Setari Cookie-uri

credeti in agentii?sau preerati sa va gasiti singuri locul de vacanta?

buna,
ma intrebam oare atat de comozi am devenit incat ni se pare ca agentiile fac totul ptr a ne uimi cu seriozitatea si locurile minunate ope care ni le prezinta?
Ei bine poate ca nu avem timp sa cautam dar daca luam o harta si ne indreptam oriunde in tara sau inafara tarii suntr convinsa ca ne vom descurca ,trebuie doar sa fim atenti la detalii si sa citim ceva informatii despre diferite locuri unde am vrea sa ajungem
Oare comisioanele pe care le incaseaza nu sunt prea mari,nu le platim din banii munciti de noi?
astept comentarii
angel333
Postat pe 26 August 2008 23:54
sansa de a-ti lua o mare teapa e mult mai mica cand pleci printr-o agentie, parerea mea.. nu vreau sa stiu cum e sa gasesc ceva frumos pe net, sa-mi fac singura rezervarea si sa ma trezesc in cine stie ce hotel de 2 bani, fara conditiile mult visate si etc.. nici macar n-as mai avea pe cine sa arunc vina
eu zic ca daca gasesti o agentie serioasa si de incredere, e mult mai bine sa te bazezi pe ei (sunt mai buni cunoscatori, chiar daca uneori crezi ca te trag in piept) si economisesti si timp pretios
atheusa
Postat pe 27 August 2008 22:24
Asta asa e. daca gasesti o agentie serioasa e mai avantajos si la pret si la oferte :D.
karlutzyka
Postat pe 28 August 2008 14:17
Eu n-am mers niciodata prin agentii, mereu mi-am facut singur traseul si pana acum a fost superb totul...Recunosc ca nici nu am fost in destinatii foarte indepartate dar totusi..Am de gand sa incerc ceva prin agentii la iarna cand vreau sa merg spre Paris..Am o gramada de prieteni care au avut excursii reusite si exact ca in oferta, dar am auzit si de multe tepe...O sa vad cum e probabil iarna asta..
Salutari

Postat pe 29 August 2008 12:49
Consider ca esti mai protejat de tepe plecand prin agentiile de turism.

Postat pe 29 August 2008 16:06
eu prefer sa nu apelez la agentii, pentru ca imi pot schimba planurile pe parcursul excursiei.
vidum
Postat pe 30 August 2008 10:22
Ai perfecta dreptate!!...si mie mi se par marii comisioanele agentiilor...dar am intalnit si agentii ieftine!!!....dar,sincer in ziua de azi cu atata tehnologie cu un GPS rezolvi traseul... si cu un pic de engleza te descurci.. cel putin in afara......
Marius_N
Postat pe 31 August 2008 21:58
Eu am mers si vara trecuta si vara aceasta pe cont propriu. Vara trecuta am mers "la ghici "si am avut un mare noroc in Budapesta si in Graz. Vara aceasta in schimb am optat pentru o agentie de turism pentru ca am stat mai multe nopti in diferite orase. Sincer am fost foarte multumita atat de pret cat si de conditii. Cred ca singuri nu am fi gasit respectivele hoteluri.
Pe de alta parte, niste prieteni de ai mei se casatoresc in curand si au ratat voiajul de nunta tocmai din cauza neseriozitatii unei agentii de voiaj care nu s-a obosit sa ii anunte ca se anulase excursia.
Prin urmare, depinde si de seriozitatea celor de la agentie si probabil de noroc.
OnaAndreea
Postat pe 1 Septembrie 2008 15:30
Nu optez pentru agentii.In ziua de azi, foarte putine agentii isi mai respecta ofertele.
DianaDiv
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:26
agentii...poi depinde acum cum ai noroc...toata lumea stie k poti sa ai "norocul" sa nu gasesti ce te astepti.am patit-o si eu.
oferta agentiei:5 zile pe litoralul romanesc venus 2 stele cazare la vila
ce am gasit:cazare in niste camere de pe timpul lu ceasca asezare intr-un fel de padure cu igrasie de unde nu se putea respira si un mobilier mai urat decat al buniciide mentionar faptul k nu exista nici televizor sau frigider.
in alt am am nimerit destul de bine
concluzia :noroc sa ai
anaida_angel
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:30
Eu sunt super incantata de agentia prin care am mers de 4 ori in Mamaia si o data in Grecia.Spre exemplu anu asta nu am mai apelat la agentie deoarece sotul meu nu a putut sa isi ia concediu si am fost nevoiti sa mergem pe cont propiu 5 zile la mare....si nici nu se compara ce servicii am avut cand am plecat cu bilet de agentie si acum! Si pe deasupra tot banii pe care ii cheltuiam pe bilet i-am "papat"pe cont propiu!
marya_s
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:41
Drept sa spun, cred, in agentii. Nu am avut pana acum ghinionul sa mi se prezinte la agentie niste conditii si sa gasesc altceva. Cred ca am avut noroc. Doamne fereste, sa nu cobesc ! Nu ca nu as fi pretentioasa.Dar asta e, noroc ! Si am fost mult peste hotare:
Grecia:Creta si Halkidiki, Malta, Palma de Mallorca, Tenerife, Spania, Cipru, Italia
pnicole
Postat pe 8 Septembrie 2008 16:07
da aveti deptate si voi,agentiile ne usureaza munca ,in ceeea ce priveste destinatia si conditiile ,poate ca au si ei meritul lor,dar eu cred canu toti cum ziceau cateva pers ofera conditiile promise si asta e grav!
angel333
Postat pe 9 Septembrie 2008 11:28
Nu am iesit din tara decat de 2 ori si de fiecare data am apelat la agentii pentru ca imi era frica.Prima data am fost in Egipt cu avionul,iar a doua oara am fost cu masina in Bulgaria.Recunosc ca am avut emotii cu agentia in ambele cazuri,dar a fost ok.Am apelat la aceeasi agentie pentru ca mi s-a parut serioasa.Daca gasiti o agentie serioasa se merita sa apelati la serviciile ei.
andreeaburs
Postat pe 9 Septembrie 2008 11:57
Draga angel333,

