Setari Cookie-uri

Negreala de la cos de fum de la soba de teracota!!

Sal!!Am si eu o problema la cosul de la soba!Eu mi-am facut cos din casa pana pe bloc fiindca stau la ultimul etaj si am terasa deasupra!Dupa nici un an de cand am inceput sa fac focul in soba a inceput sa-mi apara o negreala urata cu miros innecacios!Si nu stiu cum as putea sa scap de aceea negreala,din cate am inteles nu a fost facuta izolatia bn intre horn si tavan!Am mai auzit k as putea da jos gletul si sa dau cu apa de sticla,si apoi sa dau iara cu glet si sa bag apa de sticla si in glet!!
ionkiki
Postat pe 27 Aprilie 2010 19:14
Cu ce faceti focul?
Mirosul innecacios este probabil al dioxidului de sulf, care rezulta dintr-o ardere incompleta, intr-o atmosfera saraca in oxigen. Probabil cosul nu este bine dimensionat si soba nu are fumurile corect executate, asa ca nu "trage" bine.
In ce priveste izolatia cosului, aceasta trebuie facuta corect deoarece puteti provoca un incendiu.
Mihaela09_condo
Postat pe 27 Aprilie 2010 22:09
Fac focul cu lemne!Soba este facuta bn ptr ca cine mi-a facut-o e sobar de meserie,a facut sobe si pe afara!!Aceea negreala a aparut dupa ce nu am mai facut focul un timp,si apoi am reluat sa fac focul!!Atmosfra nu-i saraca in oxigen avem tot timpul o oala cu apa pe soba!Problema e cum as putea rezolva cu negreala aceea,de pe cos!as pune niste poze dar din pacate nu merge!
ionkiki
Postat pe 28 Aprilie 2010 18:19
Salutare!
Incearca sa izolezi complet tot cosul de fum-incepind de la iesirea din soba pina la finalul lui afara .Datorita diferentei de temperatura apare condensul care incepe sa curga pe cos si aduna tot ceea ce ramine(funingine)transforminduse in ceea ce numesti "Negreala urit mirositoare"Fumul iese cald din soba iar afara temperatura e mult mai mica si pe materialul cosului apare condens -chiar daca e din caramidsa sau un simplu burlan.Vorbesc din proprie experiennta nu din auzite sau citite.O izolatie cu vata minerala sau vata de sticla de 5 cm de jur-inprejur-ul cosului e suficienta.Spor la treabA!

Cu respect!
ieftin
Postat pe 1 Mai 2010 11:53
E din caramida cosul!Bun si daca curat acolo cat pot si dau cu apa de sticla si apoi cu glet si izolez cu placa de rigips tot o sa-mi iasa inapoi negreala aceea?De jur imprejur nu am cum sa izolez cu vta de sticla sau minerala!Uite o sa pun poze la profilul meu ca vad ca doar acolo se poate pune poze!
ionkiki
Postat pe 3 Mai 2010 08:09
buna ionkiki,parerea mea daca te intereseaza,este.trebuie sa verifici daca scurgerea de gudron este din capatul cosului exterior sau de la imbinarea tevilor.daca ai pe cos in exterior "palarie"demontea-zo repede(simplu,nu?)particulele de gudron calde lovesc in "palaria" rece ,se condenseaza si curge pe cos sau pur si simplu picura pe linga pina la baza, de unde se infiltreaza prin perete.daca este di cauza imbinarilor atunci trebuie sigilat.si intr_un caz si in altul am o solutie daca te intereseaza.spargi pe linga cos cit este nergeala ,pt ca este imbibata in zidarie si nu iese cu nimic decit cu dalta.daca este imbinare atunci cauta in zona unde locuiesti la magazine de specialitate un silicon de la firma "MAURER" 1500 gradi se cheama produsul,e provenienta italiana.odata aplicat si uscat rezista pina la 1500 de grade.este special pentru sobe,seminee hornuri,etc.se aplica ca si oricare silicon,nimic special in manipulare.folosestel la imbinari,sau sigileaza intre horn si zidarie.dar, urca pe bloc si verifica daca pata este si in partea superioara ,sursa este ori"palaria"ori se prelige pe horn.folooseste acel silicon si in partea superioara pina impiedici toate infiltratiile.sa nu iti faci probleme ca o sa ploua in horn,este neglijabila cantitatea de apa.sper ca sfatul iti este de folos.spor la munca.
calin09
Postat pe 4 Mai 2010 14:25
am vazut pozele daca iti poti permite financiar sparge tot cosul,si cumpara caramizi refractare pt cos,foloseste ca liant samota,sau daca e prea scumpa caramida, teava izolata termic(atentie la imbinari,silicon).bafta
calin09
Postat pe 4 Mai 2010 14:44
Am terasa sus pe bloc si am un cocos din acela care se invarte cand bate vantu!Sus pe bloc este izolat cu carton din acela care se gaseste in sul,nu stiu din ce e facut...Este direct afara cosul!!
ionkiki
Postat pe 6 Mai 2010 19:44
Salutare!
Ioane!!!!!!!!! las-l draq de cocos ....Cartonul care zici ca l-ai pus acolo sus nu am inteles unde te-ai referit ...ca l-ai pus sa izolezi intre cos si plafon sau ca ai imbracat cosul cu el ???/
Daca l-ai pus jos ca sa faci izolatie impotriva apei(sa nu curga la inbinarea dintre cos si acoperis) e bine dar daca l-ai pus in jurul cosului .........da-l jos frate si izoleaza cosul cum treb.Deci asta e iddea finala .izoleaza cosul cu vata minerala sau de sticla ,peste vata aia pui de jur-imprejur o plasa de rabitz,o stringi bine ca sa nu joace si apoi ii dai un strat de finisare cit mai etans cu un adeziv de exterior(folosit ptr gresie sau altele la exterior) .....incearca sa il inchizi cit mai bine cu finisarea in asa fel sa nu ai alte probleme in viitor ...de ex .....vata se imbiba cu apa si apoi iar iti curge in casa .....spor la treba si sa ii faci un suport mai departe de cos, ptr cocosul ala ca poate ii vine si vre-o puica si cine stie ce mai fac aia acolo ...nu de alta dar sa nu iti darime cosul .....!! am glumit !


