Setari Cookie-uri

sentimente de vinovatie

Nu credeam ca voi ajunge sa postez aici pentru ajutor...nici nu stiu de unde sa incep...am o relatie de aproape 3 ani...sunt fericita..ma simt iubita dar...de 4 luni a aparut in viata mea o a doua persoana...pana acum au fost mici sentimente de vinovatie dar in seara asta am ajuns la o limita care doare...dar nu stiu ce ma doare...ca m-am daruit altei persoane fara sa ma gandesc la ce am langa mine...sau ca nu il mai iubesc...nu imi gasesc motive care sa sustina ceea ce fac...nu pot renunta la niciunul...langa E. ma leaga 3 ani in care am depasit atatea impreuna si o iubire care acum imi pare mica...iar langa R. am descoperit lumea cu alti ochi..am invatat sa zambesc in fiecare dimineata cand ma trezesc,sa merg fericita spre locul de munca sau spre facultate...sa fiu o persoana noua...nu stiu ce sa fac....va veni timpul cand voi fi nevoita sa aleg...mentionez ca am 20 si E. a fost primul din viata mea...nu inteleg de ce s-a ajuns aici..pe R. l-am cunoscut la facultate cand a venit sa imi ceara un curs...era foarte nesuferit ..am evitat sa stau de vorba cu el.i-am dat cursul si am plecat peste 2 zile m-a sunat si m-a invitat la o cafea ...dupa minute in sir de rugaminti am acceptat intr-un final ...dupa iesirea la suc mi s-a paurt a fi mai nesuferit decat credeam...de atunci am refuzat sa il mai vad ..dar roata s-a intors ca intr-o zi aveam nevoie de cineva sa imi repare pc ...i-am spus unei prietene si ea a zambit ironic spunand ca imi va aduce ea pe cineva...am ramas masca cand l-am vazut ca intra pe usa apartamentului...in fine ..am ramas datoare fatza de el;)) si a existat o a doua intalnire in care s-a purtat ca un adevarat cavaler...am continuat sa ne vedem si uite am ajuns sa avem 4 luni impreuna...va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla cu mine?si ce sa fac intr.un final...am mare nevoie de ajutor
mishellle
Postat pe 21 Iulie 2010 23:52
Sincer,parerea mea k nu mai poti continua asa.trebuie sa te decizi pe care il vrei cel mai mult?pt ca la un moment dat unul dintre ei tot o sa afle .Si apoi stii cum e vorba aia: "Nu alerga dupa 2 iepuri deodata ca s-ar putea sa nu prinzi niciunul".In primul rand gandeste-te bine k in relatia de 3 ani s-au intamplat multe lucruri intre voi si acestea v-au legat si v-au facut iubirea si mai puternica.nu crezi k aceasta relatie de 4 luni e doar aventura aceea,lucrul acela interzis pe care ni-l dorim uneori,deoarece in viata noastra sau in relatia noastra s-a instalat monotonia? incearca sa ii analizezi pe aman2 cu aceeasi ochi,gandeste-te k intr-o zi nu o sa-i mai ai,de care iti va fi dor cel mai mult?sau dak ai avea o problema care dintre ei te-ar ajuta neconditionat? stii ce ai putea face?incearca sa reaprinzi flacara pasiunii in relatia de 3 ani,vezi cum te simti..esti mai fericita decat cu R. sau cel putin la fel de fericita?dak da,nu pierde 3 ani din viata pt 4 luni,iar dak nu,atunci inseamna k R. chiar e alesul tau.eu iti urez mult succes in a gasi o solutie problemei tale.pupici.si scz dak am fost asa directa
onutzaB
Postat pe 22 Iulie 2010 00:42
De la: mishellle, la data 2010-07-21 23:52:07Nu credeam ca voi ajunge sa postez aici pentru ajutor...nici nu stiu de unde sa incep...am o relatie de aproape 3 ani...sunt fericita..ma simt iubita dar...de 4 luni a aparut in viata mea o a doua persoana...pana acum au fost mici sentimente de vinovatie dar in seara asta am ajuns la o limita care doare...dar nu stiu ce ma doare...ca m-am daruit altei persoane fara sa ma gandesc la ce am langa mine...sau ca nu il mai iubesc...nu imi gasesc motive care sa sustina ceea ce fac...nu pot renunta la niciunul...langa E. ma leaga 3 ani in care am depasit atatea impreuna si o iubire care acum imi pare mica...iar langa R. am descoperit lumea cu alti ochi..am invatat sa zambesc in fiecare dimineata cand ma trezesc,sa merg fericita spre locul de munca sau spre facultate...sa fiu o persoana noua...nu stiu ce sa fac....va veni timpul cand voi fi nevoita sa aleg...mentionez ca am 20 si E. a fost primul din viata mea...nu inteleg de ce s-a ajuns aici..pe R. l-am cunoscut la facultate cand a venit sa imi ceara un curs...era foarte nesuferit ..am evitat sa stau de vorba cu el.i-am dat cursul si am plecat peste 2 zile m-a sunat si m-a invitat la o cafea ...dupa minute in sir de rugaminti am acceptat intr-un final ...dupa iesirea la suc mi s-a paurt a fi mai nesuferit decat credeam...de atunci am refuzat sa il mai vad ..dar roata s-a intors ca intr-o zi aveam nevoie de cineva sa imi repare pc ...i-am spus unei prietene si ea a zambit ironic spunand ca imi va aduce ea pe cineva...am ramas masca cand l-am vazut ca intra pe usa apartamentului...in fine ..am ramas datoare fatza de el;)) si a existat o a doua intalnire in care s-a purtat ca un adevarat cavaler...am continuat sa ne vedem si uite am ajuns sa avem 4 luni impreuna...va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla cu mine?si ce sa fac intr.un final...am mare nevoie de ajutor