Sunt convins ca oricare dintre noi, sau mai corect spus, mare parte dintre noi, s-ar descurca cu harta si eventual ghidul in fata in orice locatie de pe pamant...

Rolul agentiilor nu este neaparat sau...nuamai sa ne informeze si ghideze corect ;-)

Din cate am inteles, te deranjeaza ca agentiile ar avea comisioane prea mari, pe care, 'unfair' ar trebui sa le platesti tu si ceilalti turisti clienti...

Ar fi interesant de stiut cum calculezi sau cum estimezi tu comisionul agentiei?

In general, te asigur (pe verificate oricand ;-)) ca pachetele turistice promovate de agentii (mai ales cele care includ transport, cazare si masa) au un pret inferior celui pe care l-ai obtine direct pt exact aceleasi servicii!

Biletele de avion cu charter-ul sunt net inferioare biletelor de cursa de linie disponibile la acea perioada!

Tarifele de cazare sunt mai mici fiindca volumul de turisti al Tour Operatorului, ii permite acestuia sa negocize si obtina un pret mai bun de la hotel decat ai putea tu obtine individual.

Hotelurile, in general, ofera tarife speciale agentiilor, le cedeaza un anumit comision!

Agentiile decid apoi daca pastreaza tot comisionul obtinut de la hotel si nu de la client!!! si in acest caz iti vand chotelul la acelasi pret cu cel de la recepie.

alta varianta des intalnita in piata este aceea in care, pentru a-si fideliza si atrage clienti, agentia ofera tarife sub cel afisat de hotel la receptie, multumindu-se cu mai putin din comisonul cedat de hotel!

In ambele cazuri, tu ca si client a agentiei NU PLATESTI DIN BUZUNARUL TAU comisionul agentiei! Acesta este inclus in tarif si este cedat de furnizorul de servicii - fie el hotelier sau linie aeriana etc...

Sunt cazuri in care o pensiune sau un hotel sau un furnizor NU ofera nici un comision agentiei. Atunci agentia nu are interesul sa promoveze acl hotel fiindca pentru a castiga ceva, ar trebui sa ofere tarife PESTE pretul de receptie, adica peste pretul pe care l-ai putea obtine tu direct la hotel.

Se intampla ca un client sa vrea un anumit hotel, sau sa aiba interesul de a ajunge intr-o zona in care hotelul nu acorda reducere s comision agentiei. Atunci agentia, care este evident o societate care are cheltuieli si e construita pentru a face profit si nu doar voluntariat si intermediere intre turisti si hotlieri, se gandeste sa adauge un comision - care nu este niciodata exagerat, in general fiind intre 5 si 10% in functie de caz, de sezon si de agentie!

