Setari Cookie-uri

Metamorphosis - Grecia "O mare pacaleala"

Buna!
Pentru luna de miere, am ales in ultimul moment sa mergem in Halkidiki - Metamorphosis Grecia. Proasta inspiratie!
Nu pot spune ca nu mi-a placut deloc, dar se putea mult mai bine!
Ne-am trezit intr-o statiune de pensionari, fara cluburi, discoteci sau macar un loc unde sa poti sta pana mai tarziu sa bei un cokteil.
Plaja neamenajata, trebuia sa mergem in fiecare zi 7 km pana in Nikiti sa putem sta civilizat la plaja pe sezlonguri!
Nu mai spun ca Nikiti era super fata de Metamorphosis, dar nu am vazut nicaieri excursii cu cazare acolo.
Toata problema a fost ca agentia cu care am plecat, ne-a pasat in Metamorphosi altei agentii, a unei romance, care a avut doar interes material, sa ne ia banii pe excursii, si sa nu respecte ceea ce ne promisese.
Nici macar nu a avut bunul simt sa ne zica ce schimbari apareau in timpul excursiei. (de ex: excursia la muntele Athos trebuia sa se faca dintr-un anumit punct cu vaporasul, pe cand ea ne-a dus treisferturi de drum cu autocarul, de am inebunit,si un sfert cu vaporul; 40 de euro de persoana am dat doar ca sa ne plimbe cu autocarul si sa facem jumatate de drum din muntele Athos). Asta este!
A fost o saptamana de miere presarata cu multi nervi datorita acestei statiuni si minciunilor inghitite de la agentia din Metamorphosi.(si repet ca patroana era ROMANCA).
bubuca24
Postat pe 26 August 2008 08:36
Buna!

Am fost si eu de 2 ori in Grecia si, din punctul meu de vedere, expresia "Grecia - o mare pacaleala" nu poate fi sustinuta de nici un argument. Cred ca nemultumirea ta vine din faptul ca nu ai planificat corect sejurul (chiar tu spui ca alegerea ai facut-o in ultimul moment). Zona Halkidiki este mai linistita, mai "pentru pensionari"...Daca vrei o vacanta conform criteriilor tale, cred ca ar trebui sa alegi zona rivierei olimipice (Paralia - Katerini), unde statiunile sunt animate si unde gasesti discoteci si baruri din beslsug. Oricum, fata de o vacanta pe litoralul romanesc, alegerea pe care ai facut-o este mult mai buna.
dsavus
Postat pe 26 August 2008 09:48

