Setari Cookie-uri

Ai fost in Turcia?


si eu plec in Turcia, in mai putin de o saptamana! Abia astept!

Postat pe 2 Septembrie 2008 19:44
eu am fost in turcia in urma cu 8 ani si a fost super.
daca cumperi ceva trebuie sa negociezi cu ei. le place ff mult. face parte din cultura lor.

Postat pe 3 Septembrie 2008 09:51
salut!
trebuie pasaport valabil inca 6 luni de la data intrarii in Turcia si platesti o viza in aeroport de vreo 10 euro.

Postat pe 3 Septembrie 2008 17:54
Iti trebuie pasaport...Turcia nu este in Uniune

Postat pe 4 Septembrie 2008 00:13
Nu stiu in ce bazar ai fost tu,dar in Istanbul nu exista loc in care sa nu poti negocia,doar rabdare sa ai.Eu am fost de doua ori la Istanbul si pe an ce trece imi perfectionez mai mult aptitudinile de negociator.

Postat pe 9 Septembrie 2008 19:54
Pentru Huidu: am gasit si eu o oferta asemanatoare cu cea in care zici ca ai fost tu: revelion 2008/2009, cu 4 nopti cazare in Kusadasi, 1 la Canakkale si 2 la Istanbul;preturi cuprinse intre 230- 300 euro+ 300 transport cu autocarul.(hoteluri de 4 si 5 stele) Cumva ai avut aceasta varianta de excursie? Daca da, te rog sa-mi dai si mie mai multe detalii despre hoteluri, masa, petrecere de rev etc .Ma descurc cat de cat cu banii, dar in nici un caz nu vreau sa-mi bat joc de ei, asa ca as vrea sa ma informez cum trebuie inainte de a lua o decizie. Inca un detaliu: oferta am gasit-o la Europa Travel.multumesc mult

Postat pe 11 Septembrie 2008 21:58
Vreau sa merg si eu in Marmaris, spune-mi ,te rog ,la ce hotel ai stat si daca ai fost multumit.

Cu respect,Mihai
mihail_mercator@yahoo.com

Postat pe 12 Septembrie 2008 13:31
am fost de 3 ori la Marmaris Palace hotel.Poti incerca la orice hotel care are all-inclusiv:masa, suc, placinte, program sportiv si artistic 24 din 24. Vacanta placuta

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:43
Am fost in Turcia in 2007 la sfarsitul lunii august si a fost minunat. Daca ar fi sa o compar cu Grecia de anul acesta as spune ca notele sunt 10 TURCIA si 4/5 Grecia. Am fost in ALANYA la 130 km dupa Antalia, deci am ajuns chiar in ASIA si a fost minunat. Am stat la HOTELUL AURA BEACH 4**** CU ALL INCLUS, plaja privata cu bar la plaja ca sa nu mai vii pana la hotel daca ti se face sete (plaja era la 100 m de hotel),personal care se ocupa cu distractia turistilor, ospatari si barmani foarte amabili, camere curatate zilnic, mancare foarte multa, variata si foarte buna, tot felul de fructe si prajituri, ce sa mai zic a meritat si ultimul banut. Turcii stiu sa faca turism nu ca grecii care mi se par foarte rautaciosi si reci.De asemenea si Istambulul este un oras foarte frumos cu multa istorie, ai ce vedea. De la bazar poti cumpara si negocia absolut orice dar parerea mea este ca e mai bine sa ai lire.Bravo turcilor pentru ca stiu sa isi atraga turistii, iar eu sigur in urmatorii ani voi fi clienta lor!!!

Postat pe 12 Septembrie 2008 18:58
Nu, am fost in ;;Turcia'! Mi-ar placea sa merg! Nu stiu, cand si cum , dar voi merge, in anii ;urmatori;!

Postat pe 13 Septembrie 2008 16:01
daca nu as fi fost deja in Turcia si as fi citit comentariile de aici, as fi zis ca Turcia is the place to be. din pacate, am fost acolo vara asta si nu as mai merge in Turcia nici platita. totul a fost foarte naspa. am stat in Kemer la un hotel de 3* cu all inclusive: mancarea oribila (de fapt, nimic comestibil, numai marar si busuioc crud, carne decat 1 data in toata saptamana - peste fiert) - toata saptamana am mancat decat rosii cu branza si pepene; farfuriile, tacamurile nu erau niciodata spalate cu detergent, doar udate si apoi uscate de muste; la bar nu se serveau decat niste pishi-bauturi (scuzati expresia) pe care in Rom nu le mai gasesti nici la cel mai nenorocit birt; in Turcia nu exista decat 2-3 plaje cu nisip, restul sunt cu pietris sau deloc; la hotelul nostru nu exista plaja deloc, deci nu am intrat in mare. Antalya - statiunea este sinistra: plaja cu pietroaie si apa foarte adanca la 3m de mal, hoteluri risipite, zici ca e statiune clandestina... Orasul Antalya in schimb e frumos.
Turcia inca este in lumea a 1000000a.... sunt necivilizati, tocmeala asta de care vorbeste toata lumea pe-aici este o tiganeala in toata regula; preturile sunt puse de vanzator dupa ce te intreaba din ce tara esti; te tzapesc la cursul valutar, marfa este mai proasta decat cea chinezeasca care se gaseste la noi in Europa/Niro sau in orice bazar infect; nu exista reguli de circulatie, nu exista civilizatie si nu au nici o valoare culturala.
nu exista nimic de apreciat la Turcia. mi-a lasat un gust mai rau decat amar si imi pare rau ca mi-am irosit concediul intr-un loc uitat de civilizatie.
iar turcii... sunt mai rau decat tiganii de la noi...
in plus, 80%, daca nu mai mult, din turistii lor sunt rusi, ucrainieni, belorusi etc. din familia slava oricum.

