Setari Cookie-uri

A FOST CINEVA SA VADA MARELE ZID CHINEZESC?

Buna ,a fost cineva sa vada marele zid chinezesc,imi spuneti si mie cum ajung acolo si cat ar costa o astfel de calatarie .va paup astept comentarii
angel333
Postat pe 1 Septembrie 2008 11:39
asta da intrebare.. nici macar nu cunosc pe cineva care sa fi fost acolo..
ionelapro
Postat pe 5 Septembrie 2008 21:16
am vazut doar in poze zidul chinezesc...cred k e destul de costisitor,dar presupun k se merita!alta civilizatie..alte conceptii...eu una sunt fascinata de cultura celorlalte popoare!si Asia este int-o alta dimensiune fatza de Europa!
marelowded
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:31
:)

Dap. Am fost eu. Ma rog as putea spune ca in china ai de vazut atat de multe incat Zidul pica undeva pe planul doi. e impresionant intradevar...dar dupe ce vezi Orasul interzis, palatul de Vara si toate templele budhiste din Beijing...zidul ti se pare o chestie fireasca pentru un asa popor.

Daca apelezi la o agentie de turism cred ca te duce la 2000 de euro lejer. Dar si dublu sa fie...te duci intr-o cu totul alta lume. Asa ca merita 100%. China este singura tara din care am plecat jurandu-mi ca o voi mai vizita cel putin inca o data inainte sa mor. :)

Postat pe 29 Septembrie 2008 00:08
Am fost eu...Zidul are cateva mii de kilometri, dar poti sa-l vizitezi foarte simplu : iei un avion pana la Beijing si la vreo 20 km de capitala poti urca pe un segment al zidului...
parvulescu_dan
Postat pe 30 Septembrie 2008 12:31
Buna ziua!
Stiu pe cineva care a fost in aceasta vara in China si a vazut si Marele Zid Chinezesc. Ii voi cere acordul si va pot trimite mailul daca va fi de acord.
Care va este adresa de mail, va rog!
PostuPetre
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:26
multumesc pentru mes lasata ,mai ales pers care a fost si ne-a dat cateva detalii
angel333
Postat pe 7 Octombrie 2008 13:54
adresa de mail este floriadriana333@yahoo.com,pentru domnul care spune ca cunoaste pe cineva care a fost vara trecuta acolo
multumesc pentru interes
angel333
Postat pe 25 Februarie 2009 13:52
buna, eu am fost in august anul acesta...am fost pe cont propriu si pot spune ca china nu este o tara scumpa. costa destul de mult avionul pana acolo daca te duci cu o firma aeriana cu pretentii. sunt anumite perioade ale anului cand poti gasi bilet dus-intors cu 700 euro. e un drum foarte lung (14 ore cu escala in germania)si obositor insa merita din plin. daca te hotarasti sa te duci te pot ajuta cu mult mai multe informatii.
anabellas2004
Postat pe 20 Noiembrie 2009 08:41
de ce esccala in germania?...China e in est, nu se poate cu un avion ce face escala intr-o tara din est,ma gandesc si eu una e in vest ,alta in est ...
tury65
Postat pe 20 Noiembrie 2009 09:25
Am inteles ca merita vazut zidul chinezesc cum merita sa alegi sa vezi mii de locuri ale acestui pamant .Da, sanatatea este cel mai important lucru in viata pentr ca apoi sa poti avea bucuria calatoriei.Ce ati zice de schimbarea modului de a ti se calcula salariul si banii de pensie pentru care ai muncit 30, 40 ani?numai asa vom putea vedea multi dintre noi si zidul chinezesc .Mi se pare dreptl nostru al muritorilor de-a ni se da ceea ce ni se cvine .Cei alesi ,sa faca socoteli corecte pentru totii cetatenii tarii penru acest lucru sunt alesii.Doamne ajuta.
lazy000653
Postat pe 20 Noiembrie 2009 09:57
am fost in a doua parte a lunii septembrie.
se spune ca cine urca zidul este un erou - ma pot considera un erou.
partea pe care am fost eu a fost foarte greu de urcat, cu un mare efort, dar ai un simtamint deosebit greu de spus in cuvinte.
merita sa va duceti. SUCCES
emiliac_lazy
Postat pe 20 Noiembrie 2009 11:56
am zburat cu lufthansa si de asta am facut escala in germania, klm are escala in amsterdam si tot asa, in functie cum gasesti biletul...zbor direct nu exista. mi-a convenit mai mult cu lufthansa pentru ca aveau doar o singura escala si la diferenta mica de urmatorul zbor. inca o sugestie, daca tot ajungi in china e pacat sa nu vizitezi si shanghai-ul.
anabellas2004
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:46

