Setari Cookie-uri

case din lemn

se merita su nu?
marinica_condo
Postat pe 22 Mai 2010 18:48
sincer eu nu as recomanda deoarece intretinerea costa mai mult de cat la o casa de caramida sant de acord insa cu o casuta de vacanta de maxim 45mp dar si aici sant variante mai interesante precum casa mobila second hand sau o rulota auto dar daca este musai sa ridici o casuta undeva merita ceva provizoriu macar
gigibrbr_condo
Postat pe 30 Mai 2010 16:28
fiecare cu cel doare
de ce ma rog costa intretinerea unei case de lemn?
diferenta intre o casa din lemn si una clasica din zidarie e ca daca o faci din lemn ,o sa-ti ramana bani si de masina
holz
Postat pe 13 Iunie 2010 21:12
poate ca privesti subiectiv domnule Holz dar eu din ce am citit se pare ca este mai facil sa construesti o casa din caramida de cat o casa din lemn si o diferenta de cateva zeci de euro pe metru patrat nu mai intereseaza pe nimeni de buna seama ce lemnul periodic mai trebuie si tratat (si costa) una peste alta ramai doar cu mandria ca traiesti intro casa cat se poate de sanatoasa la propriu si nu la figurat
gigibrbr_condo
Postat pe 14 Iunie 2010 17:36
De la: gigibrbr, la data 2010-06-14 17:36:36poate ca privesti subiectiv domnule Holz dar eu din ce am citit se pare ca este mai facil sa construesti o casa din caramida de cat o casa din lemn si o diferenta de cateva zeci de euro pe metru patrat nu mai intereseaza pe nimeni de buna seama ce lemnul periodic mai trebuie si tratat (si costa) una peste alta ramai doar cu mandria ca traiesti intro casa cat se poate de sanatoasa la propriu si nu la figurat
De acord cu domnul Gigi. Cu doua compectari :
- a nu se confunda o casa de lemn executata acum, din rahaturi aglomerate, rumegus si talas de lemn presat, scanduri si scandurele etc, cu casele de lemn construite acum cateva sute de ani, si pe care le vedem pe la muzeul satului.
- o casa adevarata, pentru care unii se sacrifica o viata pana o definitiveaza, si care se doreste ca sa ramana mostenire mai multor generatii, asa este si "indicat" dealtfel, tinand cont de vremurile actuale, se construieste din caramida, boltari beton etc. Clar.
MIKE_condo
Postat pe 14 Iunie 2010 19:34
din pacate nu mai retin pe ce site a-si prezenta un domn arhitect numit Octavian Ungureanu o parte din sfaturile dansului privitoare la solutia optima pentru o casa ieftina raportata si la necesitatile reale ale viitorului locatar ,cu exceptia spatiului alocat bucatariei si a marimii geamurilor am fost intrutotul de acord cu dansul mai ales ca in cazul materialelor folosite a a explicat clar de ce este impotriva folosirii lemnului sau boltarilor in structura casei .
gigibrbr_condo
Postat pe 15 Iunie 2010 18:00
da,se prea poate sa fiu subiectiv tinand cont de faptul ca asta e activitatea mea de baza..imi cer scuze si nu doresc sa intru in polemici cu nimeni insa parerea mea personala referitoare la casele din lemn este ca acestea sunt mai ieftine decat cele clasice si aici vorbesc de o diferenta de pret de minim 10000 euro pt o casa de 120-140 m2 suprafata desfasurata.referitor la tratamentul care trebuie aplicat periodic (4-5ani)caselor din lemn,acesta nu depaseste valoric suma de 300 euro(pana la urma si casele traditionale se zugravesc din cand in cand...)ca si trainicie e adevarat ca nu se pot compara cu cele clasice insa tinanad cont de faptul ca majoritatea se apuca sa-si contruiasca o casa in jurul varstei de 3o de ani(sa nu uitam ca nu suntem vesnici),la ce bun ca aceasta v-a dainui 200 de ani?oare care dintre noi si-ar cumpara o casa de 200 de ani?doar terenul v-a mai avea valoare peste ceva vreme.dar fiecare are dreptul sa gandeasca in felul lui.eu raman adeptul caselor din lemn si consider ca suntem un popor mult prea sarac sa ne dorim doar Mercedes-uri si BMW-uri.
holz
Postat pe 19 Iunie 2010 14:46
Domnule Holz , ce sa zic este bine cand omul recunoaste .....dar nu trebuie sa va scuzati ca nu aveti de ce.......as zice ca noi forumistii condo santem totusi prieteni.....si educati .Legat de masini de top si eu mi-as dori un mercedes dar sant legat de ,, Eul '' care zice masina noua , masina noua ,si as spune ca aveti dreptate legat de casa de lemn dar in cazul meu sant prea legat de ciment ca sa ma pot dezlipi prea usor de el .In fine pentru mine diferenta de 10 mii de euro cum spuneti dumneavoastra poate in final sa nu existe ....... datorita mai multor factori .....gen materiale procurate mai ieftin manopera redusa , eventual calcularea necesitatilor de spatiu si eficientizarea lui prin solutii si materiale potrivite (aici intra si lemnul) Raman la ideia ca utilizarea lemnului in structura unei case de maxim 50 mp este cea mai potrivita alegere dar pentru alte finisaje din lemn sant total de acord ca doar imaginatie iti trebuie pentru a ,,incalzi "" casa.
gigibrbr_condo
Postat pe 20 Iunie 2010 15:55
Banuiam eu ca o sa intelegi...NIMIC din ce spun eu
holz
Postat pe 26 Iunie 2010 09:32
ei uite ca se mai intampla
gigibrbr_condo
Postat pe 8 Iulie 2010 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
izolatie fonica 1 De la: ilie_tudoroiu 31 Decembrie 2009 23:13
Spaga.la.biserici.ro 33 De la: Darius_ 5 Martie 2013 16:05
gudron nenorocit 5 De la: Carmen_Iuhas_1 5 Februarie 2012 17:59
cum dau vopseaua jos? 49 De la: viocris_2005 16 Iulie 2013 22:39
Sexy bitch 35 De la: broscoiu 12 Decembrie 2011 19:52