si ca sa rezolvam discutia cu apartenenta Turciei, numai o f mica bucatica din teritoriul ei se afla in Europa. Turcia este o tara asiatica, din zona caucaziana si nu se afla in UE. ar vrea ei...

in concluzie: nu mergeti acolo decat daca v-ati saturat de prea mult bine si vreti sa vedeti cum arata Romania la inceputul anilor '90, varianta "infern".

Postat pe 13 Septembrie 2008 17:34
mare pacat ca nu te-ai interesat ce inseamna 3 stele in turcia.Si chiar nu cred ca aveau all inclusiv la cele 3 stele. Asta in Rom inseamna ceva pe la 2 stele. Si normal ca nu au fost conditii.Eu am fost la 5 stele si am fost multumita, cu atat mai mult cu cat am fost la 3 stele in Italia la Lido di Jesolo, si desi am dat o caruta de bani, am avut doar mic dejun unde proprietara se uita cat maninci si te rugai de ea sa fiarba un ou. Piscina deloc, plaja proprie la 350 m de hotel, trecand prin spatele altui hotel. Sau in Grecia la 3 stele unde a fost satisfacator, sau in Croatia unde totul e scump si nu au nimic de cumparat. Acolo chiar ca e ca dupa 90 la noi, dar au drumuri ceea ce noi nu avem.Conditii la 3 stele plus, slabute, ceva in genul Mamaia de 3 stele. In concluzie Turcia ramane ca tara turistica THE BEST

Postat pe 13 Septembrie 2008 18:34
Huidu, te rog frumos. spune-mi si mie prin ce agentie ai fost in Turcia,si cam ce conditii ai gasit acolo( masa, hotel etc).Multumesc mult.
Raluca Banica, Mangalia

Postat pe 28 Septembrie 2008 17:29
Poate ne povestiti mai multe despre cum a fost revelionul in Turcia, ca ne-am programat si noi iarna aceasta sa mergem de revelion,tot in 3 localitati diferite.Sper sa fie bine!
cum sunt preturile?

Postat pe 30 Septembrie 2008 08:00
Buna ziua!
Si eu vreau sa merg in acest sejur! Si sunt foarte curioasa despre cum poate fi un revelion acolo. Nu am fost niciodata in Turcia.Daca afli mai multe,poate imi comunici si mie.......o zi buna!

Postat pe 30 Septembrie 2008 08:14
Am fost(in septembrie) si m-a dezamagit total, un hotel pe care-l cunosteam si la care am mai stat, in trecut si m-am simtit foarte bine.
Royal Wings, acesta este hotelul, o groaza de bani (5 stelute- all inclusiv) pentru cam nu mare lucru. Este un hotel de familie, sa-i spunem, cu atractii pentru copii si servicii asa si asa, dar cam atat. Mancarea m-a deceptionat total ( porti de carne mici si prost gatite, legume cam lipicioase si grase, orez nu, piure mai rar, fructe nu foarte multe, prajituri cam aceeleasi si nu deosebite; baruri:ori lipsesc cu desavarsire, ori sunt slabute) si m-a enervat la culme un lucru: orele la care sunt deschise restaurantele sunt prost alese si uneori nu ai de unde lua nimic iar pentru copii este chiar important acest aspect. Plaja cam neamenajata, curatenia nu primeaza, receptionere prost dispuse (si cu care te certi sa-ti dea camera cu vedere spre mare pe care ai platit-o), si tot asa.
Hotelul a fost plin ochi de romani, cam 90%, si toata lume stie cat suntem noi de badarani si galagiosi. Nu-i poti spune nici hotel de familie la cati homo olandezi erau pe acolo si nici nu prea vad cum explici unui copil ca, el si el sunt de fapt un el si o ea proaspat casatoriti.
Mi-a lasat un gust putintel cam amar la bani pe care i-am platit si la stelutele care nu mai sunt stelute 5 si all incluiv-ul nu mai e nici el ce a fost ... bine ca a fost cald.
Nu ma mai vede Turcia in curand! Si chiar daca mai merg sigur piaptan bine ofertele astea de cinci stele care cer bani dar nu prea au ce oferii.

