Setari Cookie-uri

Excursie in Bulgaria cu masina proprie

Am auzit si citit cum ca Litoralul bulgaresc e frumos, serviciile sunt de mai buna calitate si, in majoritatea cazurilor, mai ieftine decat la noi. Am fost sfatuit sa merg cu autocarul, cu trenul, cu vaporul, cu avionul, dar nu cu masina personala.
Cat de periculos este sa mergi in excursie in Bulgaria cu masina proprie ? E adevarat ca ai sanse mari sa te opreasca un politist bulgar pentru o vina inchipuita? E adevarat ca se sparg sau se se fura masinile chiar in parcarea hotelului?

Postat pe 28 August 2008 10:56
Am avut acum o luna o experienta ,respectiv citeva zile la Russe cu masina noastra.Nu a fost deloc rau.Atit ca drumul de intrare spre oras e rau mai rau cca la noi.In fine orasul e super desi reconstruiesc centrul,oamenii draguti si serviabili dar cam tari de cap deh ,Bulgari!Respectiv daca le comanzi ceva la restaurant nu prea sunt pregatiti in alta limba si iti aduc cafeaua mai intii de supa!Dar la Metro unde am facut cumparaturi am dat de o caserita tare draguta care ne-a ajutat sa facem un total de leva care sa ne convina.cumparasem prea multe si nu voiam sa depasim o anumita suma.In rest ca toata lumea,bulgarii sunt de treaba!

Postat pe 8 Septembrie 2008 09:17
mda,intr-adevar, bulgarii sunt de treaba.nasii baietelului meu sunt bulgari si ma inteleg foarte bine cu ei.merg in bulgaria merg cel putin odata pe saptamana,la albena si la nisipuri e tare frumos

Postat pe 8 Septembrie 2008 10:31
foarte frumos este la Veliko Tarnovo. este fosta capitala a Bulgariei. este acolo un hotel super: Yantra se cheama. merita sa intri sa mananci. preturile sunt cam undeva cu 20% sub cele de la noi, cu toate ca este un restaurant al unui hotel de 5 stele(adevarate si nu parate ca la noi!). servirea e ca la carte. mancare super buna si pe toate gusturile. am cam asteptat dupa ea cam 1/2 de ora, dar cand a venit a meritat... si important: restaurantul are o panorama unica. tot orasul vechi se afla pe un varf de munte stancos. sub geamul de la masa ta, se afla o mare prapastie. e misto... cu furatul masinilor nu stiu cum e ca n-am patit-o. e bine totusi sa nu te avanti cu masini bengoase pe-acolo. cu politia nu am avut treaba. in general au sosele bune. nu au radare sau cel putin detectorul de radar nu a zis nimic, chiar daca am intalnit echipaje. cam, atat.

Postat pe 1 Decembrie 2008 23:53
Eu am fost la Bansko,o statiune de ski la munte.
Hotel de 3 stele,20 euro/zi de persoana ,cu mic dejun inclus(stil bufet).Tot in banii acestia am avut acces gratuit la jacuzii,sauna ,baie de aburi,sala fitnes.
Pe drum am vazut multe masini de politie,daca respectii regulile de circulatie nu au treaba cu tine.
A FOST SUPERB!

Nico

Postat pe 2 Martie 2009 11:27
Buna,

Eu am fost si pe litoral si la munte in Bulgaria si nu am avut probleme. e bine sa incerci pe cat posibil sa respecti regulile de circulate, dar fara sa fii absurd (adica sa mergi foarte incet). Incearca sa te orientezi si dupa cum merg ceilalti participanti la trafic, altfel o sa iesi in evidenta si ai sanse sa te opreasca vreun echipaj. In cazul in care te opresc (li s-a intamplat unor prieteni impreuna cu care am mers), te scoti cu un cadou de vreo 20 de euro (tre sa le ajunga la amandoi :)). Daca sunt radare, de obicei dau flash-uri cei care vin din sens opus.
Noi nu am avut probleme cu furturile de masini, si nici nu am auzit nimic de la prietenii care au mai fost. Recunosc insa ca am stat putin incordata pe tema asta :).
In rest... merita din toate punctele de vedere... conditii super, infrastructura buna, ca timp iese putin mai mult, dar merita.