Postat pe 26 August 2008 14:50
buna....vreau sa plec si eu in grecia, in septembrie.sper sa se merite.a avut probleme cineva cu ag europa travel?
mira_b_o
Postat pe 26 August 2008 15:04
Sunt multe locuri in Grecia care merita exploatate. Agentiile de turism ofera ce au mai ieftin si locuri unde fac aranjamente cu pensiunile. Am patit asa anul trecut cand am fost in Corfu. Insula e superba, dar statiunea unde am stat era cam nasoala. Ce sa mai zic de asa zisul hotel...nu mi-a venit sa cred ochilor cand am vazut. Era total diferit fata de ce ne prezentase la agentie si ceea ce am primit. In ce priveste raportul pret/pachet, tot pot sa zic ca a fost mult mai bine decat daca as fi mers la noi pe litoral. Am inchiriat o masina acolo, care e mai ieftin decat un ATV la noi si am vizitat insula superba. Nu am nici un regret. Anul acesta am ales tot Grecia, si a fost divin, chiar am primit tot ce ni s-a promis, chiar mai mult. Daca doriti mai multe detalii sau poze nu ezitati sa ma contactati. Va doresc vacante placute!
anutza696
Postat pe 26 August 2008 18:05
Buna! Eu am plecat la inceputul lunii cu Europa Travel unde crezi..in Grecia, Rhodos!Intra pe profilul meu si vezi discutiile recente cu privire la agentie si la impresiile mele de vacanta.Totul a mers ca pe roate, voi pleca si la anul tot cu ei. O sa mai postez foto din Grecia ca sa-ti faci o parere.Bafta! Te poop ;)
milvia21
Postat pe 27 August 2008 15:24
SPER DIN TOT SUFLETUL SA NU PATESC LA FEL...SI NOI TREBUIE SA PLECAM IN GRECIA IN SEPTEMBRIE ..EU UNA DABIA ASTEPT ESTE PRIMA OARA CAND PLEC INAFARA TARII SPER SA NU FIU DEZAMAGITA ....DAR MAI RAU DECAT SERVICIILE SI MIZERIA CARE EXISTA IN ROMANIA NU CRED CA EXISTA ....
elenatoma2007
Postat pe 1 Septembrie 2008 12:36
Grecia este minunata! Bineinteles insa ca trebuie sa stii unde mergi si cu cine mergi... Celor care urmeaza sa plecati: concediu placut! Noi am mers pe Bulgaria anul acesta, dar am regretat mult Grecia...
nataliamaria
Postat pe 4 Septembrie 2008 23:47
M-am intors din Grecia (Corfu) saptamana trecuta. Am fost cu Europa Travel si totul a fost ok: transport, cazare, ghid.
muzeograf
Postat pe 5 Septembrie 2008 07:44
Helou,
Parerea mea este ca, indiferent de locatie (Grecia, Maldive, Paris, Romania), o vacanta trebuie planificata din timp. N-am plecat niciodata in vacanta fara sa stiu clar unde merg! Intru pe net si caut date/pareri despre hotel, "cercetez" o harta a locului respectiv ca sa vad ce-mi ofera... Acum 2 ani am fost in Creta cu Paralela 45, hotelul a fost super dragut, dar excursiile le-am facut pe cont propriu, desi aveau si ei. Ale lor erau mult mai scumpe, am preferat sa inchiriem o masina si sa mergem unde avem chef, pt ca deja stiam de acasa ce vrem sa vizitam:)
anais_lazy
Postat pe 5 Septembrie 2008 08:34
Eu am fost pe 26 iunie in Rhodos cu agentia Europa Travel. Sejur charter de 8 zile, la hotel de 4 stele cu demipensiune. Totul a fost perfect! Trebuie sa spun ca m-am decis pentru aceasta agentie deoarece aveau cele mai bune tarife. Nu am avut nici o surpriza neplacuta cu ei! A fost totul perfect deci nu ai de ce sa iti faci probleme! Acum depinde si ce fel de vacanta ai ales. De exemplu cu autocarul nu stiu cum e...
Gaby211081_lazy
Postat pe 5 Septembrie 2008 09:22
si noi am fost anul acesta in grecia prin agentia europa travel si nu avem de ce sa ne plangem.a fost bine.doar ca am fost cazati in paralia,unde plaja este aglomerata,iar noi am mers pa plaja din olimpich beach pentru ca era mult mai libera.concediu placut tuturor!