Cel mai corect ar fi sa te anunte de aceasta situatie! Si corect ar fi si ca tu, client care a apelat la agentie, sa intelegi ca agentul tau a consumat timp si telefoane si bani pt a obtine rezervarea ta si sa intelegi ca pe undeva, merita sa incaseze si comisionul sau!

Daca nu vrei sa dai nimic agentului (NU SPAGA sau atentie ci comision inclus in tarif si factura!) atunci poti incerca sa obti singura informatii, tarife si rezervari!

Ce te sfatuiesc eu, in mod personal, este sa incerci sa obti cat mai multe informatii despre zona vizitata si despre hoteluri si tarife. www.TripAdviser.com este un site excelent cu reviewuri ale turistilor.

Si, daca ai timp si chef, eu cred ca merita sa compari cu ce iti poate oferi o agentie de turism.

Daca te duci intr-o zona in care agentia nu are pechete sau contracte semnate cu hotelierii, e posibil sa obti un pret asemanator.

daca insa agentia are contracte in zona, sunt sanse mari sa obti un pret mai bun!

Biletele low cost pe care tu le-ai putea cumpara direct cu cardul, vor avea acelasi cost la agentie. Atentie insa, tarifele de low cost se modifica si cresc rapid! Mai mult, pe langa tariful promotional afisat initial de compania aeriana low cost (wizz air, german wings, skyeurope, chiar si blueair) se mai adauga la cumpararea cu Credit Card sume care inseamna bagajul de cala pt fiecare pasager, pt fiecare segment de zborm taxa de emitere si procesare a cartii de credit etc...la WIZZ AIR spre exemplu, un bilet care iese la prima cautare 860 ron pt 2 persoane (Bucuresti - Barcelona), dupa adaugarea taxei de 36 ron dus + 36 ron intors pt fiecare pasager + a taxei de circa 3 euro pe segment ( de procesare plata card si emitre bilet) tariful ajunge la 1050 ron, adica cu aproape 200 ron mai mult! Bani pe care agentia ii plateste direct de pe card si nu ii retine cum poate ai tentatat sa crezi in asa situatie!

Pentru detalii, comparari de oferte si orice discutie, te astept cu drag pe www.klevertravel.ro sau la noi la sediu!

eMailul meu personal este cristian.francu@KleverTravel.ro

Sper ca am fost cat de cat obiectiv si clar ...
Va doresc vacante minunate la preturi perfecte!