Vacante multe si placute!!

Postat pe 12 Martie 2009 09:03
In vara lui 2008 am fost de 2 ori cu masina proprie in Bulgaria. Nu am avut nici un fel de incidente. Hotelul la care am fost avea parcare proprie, din camera unde eram cazati aveam vedere la parcare. la intrarea in Bulgaria am scos detectorul de radar, pentru ca la ei este interzisa folosirea acestuia si am respectat limita de viteza. Am fost oprita o singura data de catre politie, ne-au cerut actele de identitate si actele masinii, si atat. Recunosc ca prima data mi-a fost cam frica, fiindca am plecat doar doua femei in masina, dar vazand ca nu s-a intamplat nimic rau, am prins curaj si am fost si a doua oara. Am fost impresionata de calitatea serviciilor si de preturi, care sunt incomparabile cu cele de la noi, adica sunt mult mai mici.

Postat pe 15 Martie 2009 23:37
Si noi am fost doi ani la rand cu masina,in Bulgaria,nici o problema,servicii bune,litoral ieftin si curat,merita toti banii,noi am fost f impresionati si o sa mai mergem,imi pare rau dar e al 3-lea an de cand nu mai mergem pe litoralul romanesc,am cautat oferte bune dar nu am gasit nimic,e f scump si conditii proaste,imi pare f rau,asta e adevarul,acum am facut comparatie si da, merita sa mergeti in Bulgaria!!chiar si cu masina,chiar si cu autocarul.Concediu placut tuturor!!

Postat pe 26 Mai 2009 10:55
Eu zic ca e la fel de periculos ca si in Romania. Am fost de mai multe ori cu masina personala in Bulgaria, dar n-am patit nimic. Totusi, am vazut politisti bulgari oprind masini romanesti, dar pe buna dreptate (soferii romani incalcasera regulile de circulatie). Te sfatuiesc, totusi, sa nu te duci cu masina personala daca aceasta e sumpa (peste 50000EUR), pentru ca si acolo sunt hoti...(Eu am Logan si nu tenteaza, cred).

Postat pe 28 Mai 2009 18:34
Buna ziua, am fost de multe ori in Bulgaria in ultimii 4 ani ( Nisipuri, Varna, Balcik, Sunny Beach, Nessebar, Burgas, Veliko Tarnovo, Plovdiv, Sofia, Pamporovo)iar in Ruse la greu, si vreau sa va spun ca bulgarii sunt oameni f pasnici si prietenosi(eu personal mi-am facut cativa prieteni). Majoritatea oamenilor dau crezare unor mituri (masini furate, atac la persoane, furt etc)multe sunt speculatiile persoanelor importante din tara noastra care au interes ca oamenii sa stea la noi la mare.Chiar am auzit multi oameni care fac campanie proasta Bulgariei fara ca ei sa fi fost vreodata, doar asa pt ca au auzit ei nu stiu ce bazaconii.Pot sa va spun ca eu am tranzitat Bulgaria spre Turcia in ultimii zece ani mai mult noaptea si nu am avut nici un incident neplacut, decat radare. Spunea cineva ca nu ai voie cu detector de radar, ba da ai voie, doar ca nu iti foloseste deoarece bulgarii au sistemul cu pistol si nu se poate detecta decat cand esti in campul lui vizual, deci prea tarziu.Acum vreo 5 ani am plecat spre Turcia cu niste prieteni si pe la 4 dimineata, intr-un sat din Bulgaria am facut pana la 2 roti( normal ca aveam doar o roata de rezerva).In urma zgomotului produs de noi cei din casa in dreptul careia oprisem au iesit si fara sa tipe sau sa ne injure (cum s-ar fi intamplat in Romania)au scos masina, o volga amarata si ne-au dus pana la cea mai apropiata vulcanizare.Toata treaba a durat vreo 2 ore, iar la sfarsit noi am vrut sa ne revansam si credeti-ma cu insistente f mari am reusit sa le dam ceva.