Postat pe 30 Septembrie 2008 11:32
Merita sa mergi in Turcia !!!Nu este cum avem noi parerea despre ei .E cu totul altfel decat ne-am magina noi .E curat ,sunt ospitalieri,mancarea este buna si la all inclusiv(care ti-l recomand)este arhisuficienta>Eu m-as intoarce negresit in Kusadasi ,ca acolo am fost>In luna septembrie am facut plaja,am venit in tara bronzata ,pt. ca la ei e cu 5-6 grade mai cald ca la noi .Te pup si succes

Postat pe 27 Noiembrie 2008 09:36
Mary_Anel,
La ce hotel ai stat in Kusadasi? As vrea sa merg vara viitoare in acea zona.Eu am fost in vara asta in zona Bodrum si a fost super.
Am postat pe pagina 1 impresiile.

Postat pe 28 Noiembrie 2008 09:32
Eu mi-am pierdut 3 ani din viata in turcia !!!
ce pot sa va spun.....NU mergesti la Kusadasi pentru vacanta !
si parerea mea sincera este ca , turcii sunt o natie de comercianti !
eu regret ca am pierdut atata timp acolo !

am lucrat ca ghid de turism si imi pare tare rau pentru ca .....trebuie sa le explici oamenilor ca nu e alba e neagra, ca NE furam romani intre romani !!!

aveti mare grija um si cine va face rezervarile hotliere pt ca angentiile noastre, una mai PATRIOTA decat cealalta, vor doar sa-si mareasca profiturile si nu se gandesc la turstii...ca sa nu zic de angajati care lucreaza ca negrii pe plantatie si sunt pacaliti la drumul mare !!!

va astept cu orice intrebari !!!

in concluzie: NU MERGETI IN TURCIA !!! NU MERITA !

Postat pe 3 Decembrie 2008 16:04
Raluca,daca mergi la Revelion in Turcia,cu Europa Travel, ne v-om intilni sigur.Noi suntem din Dorohoi.Un grup de 6 pers.

Postat pe 5 Decembrie 2008 08:45
turcia e in europa cam de cand e si israelul ca in toate preliminariile de campionate europene sunt ambele state, cele mai europene dintre toate tarile de pe batranul continent

Postat pe 7 Decembrie 2008 13:38
Toata lumea se limiteaza la sejururi. Incercati excursiile care va permit sa vizitati locuri unice. A spune " a fost la un club ultra all inclusive de 5* in Antalya" nu inseamna ca am vizitat Turcia!
Nu va limitati, incercati partea centrala si chiar mai mult!...

Postat pe 13 Februarie 2009 10:28
Iti recomand si Omnia Turism. Fac excursii, nu sejururi!

Postat pe 13 Februarie 2009 10:29
In Honolulu am fost eu. Precis nu este Turcia acolo!!!!

Postat pe 13 Februarie 2009 11:11
eu plec acum de pasti...plec in alanya la hotel delphin5*, cu ultra all inclusive...530 euro de persoana si am inclus masa ultra all inclusive si transport avion...

Postat pe 13 Februarie 2009 11:57
cazare 7 nopti si 8 zile...am uitat..

Postat pe 13 Februarie 2009 11:59
ai dreptate e frumos acolo

Postat pe 13 Februarie 2009 14:28
Turcia...superba!
Este destinatia perfecta pentru relaxare,shoping (asta ca trebuie sa negociezi la orice iti cumperi) si chiar o luna de miere!
Am fost in 2007 in Kusadasy!Si de atunci nu-mi pot lua gandul de acolo!
Soare, curat si servirea extraordinara..in privinta turismului ei sunt ASI!
Am ales sa merg in croaziera cu vaporul si a fost splendid, de vis..ce mai..numai cuvinte de lauda!
Important este sa fie un ghid bun..ca-ti va povesti foarte bine istoria lor )
Abia astept sa merg iara..anul asta ..poate in luna de miere!

Postat pe 13 Februarie 2009 18:08
turcia...e ok...ai de multe de vizitat...alta cultura...alta lume...alta gandire...alta religie...e super ok....multa istorie...ft.frumos...atata vreme cat nu mergi in cartierele lor...acolo unde gasesti mizerie..si femei care atunci cand dau cu mopul in casa arunca apa peste balcon...dar in zona turistica e frumos...

Postat pe 13 Februarie 2009 19:41
nu am fost niciodata.as dori,dar nu am nici pasaport si nici "timp"

Postat pe 14 Februarie 2009 14:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
As vrea sa merg in Corfu...dar nu stiu prea multe, cum se ajunge, unde se poate sta? 16 De la: Stoenescu 1 Iulie 2009 23:36
Paralia Katernini - Vila Alexander 2 De la: patrichegiulio 18 Iulie 2010 21:55
Milano 1 De la: fischer_gabriel2002 2 Iulie 2010 11:22
Paralia Katernini - Vila Alexander 2 De la: patrichegiulio 18 Iulie 2010 21:55
mykonos 6 De la: AndreeaD 10 Septembrie 2009 15:57