Setari Cookie-uri

panouri fotovoltaice!!

ce parere aveti despre panourile fotovoltaice?sunt rentabile?sau nu?si unde ar fi ele rentabile?in ce zone ale tarii?
paul84
Postat pe 28 Aprilie 2010 09:04
Buna Paul, poti gasi informatii despre panourile fotovoltaice accesand link-ul: http://www.alfabit.ro/index.php
Mult succes si daca mai ai intrebari, sunt aici.
eucorynutza
Postat pe 29 Aprilie 2010 13:41
multumesc de site,am gasit o multime de site-uri dar de asta nu am dat!!!dar cum as putea sa calculez cat m-ar costa investitia completa ale panourilor si daca da randament in zona in care stau eu!!ca am mai auzit si care se plang ca sunt si zone unde nu au randament aceste panouri!! multumesc si o zi placuta!!
paul84
Postat pe 30 Aprilie 2010 08:34
Panourile fotovoltaice reprezinta viitorul in domeniul alimentarii cu energii alternative. Daca tot asa o tin astia de la renel, conel, sau cum au sa ii mai cheme, nu avem decat sa ne luam panouri fotovoltaice . Si eu am cautat asa ceva. M-a intereseaza modul de calcul al puterii vizavi de consumul unei case normale( adica cu consumatorii clasici , masina de spalat, televizoare, centrala termica cuptor,....) cum se stocheaza surplusul ( daca exista asa ceva) . A, si inca ceva : PRETUL. Nicaieri nu iti zice nimeni legat de pret. In pretul de achizitionare al unui panou intra si acumulatorul de stocare si cabluri si alte dispozitive, sau pt alea trebuie sa iti faca un electrician calcule si scheme?
iovanescu_dan_2007
Postat pe 2 Mai 2010 22:08
Am un prieten inginer proiectant in domeniu
si mi-a spus ca merita doar daca nu le cumperi tu altfel investitia ti-o vei recupera, in 10-15 ani si sa nu credeti ca este vorba de a acoperii consumul integral al casei.Nici vorba .
claudiutoday
Postat pe 4 Mai 2010 15:12
buna.din cate stiu eu pentru o instalatie de 3 kw,care este minimul pentru o casa,pretul ajunge undeva la 21000-23000 euro,montajul inclus.va mai pot spune ca italieni de la bologna au conceput si o vopsea fotovoltaica,mult mai economica(50mp necesarul pt 3kw/ora ar costa la12000 euro)dar nu este inca lansata pe piata.
condo001884
Postat pe 5 Mai 2010 08:37
la preturile astea noi care nu prea stam pe acasa mai in curand ne petrecem cate un concediu la mediterana in fiecare luna din an
costicaionescu
Postat pe 9 Mai 2010 02:46
Preturi bune zic eu gasesti pe www.instalatii-sighisoara.ro, au preturi la sisteme complete
relucu
Postat pe 9 Mai 2010 02:55
De la: relucu, la data 2010-05-09 02:55:24Preturi bune zic eu gasesti pe www.instalatii-sighisoara.ro, au preturi la sisteme complete


Multumesc pt linck.
Sunt ing energetician asa ca va pot raspunde in cunostinta de cauza .
- al treilea sistem prezentat , respectiv " Sisteme pt. iluminat, televizor si frigider " care costa 11.800 ron daca este dublat este mai mult decat suficiet pentru o casa cu 3 - 4 camere consum electric fool time
Posibil ( mai mult decat probabil ) sa nu trebuiasca sa cumperi intreg sistemul de 2 X fiind suficienta achizitia a :
- 4 panouri solare
- 1 controler solar
- 1 invertor
- 8 acumulatori solari
In aceste conditii comparand preturile intre ele, cred ca tot sistemul poate sa coste in jur de 15.000 - 17.000 ron adica aproximativ 4.000 euro
Sincer, mie mi se pare un pret mai mult decat rezonabil.
razvanro51
Postat pe 9 Mai 2010 08:33
@ Razvanro51 .off topic, dar...
Se scrie FUll time, si in al doilea rand posibil nu este mai mult decat probabil . Posibil implica doar posibilitatea ca ceva sa fie asa, un fel de 50/50 in timp ce probabil implica probabilitatea si se foloseste pentru a arata ca sunt mai mult de 50% sansele ca sa fie asa . Deci eventual trebuia spus: probabil(mai mult decat posibil)
saturnine_condo
Postat pe 9 Mai 2010 10:14
Costul unui sistem complet fotovoltaic de 4 kw/ 24 ore adus din China este de 6940 euro+tva. Cam 4 kw sunt necesari pentru o casa de 200 mp. Pentru detalii suplimentare da-ti un email la clutuc@yahoo.com
condo003012
Postat pe 9 Mai 2010 11:58
buna ziua,

