Setari Cookie-uri

Ai fost in Turcia?

Si de cand e Turcia in Europa?!?!?

Postat pe 7 Iulie 2008 14:49
pai nu prea ai dreptate. Din punct de vedere geopolitic Turcia apartine mai degraba Europei. Da, istoric Asiei...dar atat. Iar aceste delimitari geografice se fac in funtie de granitele statale si orientarea popoarelor respective. ma rog, sunt mai multe variabile...dar nu cred ca incradrarea Turciei in Europa e tocmai o greseala.
Dar topicul asta nu-i pentru asta...ci ca sa povestesti cum a fost acolo daca ai fost...

Postat pe 7 Iulie 2008 15:57
Am fost anul acusta in Turcia. O TARA MINUNATA,M-AS INTOARCE ORCAND ,A FOST SPLENDIT.

Postat pe 24 Iulie 2008 22:55
Amfost anul acesta in perioada 25.06-02.07 in Turcia langa Bodrum, la 20 km in Kadikalesi. Am ales un club cotat la 5 stele(HV1) Kadikale Resort All inclusive.
Totul a fost super,de la cazare, masa si pana la distractie.
Sincer nu am avut timp sa ma plictisesc chiar am regretat( mai ales copii) ca nu am ales varianta de doua saptamani.
Este o locatie super la care as reveni oricand cu cea mai mare placere.
Camerele foarte curate si curatate zilnic, prosoapele la fel, aer conditionat cu split, minibar unde aveai apa plata in permanenta.
Masa, no comments. Gama foarte variata si foarte bine gatita si credeti-ma pe cuvant ca eu sunt gurmand. Aveau niste clatite...
Distractia era asigurata de o echipa super care de dimineata de la 10.30 si pana la 03.00 noaptea aveau grija ca toata lumea sa se simta bine de la copii pana la adulti.De la tras cu arcul, tir cu aer comprimat pana la volei, fotbal tenis de masa si camp, darts pool fun, polo toate au contribuit la buna dispozitie.
Program de excursii si croaziere bogat(platit).
Intr-un cuvant nota 10+++++. Si touroperatorul a fost Ok.
Recomand si altora aceasta locatie.

Postat pe 29 Iulie 2008 09:48
De curiozitate, cat ai platit in iunie?

Postat pe 29 Iulie 2008 10:18
Am platit pentru doua camere standard(copii mei au 14 si 17 ani si s-au incadrat la adulti) + All inclusive + transport avion + Taxa de viza = 2500 Euro.Pentru 7 nopti. Si acolo am mai platit pentru o croaziera de o zi, 4 persoane = 18o USD. Si asta a fost tot ce am cheltuit (mai putin micile suveniruri).
Aici doua linkuri cu aceasta locatie:

http://www.youtube.com/watch?v=0Yc3yG5TZiU

http://www.kadikaleresort.com/eng/v2.htm

Si aici opinii ale altora (mult mai pretentiosi):

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g298664-d300936-Reviews-Kadikale_Resort-Turgutreis_Bodrum_Peninsula_Mugla_Turkish_Aegean_Coast.html

Postat pe 31 Iulie 2008 09:10
Am fost in Marmaris.
A fost super.
Cel mai mult mi-a placut in bazar, deoarece poti sa negociezi orice produs, de la pretul initial ajungi la mai jos de jumatate.

Postat pe 25 August 2008 09:18
Am fost in Turcia de Revelion 2008. Cazare in 3 locatii diferite, cel mai mult am stat la Kusadasi.
Recomand oricui Istanbulul. Este o experienta care merita traita!


Postat pe 25 August 2008 09:21
si eu ma duc in turcia in aceasta vara...poate cineva sa-mi recomande ce este mai important de vazut?multumesc

Postat pe 25 August 2008 11:26
nu am fost ,dar mi-as dori

Postat pe 25 August 2008 12:52
turcia nu e in UE

Postat pe 25 August 2008 12:53
in bazarul din istanbul nu poti negocia...am negociat in magazinele de firma...unde daca platesti cash...ai reducere...daca nu vrei bon fiscal mai ai o reducere...dar in bazar...nu te puteai apropia,...

