Setari Cookie-uri

combina frigorifica cu probleme?

utilizez o combina frigorifica marcawhirlpool de 3 ani o folosescde 2 ani dar acuma nu ma mai ajuta as vrea sa va intreb ,de ce am apa in el sub lazile de fructe?
rezistenta
Postat pe 8 Iunie 2010 08:02
Buna,
Pe peretele din spate al combinei, in interior, exista 2 canale de scurgere a apei.Intre ele, se afla o gaura prin care se scurge apa, intr-un recipient de sub combina.In cazul tau,acea gaura este infundata.Trebuie sa introduci un pai de plastic pentru a o curata de impuritatile care s-au adunat acolo facand mai multe miscari de dute-vino.
O zi buna!
simd
Postat pe 14 Iunie 2010 11:46
buna. paiul de plastic de care spunea dana, ar trebui sa-l gasesti chiar in frigider pe un raft undeva pe usa.sau poate la un loc cu alte accesorii pe care le-ai primit la achizitionarea frigiderului. bafta!
kinder_condo
Postat pe 17 Iunie 2010 12:21
Buna, problema mea cu aceeasi marca este ca temperatura din partea cu frigiderul nu coboara sub 14 sau 12 grade C; stiu ca ar trebui sa fie 4 sau 5 gr.C eventual 7 sau 8. Congelatorul e ok. Va rog cateva sugestii. Merci mult.
gabihabina
Postat pe 19 Iunie 2010 10:00
De la: simeondana, la data 2010-06-14 11:46:50Buna,
Pe peretele din spate al combinei, in interior, exista 2 canale de scurgere a apei.Intre ele, se afla o gaura prin care se scurge apa, intr-un recipient de sub combina.In cazul tau,acea gaura este infundata.Trebuie sa introduci un pai de plastic pentru a o curata de impuritatile care s-au adunat acolo facand mai multe miscari de dute-vino.
O zi buna!


Aceeasi problema ca domnul am avut si eu si am facut ceea ce ai scris mai sus. Nu se mai scurge apa. Acum am o noua problema care mi se pare ca se datoreaza faptului ca am bagat un pai pentru a desfunda. De cate ori inchid usa de la frigider incepe si se aude un zgomot ciudat in spatele frigiderului. Ai impresia ca este aspirat tot aerul din el prin acel orificiu sau ca si cum ar curge o cantitate mare de apa pe acolo.
Ce sa ii fac? Sa chem o persoana care se pricepe la frigidere?
coajaoana_condo
Postat pe 20 Iunie 2010 19:04
buna.am patit si eu ca tine acum o luna in urma si am crezut ca e termostatul(motorul nu se mai oprea)am dezghetat tot frigiderul si apoi l-am pus in priza ,si tot asa .am pus mana pe un ziar si am adus un mester acasa .a pus mana pe radiatorul din spate si jumate era rece.concluzia a fost clara ,a pierdut agentul termic(freon sau cum spun ei izo...ecologic).l-a incarcat cu agent termic si acum merge bine.explicatia lui a fost ca instalatia de frig are pori si mai scapa din agent.costul lucrarii e de 150 ron(negociabil).paul
ciobanu_pl
Postat pe 21 Iunie 2010 14:32
Daca instalatia are probleme (pori), chiar daca il reincarci cu freon (agent frigorific ecologic) el in timp tot va pierde acel agent. Solutiile sunt urmatoare(sunt patit cu o combina ARCTIC):1) ori cumperi una noua; 2) ori gasestiun meserias asa cum am gasit eu si mi-a schimbat toata instalatia(pe cupru). dezavantaj: in interiorul frigiderului instalatia de racire este la exterior, nu in interior sub plasticul din partea din spate(interior) a frigiderului si din acest motiv se formeaza gheata pe masca noii instalatii din interior(ca la vechile frigidere
nicuvarea
Postat pe 22 Iunie 2010 14:02
Buna ziua!
Cred ca este un defect de fabricatie faptul ca are temperatura de peste 10 grade. Si eu am aceeasi problema cu apa de sub lazile de fructe.Am incercat curatarea cu paiul de plastic, dar mai am o problema! este vorba de o nisa care se afla in partea dreapta deasupraprimului raft care imi face gheata permanent(este mascata de un grilaj de plastic).Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog!!!
cosaurale
Postat pe 23 Iunie 2010 09:53
De la: dobcosnic, la data 2010-06-23 09:53:28Buna ziua!
Cred ca este un defect de fabricatie faptul ca are temperatura de peste 10 grade. Si eu am aceeasi problema cu apa de sub lazile de fructe.Am incercat curatarea cu paiul de plastic, dar mai am o problema! este vorba de o nisa care se afla in partea dreapta deasupraprimului raft care imi face gheata permanent(este mascata de un grilaj de plastic).Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog!!!