... welcome in clubul femeilor de romanica ... nu mai fi asa de nelinistita ca se rezolva de la sine ... mai stai 3 ani si cu urmatorul ... apoi inca 3 ani cu urmatorul ... o sa incepi sa condimentezi cu altii printre ani si peste vreo 10-15 ani o sa fii la fel de acra ca multe de pe aici ... mde cind traiesti pe baza simturilor nici nu mai realizezi ca nu stii ce vrei, ce cauti, ce valori ai, ce morala, cum se minte (gen leana - o sa ai intotdeauna o explicatie favorabila tie) ... probelemele tale existantiale de astazi vor deveni fleacuri ... te vei uniformiza ...
marco918
Postat pe 22 Iulie 2010 01:24
parerea mea k tu te simti vinovata de faptul ca ti-a placut si k iti place de R,nu de faptul ca nu-l mai iubesti pe E....pt ca sincer cred ca nu-l mai iubesti.mergand pe premiza asta iti recomand sa incerci sa ramai cu fericirea.stiu ca este greu deoarece in E vezi siguranta zilei de maine plus faptul ca l-ai rani foarte tare,dar importanta esti tu.cu R poate nu va tine...mai ales daca stie ca ai o relatie de 3 ani.R nu prezinta acea siguranta k si E dar in schimb ofera fericire sufletului tau.sa zicem ca ai ramane in continuare cu E si k ai renunta la R...oare cat timp va trece pana va aparea un X care sa provoace din nou acea bucurie in sufletul tau? ....gandeste-te bine ce vrei de la viata...poate niciunul dintre ei nu va fi al tau pe vecie.viata nu consta dor intr-un barbat...parerea mea.experimenteaza...iubeste,lasa-te iubita,sufera,invata....asa e viata.esti singura care poate lua decizia corecta.in speranta ca ti-am fost de folos...take care
kudi_kami
Postat pe 23 Iulie 2010 18:38
O relatie se bazeaza in primul rand pe respect si sinceritate.Eu cred ca tu nu-l iubesti pe E.Fii sincera cu el si renunta la el pentru ca asa ar fi corect fata de amandoi.
danny81
Postat pe 23 Iulie 2010 21:30
De la: kudi_kami, la data 2010-07-23 18:38:14parerea mea k tu te simti vinovata de faptul ca ti-a placut si k iti place de R,nu de faptul ca nu-l mai iubesti pe E....pt ca sincer cred ca nu-l mai iubesti.mergand pe premiza asta iti recomand sa incerci sa ramai cu fericirea.stiu ca este greu deoarece in E vezi siguranta zilei de maine plus faptul ca l-ai rani foarte tare,dar importanta esti tu.cu R poate nu va tine...mai ales daca stie ca ai o relatie de 3 ani.R nu prezinta acea siguranta k si E dar in schimb ofera fericire sufletului tau.sa zicem ca ai ramane in continuare cu E si k ai renunta la R...oare cat timp va trece pana va aparea un X care sa provoace din nou acea bucurie in sufletul tau? ....gandeste-te bine ce vrei de la viata...poate niciunul dintre ei nu va fi al tau pe vecie.viata nu consta dor intr-un barbat...parerea mea.experimenteaza...iubeste,lasa-te iubita,sufera,invata....asa e viata.esti singura care poate lua decizia corecta.in speranta ca ti-am fost de folos...take care






... fraza cea mai tare e ''iubeste,lasa-te iubita,sufera,invata'' !!! ... da nu e mai bine doar ''iubeste, lasa-te iubita, invata'' ... fara ... sufera ... ? ... sau e un soi nou de paranoia ? ... nu prea aveti fetilor scoala vietii si nici nu ati avut dascali de calitate in familie ... de asta o luati pe furadan dupa aia ... doamne fereste ... ca e lumea rea ... si va face sa suferiti ...