lianatrasca
Postat pe 5 Septembrie 2008 12:34
De la: bubuka, la data 2008-08-26 08:36:42Buna!
Pentru luna de miere, am ales in ultimul moment sa mergem in Halkidiki - Metamorphosis Grecia. Proasta inspiratie!
Nu pot spune ca nu mi-a placut deloc, dar se putea mult mai bine!
Ne-am trezit intr-o statiune de pensionari, fara cluburi, discoteci sau macar un loc unde sa poti sta pana mai tarziu sa bei un cokteil.
Plaja neamenajata, trebuia sa mergem in fiecare zi 7 km pana in Nikiti sa putem sta civilizat la plaja pe sezlonguri!
Nu mai spun ca Nikiti era super fata de Metamorphosis, dar nu am vazut nicaieri excursii cu cazare acolo.
Toata problema a fost ca agentia cu care am plecat, ne-a pasat in Metamorphosi altei agentii, a unei romance, care a avut doar interes material, sa ne ia banii pe excursii, si sa nu respecte ceea ce ne promisese.
Nici macar nu a avut bunul simt sa ne zica ce schimbari apareau in timpul excursiei. (de ex: excursia la muntele Athos trebuia sa se faca dintr-un anumit punct cu vaporasul, pe cand ea ne-a dus treisferturi de drum cu autocarul, de am inebunit,si un sfert cu vaporul; 40 de euro de persoana am dat doar ca sa ne plimbe cu autocarul si sa facem jumatate de drum din muntele Athos). Asta este!
A fost o saptamana de miere presarata cu multi nervi datorita acestei statiuni si minciunilor inghitite de la agentia din Metamorphosi.(si repet ca patroana era ROMANCA).
te inteleg perfect.eu am stat la NIKITI si am avut cel mai nasol concediu din viata mea.si asta tot din cauza unor romani-agentia PERFECT TUR. CAND AM SUNAT LA AGENTIE SI LE-AM RECLAMAT CA NU MERGE DELOC AERUL COND.IN CAMERE LA PESTE 40 GRADE ,STII CE RASPUNS AM PRIMIT? CE VRETI SA VIN EU SA L REPAR?
NOAPTEA MUREAI DE CALD IN CAMERA,IAR DACA DESCHIDEAI GEAMUL SA SE MAI 'RACOREASCA',AUZEAI MOTOSCUTERELE PE SUB GEAM CUM FACEAU LINIUTE.IN ULTIMA NOAPTE CA SA POT SA MA ODIHNESC, CACI AVEAM DE CONDUS 1100 KM PANA ACASA,A TREBUIT SA DORM PE SEZLONG LA PISCINA. FRUMOS CONCEDIU,NU?
ANUL ASTA AM REVENIT LA PARALIA KATERINI,ACOLO UNDE IN ANTERIORII 5 ANI MA SIMTISEM EXTRAORDINAR. TOTUSI,SA SPUI CA ,GRECIA E O PACALEALA,............TE CONTAZIC.
VIO_lazy
Postat pe 5 Septembrie 2008 23:25
Cred ca "agentia" Perfect Tour e de fapt o mare teapa!:) Zilnic primesc oferte de la ei pe mail si intr-o zi una chiar mi-a atras atentia... le-am trimis un mail in care le ceream o oferta pt un anumit sejur.... nici in ziua de azi n-am primit raspuns:) si asta se intampla acum 2 luni!
anais_lazy
Postat pe 6 Septembrie 2008 15:49
ASA CEVA MA INDIGNA SA SPUI DESPRE GRECIA.Eu am fost dar intai am cautat sa vad ce mi se ofera si crede-ma ca am fost in Platamonas la hotel KRONOS de ***** si am vizitat insula Skiathos si pe scurt fata de jegoasele noastre hoteluri si restaurante a fost super.Sa mergeti la Meteora nu se compara nimic niciodata nu voi mai merge in Romania ci doar in Grecia ,Tunisia ,Bulgaria.Sa nu condamnam toata GRECIA poate si eu m-am exprimat gresit de litoralul romanesc fiindca nu l-am vazut pe tot dar am discutat cu mai multi si m-am convins NU SE MERITA.
fiorelo_lazy
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:26
Doamnelor, Domnisoarelor,
Am citit parerile pro si contra Grecia.
Iata si parerea mea.
Sunt aspecte pentru care Grecia este cea mai buna alegere pentru o vacanta absolut reusita aproape de Romania si nu foarte scumpa. Dar NU prin agentiile de turism din Romania si NU fara o cautare prealabila serioasa si responsabila.
