Setari Cookie-uri

Calatoria cu masina sau cu trenul?


Sunt interesata sa aflu cum e mai avantajos sa calatoresti! E mai bine sa mergi la un drum mai lung cu masina sau ar fi mai simplu sa mergi cu trenul?
Astept parerile voastre!

Postat pe 29 Ianuarie 2008 12:36
Buna,

Cu masina e mult mai flexibil si poti vizita mult mai multe chestii decat daca ai merge cu trenul.Totodata e bine si cu trenul cand nu vrei sa ajungi obosit mai ales cand ai un sejur scurt.

De exemplu eu am facut un mic tur al Europei (14 zile)(Austria,Germania,Olanda,Cehia,Austri,Bucuresti) si l-am facut cu masina si a fost senzational.Nu regret deloc ca am mers cu masina.

Alt exemplu cand am fost la Formula 1 in Istanbul am mers doar 3 zile si am optat pt avion pentru ca nu am vrut sa ajungem obositi.Se putea si cu trenul da am vrut sa ajungem repede.:)

Postat pe 25 August 2008 14:14
mergeti cu trenul deja cu autocarul sau masina e prea obositor

Postat pe 25 August 2008 17:53
Buna

Depinde de distanta! Daca este mare atunci e indicat sa mergi cu avionul. Dar daca e relativ aproape si nu va oboseste condusul cred ca masina este varianta cea mai buna. Ai avantajul ca unde ajungi poti vizita totul in voie, fara a depinde de programul altora.


Postat pe 25 August 2008 19:42
Consider ca daca vrei cu adevarat sa te relaxezi si sa te distrezi trebuie sa lasi masina si stresul acasa si sa ii lasi pe altii sa te conduca. Cu trenul nu am calatorit dar am auzit k iti rapeste foarte mult timp. Autocarul ce'i drept e mai ieftin dar si oboseala ... Bine ..daca optezi pt o vacanta prin apropiere poti lua masina (daca ai un sofer de rezerva =)) ) pt k iti poti lua cu tn mai multe bagaje :P

Postat pe 26 August 2008 17:14
dintre tren si masina..clar aleg masina...dintre masina si avion..avionul

Postat pe 26 August 2008 20:21
Va sfatuiesc cu masina. Poti face oprori oriunde doresti. Cu trenul iti mai alina din oboseala, doar daca mergeti un grup de mai multi prieteni.

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:23
Eu in ultimii doi ani am calatorit cu masina personala. Mi se pare mai avantajos pentru ca nu esti tinut de vreun program, nu pierzi trenul si poti sa te abati de la drum cat ai chef.Bineinteles, costa ceva mai mult dar daca ai posibilitatea eu cred k merita sa mergi cu masina.

Postat pe 2 Septembrie 2008 12:42
Eu prefer intotdeauna masina dar depinde si de cat de lunga e distanta si cat de rezistent la oboseala este soferul. Cu masina te poti opri oriunde vezi un loc frumos pentru a face poze pe cand cu trenul nu ai cum sa opresti. Daca te razgandesti si vrei sa pleci in alta parte la o ora mai tarzie te sui in masina si pleci pe cand cu trenul ai de asteptat pana dimineata. Asa ca eu raman la masina Vacanta placuta

Postat pe 2 Septembrie 2008 15:28
de departe ,varianta auto este cea mai potrivita.

Postat pe 3 Septembrie 2008 08:36
Depinde de cum priveste fiecare calatoria,daca drumul in sine este o corvoada,sau o dulce plimbare pana la destinatie.Mie imi place sa merg in calatorii cu masina pentru ca poti opri cand doresti,dar mai sigur mi se pare cu avionul sau trenul.Aici intra in discutie si durata calatoriei.As merge mult si bine cu masina pentru ca pot admira in voie peisajul(nu sunt eu cea care conduc),desi ajunge sa fie destul de obositor daca ai un drum foarte lung.In cazul in care trebuie sa ajungi pe un alt continent avionul e cel mai rapid mijloc de transport,plus ca e chiar placut(mai primesti si papica,cafea,apa,sucuri).

Postat pe 5 Septembrie 2008 14:54
Intotdeauna am preferat masina. In felul asta, ai posibilitatea de a-ti alege singur traseul, data si ora plecarii!

Postat pe 8 Septembrie 2008 17:32
Mult mai avantajos cu masina...parerea mea!

