Setari Cookie-uri

Rhodos -Grecia - o mare tzeapa!

M-am intros saptamana trecuta din Rhodos. Am fost cazati -eu si cu sotul meu - la un hotel de patru stele din Ialissos. Ma rog, ideea e ca anul trecut am fost in Egipt, in hurghada, tot la un hotel de patru stele unde a fost superb. Adica un all inclusive cu ABSOLUT totul inclus. Gramezi de mancare, barul deschis tot timpul...etc. Ei bine, la hotelul asta pana si apa se platea, barurile se inchideau la 10, 11, chelnerii nu te anuntau ce e si ce nu e inclus, daca ratai ora mesei flamanzeai pana a doua zi ca sa nu mai zic ca pana si oferta gastronomica era cam subti...adica numai paste si peste...
Probabil data viitoare o sa aleg Turcia...sau nu o sa mai dau atatia bani pe all incluiveuri la patru stele.

Postat pe 7 Iulie 2008 14:08
Am fost si eu acu trei veri in Hurghada tot la un hotel de patru stele - hilton parca se numea. Ai dreptate, n-am avut niciun fel de problema cu mancarea. in Grecia nu am ajuns inca dar stiu din mai multe surse ca all inclusiveul lor e muuuult sub cel turcesc sau egiptean. Dar spune-mi ai rezervat hotel singura sau ai fost cu agentia? Si astia de la agentie nu ti-au spus nimic?
vladmoise
Postat pe 7 Iulie 2008 14:57
Si eu am fost in Rhodos 8 zile luna trecuta insa mie mi s-a parut extraordinar. Insa eu nu am fost in Ialissos deoarece citisem ca bate vantul cam tare iar plaja e cu pietre. Eu am fost pe partea cealalta in Faliraki si vreau sa zic ca sunt incantata de alegerea facuta. Plaja, marea, timpul - superbe! Nu am vazut un nor tot timpul cat am stat acolo! Hotelul tot un 4 stele chiar pe malul marii iar mancarea a fost din belsug, delicoasa, pt toate gusturile. Eu am luat 2 kg!!! Intradevar avand demipensiune am platit pentru bauturi insa acest lucru il stiam deja de la agentie si oricum nu erau scumpe. Ideea e ca a fost extraordinar iar anul viitor intentionez sa ma intorc in acelasi loc insa 14 zile deoarece mai am atatea locuri superbe de vizitat!
Concluzia: cred ca nu te-ai informat foarte bine inainte de a pleca. Si sa fim seriosi nu plecam in vacanta pentru mancare! Plecam in primul rand pentru plaja, soare, apa, pentru a vizita locuri deoasebite. Intradevar daca vreti mancare pe rupte si bautura va sfatuiesc sa va duceti in Turcia, in Egipt, in Tunisia!
Gaby211081_lazy
Postat pe 22 Iulie 2008 10:35
Am citit comentariul dvs. si aveti dreptate, trebuie bine cautat inainte de plecare, oriunde ar fi aceasta.
Va rog sa ne spuneti la ce hotel ati stat si alte date despre plaja si zonele invecinate.
Cu multumiri,
Ruxandra
kudika079260
Postat pe 22 Iulie 2008 12:07
Hotelul se numeste Pegasos, esti situat intr-o zona foarte frumoasa si linistita, aproape de orasul Faliraki (30 de minute de mers pe jos sau se poate lua tractorasul care face turul orasului, foarte dragut!). Este de fapt un golf unde sunt cca. 7-8 hoteluri mari foarte frumoase (Calypso, Blue Sea Beach, Louis Colossos, Esperides sunt cateva). Hotelul are plaja proprie din nisip (fara pietricele), apa este foarte curata, vantul bate destul de putin iar soarele straluceste non-stop. In incinta hotelulului (la cca. 5 minute de mers) sunt baruri si magazine de unde se pot cumpara frumoase suveniruri. Orasul Faliraki este pentru persoanele mai active deoarece e plin de magazine, baruri, restaurante - un furnicar!
La 20 de minute de mers de hotel este si un Water Park.