Am omis sa precizez ca si eu am in frigider temperatura de 10 grade , iar problema scurgerii apei sub lazile de fructe nu am rezolvat-o prin curatarea orificiului cu paiul de plastic.
De aceea am nelamuriri in ceea ce priveste aceasta nisa din dreapta care ingheata, ma gandesc ca este sursa problemei!
cosaurale
Postat pe 23 Iunie 2010 10:07
Si eu am probleme cu combina frigorifica: de ceva timp merge continuu, nu se mai opreste. Temperatura in frigider este de 5 grade, in congelator de -21.
dana_vilcu
Postat pe 24 Iunie 2010 15:41
termostat defect
condo004258
Postat pe 11 Iulie 2010 17:08
De la: kudika_4662, la data 2012-04-09 10:21:30[quote name='UN BINEVOITOR date='2012-04-09 10:15:38']Secretul acestor defecte este de fapt unul singur:firma BEKO(made in turcia) acum cativa ani a cumparat fabrica de frigidere Gaiesti ARTIC si foloseste ca piese componente aduse de ei(motoare turcesti,chinezesti,tevi de aluminiu de slaba calitate care au pori,termostate la chilogram).In schimb sunt foarte incapatoare si ieftine.cel mai mare atu este ca dau cea mai mare garantie(3 ani).Ca sa repari asa ceva nu exista decat un remediu :schimbarea instalatiei(sunt instalatii de-a gata care se gasesc in magazinele frigorifice) care se aplica pe interior si se prinde in suruburi de peretele din spatele rafturilor.suruburile trebuie sa fie din inox altfel ve-ti avea surpriza sa ave-ti scurgeri de rugina in apropierea alimentelor.Varianta cu tevi de cupru produce oxizi daunatori organismului .
O astfel de lucrare costa intre 300-400 lei.INTREBAREA ESTE CE TE FACI DACA PICA COMPRESORUL DUPA CE AI FACUT ACEASTA MODIFICARE??

OAMENI BUNI! SUNTEM PREA SARACI SA LUAM TEAPA !

Am ajuns sa refuz sa fac aceasta lucrare clientului pentru ca nu se merita acest efort financiar.FARA ARTIC!! ESTE O BATAIE DE JOC!!
[/quote]

Ce ne-ati recomanda?
kudika_10434
Postat pe 23 Iunie 2012 12:33
De la: kudika_10434, la data 2012-06-23 12:33:27
De la: kudika_4662, la data 2012-04-09 10:21:30[quote name='UN BINEVOITOR date='2012-04-09 10:15:38']Secretul acestor defecte este de fapt unul singur:firma BEKO(made in turcia) acum cativa ani a cumparat fabrica de frigidere Gaiesti ARTIC si foloseste ca piese componente aduse de ei(motoare turcesti,chinezesti,tevi de aluminiu de slaba calitate care au pori,termostate la chilogram).In schimb sunt foarte incapatoare si ieftine.cel mai mare atu este ca dau cea mai mare garantie(3 ani).Ca sa repari asa ceva nu exista decat un remediu :schimbarea instalatiei(sunt instalatii de-a gata care se gasesc in magazinele frigorifice) care se aplica pe interior si se prinde in suruburi de peretele din spatele rafturilor.suruburile trebuie sa fie din inox altfel ve-ti avea surpriza sa ave-ti scurgeri de rugina in apropierea alimentelor.Varianta cu tevi de cupru produce oxizi daunatori organismului .
O astfel de lucrare costa intre 300-400 lei.INTREBAREA ESTE CE TE FACI DACA PICA COMPRESORUL DUPA CE AI FACUT ACEASTA MODIFICARE??