marco918
Postat pe 23 Iulie 2010 23:37
De la: onutzaB, la data 2010-07-22 00:42:30Sincer,parerea mea k nu mai poti continua asa.trebuie sa te decizi pe care il vrei cel mai mult?pt ca la un moment dat unul dintre ei tot o sa afle .Si apoi stii cum e vorba aia: "Nu alerga dupa 2 iepuri deodata ca s-ar putea sa nu prinzi niciunul".In primul rand gandeste-te bine k in relatia de 3 ani s-au intamplat multe lucruri intre voi si acestea v-au legat si v-au facut iubirea si mai puternica.nu crezi k aceasta relatie de 4 luni e doar aventura aceea,lucrul acela interzis pe care ni-l dorim uneori,deoarece in viata noastra sau in relatia noastra s-a instalat monotonia? incearca sa ii analizezi pe aman2 cu aceeasi ochi,gandeste-te k intr-o zi nu o sa-i mai ai,de care iti va fi dor cel mai mult?sau dak ai avea o problema care dintre ei te-ar ajuta neconditionat? stii ce ai putea face?incearca sa reaprinzi flacara pasiunii in relatia de 3 ani,vezi cum te simti..esti mai fericita decat cu R. sau cel putin la fel de fericita?dak da,nu pierde 3 ani din viata pt 4 luni,iar dak nu,atunci inseamna k R. chiar e alesul tau.eu iti urez mult succes in a gasi o solutie problemei tale.pupici.si scz dak am fost asa directa
hei draga mea ai 20 de ani asa se intampla o sa iti vina mintea la cap
healthy013624
Postat pe 24 Iulie 2010 09:37
De la: mishellle, la data 2010-07-21 23:52:07Nu credeam ca voi ajunge sa postez aici pentru ajutor...nici nu stiu de unde sa incep...
am o relatie de aproape 3 ani...sunt fericita..ma simt iubita dar...
de 4 luni a aparut in viata mea o a doua persoana...
pana acum au fost mici sentimente de vinovatie dar in seara asta am ajuns la o limita care doare...
dar nu stiu ce ma doare...ca m-am daruit altei persoane fara sa ma gandesc la ce am langa mine...sau ca nu il mai iubesc...
nu imi gasesc motive care sa sustina ceea ce fac...nu pot renunta la niciunul...
langa E. ma leaga 3 ani in care am depasit atatea impreuna si o iubire care acum imi pare mica...
iar langa R. am descoperit lumea cu alti ochi..am invatat sa zambesc in fiecare dimineata cand ma trezesc,sa merg fericita spre locul de munca sau spre facultate...
sa fiu o persoana noua...
nu stiu ce sa fac....va veni timpul cand voi fi nevoita sa aleg...
mentionez ca am 20 si E. a fost primul din viata mea...nu inteleg de ce s-a ajuns aici..
pe R. l-am cunoscut la facultate cand a venit sa imi ceara un curs...era foarte nesuferit ..
am evitat sa stau de vorba cu el.i-am dat cursul si am plecat peste 2 zile m-a sunat si m-a invitat la o cafea ...
dupa minute in sir de rugaminti am acceptat intr-un final ...dupa iesirea la suc mi s-a paurt a fi mai nesuferit decat credeam...de atunci am refuzat sa il mai vad ..
dar roata s-a intors ca intr-o zi aveam nevoie de cineva sa imi repare pc ...
i-am spus unei prietene si ea a zambit ironic spunand ca imi va aduce ea pe cineva...am ramas masca cand l-am vazut ca intra pe usa apartamentului...
in fine ..am ramas datoare fatza de el;)) si a existat o a doua intalnire in care s-a purtat ca un adevarat cavaler...
am continuat sa ne vedem si uite am ajuns sa avem 4 luni impreuna...va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla cu mine?si ce sa fac intr.un final...am mare nevoie de ajutor


1. deci cu E esti de 3 ani?
stai cumintica si nu da vrabia din mana pe cioara de pa gard

2.R e de la facultate?
NU
NU SI NU SI NU

CONCLUZIA stai cu E si apreciaza-l asa cum e.

sa stii ca la facultate tipu' asta poate zice multe, desi nu s-au intamplat?
ca poate sa fie nesuferit cum zici dupa ce sunteti in pat si tu te vei indragosti iremediabil?