In fata hotelului este statia de autobuz ce merge in orasul Rhodos (30 de minute, 13 km) care merita vazut deoarece e superb.
Si ar mai fi foarte multe excursii de facut in Rhodos: vizitat orasul Lindos, insula Simi, valea Fluturilor. De aceea mi-am propus ca la anul sa stau mai mult deoarece 8 zile trec atat de repede!
Gaby211081_lazy
Postat pe 22 Iulie 2008 15:25
Va multumesc pentru raspuns. Voi cauta date despre hotel si despre agentiile care ofera rezervari acolo.
Bine ar fi daca am putea stabili o comunicare viabila intre cat mai multi turisti care au fost in insulele grecesti, romanii vad altfel lucrurile, eu ma uit intotdeauna si pe tripadvisor si pe venere si am constatat ca obiectiile lor nu sunt fondate chiar 100%. Ori noi suntem mai ingaduitori ori ei sunt excesiv de rasfatati. In orice caz, am incredere in ce spune un roman de-al meu.
Nu cred ca Rhodos este o tzeapa, pentru mine personal, care ma duc sa vizitez si sa ma odihnesc o sa fie perfect.
Multumesc inca o data,
Ruxandra
kudika079260
Postat pe 23 Iulie 2008 15:57
Da, si eu verific toate hotelurile pe trip advisor. Mai e si holiday check, tot la fel.
Cat despre preturi eu cele mai bune tarife le-am gasit la Europa Travel.
Cat despre Rhodos, mie in nici un caz nu mi se pare o teapa. Da, intradevar, ca in orice alt loc exista hoteluri bune si hoteluri mai putin bune, locuri frumoase si locuri mai putin frumoase dar de aici sa generalizezi si sa spui ca Rhodos e o mare teapa, nu mi se pare corect!
Gaby211081_lazy
Postat pe 24 Iulie 2008 16:06
Pai oameni buni, voi mergeti in vacanta la all inclusive ca sa mancati, sau ca sa vedeti lucruri noi sa faceti plaja sa va plimbati?
Asa va puteti inscrie pe aici pe undeva la o cantina si va dau aia mancare si bautura pe saturate. Si poate va asigura si bai gratuite, dar parca nu asta e cel mai important intr-o vacanta.
Si, desigur, e bine sa te informezi dinainte cat mai mult despre ce te asteapta, si cine mai citeste informatiile si comentariile de aici isi poate face o parewre.
Va doresc succes si vacanta placuta.
calator
Postat pe 29 Iulie 2008 16:45
Buna ziua la toata lumea !
Am si eu nevoie de un sfat, sau mai bine zis de incurajari.
Am cumparat, cu mare intarziere, bilete pentru Rhodos din 14 august la hotelul BEL AIR BEACH - IXIA. Am zis ca am nevoie de incurajari pentru ca eu voiam la Belvedere, in Rhodos, dar nu au mai fost locuri. Asta ca sa vedeti ca toata lumea vorbeste despre incendii in Rhodos si totusi turistii continua sa plece.
Stie cineva ceva de BEL AIR BEACH, ma refer la conditiile de cazare, ( masa ma intereseaza mai putin ), alte sfaturi referitoare la Ixia, masina de inchiriat etc.
Cu multumiri,
Ruxandra
kudika079260
Postat pe 30 Iulie 2008 10:36
Referitor la acest hotel daca te uiti pe Trip Advisor ai sa vezi ca parerile sunt impartite...Unii sunt incantati, altii nu...Acum depinde fiecare ce asteptari are...Eu am trecut cu autocarul de 2 ori prin Ixia, in drumul spre hotel meu, la dus si la intors. Ixia e o zona cu plaja destul de ingusta si cu pietris. In aceasta zona a insulei bate vantul asa ca e ideala pentru sporturi nautice. Cat despre inchirieri auto, nu-ti face probleme! Toata insula e plina de centre pt. inchiriat masini. Oricum te sfatuiesc sa vizitezi Rhodos-ul (orasul vechi) e fantastic!