Daca nu mergeti cu masina (aprox 800 km, care pot fi parcursi in cca 12-14 ore fara eforturi deosebite), alegeti sa luati DOAR trasnportul de la o agentie din Ro. Totul se poate rezerva prin Internet (hotel, pensiune, transport cu ferry-boat daca mergeti in incule etc.). Destinatiile clasice nu sunt cele mai frumoase. Paralia Katerini e un sat mai mare in care auzi romaneste din 2 in 2 metri, iar in taverne se servesc ciorba de burta si mititei. Oare cine se duce in vacanta intr-un loc strain ca sa manance ca acasa?????? Deci NU va duceti in Paralia Katerini. E cea mai ieftina si cea mai ne-greceasca dintre statiunile din Grecia. Daca ar fi posibil, as sterge aceasta statiune de pe harta turistica a Greciei.
Haikidiki - cele 3 peninsule Kasandra, Sithonia si Muntele Athos - este o zona destul de linistita, dar sunt cateva statiuni in care exista cluburi, chiar in aer liber, deci distractii de noapte - Kalithea, Hanioti, Afitos (Kasandra), Nikiti (Sithonia). Kasandra este mai populata, statiunile sunt f aproape unele de altele, in timp ce Sithonia are mai multa vegetatie, statiunile sunt mai rare, in schimb zonele salbatice cu golfuri ascunse, apa de culoare turquoise si beach cluburi f misto sunt minunate.
Incercati sa intrebati localnicii despre plaje mai putin umblate si locurile deosebite, va vor spune cu siguranta, sunt f f amabili si dornici sa arate cat de frumoasa e tara lor.
Insa daca doriti sa vedeti si sa simtiti adevarata Grecie, mergeti in insule. Corfu e cam comerciala, prea plina de romani, prea mare. La fel si Creta, desi partea vestica a Creteti e o minunatie (de la Chania spre Vest).
Luati de exemplu Skiatos si Skopelos (cea din urma este una dintre putinele insule verzi ale Greciei, cu paduri de pini aproape peste tot, nu la fel de stancoasa si golasa ca altele), Rhodos, Kos, Kios, Kalimnos, Paros. Zakynthos este considerata Ibiza Greciei, are plaje superbe si o viata de noapte f f bogata, la fel si Mykonos, aici insa sunt multi homosexuali.
Cat despre Santorini, e atat de frumoasa si deosebita, ca ti se taie respiratia la apus de soare!!! Recomandare pentru luna de miere! Plajele in insule sunt cel mai adesea de pietre si pietris, in Santorini plajele sunt de nisip negru de roca vulcanica.
Acum sunt chartere spre multe insule: Corfu, Creta, Zakynthos, Rhodos, Skiatos.
Avantaj: timp scurt de deplasare. Dezavantaj: obligatia de a lua un pachet su cazare care de multe ori e sub asteptari si in zone f f comerciale.
Daca imi permiteti cateva recomandari:
- vacanta in Grecia ar trebui sa dureze macar 10 zile.
- mergeti cu masina sau inchiriati o masina odata ajunsi la destinatie (mai ales in insule, e f ieftin)
- mancati in taverne si in general in locuri unde sunt puse fete de masa de hartie si unde NU se vorbeste romaneste
- nu ratati o seara la bouzoukia - petrecerea traditionala greceasca, cu muzica multa, manacare buna si distractie
- nu ratati o excursie in orice insula si la Meterora, chiar daca pt asta va trebui sa va treziti la 5 dimineata.
- nu uitati acasa aparatul de fotografiat sau camera video.
- nu va enervati, nu va grabiti, traiti-va relaxarea: grecii au un ritm de viata mai lent, mai ales in vacanta, nu sunt f. punctuali, totul se misca un pic mai incet decat suntem noi obisnuiti, fac siesta dupa-amiaza si mananca seara tarziu, in general se bucura indelung de micile placeri ale vietii: mancare, somn, conversatie, cafea, leneveala si ouzo