fugi cat ai timp de ispite...
si lasa R..ca e la fel de nesuferit, doar ca dupa ce te-a ajutat il vezi mai putin
serios.nu mi-o lua aiurea.
asta vad si cred ca e mai bine
dragon_fly88
Postat pe 24 Iulie 2010 09:49
Cele mai mari descoperiri ale noastre nu sunt facute de ochi ci de picioare.Cu cat ridicam piciorul mai sus cu atat descoperirile sunt mai interesante. Cred ca vina pe care o resimtim se datoreaza faptului ca incercam sa acuzam mintea noastra de ceea ce fac picioarele noastre, ceea ce este necinstit.Daca pe un om il apuca durerea de stomac din cauza ca a baut bere de la frigider, de ce trebuie sa acuzam fundul de comportare imorala, cand el a patit-o ca oita din poveste care avea vecina o capra. Iar capra obisnuia sa manance numai fasole, de unde si poluarea excesiva a relatiilor dintre ele.
kudika023770
Postat pe 24 Iulie 2010 10:28
De la: mishellle, la data 2010-07-21 23:52:07Nu credeam ca voi ajunge sa postez aici pentru ajutor...nici nu stiu de unde sa incep...am o relatie de aproape 3 ani...sunt fericita..ma simt iubita dar...de 4 luni a aparut in viata mea o a doua persoana...pana acum au fost mici sentimente de vinovatie dar in seara asta am ajuns la o limita care doare...dar nu stiu ce ma doare...ca m-am daruit altei persoane fara sa ma gandesc la ce am langa mine...sau ca nu il mai iubesc...nu imi gasesc motive care sa sustina ceea ce fac...nu pot renunta la niciunul...langa E. ma leaga 3 ani in care am depasit atatea impreuna si o iubire care acum imi pare mica...iar langa R. am descoperit lumea cu alti ochi..am invatat sa zambesc in fiecare dimineata cand ma trezesc,sa merg fericita spre locul de munca sau spre facultate...sa fiu o persoana noua...nu stiu ce sa fac....va veni timpul cand voi fi nevoita sa aleg...mentionez ca am 20 si E. a fost primul din viata mea...nu inteleg de ce s-a ajuns aici..pe R. l-am cunoscut la facultate cand a venit sa imi ceara un curs...era foarte nesuferit ..am evitat sa stau de vorba cu el.i-am dat cursul si am plecat peste 2 zile m-a sunat si m-a invitat la o cafea ...dupa minute in sir de rugaminti am acceptat intr-un final ...dupa iesirea la suc mi s-a paurt a fi mai nesuferit decat credeam...de atunci am refuzat sa il mai vad ..dar roata s-a intors ca intr-o zi aveam nevoie de cineva sa imi repare pc ...i-am spus unei prietene si ea a zambit ironic spunand ca imi va aduce ea pe cineva...am ramas masca cand l-am vazut ca intra pe usa apartamentului...in fine ..am ramas datoare fatza de el;)) si a existat o a doua intalnire in care s-a purtat ca un adevarat cavaler...am continuat sa ne vedem si uite am ajuns sa avem 4 luni impreuna...va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla cu mine?si ce sa fac intr.un final...am mare nevoie de ajutor