Oricum Rhodos-ul e departe de a fi o mare teapa. La hotelul unde eram eu cazata erau persoane care veneau de 14 ani! Adevarul e ca daca nimeresti acolo unde trebuie e imposibil sa nu-ti doresti sa te intorci!
Iti doresc o vacanta minunata, fara surprize neplacute!
Gaby211081_lazy
Postat pe 30 Iulie 2008 15:53
Da, am vazut si eu pe trip advisor si stiu si despre plaja ca cea mai buna este Eli Beach ( in zona, ca altfel o sa ne mai plimbam cu masina si mai gasim ) tocmai de aceea vroiam ceva in Rhodos Town. Nu stiu ca situare in Ixia ( care am inteles ca este unita de Rhodos ) cat este de departe hotelul sau de dosnic, de curat am inteles ca este curat. Speram sa fie cineva care a fost cazat acolo.
Multumesc
kudika079260
Postat pe 30 Iulie 2008 17:24
Buna!

am stat la Bel Air Beach acum 2 ani. Hotelul e ok daca nu cauti luxul. E adevarat, pozele prezentate pe diverse site-uri nu reprezinta realitatea (ex. camera in nuante de bleu, frumos, culori vii iar in realitate totul gri). Oricum, e foarte curat, schimba prosoapele zilnic, aer conditionat. Cat despre plaja, cea din fata hotelului era plina de pietre (initial am fost dezamagita) insa daca mergi 100-200m mai spre dreapta plaja e ok. Intr-adevar, merita sa vizitezi orasul si imprejurimile. Eu sper sa ma intorc cat mai curand in Rhodos. Vacanta frumoasa!
michopr
Postat pe 1 August 2008 09:30
Multumesc pentru raspuns.
In aceasta Ixia ai unde sa te plimbi pe jos seara, fara sa mai iei masina, pur si simplu plimbare dupa cina ? sau este o mahala a Rhodosului si ne alearg cainii pe acolo ? Familia mea este cam sedentara si avem nevoie de miscare.
Multumesc inca o data,
Ruxandra
kudika079260
Postat pe 1 August 2008 12:01
Buna si bine v-am gasit!
Doresc sa va felicit pt opiniile prezentate pe acest forum. Plec de la ideea ca doar cei care au fost acolo si au verticalitatea de a prezenta neeronat lucrurile, ii pot ajuta pe ceilalti sa inteleaga care este situatia reala.
Poate sunt putin plastic in exprimare, dar chiar ma bucur sa am opinie de la "Romanasii" mei, daca imi permiteti expresia.
Si eu ma pregatesc sa plec pt prima oara in Grecia, in Rhodos si tocmai de aceea vreau sa stiu cat mai multe despre ceea ce se petrece acolo. Imi propun sa inchiriez o masina si sa vizitez toata insula. De cazat ma voi caza la Mitsis Grand Hotel iar in privinta preturilor, vreau sa confirm cele afirmate de serbangaby ca "cele mai bune tarife le-am gasit la Europa Travel".
Daca a fost cineva la acest Hotel, va rog sa-mi spuneti cum este.
Dar shoppingul? A fost cineva in excursie la Marmaris/Turcia? Este la nicio ora de mers pe mare.
Multumesc anticipat
codrutzbagan
Postat pe 4 August 2008 09:48
Rodosul este una din cele mai frumoase destinatii de vacanta.
Deoarece orasul Rodos ofera posibilitati de distractie,de plimbare ,de cumparaturi si de mese delicioase,nu recomand achizitionarea pachetului de mese.
Ai posibilitatea sa mananci ce vrei pentru toate buzunarele.
Deasemenea recomand achizitionarea unei carti ghid,stabilirea unui intinerariu si inchirierea unei masini.
Recomand pentru cazare orasul Rodos deoarece se afla la intalnirea a 2 mari si de aceia bate un vanticel foarte bun pentru caldura de oriunde la Mediterana.Daca nu alegeti localitatea pe malul estic unde marea este ok.
Pe cel vestic bate vantul si plaja nu e ok.