Francul
Postat pe 12 Noiembrie 2008 11:42
Draga Francul,

ce zici tu e in parte adevarat. Da, pretul cazarii e mai mic prin agentie, dar uiti sa spui ca hotelul e la mama dracului, departe de oras...La acelasi pret, dand un search pe venere.com sau booking.com gasesti camere in buricul targului, dar, ce e drept, posibil la o clasa inferioara de confort. Sincer, mie mi se pare fitza sa stai la 3-4 stele in afara orasului, neavand posibilitatea sa te plimbi pana mai tarziu in oras, sa iei pulsul acelui loc, in loc sa stai, cu aceiasi bani, la 1-2 stele, undeva aproape de centru, sa te poti intoarce pe jos in hotel sau cu un mijloc de transport rezonabil.Pana la urma, nu stai o viata in acel hotel, stai cateva nopti, de multe ori doar una...Asta a fost motivul pt care am renuntat sa mai merg prin agentii: cazarea era "in zona Paris, Roma, Salzburg etc". "In zona" insemnand 20-30 km, pe care ii poti face doar cu autocarul agentiei, care te aduna la 9 seara ca sa lase la hotel. Am gasit asta vara cazare chiar in buricul Parisului, in hoteluri noi, cu 45, maxim 50 euro camera dubla. Atata doar ca am inceput cautarea cu vreo 3 luni inainte.M-am intors in fiecare seara dupa miezul noptii, cu metroul sau pe jos...Ofertele prin agentii, pt aceeasi perioada, erau cu cazare "in zona", de obicei in hoteluri Etap (d'alea pt camionagii), cu adunarea la autocar la ora 21. Dar iti inteleg pozitia, doar lucrezi intr-o agentie de turism...Si, da, cu o harta si cu ceva engleza te descurci oriunde, chiar si in Japonia, crede-ma...
Shoarezu
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:06
FARA AGENTII...DE 4 ANI...MAI IEFTIN,MAI COMOD,MAI LIBER....
gabriello_g
Postat pe 23 Februarie 2009 07:21
Sunt de acord cu tine...
parvulescu_dan
Postat pe 15 Martie 2009 16:48
Am fost cuminte si ti-am ascultat sfatul de a vizita www.klevertravel.ro ...
M-am uitat pe oferta voastra de Paris... "Rendez-vous la Paris", pentru 4 nopti la hotel de 3 ***.
Pret 415 Euro/pers, pentru servicii:
-Transport avion Bucuresti-Paris Beauvais-Bucuresti compania Blue Air
-Cazare 4 nopti loc in dubla, hotel 2* sau 3* in Paris
-4 mic dejunuri bufet
-Transfer aeroport-hotel-aeroport
-Tur de oras panoramic cu autocar francez
-Ghid atestat
Pentru Hotel 3*, cazarea ati stabilit-o la IBIS Bagnolet (pentru plecare 19.03), care figureaza ca hotel de 2 ** !!! Costul de pe site-ul lor este/persoana de 328 Euro/4 nopti+ 32 Euro (8 Euro x 4 zile) mic dejun, adica 360 Euro.
IBIS Paris, Porte de Bagnolet, este hotel periferic in BAGNOLET, nu in Paris si pe harta el figureaza inafara bulevardului periferic care delimiteaza Parisul adevarat.La cei 415 Euro/pers, se mai adauga...121 Euro taxa de aeroport!!! (urmeaza continuare)
parvulescu_dan
Postat pe 15 Martie 2009 17:44
Practic, agentia voastra nu ofera nimic turistului...
Eu plec la Paris in 16.03, pentru...exact 4 nopti ! Ma costa 45 Euro avionul dus-intors,cu toate taxele incluse (Wizz Air).
De la Beauvais la Paris calatoresc cu "autocar francez" pt care platesc 13 Euro/dus+13 Euro/intors, adica 26 Euro total.
Cazarea mi-am rezervat-o la H.La Lausanne 3***. Pentru 4 nopti, ultracentral, in Montmartre ! Pentru 4 nopti cazare cu bufet suedez inclus, am platit (on-line) 130 Euro.
Totalul meu pentru intreaga excursie este de 201 Euro.
Totalul dv pentru intreaga excursie la Paris, este de 536 Euro.
Diferenta in favoarea mea este de 335 Euro.
Oare sa renunt la rezervarile mele pe cont propriu si sa apelez la agenti ?

Astept un sfat ...destept !
parvulescu_dan
Postat pe 15 Martie 2009 18:11
De la: parvulescu_dan, la data 2009-03-15 18:11:40Practic, agentia voastra nu ofera nimic turistului...
Eu plec la Paris in 16.03, pentru...exact 4 nopti ! Ma costa 45 Euro avionul dus-intors,cu toate taxele incluse (Wizz Air).
De la Beauvais la Paris calatoresc cu "autocar francez" pt care platesc 13 Euro/dus+13 Euro/intors, adica 26 Euro total.
Cazarea mi-am rezervat-o la H.La Lausanne 3***. Pentru 4 nopti, ultracentral, in Montmartre ! Pentru 4 nopti cazare cu bufet suedez inclus, am platit (on-line) 130 Euro.
Totalul meu pentru intreaga excursie este de 201 Euro.
Totalul dv pentru intreaga excursie la Paris, este de 536 Euro.
Diferenta in favoarea mea este de 335 Euro.
Oare sa renunt la rezervarile mele pe cont propriu si sa apelez la agenti ?

Astept un sfat ...destept !


pai sfatul e sa continui tot asa, evident! si dc ar face cat mai multi asa ca tine si ca mine, poate ca domnii de la agentii si-ar micsora comisioanele
Shoarezu
Postat pe 9 Mai 2009 09:10
pentru Francul - te contrazic , vara asta m-am interesat la o agentie din cluj despre oferta promovata de dansii la hotel Albatros - Ulcinj -Munte Negru ,in paralel am scris si pe adresa de mail al hotelului pentru a compara preturile , rezultatul a fost ca oferta hotelului a fost mai buna decat cea a agentiei , este adevarat nu cu mult ( 5 euro/pers/zii) !!!
cristian_h
Postat pe 23 August 2009 12:59
Chiar si cand merg prin agentie, ma simt libera, ma folosesc de harta si nu urmez programul ghidului, ci ne dam intalnire la orele convenite catre sfarsitul programului, cand se intoarce impreuna cu ceilalti turisti. Vizitez doar ce-mi place, fac shopping, fac cunostinte noi. Asa m-am descurcat singura, la Londra, Paris sau Munchen. Imi iau mancare de acasa, din Romania, care ma tine tot drumul si cumpar doar apa plata sau minerala. Si din cand in cand merg la cate o cafenea, un bistro, ca sa testez. Cand m-am dus prima data la Paris, m-am plimbat cu metroul pe unde am vrut, orientandu-ma dupa hartile lor si am vazut tot ce voiam, fara grup. Mi-am facut o multime de prieteni noi si am descoperit stradute interesante si pitoresti. Un deliciu. Nici in Bucuresti nu am nimerit vreodata atat de clar vreun obiectiv, ca acolo. Parca le urmam din instinct si tot ajungeam unde mi-am propus. Si nu am simtul orientarii grozav.
Silky_lazy
Postat pe 1 Septembrie 2009 02:56
De la: , la data 2008-08-29 12:49:56Eu n-am mers niciodata prin agentii, mereu mi-am facut singur traseul si pana acum a fost superb totul..