Se intampla ca te-ai cam grabit cu maritisul... Acum ca te-ai mai maturizat putin, descoperi ca barbatul de langa tine nu e ceea ce ti se potriveste. De asta casniciile incheiate la varste fragede in general nu tin... Acum...daca iti pasa putin de sotul tau, vei da cartile pe fata si vei incerca sa gasesti o solutie. Asa ar face cel putin, o femeie cu capul pe umeri. E foarte urat sa inseli pe cineva care tine la tine, pt ca pana la urma adevarul tot iese la suprafata. S-ar putea sa-ti pierzi sotul dar e mai bine asa, decat sa traiesti in continuare in minciuni. Asta nu e viata, nu faci decat sa te chinui singura! Daca ai fi fost o femeie onesta, normal era sa-i spui sotului tau ca te simti atrasa de altcineva si sa gasiti o rezolvare, impreuna. Dar nu asa... Calci pe bec si pe urma iti faci procese de constiinta. Parerea mea e ca tu nu esti pregatita pt responsabilitatile unui mariaj si ca mai trebuie sa copilaresti putin.
Micael
Postat pe 24 Iulie 2010 12:06
Nu da cu piciorul relatiei pe care o ai acum, vei regreta foarte mult...iti zic din proprie experienta. Gandeste-te foarte bine le ceea ce iti doresti si cu toate acestea incearca sa alegi cu inima. Sper sa reusesti sa gasesti linistea in viata ta, desi va cam dificil pentru ca o data ce te bagi in astfel de situatii mintea si sentimentele iti vor juca feste si va fi greu sa iei anumite hotarari. Toate cele bune !
bachata
Postat pe 24 Iulie 2010 12:23
Tot ce se face se faace spre bine......mai distrativa...impreuna......shi ai sa vezi ca va trece neaparat,trebuie doar sa veezi ce_ti doresti cel mai tare de la viata...shi atiit....se va rezolva de la sine,nu incerca sa rezolvi tu,vei vedea la un timp.....ce sa faci...!!!
kudika276268
Postat pe 24 Iulie 2010 13:47
buna scumpo, sti care e parerea mea? esti fff tanara sa-ti faci asemenea probleme. esti si studenta si mai si muncesti semnifica ca esti o fata inteligenta si puternica. sfatul meu e sa-ti traiesti viata frumos si sa lasi deoparte prejudecatile. deja l-ai inselat pe iubitul tau care a fost si primul din viata ta , incearca sa- spui ce ai facut. si daca tine la tine si te iubeste asa cum zici i-ti lasa cale libera. si cu actualul stai cu el atata timp cat i-ti este bine. ai viata inainte. succes in viata, MIOARA PIRVU, CRAIOVA
mioarapirvu
Postat pe 24 Iulie 2010 17:14
Doi PEPENI nu poti tine in brate,lasa unul jos .
ai numai 20 de ai si timp suficient sa te hotarasti .
Pana vei gasi si pepenele nr. 3 , ar fi bine sa vorbesti cu nr. 1 si sa-i spui ca te-i indragostit
de nr. 2 , asa se cade,intre timp mai vezi ce se intampla cu nr. 2 cum evolueaza DRAGOSTEA ,
si cum ziceam poate apare intre timp nr. 3 .
Draga mea, esti ff.tanara ,citesc aici ca esti studenta , ca muncesti,incearca sa-ti traiesti viata ,
mai tarziu vei regreta .De ce cauti greutatile de pe acum ?
Eu iti doresc sa ai in toata viata ta ,numai aceste griji pe care le ai acum ,adica, sa stai in Cumpana
pe cine sa alegi ,pe E . sau pe R.multa bafta.
kudika073706__zoicaradu
Postat pe 24 Iulie 2010 22:50
si eu as vrea sa..merg de colo colo dar na sentimentul de vinovatie si constiinta nu prea imi da pace dar oricat ai incerca la un moment dat va afla si..ii vei pierde pe amandoi apoi daca ramai cu R niciodata nu va avea incredere deplina in tine si na asa sunt relatiile lungi la inceput simti fluturasi in stomac apoi e o rutina si daca dragostea e mare ma merge relatia daca nu, nu si iar vea insela, ca asta faci, m am saturat sa citesc pe kudika despre astfel de...femei, ori sunteti copii ori sunteti prea...cand o sa cresteti mai mari o sa va da ti seama ce prostii faceti acum
ioanaalinav
Postat pe 26 Iulie 2010 11:05
De la: mishellle, la data 2010-07-21 23:52:07Nu credeam ca voi ajunge sa postez aici pentru ajutor...nici nu stiu de unde sa incep...am o relatie de aproape 3 ani...sunt fericita..ma simt iubita dar...de 4 luni a aparut in viata mea o a doua persoana...pana acum au fost mici sentimente de vinovatie dar in seara asta am ajuns la o limita care doare...dar nu stiu ce ma doare...ca m-am daruit altei persoane fara sa ma gandesc la ce am langa mine...sau ca nu il mai iubesc...nu imi gasesc motive care sa sustina ceea ce fac...nu pot renunta la niciunul...langa E. ma leaga 3 ani in care am depasit atatea impreuna si o iubire care acum imi pare mica...iar langa R. am descoperit lumea cu alti ochi..am invatat sa zambesc in fiecare dimineata cand ma trezesc,sa merg fericita spre locul de munca sau spre facultate...sa fiu o persoana noua...nu stiu ce sa fac....va veni timpul cand voi fi nevoita sa aleg...mentionez ca am 20 si E. a fost primul din viata mea...nu inteleg de ce s-a ajuns aici..pe R. l-am cunoscut la facultate cand a venit sa imi ceara un curs...era foarte nesuferit ..am evitat sa stau de vorba cu el.i-am dat cursul si am plecat peste 2 zile m-a sunat si m-a invitat la o cafea ...dupa minute in sir de rugaminti am acceptat intr-un final ...dupa iesirea la suc mi s-a paurt a fi mai nesuferit decat credeam...de atunci am refuzat sa il mai vad ..dar roata s-a intors ca intr-o zi aveam nevoie de cineva sa imi repare pc ...i-am spus unei prietene si ea a zambit ironic spunand ca imi va aduce ea pe cineva...am ramas masca cand l-am vazut ca intra pe usa apartamentului...in fine ..am ramas datoare fatza de el;)) si a existat o a doua intalnire in care s-a purtat ca un adevarat cavaler...am continuat sa ne vedem si uite am ajuns sa avem 4 luni impreuna...va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla cu mine?si ce sa fac intr.un final...am mare nevoie de ajutor


................................................
N-ai nicio vina!
Daca e doar indragosteala o sa-ti treaca , daca iubesti cu toata fiinta ta alegerea e deja facuta.
"Iubirea este cea mai limpede oglindã-n care-l vezi pe Dumnezeu."



