Setari Cookie-uri

constructia unui cos de fum

Doresc sa-mi construiesc un cos de fum , pentru o centrala termica pe lemne, fara tiraj fortat, in afara casei, lipit de casa. Cosul pleca dintr-o magazie unde este amplasata centrala. Poate cineva sa-mi dea un sfat : din ce materiale sa-mi construiesc cosul ? daca ar fi sa aleg cosul facut din segmente - pe care sa-l aleg : pe cel din inox sau pe cel din caramizi profilate ? Daca aleg cosul din segmente de caramida profilata, mai trebuie scivisit la interior ? Daca da, cu ce ? Cu lut amestecat cu nisip de rau , 1/3 ?
condo001711
Postat pe 6 Mai 2010 08:13
buna seara!merge din caremida profilata,largimea cosului obligatorie 25cm tencuit la int.var,nisip,ciment.
raduv
Postat pe 9 Mai 2010 20:17
Cosul trebuie sa aiba cat zice proiectantul centralei.Un cos de suprafata mica micsoreaza debitul de fum si reduce tirajul iar un cos cu suprafata mare se comporta ciudat.
vladoius
Postat pe 16 Mai 2010 07:05
buna cel mai bine af fi daca ati cumpara un cos schiedel pentru ca schiedelul este cel mai indicat cos pentru centrale pe lemne si seminee
csongorszakacs
Postat pe 16 Mai 2010 09:10
Noi am vorbit cu cel care ne-a instalat centrala si am intrebat cat de mare sa facem cosul si cum pozitionat in functie de capacitatea centralei.La o centrala de 25 kw am facut cosul din 6 caramizi dintr-alea mici unite cat sa formeze o gaura in centru,pe urma puse inversate ca sa ii ofere stabilitate.L-a tencut meseriasul cu ciment cu nisip si ca distanta pana deasupra coamei.acum il izolam pe exterior cu polistiren subtire pentru design.Am vazut ca meseriasul a lasat la exterior undeva jos o gaura unde a pus portita ca la soba pentru curatat cosul anual.Cel care monteaza centrala va stii sa va spuna si unde sa puneti cosul ca sa aiba tiraj si sa fie aprobat la mediu...asta in functie de cum e pozitionata casa.
gabyta35
Postat pe 16 Mai 2010 09:30
eu am construit un cos de fum de 14m inaltime din caramida,fiind impartit la interior in 3 guri ;2 pt centrale si una pentru semineu.trage extraordinar de bine,dar nefiind termoizolat,formeaza multa stirijie.sunt nevoit sa-l izolez. Iesirile din centralele termice pina la intrarea in cos,le-am pus din doua tevi de 1,5ml x 20mm flexibile din inox care rezista de 6 ani,fara nici o problema,desi temperatura care iese dintr-o centrala fara gazeeficare este de 360grade.citeodata se inrosesc dar rezista. Ca sfat,daca ar fi sa mai fac un cos de fum,as folosi tevi de inox cu izolatie din vata de sticla;aparent sunt putin mai scumpe dar cu siguranta merita,se monteaza usor,sunt usor de curatat si arata bine.tencuielile de orice fel,cu timpul se vor fisura si vor necesita reparatii. succes!
miu_tudor
Postat pe 16 Mai 2010 21:24
De la: condo001711, la data 2010-05-06 08:13:17Doresc sa-mi construiesc un cos de fum , pentru o centrala termica pe lemne, fara tiraj fortat, in afara casei, lipit de casa. Cosul pleca dintr-o magazie unde este amplasata centrala. Poate cineva sa-mi dea un sfat : din ce materiale sa-mi construiesc cosul ? daca ar fi sa aleg cosul facut din segmente - pe care sa-l aleg : pe cel din inox sau pe cel din caramizi profilate ? Daca aleg cosul din segmente de caramida profilata, mai trebuie scivisit la interior ? Daca da, cu ce ? Cu lut amestecat cu nisip de rau , 1/3 ?
RAQUELE
Postat pe 17 Mai 2010 09:55
buna,e simple.....megi la romstal au cosuri pentru toate buzunarele............i is f buna,mi am montat si eu si....mere super ct
morarudanut83
Postat pe 17 Mai 2010 23:11
e ok sa-l zidesti dar trebuie izolat la exterior pt. siguranta ca nu face condens si ca ai un cos cald,iar la interior cand se zideste surplusul de material dintre randuri se indeparteaza(adica mortarul)
ghibeac
Postat pe 18 Mai 2010 06:32
Coºurile ºi canalele de fum (adicã acele canale care conecteazã intre ele cazane ºi coºuri) au un rol fundamental. Legislaþia impune cã, odatã montate, acestea sã fie:
• impermeabile la gaze ºi izolate termic
• cu parcurs vertical
• cu dezvoltare fãrã obstacole
• cu camerã de recoltare a materialelor solide
• cu coº pe acoperiº.
Aceste componente ale instalaþiei trebuie sã garanteze corecta eliminare a gazelor de ardere, fãrã formarea de condens ºi fãrã poluarea mediului. Dacã, este din module nu trebuie tencuit la interior, dar ºi acestea ºi cele metalice trebuie izolate. Este indicat sã fie construit în afara camerei centralei termice, dar, atât coºul cât ºi canalul de fum trebuie foarte bine calculate, dupã puterea nominalã a cazanului, ºi înãlþimea necesarã a coºului (trebuie sã treacã de acoperiº cu 30-50cm).
ian_condo
Postat pe 5 Iunie 2010 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna ! 15 De la: Gew 24 Februarie 2012 14:01
ajutooorr!!!! 1 De la: blondaparfum 17 Iulie 2011 15:12
INCALZIRE IN PARDOSEALA 2 De la: carmen_natural 27 Iunie 2011 15:54
amenajarea dormitorului... 15 De la: condo002293 5 Noiembrie 2009 11:10
certificare-auditare energetica 1 De la: marketinggobehost 23 August 2011 12:25