Postat pe 29 Septembrie 2009 11:30
salutare,
noi am fost in bulgaria la NISIPURILE DE AUR in septembrie 2009 la hotel de 4 stele, ocazie cu care ni s-a si furat masina in amiaza mare la ora 11, un Golf 5. Situatia a fost cu atat mai nasoala cu cat nimeni din Politie nu stie o boaba de engleza, norocul nostru fiind ca am facut ceva taraboi si de la hotel s-au indurat sa ne trimite in statiune un procuror de la Varna. Dupa 2 zile de interogari ni s-a dat adeverinta cu care speram ca sa ne recuperam suma asigurata (din 6 sept nici acuma nu am vazut un ban in cdt in care nu s-a primit raspuns de la Sofia ca masina nu a fost gasita)...
Dezastru...noi si prietenii apropiati nu vom m ai pune veci piciorul pe taramul acela... Daca mergeti aveti MARE MARE... MARE grija!

Postat pe 20 Decembrie 2009 19:55
Ce sa zic? intr-adevar te pune pe ganduri patania Oanei !!!....de fapt este prima care scrie pe acest forum despre acest mare necaz al ei !Dar, Oana, ai trimis si ambasadei romane din Sofia o sesizare- ca sa se implice si ei ??? Si, hotelul nu avea parcare pazita ? Nu ai platit nimic in acest sens ?
Noi am fost de 3 ori in 2009 in Bulgaria : la Sofia, pe litoral la Nessebar, iar de Sarbatori la Borovets ! De 3 ori am fost norocosi! Totul a fost Ok ( cu exceptia cazarii la Borevets-unde am stat in cel mai vechi hotel-RILA, adica in loc de camera dubla cu pat mare....am primit o dubla cu 2 paturi !!!! )
In rest, totul ne-a placut, am ales mereu hoteluri cu parcare platita si sistem de supraveghere, am circulat corect, prin orasele vizitate nu am oprit decat in locuri special amenajate.... si pana acum, multumim lui Dumnezeu, a fost bine !
E drept, avem o masina mai veche, din anii 90.....
Oricum iti doresc succes sa primesti asigurarea, nu te lasa, bombardeaza-i cu petitii pe toti !!!!

Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:39
oana, acelasi lucru s-a intamplat de revelion la nisipurile de aur la hotel de 4 stele , mai precis la hotel madara ....din fericire proprietarul masinii a iesit din hotel chiar in momentul in care hotul facea contactul direct.....astfel incat si-a recuperat masina dar fara butucul de la portiera .....politia a venit dar nu a rezolvat nimic...pacat de eforturile celor care incearca sa ofere servicii de turism de calitate .....

Postat pe 18 Ianuarie 2010 03:05
Am fost in Bulgaria si abia astept sa revin. A fost exceptional.

pt. ca am citit cateva intrebari referitoare la ruta, eu am mers prin Constanta/Vama Veche. Detalii si fotografii cu traseul parcurs pana la Albena (cu denumirea satucelor si cateva harti) le gasiti aici: http://forum.transira.ro/viewtopic.php?t=3762

Am stat la Hotel Slavuna in Albena. Poze (vor fi mai multe, pe masura ce le voi uploada -cu TOATE hotelurile din Albena): http://forum.transira.ro/viewtopic.php?t=4206

Bonus. Balcic: http://forum.transira.ro/viewtopic.php?t=4194

Postat pe 14 Iulie 2010 16:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
evitatzi eurolines!!!!!!! 0 De la: 9 Ianuarie 2011 20:03
Excursie in Bulgaria cu masina proprie 14 De la: Joha 14 Iulie 2010 16:52
Eurolines..... 13 De la: lazy002366 3 Iunie 2010 08:53
Avion. 37 De la: AndreeaRadu 1 Aprilie 2010 21:48
vreau sa ajung cu trenul la pompolovo bulgaria cum sa fac !eventual din plovdiv ! 4 De la: mbarboiu 28 Ianuarie 2010 19:15