Alesandra24
Postat pe 26 Iulie 2010 19:07
draga Alexandra ultima fraza eu nu cred ca este chiar adevarata. Dupa parerea mea iubirea este acel sentiment curat fara mustrari de constiinta. Eu cred ca cel iubit de ea este E dar acum in relatia lor a devenit un pic de rutina si de aceea cauta diversificare. Pentru celalalt nu este decat o "furtuna"care cat de curand o sa treaca asa ca fa mai bine si rupe relatia cu R inainte sa fie prea tarziu si ca sa te simti mai bine explicai atat cat poti lui E si amundoi o sa gasiti o rezolvare asa impusti 2 iepuri dintr-un foc. Afli si cat de mult te iubeste E si iti purifici si tu sufletul pentru ca o graseala recunoscuta(nu e neaparat obligatoru sa-i spui tot adevarul) este pe jumatate iertata. Asa daca el ar afla din alte surse sigur nu te va ierta pentru ca o sa fie influientat de ceilalti asa ca treci la treaba si scapa de acele mustrari de constiinta si gandeste-te ca nimeni in lumea asta nu este perfect si grasim ca sa putem invata
kudikaluci
Postat pe 27 Iulie 2010 09:13
Buna, ma numesc Mihaela, si vreau daca imi permiti sa-ti dau un sfat.Singurul raspuns pe care il cauti este in tine, iubirea curata si neconditionata este rara, dar nu imposibil de gasit, intaresteti sinele, increderea in tine si elimina complexele de vinovatie.
Nimic nu este gresit pe lumea asta daca este facut cu bucurie si daruire. Experimenteaza dragostea, si fii deschisa numai cand te simti in siguranta si puternica, dar nu te considera vinovata ca iubesti sau esti iubita.
Pupici
stomihaela67_yahoo_com
Postat pe 27 Iulie 2010 13:32
Cam acelasi lucru am patit si eu; dupa o relatie de 5 ani cu x, l-am cunoscut pe y de care m-am indragostit ca o pustoaica de 15 ani; am renuntat la x si am inceput o relatie cu y, iar dupa 1 an ne-am casatorit. Ceea ce vreau sa-ti spun este ca din ce in ce mai des ma gandesc sa divortez,in asa hal este casnicia mea, si daca regret ceva, este faptul ca am renuntat la relatia mea cu x. Ar fi multe de spus, dar nu-si au rostul cuvintele aici. Un sfat pot sa-ti dau:gandeste-te bine inainte de a face urmatorul pas. Eu una,in momentul de fata sunt nefericita, dar daca stau sa ma gandesc...eu am ales sa ajung astfel.
kudika134402
Postat pe 27 Iulie 2010 14:08
si el l-am lasat pe fostul pentru actualul dar eu nu aveam decat un an cu el din punctul meu de vedere cred k am procedat bine...dar in privinta ta totul depinde de tine cel mai bine e sa iti urmezi inima si constiinta !!
nu ai de unde sa stii cum va fi o relatie cu R dar intai stai si analizeazal bine...sa nu faci alegerea gresita...stii vorba aia veche..."ude dragoste nu e...nimic nu e!"bafta
kudika275814
Postat pe 27 Iulie 2010 14:52
De la: mioarapirvucraiova, la data 2010-07-24 17:14:13buna scumpo, sti care e parerea mea? esti fff tanara sa-ti faci asemenea probleme. esti si studenta si mai si muncesti semnifica ca esti o fata inteligenta si puternica. sfatul meu e sa-ti traiesti viata frumos si sa lasi deoparte prejudecatile. deja l-ai inselat pe iubitul tau care a fost si primul din viata ta , incearca sa- spui ce ai facut. si daca tine la tine si te iubeste asa cum zici i-ti lasa cale libera. si cu actualul stai cu el atata timp cat i-ti este bine. ai viata inainte. succes in viata, MIOARA PIRVU, CRAIOVA