in afara de site min.mediului ,fond de mediu,etc.

ARE CINEVA INFO ABILITATE ASUPRA PROIECTULUI DE SUSTINERE -CITESTE DECONTARE /PARTENERIAT WHAT EVER PRIN CARE INVESTITIA IN PANOURI SOLARE,POMPE DE CALDURA,ENERGIE VERDE,TREBUIE SA FIE SUSTINUTA DE CATRE AGENTIILE ABILITATE.

MA REFER LA PERSOANE FIZICE -LOCUINTE,PROPRIETATE PERSONALA.

DE EX.UN PROIECT PENTRU O LOCUINTA PERSONALA CU SUPR.UTILA 120-150 MP.COSTA ~10.000 EURO PENTRU INDEPENDENTA ENERGETICA ,ERA VORBA DE O FINANTARE DE 7/8000 EURO DE LA STAT.

ASTEPT CU INTERES UN PUNCT DE VEDERE AUTORIZAT
raztig
Postat pe 9 Mai 2010 12:37
Parerea mea e sa renunti la idea cu panouri voltaice pentru ca la noi inca nu sunt rentabile din cauza preturilor exagerate.O astfel de investitie se amortizeaza minim in 15ani daca ai norocul sa nu se strice altceva cea ce ma indoiesc pentru ca sunt acumulatorii care la 3-4ani trebuie schimbati si dupa cat am inteles sunt 8 acumulatori ori 200 de lei cel putin fa un calcul plus ca invertorul trebuie sa fie profesional cu unda sinusoidala pura altfel o sati bazaie toate prin casa si sa nu uitam ca este ceva electronic cu ceva garantie si el. Un invertor profi la 3000w este la 1700euro la 4000w depaseste 2000euro restul ca e rentabil sunt abureli.Un panou voltaic are 18volti abia de aprinde un beculet de acea e nevoie de invertor si acumulatori.In Italia e rentabil pentru ca statul sponsorizeaza cu 50% investitia si prin contractul cu enelitali ei cumpara de la cei ce au panouri curentul ce al produc mai mult pe timp de vara si nu al consuma si viceversa cand cei cu panouri nu produc curent enelitali le vinde curent la un sfert de pret pt ca au contract cu ei. Deci ceva independent sa te bazezi numai pe panouri nu cred ca e rentabil. Consumul la o casa dotata modern(nu vila) se incadreaza intre 4000-5000W un panou solar al gasiti pe net la 150-200euro
alflan
Postat pe 9 Mai 2010 12:50
Da! Am o cabana apicola,la tara. Am o instalatie formata din 1 panou, acumulator, 5 becuri,calculator-releu de incarcare.
Pot merge cu doua becuri, cuplez aparaul de radio, incarc telefonul, cuplez televizorul auto, cuplez sistemul de supraveghiere si alarma, cuplez lada frigorifica( de voiaj-auto) Este O.K. Totul a costat 230 Euro in Franta. La noi este .....
papucconstantin
Postat pe 9 Mai 2010 16:02
Tu te uiti dupa gramatica sau dupa ce idei da persoana aici? Gramatica ...la scoala. Am inteles ca esti inteligent, citit , e.t.c.Bafta multa si noroc dar nu ne mai stresa. Te rog.
iovanescu_dan_2007
Postat pe 9 Mai 2010 22:37
aici oamenii nu sunt asa de cititi ca tine, implicit nu vb limba engleza asa de bine ca tine. folosesc expresiile in virtutea inertiei sau poate a fost o gresala de tastare. oricum , aici nu intereseaza, cred eu pe nimeni lucrurile astea, ci doar rezultatele cautarilor, si ale sfaturilor date de oamenii de buna credinta , care vor sa ajute si sa impartaseasca din experienta lor. e foarte usor sa judeci, dar ar fii indicat sa ramai doar la pareri, daca ai asa ceva, in tema sitului.
