Setari Cookie-uri

Ai fost in Turcia?

Eu am fost anul trecut in Antalya, Lara, a fost un concediu de vis, servire ireprosabila, hotel chiar de 5*, nu am cheltuit nimic in plus fata de pretul excursiei, decat pe mici suveniruri.Este de vis, piscina imensa, marea are un nisip foarte fin, muuuuuulta mancare si bautura la discretie fiecaruia la orice ora.Turcii sunt minunati, ospitalieri si mereu zambitori.
Va recomnd cu caldura aceasta tara.

Postat pe 16 Februarie 2009 12:52
am fost in Istanbul de mai multe ori, insa niciodata strict ca turist - de fiecare data cu treaba. recomand deserturile, pe care eu personal le consider cele mai bune din Europa - va recomand desertul combinat de la Ritz Carlton Hotel (nu mai stiu denumirea din meniu, insa e o combinatie din tot ce au ei dulce acolo)si va promit ca nu veti regreta, indiferent cat costa.

Postat pe 3 Martie 2009 15:15
Merita sa mergi la Pamukkale! Este ceva greu de descris in cuvinte. Daca ai ocazia sa ajungi acolo iti recomand din toata inima sa vizitezi acele "minuni".

Postat pe 19 Martie 2009 07:16
Am optat in anul 2008 pentru un concediu in Turcia. Din pacate concediul nostru a inceput dezastruos si s-a sfarsit la fel! Noroc ca, odata ajunsi acolo, tot ce a insemnat partea turca, a fost fara cusur, de la cazare, masa, servire, excursii, totul la superlativ. Dar sa revin la ceea ce a fost dureros: am ales sa calatorim cu avionul pentru a economisi timp si pentru a evita oboseala dar am facut din Timisoara pana in Kusadasi 14 ore. Un adevarat calvar provocat de tur-operatorul ALI BABA (niste hoti si niste nesimtiti)! Si la dus si la intors am facut "escala" la Cluj timp de 6 ore in niste conditii mizere, intr-un spatiu mic si fara aer conditionat in care am stat aprox. 200 de pers. Ca motiv ne-au servit niste minciuni aruncate cu indiferenta. Stiu ca nu este un caz izolat si tocmai de aceea vreau sa trag un semnal de alarma! NU va lasati furati si mintiti de acesti ticalosi! NU UITATI CA O FAC PE BANII SI PE TIMPUL D-VOASTRA!

Postat pe 19 Martie 2009 07:29
Pasaport, nu e inca in UE.
Si daca mergi cu masina si este in leasing, ai grija ca-ti rebuie acte speciale.
Dar Turcia e froumoasa, mai ales partea asiatica, merita din plin!

Postat pe 19 Martie 2009 11:51
PT. TURCIA ITI TREBUIE PASAPORT, TI SE VA ATASA PE EL VIZA
AM FOST IN CO VARA IN LUNA AUGUST SI PARERILE MELE DESPRE CAZARE, MASA, DISTRACTII SI SHOPING SUNT NUMAI LA SUPERLATIV .
IN CONCLUZIE CEL MAI REUSIT CONCEDIU PETRECUT IN AFARA, CU SIGURANTA CINE A FOST O DATA, VA MAI REVENI SI A DOUA SAU CHIAR A TREIA DATA IN TURCIA MERITA VAZUT IN SPECIAL PAMUKALE, ADALAND (parcul de distractii), sunt organizate scufundari, gip safari, aruncari cu parasuta din avion, plimbari cu parapanta, croaziere cu vaporase si multe altele. INTR UN CUVANT SUNT CEI MAI TARI,
DACA VA PLACE DISTRACTIA!