cum bine a spus si Mioara,traieste-ti viata,esti inca foarte tanara,mai bine sa-ti para rau de ceva ce ai facut,decat de ceva ce nu ai facut (se presupune ca si inveti ceva din greseli),dar asta nu iti da nici un drept sa-ti inseli iubitul,ideea e ca odata ce ai acceptat sa iesi cu altul,e clar ca ceva iti lipseste,poate ai gasit acel ceva dar fi corecta fata de tine in primul rand,ai curaj si mergi mai departe,spune-i iubitului tau ca nu vrei sa mai continuati aceasta relatie,si dupa vei vedea va fi totul ok,te vei simti libera si fara sentiment de vinovatie. Bucura-te de viata cat poti de mult,pana iti gasesti sortitul.
gorgy_dragomir
Postat pe 27 Iulie 2010 16:26
De la: mishellle, la data 2010-07-21 23:52:07Nu credeam ca voi ajunge sa postez aici pentru ajutor...nici nu stiu de unde sa incep...am o relatie de aproape 3 ani...sunt fericita..ma simt iubita dar...de 4 luni a aparut in viata mea o a doua persoana...pana acum au fost mici sentimente de vinovatie dar in seara asta am ajuns la o limita care doare...dar nu stiu ce ma doare...ca m-am daruit altei persoane fara sa ma gandesc la ce am langa mine...sau ca nu il mai iubesc...nu imi gasesc motive care sa sustina ceea ce fac...nu pot renunta la niciunul...langa E. ma leaga 3 ani in care am depasit atatea impreuna si o iubire care acum imi pare mica...iar langa R. am descoperit lumea cu alti ochi..am invatat sa zambesc in fiecare dimineata cand ma trezesc,sa merg fericita spre locul de munca sau spre facultate...sa fiu o persoana noua...nu stiu ce sa fac....va veni timpul cand voi fi nevoita sa aleg...mentionez ca am 20 si E. a fost primul din viata mea...nu inteleg de ce s-a ajuns aici..pe R. l-am cunoscut la facultate cand a venit sa imi ceara un curs...era foarte nesuferit ..am evitat sa stau de vorba cu el.i-am dat cursul si am plecat peste 2 zile m-a sunat si m-a invitat la o cafea ...dupa minute in sir de rugaminti am acceptat intr-un final ...dupa iesirea la suc mi s-a paurt a fi mai nesuferit decat credeam...de atunci am refuzat sa il mai vad ..dar roata s-a intors ca intr-o zi aveam nevoie de cineva sa imi repare pc ...i-am spus unei prietene si ea a zambit ironic spunand ca imi va aduce ea pe cineva...am ramas masca cand l-am vazut ca intra pe usa apartamentului...in fine ..am ramas datoare fatza de el;)) si a existat o a doua intalnire in care s-a purtat ca un adevarat cavaler...am continuat sa ne vedem si uite am ajuns sa avem 4 luni impreuna...va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla cu mine?si ce sa fac intr.un final...am mare nevoie de ajutor


Mishellle,
Adevarul e ca nu poti umbla cu doi barbati deodata. Zic asta, spre binele tau inainte de toate.
Ai vazut ce se poate intampla, sau nici acum nu te-ai "trezit" din starea de visare care ti-a oferit-o R?
Amesteci sentimentele... le pasezi dintr-o relatie intr-alta, iar asta iar nu e de bine. Te afunzi singura intr-o situatie fara iesire (mai tarziu!).

Daca crezi ca, alaturi de amandoi nu reusesti sa descoperi pe acela care-l vrea sufletul tau, have a break!
Meriti sa iti oferi un timp de gandire, un timp pentru relatia care o ai cu E., pt a te lamuri in ce directie vrei sa mergi mai departe.

Gandeste-te totusi la faptul ca sunt cativa ani la mijloc, ani pe care n-ai sa-i poti sterge cu buretele, sau n-ai sa-i poti uita atat de usor pe cat crezi tu ca e. Iar in privinta colegului de facultate... la inceput ti s-a parut nesuferit. Iar asta poate insemna ceva. Se zice ca primele secunde pe care le petreci in compania unei persoane noi sunt esentiale si pot spune multe despre viitoarea relatie pe care o veti avea.

Pune in balanta toate aceste aspecte si vezi care "atarna" mai greu. Ia decizia care te va face sa mergi mai departe cu capul sus. Dar nu uita, peste ceva timp, nu te vei mai putea intoarce inapoi, in acest punct!
Lisssa
Postat pe 27 Iulie 2010 16:36
Daca ai cerut pareri iacata si una de a mea:nu trebuia sa accepti,e tentant....dar cred ca relatiei tale,prima ii lipsea CEVA si ai cautat in alta parte,tu incerci sa faci din doi unul cum iti place tie aici o sa ai tot felul de PARERI decizia finala e a ta ca e buna sau gresita e numai a ta. Salutari si sa auzim de bine.
b_camelia
Postat pe 27 Iulie 2010 16:45
Ciudat nu?
Relatiile sunt ca si extragerile loto.N-ai cum sa stii dinainte daca ai prins biletul castigator.
Si poi....fata draga ai doar 20 de ani.Iubeste ce-ti comanda inima, nu neuronul.
Ia o pauza de reflectie Doar asa vezi de care esti mai legata sentimental.
Cine stie....poti avea si surpriza ca nu iubesti pe niciunul dintre cei doi.Lipsuri cred ca au amandoi daca ai ajuns sa stai cu piciorul in doi pantofi.:D
Ioi......cazualitatea asta.......in timp ce-ti scriam a "saltat" din playlist asta.....