cu multumiri,
Romeo Paun
nanu10
Postat pe 10 Mai 2010 10:17
Pentru independenta energetica investitia e de 22000euro si este inclus pe langa panouri invertor acumulatori si o eoliana.Deci daca nu este soare este vant daca nu este nici una sunt acumulatorii care atentie daca nu sunt calculati corect in functie de consum ramai la lumanare.
alflan
Postat pe 10 Mai 2010 10:42
Pentru inceput produsul cel mai scump in aceasta investitie este ,bateria".
Pentru un consim de 5 kw va sunt necesare 30 de baterii a 200-250 A. Aveam pe aici kg generatorului, convertorul si stabilizatorul de tensiune.Toate produse in China. Citeam pe forumuri ca aceste generatoare pot fii inbunatatite schimband magnetii cu unii din neodinium ce au un randament mai mare. Dintre cele mai interesante mi s-au parut generatoarele pe magneti sistem Perendev, de ce? nu necesita achizitia de baterii pentru inmagazinarea energiei, investitia fiind substantial ma mica. Acum parerile sunt impartite.
Panorile fotovoltaice dupa 2-3 ani au o scadere de randament de 3-8%, bateriile si ele au o durata limitata de viata si un spatiu apreciabil de depozitare.In Germania sa facut un generator pe acest principiu(Perendev)de 300kw si poate fii inchiriat pe o durata de 5 ani cu 45 000 euro. O sursa proprie de energie = -90% la factura de intretinere.
comanda
Postat pe 10 Mai 2010 12:54
intr-adevar panorile fotovoltaice dupa ceva ani au o scadere de randament, dar ar trebui sa stim si ce costuri de intretinere au si cum trebuie intretinute (praf, pasari, insecte, etc)
bluedj
Postat pe 10 Mai 2010 18:31
Salutare!
Din cautarile mele pe net si din alte surse ,rezulta ca investitia numai in panouri solare nu prea renteaza ....doar in tendem cu o eoliana ,(daca exista posibilitatea )....despre sistemul de acumulare al energiei -in cazul nostru bateriile-pot sa zic ,ca difera ca pret si compatibilitate ....o baterie de 160 de Am Deep Cycle-adica descarcare de 80 % costa in jur de 300 de euro ....ca sa poti avea un randament bun si o perioada mai lunga a curentului folosit....cele normale sint cu descarcare de cel mult 20-25%.,si daca le fortezi putin treb schimbate mai devreme de 4 ani .......asa ca una peste alta rentabilitatea acestui sistem sau in duplex cu o eoliana poate fi valabila numai in cazul inexistentei unei retele electrice(cabane la munte sau case construite afara din oras ) .Ca sa anulezi alimentarea de la ENEL si sa devii independent,nu renteaza
PS: Consumul mediu al unei case de 120 mp este de aprx de 7 KW ....am sa revin cu un mic model de calculare a puterii necesare unei case (asta in functie de confortul dorit te proprietar)

Cu respect
ieftin
Postat pe 13 Mai 2010 09:20
De la: razvanro51, la data 2010-05-09 08:33:34
De la: relucu, la data 2010-05-09 02:55:24Preturi bune zic eu gasesti pe www.instalatii-sighisoara.ro, au preturi la sisteme complete