OAMENI BUNI! SUNTEM PREA SARACI SA LUAM TEAPA !

Am ajuns sa refuz sa fac aceasta lucrare clientului pentru ca nu se merita acest efort financiar.FARA ARTIC!! ESTE O BATAIE DE JOC!!


Ce ne-ati recomanda?[/quote]Ce problema ai?
kudika_10403
Postat pe 23 Iunie 2012 13:43
De la: kudika_4662, la data 2012-04-09 10:21:30[quote name='UN BINEVOITOR date='2012-04-09 10:15:38']Secretul acestor defecte este de fapt unul singur:firma BEKO(made in turcia) acum cativa ani a cumparat fabrica de frigidere Gaiesti ARTIC si foloseste ca piese componente aduse de ei(motoare turcesti,chinezesti,tevi de aluminiu de slaba calitate care au pori,termostate la chilogram).In schimb sunt foarte incapatoare si ieftine.cel mai mare atu este ca dau cea mai mare garantie(3 ani).Ca sa repari asa ceva nu exista decat un remediu :schimbarea instalatiei(sunt instalatii de-a gata care se gasesc in magazinele frigorifice) care se aplica pe interior si se prinde in suruburi de peretele din spatele rafturilor.suruburile trebuie sa fie din inox altfel ve-ti avea surpriza sa ave-ti scurgeri de rugina in apropierea alimentelor.Varianta cu tevi de cupru produce oxizi daunatori organismului .
O astfel de lucrare costa intre 300-400 lei.INTREBAREA ESTE CE TE FACI DACA PICA COMPRESORUL DUPA CE AI FACUT ACEASTA MODIFICARE??

OAMENI BUNI! SUNTEM PREA SARACI SA LUAM TEAPA !

Am ajuns sa refuz sa fac aceasta lucrare clientului pentru ca nu se merita acest efort financiar.FARA ARTIC!! ESTE O BATAIE DE JOC!!
[/quote]Calomnii.
kudika_10403
Postat pe 23 Iunie 2012 13:44
Am si eu o problema cu o combina Arctic.
in frigider imi ingheata destul de tare peretele din spate iar partea dintre compartimente se incalzeste.Ceva sugestii pentru a-mi face o idee daca se merita sa investesc in reparatie. Tocmai am dezghetat-o si caut solutii. Combina are vreo 6-7 ani de functionare. Dupa cat de cald era motorul e posibil sa fi functionat cam mult in ultimul timp.
kudika_13224
Postat pe 30 Iulie 2012 11:13
frigider arctic foarte zgomotoase si nu se poate face nimic.platim oricum :
kudika_940911
Postat pe 5 Noiembrie 2013 11:04
Buna.Eu am o combina Artic si acum o luna sa zic am dezghetat-o.Am observat ca din acel moment cand am bagat-o in priza face un zgomot ciudat de fiecare data cand umblu la frigider si iau cate ceva .Zgomotul nu tine foarte mult ,dar e un zgomot asa accelerat si dupa nu se mai aude nimic.Se poate sa se fi stricat ? Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat.
Anne_Marie_11
Postat pe 3 August 2014 11:06
Din nefericire asa se comporta dupa o anumita perioada. Nu prea aveti ce face. :( http://www.amadi.ro/
kudika_976192
Postat pe 28 Noiembrie 2014 23:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eco 15 De la: andrei_mariancatalin 9 Septembrie 2014 12:07
gigi sobi 1 De la: gigi_sobi_construieste_semineie_cuptoare_curte_cuptoare_de_patiserie_sobe_de_teracota_etc__ma_puteti 9 Iunie 2010 00:14
cum sa faci bani 1 De la: YniMircea 27 August 2009 13:01
Corpuri iluminat 20 De la: adrianpopagheorghe 22 Iunie 2009 16:34
Mame de baieti 5 De la: kudika_433 21 Decembrie 2015 08:09