Atentie ! Si pe cel estic e de nesuportat caldura...
o sa vedeti in Lindos.
In speranta ca veti renunta la mancarea varata pe gat la orice restaurant de hotel va recomand rodos ca si toata grecia.
va garantez ca nu veti fi inselati..
adrian
sahadrian_lazy
Postat pe 4 August 2008 12:16
tot ce inseamna all... la greci e o mare teapa!
rakuss
Postat pe 4 August 2008 13:44
am fost in Costa Brava (Spania) la un hotel de 3 stele..conditii de 4 stele.. all..este all si nu teapa.. si respect fata de turisti!
rakuss
Postat pe 4 August 2008 13:46
m-am intors de 2 zile din rodos (si anume din ixia),o insula printre cele mai frumoase.eu locuiesc de fapt in grecia dar in partea de sud a peloponesului si am vrut sa vedem care este diferenta de zone.in rodos oamenii sunt foarte prietenosi si deschisi cu turisti(de pe turism traiesc dealtfel).oricum cel mai avantajos este sa locuiesti in oras pentru ca se cheltuie foarte multi bani pe transport din celelalte localitati,cel mai rentabil este sa ai masina cu tine sau sa inchiriezi masina(cel mai ieftin este 50 de euro pe zi).faptul ca noi vorbeam greceste a fost un avantaj,noaptea la taxiuri tariful este dublu insa pe noi luindu-ne drept greci plateam normal.plajele din partea de est (faliraki,kalithea)sunt foarte frumoase cu nisip in ixia este mereu vant si plaja cu piatra ,nu merita.in rest totul este ok.distractia este ori in rodos ori in faliraki.vacanta placuta
udristemanuela
Postat pe 9 August 2008 17:45
Sunt total de acord cu udristemanuela! Intradevar localnicii din Rhodos sunt foarte prietenosi cu turistii! Mereu serviabili si cu zambetul pe buze! Si ce ne-a incantat cel mai mult e faptul ca toti vorbesc si italiana pe langa engleza (noi aveam si italieni printre noi)! Si da, intradevar zonele cele mai bune si frumoase sunt Faliraki si Rhodos Town!
Gaby211081_lazy
Postat pe 11 August 2008 10:51
Buna ziua la toata lumea.....total opus caut eu...vacanta in India...are cine va idee??Multumesc
moldavian_d
Postat pe 20 August 2008 12:56
Si normal ca localnicii sunt pritenosi cu turistii. Ei din asta traiesc. Pe mine ma speriat ospitalitatea celor din Corfu... mi s-a parut la inceput putin... suspecta recomand cu caldura aceasta insula, cea mai verde a Europei din cate am inteles.
iulianacraescu
Postat pe 25 August 2008 10:16
De la: r.petrescu, la data 2008-07-30 10:36:55Buna ziua la toata lumea !
Am si eu nevoie de un sfat, sau mai bine zis de incurajari.
Am cumparat, cu mare intarziere, bilete pentru Rhodos din 14 august la hotelul BEL AIR BEACH - IXIA. Am zis ca am nevoie de incurajari pentru ca eu voiam la Belvedere, in Rhodos, dar nu au mai fost locuri. Asta ca sa vedeti ca toata lumea vorbeste despre incendii in Rhodos si totusi turistii continua sa plece.
Stie cineva ceva de BEL AIR BEACH, ma refer la conditiile de cazare, ( masa ma intereseaza mai putin ), alte sfaturi referitoare la Ixia, masina de inchiriat etc.
Cu multumiri,
Ruxandra

Nu e vorba neaparat de mancare si bautura, dar partea naspa e ca nu poti trai fara sa mananci si sa bei, deci trebuie sa te intereseze si asta, pentru ca altfel nu mai ai putere sa mergi si sa vizitezi locuri noi!Parerea mea!
ramonagrig
Postat pe 25 August 2008 11:15
ce urat si cata reclama ii mai fac

Postat pe 25 August 2008 13:36
cum se numea hotelul

Postat pe 25 August 2008 13:38
A fost cineva in Rhodos pe timp de iarna? Ma gandeam sa imi petrec acolo Revelionul 2008/2009 insa nu stiu daca e o alegere prea buna in timpul iernii.