Va doresc vacanta placuta!

Iar daca e sa caut un motiv "contra" Grecia: abundenta de romani in locurile f cunoscute. De aceea, cu cat mai ascuns, cu atat mai bine:P

Postat pe 20 Martie 2009 10:41
site-uri pt nikiti

http://www.infoturism.ro/detalii/cazare/xenios-zeus-beach/123249.html
http://www.zeus-nikiti.com/accomodation_eng.html
LaurentiuB
Postat pe 2 Mai 2009 14:23
Hello, cititori...
Am fost si eu in Grecia cu agentia Europa Travel....In Metamorphosis (Hslkidiki- in sept. 2008) si in Thassos (Paste 2009) si vreau sa spun ca nu ma asteptam sa fie atat de ok cazarea si oamenii. In ambele locatii, atat Vila Cortessa din Metamorphosis cat si Vila Marie din Potos (Thassos) camerele au fost ok...ba chiar in vila, eu si mama (==> 2persoane) am stat intr-un apartament cu 2 camere si nu am platit deloc pentru asemenea confort. In privinta agentiei: toate detaliile de pe site pot spune ca au fost complete, iar acolo au avut parteneriat cu alta agentie, care si-a respectat serviciile din pachetul meu de turist. S-a intamplat ca la o excursie optionala sa nu ne lase capitanul sa plecam cu nava din post spre Toroneos, dar agentia ne-a inlocuit iesirea cu o vizita la Pestera Petralona...nahhh...vremea n-a tinut cu noi atunci....

Voi pleca si anul acesta in Corfu si sper sa ma intorc cu aceleasi multumiri....
Vacante cat mai placute in continuare va urez !!!
felixya
Postat pe 7 August 2009 12:41
De la: , la data 2009-03-20 10:41:56Doamnelor, Domnisoarelor,
Am citit parerile pro si contra Grecia.
Iata si parerea mea.
Sunt aspecte pentru care Grecia este cea mai buna alegere pentru o vacanta absolut reusita aproape de Romania si nu foarte scumpa. Dar NU prin agentiile de turism din Romania si NU fara o cautare prealabila serioasa si responsabila.
Daca nu mergeti cu masina (aprox 800 km, care pot fi parcursi in cca 12-14 ore fara eforturi deosebite), alegeti sa luati DOAR trasnportul de la o agentie din Ro. Totul se poate rezerva prin Internet (hotel, pensiune, transport cu ferry-boat daca mergeti in incule etc.). Destinatiile clasice nu sunt cele mai frumoase. Paralia Katerini e un sat mai mare in care auzi romaneste din 2 in 2 metri, iar in taverne se servesc ciorba de burta si mititei. Oare cine se duce in vacanta intr-un loc strain ca sa manance ca acasa?????? Deci NU va duceti in Paralia Katerini. E cea mai ieftina si cea mai ne-greceasca dintre statiunile din Grecia. Daca ar fi posibil, as sterge aceasta statiune de pe harta turistica a Greciei.
Haikidiki - cele 3 peninsule Kasandra, Sithonia si Muntele Athos - este o zona destul de linistita, dar sunt cateva statiuni in care exista cluburi, chiar in aer liber, deci distractii de noapte - Kalithea, Hanioti, Afitos (Kasandra), Nikiti (Sithonia). Kasandra este mai populata, statiunile sunt f aproape unele de altele, in timp ce Sithonia are mai multa vegetatie, statiunile sunt mai rare, in schimb zonele salbatice cu golfuri ascunse, apa de culoare turquoise si beach cluburi f misto sunt minunate.
Incercati sa intrebati localnicii despre plaje mai putin umblate si locurile deosebite, va vor spune cu siguranta, sunt f f amabili si dornici sa arate cat de frumoasa e tara lor.
Insa daca doriti sa vedeti si sa simtiti adevarata Grecie, mergeti in insule. Corfu e cam comerciala, prea plina de romani, prea mare. La fel si Creta, desi partea vestica a Creteti e o minunatie (de la Chania spre Vest).
Luati de exemplu Skiatos si Skopelos (cea din urma este una dintre putinele insule verzi ale Greciei, cu paduri de pini aproape peste tot, nu la fel de stancoasa si golasa ca altele), Rhodos, Kos, Kios, Kalimnos, Paros. Zakynthos este considerata Ibiza Greciei, are plaje superbe si o viata de noapte f f bogata, la fel si Mykonos, aici insa sunt multi homosexuali.
Cat despre Santorini, e atat de frumoasa si deosebita, ca ti se taie respiratia la apus de soare!!! Recomandare pentru luna de miere! Plajele in insule sunt cel mai adesea de pietre si pietris, in Santorini plajele sunt de nisip negru de roca vulcanica.
Acum sunt chartere spre multe insule: Corfu, Creta, Zakynthos, Rhodos, Skiatos.
Avantaj: timp scurt de deplasare. Dezavantaj: obligatia de a lua un pachet su cazare care de multe ori e sub asteptari si in zone f f comerciale.
Daca imi permiteti cateva recomandari:
- vacanta in Grecia ar trebui sa dureze macar 10 zile.
- mergeti cu masina sau inchiriati o masina odata ajunsi la destinatie (mai ales in insule, e f ieftin)
- mancati in taverne si in general in locuri unde sunt puse fete de masa de hartie si unde NU se vorbeste romaneste
- nu ratati o seara la bouzoukia - petrecerea traditionala greceasca, cu muzica multa, manacare buna si distractie
- nu ratati o excursie in orice insula si la Meterora, chiar daca pt asta va trebui sa va treziti la 5 dimineata.
- nu uitati acasa aparatul de fotografiat sau camera video.
- nu va enervati, nu va grabiti, traiti-va relaxarea: grecii au un ritm de viata mai lent, mai ales in vacanta, nu sunt f. punctuali, totul se misca un pic mai incet decat suntem noi obisnuiti, fac siesta dupa-amiaza si mananca seara tarziu, in general se bucura indelung de micile placeri ale vietii: mancare, somn, conversatie, cafea, leneveala si ouzo