Postat pe 19 Martie 2009 14:10
forumadria.ro
raspunsuri la toate intrebarile voastre

Postat pe 19 Martie 2009 17:19
http://litoral-bulgaria.travelplanner.ro/CASTIGA-o-VACANTA-de-PASTE-la-HOTEL-ATLAS-Nisipurile-de-Aur-ALL-INCLUSIVE?user=3666

Postat pe 19 Martie 2009 22:36
Am fost in turcia vara trecuta si a fost o experienta total diferita de altele pe care le-am trait in alte tari. In primul rand pe mine nu ma incanta statiunile pline de turisti si in general prefer sa merg pe caile nebatatorite. Asa ca am stat in oraselul Silivri, la 50 de kilometri de Istanbul.
A fost cea mai buna decizie pe care am luat-o,pentru ca acolo chiar poti sa iti faci o idee despre cultura locala. Nu este oras turistic, dar are iesire la mare. Martea se inchid cateva strazi si se face bazar, ca acum sute de ani. In port sunt terase multe unde poti sa bei ceai (nicaieri nu serveau alcool :P ). Restaurantele micute servesc mancare traditionala ieftina - trebuie sa recunosc ca nu intelegeam nimic din meniu si de cele mai multe ori comandam si apoi doar asteptam sa vedem ce primim.
Recunosc ca am fost putin socata cand am fost la plaja in prima zi in Silivri. Erau foarte multi barbati care statea si beau ceai, iar putinele femei de pe plaja erau imbracate din cap pana in picioare. Pantaloni, tricou, un halat peste si un batic pe cap si tot asa intrau si in apa. Eu am incercat sa imi fac temele de acasa cu privire la obiceiurile din Turcia, dar pentru asta nu eram pregatita.
Am facut plimbari la istanbul in mai multe zile si dupa ce am vizitat cateva obiective importante (Topkapi, Dolmabahce, Aya Sofia...etc). Dupa ce am bifat astea, am luat-o la picior. Asa am descoperit cafenelele de pe marginea drumului cu pernute si covoare asezate pe ciment, cu cafea buuuuna si narghilea. Am ajuns la Galata Tower, de unde ai o imagini dementiala asupra orasului. Personal am fost foarte dezamagita de Marele Bazar, mi s-a parut un mall in varianta turceasca, dar a meritat vizita la bazarul de mirodenii.
Pe distante mari in Istambul am mers cu tramvaiul si metroul (stau foarte bine turcii la capitolul transport in comun).
Sooo... go have fun, report back!


Postat pe 20 Martie 2009 10:57
Monșer, am fost la Kusadasi, un hotel cochet - Prelude I, arhitectura cu influente grecesti, dar un meniu infect, nu mai vorbesc de asa-zisele dulciuri, o chestie insiropata pana la lesin. Sunt cateva obiective ce merita vazute: pamukkale, casa Fecioarei Maria, așezãrile antice, s.a.
insa pe ansamblu, sorry, dar sunt un popor infect.de cum am ajuns la granițã am fost tratați ca niște potențiali teroriști, doua ore in vama (am avut nefericita inspirație sa mergem cu autocarul, cu Christian T.) hãrțuiala continua in oras, in magazine, peste tot, abia când am ajuns in turcia, am realizat care este sorgintea mizeriei din România. Fara influenta turca, am fi avut mult mai multe șanse sa devenim un popor civilizat. in pofida bogãției si puterii care au avut-o turcaletii, sunt un mare zero ca nivel de civilizație. nu mi-a plãcut turcia, si nu vreau sa revin, a fost o experiențã, interesanta, dar m-a lecuit de curiozitatea de a vedea asa-zisa civilizație musulmana, orice o fi însemnând asta.
este interesant ca pretind ca ar putea accede la Uniune. Ha,ha,ha!