Ce ziceti?
euandra
Postat pe 27 August 2008 22:29
toata lumea vad ca se "bate" pe Grecia ! Cred ca e mai ieftin ! N_am fost. Banuiesc ca sunt multe de vazut. Veniti si pe Coasta de Azur !
zmeoaica
Postat pe 30 August 2008 11:29
IMI PARE RAU CA SE VORBESTE NU DE BINE DESPRE RHODOS..EU LOCUIESC DE APROAPE 6 ANI IN RHODOS SI NU AM DE GAND SA MA INTORC IN ROMANIA..O VIATA MAI LINISTITA SI UN LOC MAI SIGUR PENTRU A TRAI NU CRED CA EXISTA..CAT DESPRE HOTELURI, EXISTA DIFERENTE DE LA HOTEL LA HOTEL..ALL INCLUSIV NU ESTE LA FEL IN TOATE HOTELURILE, DIN PACATE. EU LUCREZ LA UN HOTEL DE 4 STELE LA RECEPTIE SI DIN PARTEA ROMANILOR NU AM AMVUT PLANGERI..DIN PACATE, AGENTIILE NU INFORMEAZA CLIENTII CUM AR TREBUI..LE PROMIT MULTE LUCRURI PENTRU A LE LUA BANII SI CLIENTII NU AU PARTE DE TOATE CELE PROMISE AICI LA HOTELURI..IAR DIN BANII PLATITI LA AGENTII, HOTELURILE ISI INSUSESC O PARTE MINIMA..CAM ASTA E REALITATEA..MIE IMI PLACE RHODOS-UL ASA CUM E EL, UN MIC PARADIS..:) VA PUP SI VA DORESC VACANTE CAT MAI FRUMOASE ORIUNDE AR FI DESTINATIA ALEASA..CIAO!!!
intrusha
Postat pe 31 August 2008 21:55
DRAGA NELKE, NU TE SFATUIESC SA ITI PETRECI IARNA AICI IN RHODOS, MAI ALES SARBATORILE..NU AU FARMECUL PE CARE IL AU IN ROMANIA...DIN NEFERICIRE, RHODOS-UL E UN PARADIS VARA, DAR IARNA E URAT..PLOUA TOT TIMPUL, E CAM FRIG SI PUSTIU..FARA TURISTI E UN LOC LIPSIT DE CULOARE..TE SFATUIESC SA SCHIMBI DESTINATIA, AI SA FII DEZAMAGITA!! TE-AM PUPAT
intrusha
Postat pe 31 August 2008 21:59
Eu nu am ajuns in Grecia, dar am cunostinte care au fost in Paralia, unde e cam nasol, un fel de Mamaia noastra; in Rodos, unde sunt cateva locuri superbe, golfulete de vis; dar cel mai frumos mi s-a parut in Corfu. Apa e ca in piscina, turcoaz...palmieri, pesti colorati, paradis. Si nici preturile nu sunt asa mari ca in Rodos. De ex. masina de inchiriat in Rodos costa in jur de 80 eur/zi, iar in Corfu 120 eur/sapt. Diferenta mare!
dana_9
Postat pe 5 Septembrie 2008 13:24
Coasta de Azur...visul meu...poti sa imi dai mai multe detalii...te invidiez deja...

Postat pe 6 Septembrie 2008 11:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O vacanta.... cam in pripa 3 De la: Adriana 18 Februarie 2009 18:34
Le Chateau De Prestige Spa & Thalasso deluxe 5* - Goynuk , Kemer 10 De la: lazy002525 6 Iulie 2010 18:46
urgent, vand bilet Nisipurile de aur, hotel slavey 4 * 8 De la: michelllebelle 21 Iulie 2010 16:04
Snow-Explosion Austria 5 De la: ramona_rdl_4 28 Noiembrie 2009 23:01
Agentia Medeea Tours , BEWARE!!! 10 De la: kudika418875 29 Noiembrie 2014 21:47