Postat pe 8 Septembrie 2008 23:10
Personal, prefer sa merg cu masina, desi exista o serie de dezavantaje. Oricum, daca mergi la un drum lung, e bine sa fie cel putin 2 soferi, sau daca e numai unul singur, trebuie sa posede o buna experienta intr-ele sofatului si sa fie rezistent la oboseala. Cred ca o calatorie de pana la 1000 -1500 de km fata de punctul de plecare poate fi facuta relativ usor cu masina. si inca ceva: nu plecati decat cu masina in stare buna de functionare (de preferinta, nu prea veche). Succes!

Postat pe 9 Martie 2009 14:57
Cu masina,eu asta prefer.Poti sa te opresti unde vrei,sa mergi pe ce ruta vrei si nu mai cari de bagaje.

Postat pe 11 Martie 2009 09:11
Cu masina ai avantajul ca opresti unde vrei, dar in schimb trebuie sa -i porti de grija masinii, sa umbli prin benzinarii, sa gasesti unde s-o parchezi, etc.
Dintre masina si tren as alege ... bicicleta :) Oare de ce nu s-a mai auzit nimic de trotineta electrica a lui Iustin Capra?

Postat pe 18 Mai 2009 22:04
Buna , cu masina este cel mai bine , mai ales daca ai copii , poti opri cand vrei , nu te grabeste nimeni . Iar daca ai zone de vizitat , cu masina este cel mai bine , sunt organizate excursii si cu autocarul de la hotel ( depinde unde mergi ) dar costa mai mult , daca mereti doua fam intr-o masina ( doar in excursii de la hotel ) va scoateti mai ieftin .Am fost de curand in Grecia , de la hotel a fost excursie la Meteora , costa 25 euro de pers , noi am mers 4 adulti si un copil cu masina , a costat in jur de 40 euro motorina ( bine inteles nu am consumat tot rezervorul , eram la cca 230 Km ) am vizitat ce am vrut si cat am vrut , cand esti organizat cu autocarul totul este pe graba .

Postat pe 19 Mai 2009 12:00
Buna! Eu prefer avionul pentru distante meri, trenul pentru distantele medii si masina doar pentru distante mai scurte (in tara si pe la vecini). De autocar nici nu poate fi vorba, pentru ca este incomod si depinzi foarte mult de programul presatabilit.
Pentru un minitur al prin cateva orase ale Europei (Budapesta, Viena, Salzburg, Strasbourg, Paris, Madrid, Barcelona) noi am optat pentru tren si ne-am felicitat apoi pentru alegerea facuta, deoarece ar fi fost mai obositor si mai costisitor cu masina personala. Taxele de autostrada si parcarile sunt destul de scumpe, iar de multe ori BICICLISTII AU PRIORITATE, nu soferii
OARE LA NOI SE VA INTAMPLA ASTA VREODATA???

Postat pe 23 August 2009 18:48
PERSONAL AM OPTAT INTOTDEAUNA PENTRU CALATORIA CU MASINA,ESTE MAI OBOSITOR DACA NU ITI PLACE SA CONDUCI DAR AI LIBERTATE DE MISCARE MULT MAI MARE SI POTI AJUNGE IN LOCURI PE CARE NU LE AI IN VEDERE.

Postat pe 11 Noiembrie 2009 08:42
un lucru e sigur: NICIODATA cu autocatul. e inutil, inconfortabil, mai periculos decat avionul, e degeaba. uneori chiar la fel de scump ca si avionul. intr-adevar e pt cine circula ilegal, daca mai poate fi vorba de asa ceva, si pt cine are bagaje maaaari (iar eventual pline cu chestii ilegale).
cu avionul intr-adevar dureaza mult din cauza check-in-ului si deplasarii prin oras dar oricum, cel mai putin cu putinta.
iar cu masina ai mobilitate maxima, daca vrei sa faci un tur al unei tari. daca nu, tine-o acasa decat sa ti se fure prin strainatate, ca se mai intampla

Postat pe 25 Februarie 2010 11:27
te rog sa mi spui citi km sunt pina in antalia si care este trasul mai exact.multumesc

Postat pe 8 Iunie 2010 18:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfaturi pt.un sofer care merge in excursie cu auto propriu 16 De la: smaranda_25muresanca 15 Martie 2010 10:47
Spre Croatia 4 De la: raymir123 18 Aprilie 2009 18:59
Romania - Italia cu trenul 11 De la: elenamosule 10 Ianuarie 2010 15:46
Eurolines..... 13 De la: lazy002366 3 Iunie 2010 08:53
evitatzi eurolines!!!!!!! 0 De la: 9 Ianuarie 2011 20:03