Postat pe 25 August 2008 19:09
turcia este situata pe 2 continente: europa si asia. asta e realitatea. nu tine de istorie sau politica. este geografie pura1

Postat pe 25 August 2008 20:41
DA, UNDE I TURCIA?? IN ;HONOLULU;???

Postat pe 26 August 2008 06:55
:: CHIAR DACA NU-I IN ;;U KE;; N-O POTI MUTA DE UNDE ESTEE AMPLASATA ;TURCIA;! VREI S-AU NU ESTE PARTE DIN ;;EUROPA ;NU DEPARTE DE NOI;!!

Postat pe 26 August 2008 06:59
eu am fost in ANTALYA-kemer, in statiunea beldibi, mi-a placut mult asezarea intre mare si munte, oamenii primitori si ospitalieri, servicii f bune.merita sa mergi macar o data in turcia!

Postat pe 26 August 2008 08:39
n-a fost nimeni pe acolo in luna octombrie? as vrea niste idei pt luna de miere...vreau apa,plaja si temperatura buna pt scaldat

Postat pe 26 August 2008 11:22
meritaaa Turcia..am fost de doua ori in Turcia in ani diferiti si pana acum din cate tari am vizitat din Europa pot spune k aceasta tara ofera muulte servicii de calitate foarte buna,conditii foarte bune si de ce nu,,este o tara mai aparte!

Postat pe 26 August 2008 11:27
Da...in Turcia am fost si eu...ma cam duc de 2 ani incoace, si asta ptr ca e foarte frumos. Chiar vara asta am foat in Adalar ptr 4 zile cei drept cam putin. Locul este frumos,si linistit.Chiar merita vazuta Turcia.

Postat pe 26 August 2008 14:30
Turcia este fascinanta, o lume pestrita, plina de surprize......istanbulul sau vechiul Constantinopole este impartit in 2.....jumatate in Asia, jumatate in Europa, trebuie sa va incarcati cu rabdare cand treceti podul, daca Bucurestiul vi-i se pare un infern din punct de vedere al traficului acolo o sa vi-i se para.....ca mai rau nu se poate.....odata am mancat o paine doar ca sa trec podul....iar cand e meci pe Fenerbahce am crezut ca traiesc inca o Revolutie :)
Adevarul e ca in Turcia....te simti ca un rege, au un dar de a te face sa te simtii bine, ei traiesc din turism si stiu sa valorifice, jos palaria. Nu am vazut fasoane ale chelnerului, nici par in mancare....nici refuzuri....orasul Kas mi-a placut mult...iar Antalya mi-i s-a parut de vis....Mi-e dor de Turcia....mi-e dor de o vacanta!

Postat pe 26 August 2008 14:34
am fost in concediu in 2007 si mi-a placut foarte mult. am stat in statiunea marmaris si acolo am luat in fiecare zi excursii optionale (diving, safari, croaziere) in care m-am distrat super! turcii se pricep foarte bine sa faca turistii sa se simta bine! am vazut istanbul-ul si m-as intoarce oricand cu cea mai mare placere... turcia este o destinatie despre care nu am auzit plangeri pana acum... la anul merg din nou

Postat pe 26 August 2008 15:32
Eu am fost de revelion in Kusadasi si am optat pt un hotel de 5 stele si v-as sfatui sa faceti la fel. La ei nu stiu exact care e diferentza intr'e stele fatza de Romania..parca la ei sunt de ex 3 stele si se compara cu o 2 stele sau cv de genul asta...si va mai dau un sfat..luati demipensiune(bufet suedez). Nu credeam k o sa ma distrez atat de mult iarna pt k la ei nu e sezon dar avantaj turist=preturi fffff mici !!!!!!

Postat pe 26 August 2008 16:59
Turcia este cea mai apropiata psihic tara de noi. Toti suntem MY FREND, totul e BEST PRICE si te simti bine.Am fost in ultimii 3 ani la Marmaris-Bodrum la un club all-inclusiv de 5 stele, si la anul tot acolo mergem.Desi in primavara am fost in Croatia, in iarna in Austria, in alti ani in Italia, dar cei mai prietenosi sunt turcii. Ospitalieri ,nu te vor insela la restaurant, nu vor incerca sa te fure. In bazar iti propune un pret, intotdeauna BEST PRICE, dar daca pleci si zici ca mergi sa cumperi unde ai fost mai devreme, ai castigat.Reducere cel putin 50 la suta. Nu au probleme ca ai euro, dolari sau lire. Bani sa fie.Mergeti ca merita. Peisaj excelent: mare+munte la pachet. Paduri de pini si tufe de leandrii si hibiscusi. Pescarusi si veverite.Si mai ales multa istorie. Va doresc calatorie placuta tuturor celor care s-au hotarat sa viziteze Turcia