Si daca tot ajungi la Shanghai, de ce sa nu mergi si in Hong Kong ? Ar fi pacat sa ratezi...
parvulescu_dan
Postat pe 21 Noiembrie 2009 16:05


Am auzit k e betoon si foarte fascinant .
Multe lucruri te lasa cu gura cascata , mi-as dori sa ajung sa-l vad.

Am impresia k am sa ma plimb cam asa

sau asa
Drum bun pentru cei care sunt pe aproape si vor sa mearga ! ! !
australianul78
Postat pe 21 Noiembrie 2009 19:47
poate in alta viata am sa merg...cred ca e magnific!!!
tury65
Postat pe 23 Noiembrie 2009 12:14
Da, am fost in China de cateva ori si pe Zid de 2 ori. In nici un cax nu poate sa coste 2000 euro. Pana la Beijing, poti gasi bilete de avion la oferta si la 500 euro si in mod normal la vreo 700 euro. Iar de la Beijing, e la vreo 30 - 40 km.

Poze si povesti din Beijing si de la zid:
http://imperatortravel.blogspot.com/2009/12/beijing-5000-de-ani-de-istorie-5-zile.html
Imperator_lazy
Postat pe 9 Decembrie 2009 23:12
Buna
anabellas2004 poti sa-mi dai mai multe info cu privire la drum,cost bilete de avion,unde ai stat?Eu vreau s aplec in nov 2010.Multumesc
corina :)
lazy001657
Postat pe 9 Ianuarie 2010 18:27
Uite-te la ce oferte au marile companii gen Air France / KLM, Lufthansa, Austrian, dar nu neglija si un Turkish, Finnair sau Aeroflot. Preturile difera de la o zi la alta, asa ca nu pot spune ce poate fi mai convenabil pentru nov 2010. Despre cazare, am fost de vreo 2 ori - odata am stat la cineva acasa, a 2-a oara, la hotel Mercure nu foarte departe piata Tienanmen
Imperator_lazy
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:36
Mama Natura nu inceteaza sa ne uimeasca. In preumblarile mele prin lumea virtuala, printre multe altele, am dat si peste niste locuri de pe planeta noastra cat se poate de spectaculoase, care, pe mine una, m-au lasat paf.
(scoateti eventualele spatii libere ce pot aparea in link):

http://www.verze.ro/Filozofari/Ce-se-mai-intampla-in-lume/10-locuri-spectaculoase-partea-ii.html
peppermint
Postat pe 4 Octombrie 2010 11:26
Am fost in China de cateva ori cu vaporul ...dar nu am plecat mai departe de orasul port
The_Exile
Postat pe 16 Octombrie 2010 11:47
Am trait mai mult de un an in China. Puteti urmari pataniile mele la http://teo.zacurtici.eu/?cat=4
kudika384691
Postat pe 17 Aprilie 2011 15:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Turul Europei cu masina 13 De la: Aneeri 13 Martie 2012 14:17
VINE IARNA 17 De la: adventurecampstabere 6 Ianuarie 2010 15:30
PE CARARI DE MUNTE-2011 1 De la: kudika374727 5 Septembrie 2011 01:33
A FOST CINEVA SA VADA MARELE ZID CHINEZESC? 23 De la: Imperator_lazy 14 Februarie 2014 21:20
Insulele Galapagos 4 De la: angel333 14 Februarie 2014 21:24