Postat pe 20 Martie 2009 23:24
De la: crombra, la data 2008-07-29 09:48:27Amfost anul acesta in perioada 25.06-02.07 in Turcia langa Bodrum, la 20 km in Kadikalesi. Am ales un club cotat la 5 stele(HV1) Kadikale Resort All inclusive.
Totul a fost super,de la cazare, masa si pana la distractie.
Sincer nu am avut timp sa ma plictisesc chiar am regretat( mai ales copii) ca nu am ales varianta de doua saptamani.
Este o locatie super la care as reveni oricand cu cea mai mare placere.
Camerele foarte curate si curatate zilnic, prosoapele la fel, aer conditionat cu split, minibar unde aveai apa plata in permanenta.
Masa, no comments. Gama foarte variata si foarte bine gatita si credeti-ma pe cuvant ca eu sunt gurmand. Aveau niste clatite...
Distractia era asigurata de o echipa super care de dimineata de la 10.30 si pana la 03.00 noaptea aveau grija ca toata lumea sa se simta bine de la copii pana la adulti.De la tras cu arcul, tir cu aer comprimat pana la volei, fotbal tenis de masa si camp, darts pool fun, polo toate au contribuit la buna dispozitie.
Program de excursii si croaziere bogat(platit).
Intr-un cuvant nota 10+++++. Si touroperatorul a fost Ok.
Recomand si altora aceasta locatie.

Postat pe 21 Martie 2009 00:28
Dupa parerea mea preturile la hotelurile de lux sunt Imbatabile cu cele din Europa si nordul Africii, cred ca acesta este avantajul major al Turciei, si in plus pe coasta marii Egee pot sa spun ca exista chiar mai multe situri arheologice decat in Grecia

Postat pe 13 Aprilie 2009 14:02
Salut!
Eu am fost in Turcia de 2 ori si am fost foarte incantata de ceea ce am vazut acolo. Am fost in regiunea litorala de la Kusadasi, in Istambul si la Pamukkale.
La capitolul obiective, Turcia sta foarte bine, merita vizitata si este un izvor nesecat de locuri frumoase, chiar de-a dreptul spectaculoase!!
Serviciile sunt ok, eu am fost la un hotel modest, in regim de demipensiune, dar nu pot sa ma plang de absolut nimic, raportul calitate-pret a fost excelent.
Ceea ce este mai deranjant (pentru unii) este acest stil tipic popoarelor din Orientul Mijlociu, de a "umfla" toate preturile si de a incerca sa pacaleasca turistul naiv. Dar daca esti in cunostinta de cauza... nu te afecteaza :).
Mi-a placut mult la bazar
unde se negociaza preturile. Este foarte frumos acolo.
Una peste alta, m-as intoarce oricand in Istambul si in general in Turcia, pentru ca au ramas multe de vazut!
Mirela

Postat pe 14 Aprilie 2009 23:00
Salut,
Vreau sa merg in Istanbul in aceasta vara, fara a apela la o agentie de turism.Imi puteti recomanda un hotel modest care sa ofere acces relativ usor la atractiile orasului?
Si o firma de transport cu autocarul din Bucuresti?
Multumesc.

Postat pe 17 Mai 2009 12:20
da am fost in Turcia de doua ori
Odata la Kusadasi, Istambul Pamukkale, Efes Milet
A DOUA OARA doar la I stambul
Este foarte frumos in Turcia
Mirela

Postat pe 18 Mai 2009 20:32
De la: nicollette_81, la data 2008-09-01 21:01:23Pentru a merg

e iin Turcia imi trebuie pasaport sau numai buletin?
ITI TREBUIE PASAPORT

Postat pe 21 Iunie 2009 09:54
Am fost anul trecut in Kusadasi si sincer nu are termen de comparatie cu 'steaua romaneasca" ( Mamaia ) , de la oportunitatile de distractie si petrecere a timpului liber pana la raportul de pret-calitate.Hai sa fim sinceri ai ce sa vezi , ai ce face aproape tot timpul , de la plimbarile sub palmieri , bazare , pana la safari sau croaziere pe mare si repet cu banii pe care probabil in Mamaia i-ai da sa inchiriezi o ora un ATV:))
Apropos daca este cineva care pleaca pe 22 iulie cu masina in concediu spre Turcia astept un bip , poate mergem impreuna ( suntem 2 familii cu o masina)

