupa ploaie sa apara rame, dar la mine in curte apar in numar exagerat de mare incat nu am pe unde sa calc. Cel putin gardurile care sunt zidite si vopsite cu decorativa alba, se inegresc din cauza puzderiei de rame ce se urca pe ele. Odata cu venirea primaverii, au inceput iar ploile si cum azi noapte a plouat in continuu, m-am trezit dimineata iar cu gardurile pline de rame, ba chiar si peretii exteriori ai casei au fost invadati de rame pana pe balcoane si pervazele de la geamuri. Mi-e si frica sa mai deschid ferestrele pentru a aerisi dimineata. Ajutati-ma, va rog!!!
condo001653
Postat pe 29 Martie 2010 11:23
cred ca mai este cineva cu aceiasi problema pe forum sincer cred ca este o binecuvantare si mai incurand te-as sfatui sa le strangi si sa le vinzi dar totusi daca vrei sa nu mai ai parte de ele arunca ceapa pe gazon . da , da ceapa !!!!!!!!! orice ceapa curatata sau ceva ceapa putrezita mucegaita de la comercianti
costicaionescu
Postat pe 15 Septembrie 2010 16:07
De la: costicaionescu, la data 2010-09-15 16:07:08cred ca mai este cineva cu aceiasi problema pe forum sincer cred ca este o binecuvantare si mai incurand te-as sfatui sa le strangi si sa le vinzi dar totusi daca vrei sa nu mai ai parte de ele arunca ceapa pe gazon . da , da ceapa !!!!!!!!! orice ceapa curatata sau ceva ceapa putrezita mucegaita de la comercianti


ai costica aaaii!
nu-i mai bine sa le stranga si sa le vanda la pescari?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 15 Septembrie 2010 20:14
Ramele sunt muncitori de nepretuit ! fara ele ai avea pamant ¡¡ beton¨
edina3
Postat pe 30 Noiembrie 2010 18:16
ia-ti gaini....
denis_roxana
Postat pe 8 Februarie 2011 12:53
Ha?

Adica tu nu stii ca ramele sunt foarte bune? Ingrasa pamantul, il afaneaza si il face si mai propice pentru cresterea gazonului...

Credeam ca asta e adevar cunoscut inca din clasa a 3-a...
Dor_a
Postat pe 8 Februarie 2011 13:17
De la: denis_roxana, la data 2011-02-08 12:53:09ia-ti gaini....

strica..gazonul...
Fulg-de-nea
Postat pe 1 Martie 2011 12:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Radacini de salcam crescute sub casa 1 De la: kudika_1033590 1 August 2018 13:02
Ajutor!!! Am nevoie urgent de un sfat pentru a scapa de invazia de rame din curte 7 De la: Flowers 1 Martie 2011 12:38
Hidroizolatii, instalatii,amenajari 3 De la: carmen_natural 24 Februarie 2013 15:47
Bulbi de lalele, narcise, zambile, branduse, ghiocei !!! 1 De la: ana1234567 20 Septembrie 2010 22:02
te ajuta cineva cand esti in impas??? 14 De la: pludi 28 Martie 2015 16:45