Postat pe 26 August 2008 17:43
Ma simt cam contrariata Toata lumea lauda Turcia, iar eu nu ma pot abtine...Mie nu mi-a placut si punct.Am fost anul trecut in Kusadasi si daca e sa o compar cu Grecia de anul acesta...mai bine n-o mai fac!Cu toate ca beneficiaza de atata propaganda,Kusadasi mie nu mi s-a parut decat o statiune prafuita si adormita.E frumoasa, e adevarat, comparativ cu saraca Mamaia de care sincer m-am speriat acum 2 saptamani, dar nu m-a impresionat cu nimic.Am fost si in Istambul de 2 ori, in partea europeana, insa aveam vreo 9 ani si nu-mi amintesc decat ca m-a fascinat atunci, la momentul respectiv, printr-o frumusete impunatoare. Aici chiar m-as intoarce, din curiozitate sa vad cu ce ochi privesc acum dupa 13 ani ;)

Postat pe 27 August 2008 10:43
Turcia e ok, e kiar super ok, cu o singura exceptie: negocierea preturilor care creeaza o atmosfera de tocmealo-tiganie ce nu te scoate intotdeauna in castig de cauza.Zarva din marea piata din Istanbul te indispune...pe de alta parte, eu am fost in Turcia in aprilie si am ramas placut impresionata per-ansamlu.Cel mai mult mi-a placut la Pammukale, calcarul in combinatie cu apa azurie creeaza o impresie de artificial,pe cand, de fapt, totul este cat se poate de natural.Un alt obiectiv care mi-a placut mie este statiunea Kusadasi cu adaugarea ca este exclusiv o statiune de relaxare, plaja nefiind amenajata..accentul se pune pe serviciile hoteliere...ce mai pot sa zic...mancarea e f buna,au o gama foarte variata de salate, deserturi cu un foarte mare aport caloric:) altceva...istanbul...aglomeratie..kitch...ce mi-a placut sunt moscheile, in special moscheea albastra...ar mai fi multe de zis...

Postat pe 28 August 2008 14:37
Depinde unde vei merge in Turcia. Dupa parerea mea ete o tara care it ofera totul. De la leneveala pe plaje curate si moderne, distractii de masa, sporturi extreme, obiective arheologice si parcuri nationale. Daca mergi in Istanbul iti recomand Turnul Galata. Se vede tot Istanbulul din varf, dar din pacate nu am vazut sa fie inclus in traseul ghizilor. Totodata palatul Dolmabace, care este o bijuterie cu Versailles, dar nu exista amorasi si statuete nude

Postat pe 29 August 2008 08:32
Sfatuiti-ma si pe mine.....merita sa mergi iarna in Turcia?

Postat pe 29 August 2008 21:09
Nu am fost in Turcia, desi mi-as dori.

Postat pe 1 Septembrie 2008 14:53
Pentru a merge in Turcia imi trebuie pasaport sau numai buletin?

Postat pe 1 Septembrie 2008 21:01
AM FOST IN LUNA AUGUST IN TURCIA IN ZONA ANTALYA LA 40 KM LA SIAM ELEGANCE 5 STELE IN BELEK - TOTUL SUPER,AM FOST IN CROZIERA DE 1 ZI PE MEDITERANA, IN ANTALYA - UN ORAS EXCELENT , NU POT SA SPUN DECAT LUCRURI BUNE, FARA NIMIC DE REPROSAT

Postat pe 2 Septembrie 2008 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DESTINATIE INEDITA 1 De la: Cutinici 4 Mai 2009 09:54
Paralia Katerini 45 De la: carmen1977roxy 10 Aprilie 2010 09:09
mykonos 6 De la: AndreeaD 10 Septembrie 2009 15:57
Limenaria 14 De la: CRISSSA 2 Mai 2013 14:18
Creta 10 De la: bogdanm74 18 Mai 2010 12:07