Va doresc vacanta placuta!

Iar daca e sa caut un motiv "contra" Grecia: abundenta de romani in locurile f cunoscute. De aceea, cu cat mai ascuns, cu atat mai bine:P



ai tu ceva impotriva romanilor. grecii datorita fluxului mare de turisti romani isi adapteaza oferta, astfel gasesti mincare romaneasca pentru ca asta se cere. mancarea buna gasesti dupa priceperea bucatarului. daca cumva au vreun angajat roman la servire, aia nu dauneaza calitatii mancarii. si eu sunt adeptul mancarii locale, dar nu toti se pot adapta unui stil culinar strain lor. fiecare cu gusturile lui. altor persoane le place sa aiba conationali in jurul lor, ca sa nu se simta singuri, straini. preferintele difera, e gresit sa faci reguli pe preferintele omului.

paralia e un sat?,dar satele statiuni din halkidiki cum sunt? asezarile de pe insule sunt cumva metropole? majoritatea statiunilor grecesti sunt asezari mici si cu un farmec aparte dar niciuna nu are aspect de oras mare. nici nu cred ca lumea cauta "las vegas-ul" in statiunile grecesti.

rezervarile prin internet nu-s intodeauna cele mai bune oferte si nici nu ai garantii, asa ca nu pune lumea sa-si riste vacanta. prin internet se pot da f usor tzepe.
plimbaretz
Postat pe 8 August 2009 08:00
domnule "Plimbaretz" nu cred ca ati inteles ce a vrut sa spuna , sunt convins ca nu are nimic cu romani , sfatul sau era pentru romani . Paralia Katerini fiind foarte accesibila din punct de vedere financiar atrage foarte multi turisti (romani si est europeni) din toate categoriile sociale , problema este faptul ( de ce sa ne ascundem dupa degete) ca in general educatia si bunul simt al romanilor lasa mult de dorit , puteti sa spuneti dumneavoastra ce vreti asta este realitatea din pacate. Merg din 93 in Grecia am vazut 25 insule si cam tot din Grecia continentala si Peloponez si pot sa spun Paralia Katerini este pe ultimul loc in preferintele mele.
Departe de mine gandul de a spune cuiva sa nu mearga acolo , nu eu spun doar ca oriunde altundeva in grecia este mai frumos ( strict punctul meu de vedere) , nu datorita reliefului , arhitecturii sau peisajului si doar prin faptul ca te izbesti la tot pasul de marlanie si mitocanie !
cristian_h
Postat pe 8 August 2009 09:46
de acord cu ce spui, dar nu toti au aceleasi preferinte, plus ca romani sunt destui si in halkidiki si in corfu. chiar si pe soselele din grecia e plin de masini cu numere de romania.

afirmatia ca sa nu mananci la un restaurant unde vezi vreun roman mi s-a parut cea mai deplasata.