eeeeexact.
roxanana
Postat pe 29 Noiembrie 2009 11:06
experiente neplacute cu agentiile romanesti , prefer rezervari personale sau agentii straine
cristian72
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:19
De la: gabriello_g, la data 2009-02-23 07:21:55FARA AGENTII...DE 4 ANI...MAI IEFTIN,MAI COMOD,MAI LIBER....


felicitari eu am doar doi ani
cristian72
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:21
De la: , la data 2008-08-29 16:06:53Consider ca esti mai protejat de tepe plecand prin agentiile de turism.

dar de tepele agentiilor cine te protejaza ?(aici ma refer la agentiile romanesti)
cristian72
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:23
Deseori agentiile negociaza pentru sejururi preturi mult mai mici decat ai gasi tu daca te-ai duce la repeptia aceluiasi hotel sa-ti iei o camera. Se aplica regula en-gros'ului pentru ca ei nu platesc doar o camera pentru cateva nopti de regula ci mai multe camere pentru tot sezonul. Evident depinde si de agentie si de tara in care mergi.

Eu in Romania ma duc individual, dar cand merg in alte tari, prefer sa cumpar sejur prin agentie.

Iar de tepele agentiilor te protejeaza informarea, cu totii avem un calculator si stim sa accesam google. In ziua de azi, nu e foarte greu sa aflii ce agentii dau tepe si de cat timp activeaza in domeniu.
sweetheart_simy
Postat pe 15 Decembrie 2009 17:27
Cred ca nu am vazut unele comentarii inainte de a posta :), precum spuneam depinde de agentie si de tara cateodata, eu as putea sa dau exemple de agentii foarte ieftine(dar nu dau ca sa nu credeti ca-i fac reclama cuiva), prin care mi-am luat sejururi foarte ieftine si am primit ceea ce am platit (adica o camera de hotel rezonabila, si nu la marginea statiunii sau orasului), dar este drept ca inainte de a face rezervarea am cautat si hotelul respectiv pe google ca sa vad unde este situat.
sweetheart_simy
Postat pe 15 Decembrie 2009 17:46
Cred ca problema nu e pusa cum trebuie. Atat timp cat te informezi si pe cont propriu (pentru ca pana la urma tu ai cel mai mare interes sa ai parte de o vacanta reusita, nu?!) - ma refer si la agentie si la vacanta propusa de aceasta - cred ca nu ai cum sa "gresesti". Pentru vacante in tara rezerv pe cont propriu dar atunci cand merg in strainatate vreau sa am siguranta ca orice ar fi, am unde sa sun ca sa mi se ofere ajutor. Legat de preturi, este evident ca daca te duci la un hotel de 3* nu poti avea pretentie sa aiba servicii de 5*. Legat de agentii, e clar ca toate au si oferte ieftine si oferte scumpe, ca sa satisfaca pe toata lumea. De ex., eu plec pe 24 iunie la Amsterdam si platesc numai 299 euro. Pachetul mi l-am luat prin agentie, pretul e super (stau la hotel 4* si zbor cu KLM). Deci daca te interesezi, cu siguranta vei gasi oferte bune la agentii.
travelGirl
Postat pe 28 Mai 2010 13:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
agentia "Sun Holidays" 2 De la: lazy000799 6 Iulie 2009 16:20
Revelion 2009 4 De la: lazyEdi 11 Decembrie 2009 11:57
TOP 10 MUST SEE EUROPE 32 De la: lazy001039 12 Octombrie 2009 04:06
o nelamurie 3 De la: whitewizzard 17 Septembrie 2008 09:51
Incepe o afacere cu investitie minima 1 De la: Riada22 16 Mai 2009 23:46