Concediu placut for all
adybradi@yahoo.com

Postat pe 21 Iunie 2009 18:57
am fost in lara-hotel royal wings 5* ultra-all,esti un dumnezeu pentru ei acolo,non stop orice vroiai ,primeai,din punctul asta de vedere turcii sunt pe primul loc in lume la calitate/pret.Dezavantaje 1. la ora 9 dimineata erau deja 30 de grade in 25 iunie 2. in 8 zile cat am stat am luat 5kg,cam nasol...in rest numai de bine...

Postat pe 22 Iunie 2009 21:25
Te rog ai putea sa imi dai mai multe detalii pt ca eu merg peste o saptamana in turcia la royal wings si am citit pareri si pro si contra acestui hotel daca ai timp scrie-mi te rog cat mai repede ...multumesc !!

Postat pe 18 Iulie 2009 22:33
Buna tuturor!

Vinerea viitoare plec in vacanta...pentru prima data in Turcia...si mi-ar fi de folos niste ponturi...din partea celor care au mai fost.
Pentru ca sunt adepta vacantelor aventuroase, am ales un tur cu masina...cu inca 3 prieteni pe ruta : Bucuresti-Canakkale-Kusadasi-Istanbul-Bucuresti. Prin urmare m-ar interesa:
- opinii despre drumuri, mai ales prin Bulgaria (si ma refer mai mult la starea lor, ca traseul nu e greu de stabilit cu un gps si niste harti);
- ce e de vazut in zonele respective...in sensul ca merita cu adevarat...avem 12 zile la dispozitie dar totusi nu vreau sa pierd timpul chiar cu orice piatra sau locatie religioasa care nu are cine stie ca insemnatate si voi uita de ea a doua zi;
- pentru ca nu-mi place sa ma simt legata de hotelul in care stau si nici de un meniu standard, am refuzat varianta "all inclusive". am preferat doar cazare gandindu-ma ca voi avea acolo de unde sa aleg...asa ca ... daca aveti recomandari referitoare la restaurante/baruri/terase din Canakkale/Kusadasi/Istanbul...pls let me know (n-ar fi rea nici o opinie despre preturi)
- inca o chestie...banii...ce prefera turcii? euro sau $? ce e mai convenabil sa am la mine...

Daca aveti vreun rasp/opinie la cele de mai sus...pls...orice e bine venit...

La intoarcere...promit sa vin cu un rezumat din experienta mea...

Thanks!

Postat pe 11 August 2009 15:53
am fost in turcia acum 2 saptamani,e destul de frumos,am fost in croaziere pe marea egee,am fost la pamukalle,am facut scuba diving...

Postat pe 13 August 2009 23:09
Așa cum am mai spus,Turcia este nr 1 la calitate preț,sunt peste Greci,cu mult la servicii și prețuri,singurul avantaj al Greciei,este peisajul și faptul cã au multe plaje și insule,dar încercați sã vã luați bilete la un resort de 5* ultra-all inclusive în Grecia,sub 3-4000 de euro/2 persoane nu gãsiți,iar eu mi-am luat la Rixos anul ãsta 1600 de euro/3 persoane,fãrã avion.Pentru cine mai merge la Istanbul,încercați sã vedeți și insula Buyuk Ada,se ia ferry din Kabataș,pânã acolo se merge cu tramvaiul,Kabataș este capãtul.

Postat pe 20 Aprilie 2010 17:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am fost in Turcia 8 De la: dr2000 3 Martie 2010 06:40
thassos 20 De la: romulus 6 Iulie 2010 19:23
In Croatia ati fost ? Cum e pe acolo...merita deranjul? 27 De la: andreeapresa 1 Februarie 2010 13:24
Creta 10 De la: bogdanm74 18 Mai 2010 12:07
Santorini. 5 De la: roxanana 9 Februarie 2010 10:38