Multumesc pt linck.
Sunt ing energetician asa ca va pot raspunde in cunostinta de cauza .
- al treilea sistem prezentat , respectiv " Sisteme pt. iluminat, televizor si frigider " care costa 11.800 ron daca este dublat este mai mult decat suficiet pentru o casa cu 3 - 4 camere consum electric fool time
Posibil ( mai mult decat probabil ) sa nu trebuiasca sa cumperi intreg sistemul de 2 X fiind suficienta achizitia a :
- 4 panouri solare
- 1 controler solar
- 1 invertor
- 8 acumulatori solari
In aceste conditii comparand preturile intre ele, cred ca tot sistemul poate sa coste in jur de 15.000 - 17.000 ron adica aproximativ 4.000 euro
Sincer, mie mi se pare un pret mai mult decat rezonabil.
daniela_gabra_gmail_com
Postat pe 13 Mai 2010 18:11
BUNA VA SALUT PE TOTI DE LA ROMA SANT INSTALATOR DE PANOURI SOLARE CU ATESTAT ITALIAN , AM SCOALA DE SASE LUNI CU PRACTICA LA POSTUL DE LUCRU. NU CUNOSC PRETURILE DE ACASA DAR AICI ESTE RENTABIL STATUL ITI DA 55/LA SUTA DIN CHELTUIELI ,IN TREI ANI PLATESTI MAI PUTIN IMPOZIT LA PRIMARIE. PANOURILE SOLARE TERMICE PT. ROMANIA SANT VALABILE DOAR TUBURILE VIDATE DE 58MM DIAMETRU UNA DINTRE ELE ESTE (IDROSOLAR), LUCREAZA DE LA -50 DE GRADE LA CARE PRODUCE APA CALDA (FAMILY SUN FS20 1350+10% TVA AICI ) PRODUCE ZILNIC 200 LITRI DE APA CALDA AJUNGE PT. O FAMILIE DE 4-5 PERSOANE. LA O CASA LOCUITA DE O FAMILIE AJUNG 3KW. FARA APARATE MARI (APARAT DE SUDURA,DE TAIAT LEMNE-CIRCULA- SI ALTELE DE GENUL ACESTA )AICI COASTA 5000UN KW.5 ANI GARANTIE DAR INSTALATIA PRODUCE CURENT 20DE ANI SI DUPA ACEA SCADE RANDAMENTUL CU 10% ANUAL. SE POATE FACE SI INCALZIRE CENTRALA CU PANOURI PROFESIONAL 30 DAR VARA CE FACI ? ESTI OBLIGAT SA FACI O PISCINA DESTUL DE MARE CA SA FOLOSESTI ENERGIA PRODUSA DE SOARE ALTFEL SE ARDE INSTALATIA CARE SE POATE INCALZI PANA LA 380°.DECIDETI VOI ..........VEDETI CUM STATI CU BUZUNARUL PT CA CEI ALES FURA SI DE LA CERSETORI.
condo003842
Postat pe 13 Mai 2010 19:37
De la: papucconstantin, la data 2010-05-09 16:02:57Da! Am o cabana apicola,la tara. Am o instalatie formata din 1 panou, acumulator, 5 becuri,calculator-releu de incarcare.
Pot merge cu doua becuri, cuplez aparaul de radio, incarc telefonul, cuplez televizorul auto, cuplez sistemul de supraveghiere si alarma, cuplez lada frigorifica( de voiaj-auto) Este O.K. Totul a costat 230 Euro in Franta. La noi este .....

