Setari Cookie-uri

Se poate educa si vointa!

Pentru prima oara pot spune ca am vointa.Mereu dadeam vina pe timp,pe stress,pe urmarile celor doua cezariene.Dar mi-am demonstrat ca fara vointa nu se poate slabi! Am sase luni de cand sunt in Franta si ca sa uit de dorul ce ma macina m-am dedicat schimbarii fizice.Nu am facut nimic iesit din comun...doar mi-am impus un alt stil de viata;amrenuntat la gustarile cam copioase de dupa ora 18, am inceput sa beau apa mai multa ca de obicei incat am ajuns si la 5l pe zi uneori;am lasat lenea si motivul oboselii deoparte si am inceput sa fac miscare.nu pot sa fac gimnastica sau sa alerg asa ca am ales dansul pe ritm de aerobic.si pot sa spun ca se cunoaste!!!
nu stiu cat am pierdut la cantar pt ca nu am posibilitatea sa ma cantaresc dar sunt fericita sa constat ca hainele sunt din ce in ce mai largi.

abia astept sa vad reactia fetelor mele si a sotului cand ma voi intoarce acasa in noiembrie. trebuie sa recunosc ca am mai incercat diete minune si pastile de slabit si din cauza lor am ajuns sa depasesc suta de kg! pana la 25 de ani am avut o greutate stabila puneam un kg sau scadeam fara sa fac efort.si intr-o zi imi cade in mana o revista cu o dieta ce promitea pierderea a 7 kg in 9 zile
si cum in mai putin de doua saptamani eram nasa de cununie am zis sa fiu si eu cu silueta mai ceva ca in adolescenta ... si am inceput cura si am slabit e drept insa am dat jos zece kg pt ca nu imi placea ce mancam si aproape ca nu mancam mai nimik din ce era permis.E drept ca am fost admirata de toti la acea nunta .... si nu le venea a crede ca am si nascut 2 copii insa plata a fost crunta . kg au venit inapoi triplu fara sa fac excese alimentare ... si mai rau a fost cu dereglarea hormonala suferita care ma adusese in pragul mortii ;Apoi ani de zile am incercat fel de fel de diete fara nici un rezultat ozitiv? am apelat la pastile si la fel am patit... efectul YO-YO. Ma impacasem cu gandul ca asa voi fi mereu de acum... o persoana obeza ce va trai doar prin copii .Insa am avut norocul sa se declanseze in mine vointa de a ma schimba ,de a face ceva strict pentru mine .Pentru cei de acasa muncesc si le trimit bani insa am vrut sa fac ceva care sa imi schimbe starea de spirit.Si acum traiesc realitatea ca se poate sa ma transform intr-o persoana normala ca greutate .Stiu ca imi veti spune de ce nu am facut asta cat eram in tara ... insa sunt un rac veritabil gatesc cu dragoste pentru cei dragi si ma trezesc manacand cu aceeasi pofta ca si ei si nu rezist tentatiei de a sta pe margine .Sotul meu se supara daca il las singur la masa ... el nu in,telege ca nu ma simt bine in pielea mea cu atatea kg .Insa acum sper sa vada ca sunt ca un fluture ce a scapat de crisalida sa ...
vasilicamaria
Postat pe 22 Iulie 2010 01:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rochita de banchet... 3 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:32
cate sanse?sau cata rabdare 12 De la: nico_dana2006 16 Iunie 2009 17:01
Jurnal de slabire pentru fetele plinute 369 De la: kudika011273 29 Mai 2016 22:18
compatibilitate rac (ea) - pesti (el) 11 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:32
Vreau sa plec in grecia prin work and travel eurolife ce parere aveti?? 2 De la: an3mary19 21 Februarie 2013 12:56