Repet stiu multi turisti care nu cunosc limbi straine si prefera locurile frecventate de romani. toate astea sunt constatari nu mi-am exprimta preferintele. pot sa-mi exprim doar una.... Grecia e frumoasa in multe locuri indiferent ca are turisti romani sau nu, si ca sa revin la topic sunt pro grecia din toate punctele de vedere.
plimbaretz
Postat pe 8 August 2009 21:21
plimbaretzule, se pare ori ca nu te-ai plimbat destul, ori ca esti de-un conservatorism feroce. sansa sa-ti iei tzeapa dc iti faci rezervari pe net e mai mica decat dc iti faci rezervari prin agentie. pt ca pe net exista si review-uri, unde fiecare scrie cum a fost la hotel. dc te duci cu sau printr-o agentie trebuie sa iei de buna doar parerea agentiei, deci ai o singura sursa, care nu e cea mai credibila. am fost si prin agentii, dar de 3 ani merg numai de capul meu, cu rezervari pe net si nu am avut surprize neplacute. cand iti planuiesti vacanta singur esti mai responsabil si mai atent, esti propriul tau ghid, nu esti la mana nimanui.

in privinta paraliei katerini, sunt de acord cu cristian h si cu altii de mai sus, e o tampenie de statiune, plina de manelisti si marlani, o statiune care ar trebui stearsa din circuitul turistic. si dc manelistii nu-s de ajuns, e plin si de rusi, care-s mai marlani decat romanii. cat despre minunatul nostru litoral, cu "perla" sa, mamaia, vreau si eu un argument solid pt care sa merite sa faci o vacanta acolo. restaurante scumpe care-ti vand aceeasi mancare, chelneri imbufnati, soiosi, plaje pline de alge, muste si cochilii de scoici in care te tai, hoteluri ori prea vechi si cu miros, ori prea noi si fara toate facilitatile, dar la pret de occident, statiuni inghesuite, manele in draci, tiganie, prost gust...chiar ne dorim asta in concediu? si numai pt a ne sustine turismul, pt a arata ca ne iubim tara? nu sunt de acord cu asta. si, sinceri sa fim, nici peisajul nu spune absolut nimic. dc e ceva de vazut in tara asta aia sunt muntii - din fericire, ca sa ajungi la locurile frumoase si spectaculoase trebuie sa dai fundul jos din masina, asa ca mai sunt si zone neatinse de picior de cocalar. asa ca pana lucrurile o sa intre in normal, tot grecia, croatia, turcia si altele similare sunt de baza pentru mers la mare...
Shoarezu
Postat pe 4 Februarie 2010 21:30
Am achizitionat prin intermediul Christian Tour, in data de 26.01.2010, un pachet pentru Grecia, hotelul Mare Blu Beach – individual. Din multitudinea de oferte, am ales-o pe aceasta, deoarece, conform reclamei agentiei si a informatiilor furnizate de angajatii acesteia, hotelul era situat pe malul marii.
Am ajuns la destinatie in data de 12.06.2010, unde am fost intimpinati de o domnisoara pe numele sau Monica, reprezentanta agentiei Meli Tours, care, fara explicatii, ne-a aratat hotelul unde urma sa fim gazduiti, unul situat la 400 metri de plaja, nicidecum asa cum era mentionat in reclama. In realitate, hotelul mentionat avea doua locatii, una la casute, pe plaja, acolo unde optasem si noi, avand in vedere ca avem copii mici si doream sa stam intr-un hotel pe plaja, cat mai aproape de malul marii, si o alta locatie, situata, asa cum am mentionat, la aproximativ 400 metri de plaja.