http://www.youtube.com/watch?v=Q8BUYs522iw

sa ai viata frumoasa....!
Lilyangel
Postat pe 27 Iulie 2010 18:14
Ca sa fim fericite avem nev de 4 barbati: unul batran care sa ne ofere intelegere, unul tanar care sa ne ofere sex, unul gay care sa ne ofere prietenie si unul prost care sa stea toata viata langa noi, iubindu-ne sincer. Cum asta nu se poate, va trebui sa alegi!
anemma2002
Postat pe 27 Iulie 2010 19:37
Consider ca dupa ce l-ai inselat 4 luni, pe prietenul tau de 3 ani,nu mai are niciun rost sa continui relatia cu el. daca o sa-i spui o sa-si piarda increderea in tine si chiar daca o sa te ierte ,toata viata o sa-si aminteasca lucrul asta.si crede-ma ca nu o sa-ti fie tocmai bine.iar daca nu ii spui o sa te urmareasca pe tine sentimentul de vinovatie.totusi,nu a fost o aventura de o noapte,ci una de 4 luni!!!incearca o relatie cu r.dar fara sa calci din nou in strachini iar daca nu se poate,nu-ti face griji,iti vei gasi tu jumatatea.esti tanara si ai toata viata inainte.nu uita,in urmatoarea relatie nu mai face aceeasi greseala!!!
geolynu
Postat pe 27 Iulie 2010 20:04
Buna!cum poti sa spui ca esti fericita si te simti iubita de primul cand ai ajuns sa optezi pt un al doilea?
Parerea mea e ca ceva lipseste in relatia ta cu primul si atunci ar trebui sa fi corecta cu el si sa incerci sa comunici cu el,sa-i spui ce nelamuriri ai privind viata voastra si sa ajungeti la o intelegere impreuna.
Daca u crezi a al doilea merita sa dai cu piciorul la o relatie de 3 ani este optiunea ta dar gandestete ca primul nu merita ceea cei faci u akm si sentimentul tau de vinovatie nu va disparea niciodata atata timp cat tu il iubesti pe primul
kudika190979
Postat pe 28 Iulie 2010 01:53
cam tot asa si n situatia mea....dupa ce m o rugat de nu mai stiu cate oriii ..zile,,,nopti,lunii acuu ce sa vad ca he dont give a damn about me???frumos asa....????Of Doamnee
ik22
Postat pe 28 Iulie 2010 02:08
Foarte adevarat !!! Poate ai nevoie de putina pauza sa-ti reanalizezi situatia !!! Nimani nu poate fi in pielea si sufletul tau,ca sa stie ceea ce simti !!! Deocamdata esti tanara,iubita,dar pe viitor cauta sa te orientezi catre un om pe care sa-l ai alaturi si la bine si la rau !!! Mult succes !
kudika133347
Postat pe 31 Iulie 2010 09:46
De la: anemma2002, la data 2010-07-27 19:37:03Ca sa fim fericite avem nev de 4 barbati: unul batran care sa ne ofere intelegere, unul tanar care sa ne ofere sex, unul gay care sa ne ofere prietenie si unul prost care sa stea toata viata langa noi, iubindu-ne sincer. Cum asta nu se poate, va trebui sa alegi!


Auzi, da' nu poate fi:
nr 1. tata (ala batran)
nr 2. iubitul (ala cu sexul)
nr 3. fratele (ala prietenos da' fara a fi gay)
nr 4. mmmm... eroare.. nu cred ca exista un prost sa te iubeasca toata viata cand tu ti-o pui in "buna voie si nesilita de nimeni" cu altii.
lusha_ubitik
Postat pe 31 Iulie 2010 09:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Balul de absolvire 6 De la: ada_sm 24 Februarie 2010 21:15
gripa porcina - afacere de milioane? 2 De la: scorpio67 3 Noiembrie 2009 12:59
vine vara...la mare? 7 De la: JustAGrl 4 Mai 2010 00:05
De ce credem in Dumnezeu? 422 De la: franziska_eu 23 Ianuarie 2012 08:26
banchet absolvire facultate 10 De la: dalma 2 Iunie 2010 22:56