Spor la treaba cit mai ai caldura ca dupa aia iar vine vijul si treb sa faci focu' in casa !Incearca se faci lucrul asta int0ro perioada fara prea multe ploi ca sa nu se ude vata

Cu respect
ieftin
Postat pe 7 Mai 2010 19:46
Salutare!
Ca si solutie propun montarea unui cos flexibil de inox, care se gaseste la Romstal (de acolo am cumparat eu). Alegeti diametrul potrivit, functie de cosul ce-l aveti deja construit si...multa caldura!
fordxad
Postat pe 8 Mai 2010 09:07
Cartonul acela la-m pus ptr izolare s nu-mi ploua in casa!!!
ionkiki
Postat pe 9 Mai 2010 11:27
Salutare!
Daca e asa pai poti sa ii dai bataie sa izolezi cosul de afara asa cum ti-am explicat in ultimul mesaj ...daca mai ai nelamuriri nu ezita sa intrebi ......poate mai sint si alte persoane cu idei pertinente ....tot ce am scris a fost proprie experienta .Unde nu stiu nu ma bag
Cu respect!
ieftin
Postat pe 10 Mai 2010 14:39
Salut!
Am o soba cu lemne executata inainte de 1989 la et. 4 si nu am avut nici o problema cu el deoarece:

1) cosul de fum propriu zis este executat din tub de azbocimen de cca 25cm Dn (ce se utilizeaza la alimentari cu apa), deci este IMPERMEABIL la infiltratiile cauzate de condens.
2) la partea inferioara exista o usita de vizitare, iar tubul este izolat cu bitum de cca 5cm grosime
3) O data pe saptamina trebuia evacuat lichidul ce se colecta din condens
4) tubul este zidit la exterior cu caramida plina de 12.5cm grosime, tencuit, gletuit zugravit...
5) la partea superioara nu s-a pus nici un fel de protectie, deoarece apa ce intra in tub din precipitatii se evapora
6) Avantajul principal al utilizarii tub de azbociment la cos fum:
-rugozitate redusa (fumul este evacuat usor, si nu se depune pe tub)
-nu este permeabil
-usor de montat
etc...
nelumihutiu
Postat pe 19 Mai 2010 11:52
Negreala aia din cos este substanta nearsa in procesul de ardere .Daca vrei sa scapi de ea poti sa o arzi daca nu ai alte materiale inflamabile in zona respectiva.Dupa ardere se face ca o zgura usoara ,ca o spuma uscata si care cade sau se curata f usor cu perii ptr. cosuri.La unele cosuri sigure se toarna chiar motorina pe cos si se da foc.Dar Atentie cosul tr sa fie sigur sa nu provoci singur un incendiu.
Daca nu,mai bine construieste altul nou cu izolatie.
gemini_costinesti
Postat pe 24 Mai 2010 14:58
problema esta ca, cosul este blocat. acea scurgere este condens datorat gatuirii sau blocarii cosului de fum.
eu_vasile
Postat pe 1 Iunie 2010 11:25
hjkjhkjhkjhkjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhjhmjgmjhmghjhj

Am foarte multa experienta!!!
kudika_33188
Postat pe 7 Aprilie 2013 21:42
Ionikiki cat are cosul largimea in interior?
Raisa_Maria_V__duva_1
Postat pe 28 Iulie 2013 16:45
Cer dracu e asa greu ? E soba cu fumul in casa.
kind_er
Postat pe 28 Iulie 2013 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alegere hota 2 De la: andrei_mariancatalin 8 Aprilie 2009 15:35
Instalatie electrica interioara defecta? 1 De la: DanutOlariu 8 Septembrie 2010 21:27
calorifere 20 De la: condo000305 30 Ianuarie 2010 16:14
iluminat cu LED 7 De la: kudika_932746 31 August 2013 00:48
SEMINEU RODEO 2 De la: entropicu 31 Mai 2010 15:09