Conditiile din acest hotel sunt greu de explicat in cuvinte. Astfel, in camera unde stateam, nu functiona aerul conditionat, motiv pentru care, dupa lungi parlamentari, am fost mutat intr-o alta camera, dupa 3 zile.
Baia acestor camera nu avea aerisire, motiv pentru care va puteti imagina (sau poate ca nu), cum era inauntru, dupa ce faceai baie. Usile aveau balamalele ruginite, mirosea a mucegai, iar prosoapele si asternuturile au fost schimbate abia dupa 3 zile, dupa ce ne-am revoltat toti cei care locuiam in acest hotel. Stiti ce explicatii deosebite ne-a furnizat domnisoara Monica, reprezentanta Meli Tours?? Ne-a spus ca asternuturile si prosoapele se schimba o data pe saptamana !!!
Mancarea la acest hotel a fost sub orice critica, in fiecare dimineata primind doar cascaval si un fel de sunca. Personalul hotelului era rece si nu discuta cu nimeni, iar orice sesizare ramanea fara raspuns.
In seara zilei de 18.06.2010, a plouat in zona Halkidiki, iar la hotelul Mare Blu Beach, in camera unde stateam noi, precum si in alte camere, a intrat apa, fiind efectiv inundati. Am filmat modul in care se prezenta camera, precum si faptul ca nimeni din partea hotelului nu ne-a ajutat sa scoatem apa afara din camera, desi discutasem si cu ei si cu reprezentanta Meli Tours.
Am insistat pe langa reprezentanta Meli Tours, sa ne puna la dispozitie hartie pentru a redacta reclamatiile pe loc, dar aceasta a refuzat in mod sistematic, indrumandu-ne sa ne adresam Christian Tour, dupa ce ajungem acasa.
Excursiile organizate de aceasta domnisoara s-au desfasurat cu un autocar din anii 1980, care era cel mai vechi si prost din toata zona. Celelalte grupuri au mers cu autocare supraetajate, al caror motor nu se opera deloc, pentru a pastra racoare in interior. In schimb, acest autocar, ,,al romanilor”, era tras mereu in soare, cu motorul oprit, probabil pentru a nu consuma motorina, dar 15-20 de minute dup ace te urcai in autocar era ca la sauna. Atunci cand am sesizat acest aspect, mi s-a raspuns, de catre reprezentanta Meli Tours, ca sunt cam pretentios !!??
Normal ca eram pretentios, doream sa fiu respectat ca roman, ca om si ca platitor de bilet. Nu primisem nimic gratis, nu ceream decat conditii decente.


CONCLUZIILE PERSONALE SUNT URMATOARELE :

EVITATI GRECIA SI IN SPECIAL REGIUNEA HALKIDIKI, ESTE O ,,ROMANIE” CAREIA I SE FACE RECLAMA PUTERNICA.
GRECII SUNT TUPEISTI SI OBRAZNICI, IAR CONDITIILE DE CAZARE SUNT SUB ORICE CRITICA.
AVETI MARE GRIJA LA EXCURSIILE ORGANIZATE DE REPREZENTANTII AGENTIILOR ROMANESTI SAU STRAINE !!! DE REGULA SUNT TEPE MARI.
ACESTIA TE CONDUC UNDE VOR EI, UNDE PRETURILE SUNT MARI, PRODUSELE SCUMPE, ORICE NEGOCIERE ESTE IMPOSIBILA, IAR CONDITIILE DE TRANSPORT SUNT CELE DIN ANII 1980 !!
ovidiuc70
Postat pe 22 Iunie 2010 22:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pe cont-propriu? 13 De la: 123girl 23 Iulie 2012 02:14
ANTALYA 1 De la: lazy001957 27 August 2010 20:19
Sensation white Amsterdam iulie 2010 19 De la: kudika377129 17 Martie 2011 21:34
hotel asena-kusadasi 9 De la: iulia1000 14 Iulie 2012 12:59
www.hotelsalina.ro 1 De la: bianca 7 Septembrie 2009 23:03