va rog sa-mi trimite-ti si mie datele acelui sistem solar fotovoltaic (tensiune, putere, curent, nume producator, adresa comerciant etc. )
VALENTIN_STAN64
Postat pe 14 Mai 2010 18:12
Buna ziua,
In Romania nu se acorda astfel de subventii de la stat. Drept urmare i-ati adio de la asa ceva.
ralf_condo
Postat pe 15 Mai 2010 08:27
De la: paul84, la data 2010-04-28 09:04:29ce parere aveti despre panourile fotovoltaice?sunt rentabile?sau nu?si unde ar fi ele rentabile?in ce zone ale tarii?
Acum aproape o ora sa terminat o emisiune pe canalul 5 la francezi numita Question Maison, unde se prezinta totul despre casa, pe rand, in fiecare emisiune cateva subiecte, daca cautati se poate gasi pe net. Era vorba intr-o rubrica despre alimentarea unor locuinte cu panouri fotovoltaice, reportaj facut direct la oameni acasa, cu parerile lor, a beneficiarilor, a celor care locuiesc acolo, care au platit si care utilizeaza acest sistem de producere a curentului electric pentru locuinta proprie. Sa stiti ca nu prea au fost incantati si pe deplin multumiti niciunul, intotdeauna era cate ceva care nu era in regula. Odata pretul, o mare parte a sumei de achizitie si montaj o plateste statul, subventie, si cu toate acestea este de platit minimum 14 000 de euro pentru o locuinta. Un tip mai chitibusar, si-a facut toate calculele de peste 10 ani incoace, cat ar fi platit lunar curentul daca era bransat la retea, raportat la toate costurile avute cu instalarea panourilor etc. si inca nu a reusit sa amortizeze investitia in peste 10 ani de utilizare. In plus de asta a fost obligat sa-si cumpere si un generator mare de curent, pe benzina,(alte cateva mii de euro) pentru alimentarea casei cu curent in timpii morti, in care nu functioneaza panourile, di cauza timpului, ploii, cerului innorat etc. Asa ca mai ales ca nu sant subventionate de stat cumpararea etc a acestor panouri, este foarte discutabila achizitia lor, nu merita.
MIKE_condo
Postat pe 15 Mai 2010 13:53
bravo mike comentariul tau cred ca va multumi pe toti pe mine deja mai convins
costicaionescu
Postat pe 15 Mai 2010 15:30
SALUT VREAU SA VA SPUN CA IN ITALIA LA O INVESTITIE DE 100000 DE EURO ITI ADUCE ANUAL 24-25000 DE EURO BENEFICIU (LA CURENT PRODUS)DECI DUPA 4 ANI TI-AI RECUPERAT BANII SI DUPA ESTE CASTIG SIGUR MULTI ANI ANAINTE . NORMAL CA IN ROMANIA RANDAMENTUL ESTE MAI REDUS, IN ITALIA ESTE ENERGIE DE 850-1100 DE W.PE METRU PATRATDAR PANOURILE NU POT CAPTA MAI MULT DE 35-40%.
condo003842
Postat pe 15 Mai 2010 17:02
singura varianta rentabila ar fi cand statul intelege problema energiei si permite oricui sa devina producator deci cand poit baga in retea surplusul tau de energie fotovoltaica produsa, in loc sa te chinui sa stochezi.
Practic contorul tau sa mearga inapoi cand ai productie de energie suficienta si inainte cand nu produci cat consumi. In tarile cu oameni destepti la conducere asa se intampla.
crirus_gmail_com
Postat pe 16 Mai 2010 08:35
aici in Italia contorul electric este electronic si face totul singur , ce la dispecerat se poate controla pe unde radio.Faci o cerere si iti leaga panourile direct la retea (obligatoriu).
condo003842
Postat pe 17 Mai 2010 18:00
De la: VALENTIN_STAN64, la data 2010-05-14 18:12:55
De la: papucconstantin, la data 2010-05-09 16:02:57Da! Am o cabana apicola,la tara. Am o instalatie formata din 1 panou, acumulator, 5 becuri,calculator-releu de incarcare.
Pot merge cu doua becuri, cuplez aparaul de radio, incarc telefonul, cuplez televizorul auto, cuplez sistemul de supraveghiere si alarma, cuplez lada frigorifica( de voiaj-auto) Este O.K. Totul a costat 230 Euro in Franta. La noi este .....

va rog sa-mi trimite-ti si mie datele acelui sistem solar fotovoltaic (tensiune, putere, curent, nume producator, adresa comerciant etc. )
VALENTIN_STAN64
Postat pe 2 Iunie 2010 19:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Placare scara interioara. 5 De la: marian_valeanu22 9 Mai 2010 22:53
dormitorul 25 De la: condo003955 28 Mai 2010 12:33
modificare casa 14 De la: http___constructi_civile_blogspot_com 23 Martie 2010 16:57
spatii mici 14 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:59
Feronerie Termonpan Siegenia 1 De la: carmenmarinescu40 6 Februarie 2010 16:45